|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
3.3.2011 22:42:23   
Luci
Sakam da kupam kengur sto izdrzuva tezina do 13 kg, mozete li da mi preporacate kade bi mozela da najdam, osven vo Chicco (tamu ima ama e 5000 denari...no thanksuser posted image ). Ima vo bertoni po 1250 ama se do 9 kg...helpuser posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
3.3.2011 23:05:32   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Sakam da kupam kengur sto izdrzuva tezina do 13 kg, mozete li da mi preporacate kade bi mozela da najdam, osven vo Chicco (tamu ima ama e 5000 denari...no thanksuser posted image ). Ima vo bertoni po 1250 ama se do 9 kg...helpuser posted image


Во џамбо има кенгури од Чико и чинат околу 1700 денари.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
3.3.2011 23:08:45   
Luci
Do 9 kg se, gi gledav vcera
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Sakam da kupam kengur sto izdrzuva tezina do 13 kg, mozete li da mi preporacate kade bi mozela da najdam, osven vo Chicco (tamu ima ama e 5000 denari...no thanksuser posted image ). Ima vo bertoni po 1250 ama se do 9 kg...helpuser posted image


Во џамбо има кенгури од Чико и чинат околу 1700 денари.


(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
4.3.2011 14:10:18   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Do 9 kg se, gi gledav vcera
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Sakam da kupam kengur sto izdrzuva tezina do 13 kg, mozete li da mi preporacate kade bi mozela da najdam, osven vo Chicco (tamu ima ama e 5000 denari...no thanksuser posted image ). Ima vo bertoni po 1250 ama se do 9 kg...helpuser posted image


Во џамбо има кенгури од Чико и чинат околу 1700 денари.




Ааааааа, извини не знаев дека се до 9 кг.user posted image

Баш сега на фејсбук видов, во Бебесупермаркет има такви кенгури на Инфантино до 16,5 кг, не се скапи до 1990 ден се.
Бебесупермаркет се наоѓа кај универзална одма карши Вучко.

Се надевам дека ти помогнав user posted image


< Поракaта ја уредил bebe82 -- 4.3.2011 14:17:28 >

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
5.4.2011 13:40:11   
baby_bump
Не сум и за двете.
Прво во кенгурот нозете некако и стојат во неприродна положба, а во слинг марамата многи ми е несигурна, се клати, не е стабилна и морам да ја придржувам со раце, а и страв ми е да не се одврзи, зашто нашата е таква на врзување.
Со еден збор и двете помагала ми одмагаат, па за кратки прошетки ја носам во раце или количка.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
5.4.2011 13:46:32   
penelopa
Кај нас толку ги рекламираа тоа марамите и сега извадија дека неколку дечиња починале во Англија така носени во марамиве- и еве сега одма контра реклама. Ниту кенгур ниту слим марама не сме користеле- ништо не е добро за рбетот на бебето- ова е совет од физиотерапеутката на син ми.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
5.4.2011 14:02:40   
ole2004
Nie imame dva kengura,eden kupivme,a drugiot go dobivme na poklon.Ne sme gi koristele,a i nema da gi koristime.Ortopedot ni kaza ninako vo kengur,pa zatoa za prosetki ja koristime samo kolickata.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
7.4.2011 16:05:09   
mila mama
Eve veke 1 mesec uspesno se setame so kengur user posted image user posted image user posted image Do sega samo po doma, ama se nadevam mnogu skoro i nadvor ke izlezeme so nego. Ne ja drzam user posted image mnogu dolgo vo nego, obicno cekam sama da si kaze do koga i e dostauser posted image user posted image user posted image Ama i ako ne si kaze posle 30-45 min. ja vadam. 

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
8.4.2011 22:06:40   
podarok
Еднаш се прошетавме со кенгур, околу 1 час. Нему му беше супер си заспа, и јас слободно си шетав но кога си дојдов дома неговите 9 кг. и моите 40 г. си го сторија своето. Една недела неможев да дишам од грботuser posted image user posted image user posted image Го заборавивме кенгурот и сега количката ни е супер.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
13.4.2011 10:53:50   
Yummy Mammy
Marama definitivno! Jas ja koristev so kerkata uste od 2-3 meseci, i sega odvaj cekam da se porodam za pak da ja stavam na mene. Imav i kengur ama posle prvata upotreba go frliv vo gubre zatoa sto celata bolka me udirase na kicma.

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
20.6.2011 1:42:10   
*Bucka*
Nasiot bebus go nosevme vo kengur (na Infantino, za do 14 kg, go kupivme 2.200 den. vo Biser) se dodeka napolni 4 meseci. Na poslednite kontroli na pedijatar i ortoped ni bese ukazano da ne go koristime povekje. Obrazlozenieto na ortopedot vo Bukurest, bese deka bepco e tezok (9kg.), pa koga e vo kengur pritisokot od tezinata pagja na gazeto, t.e. opaskata/ kicmata, sto mozelo da predizvika iskrivuvanje na istata.

Kako i da e, kengurceto ni se najde epten vo prvite meseci. Za po nadvor, za niz doma, super mu bese na bepco. I kakva saka marka neka e, makar i najdobrata, kicma boli od nosenje.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
8.9.2011 17:56:44   
MERUSHKA
Od koj mesec moze bebe da se nosi vo kengur!?

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
19.11.2011 16:43:49   
bombica
Denes prv pat user posted image go iznesov da go prosetam vo kengur i mislam mi otpadna kicmata ke treba vecer ketonal da pijamuser posted image Izgleda samo tatko mu ke go seta vo kengur user posted image

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
19.11.2011 17:43:51   
Yummy Mammy
Stalno se cudam kako mozat nekoi luge da se setaat so bebeto vo kengur ili marama, neli gi boli grbot?! Jas so prvata kerka mnogu koristev marama, no ne za setanje, tuku po potreba, na primer ja nosev vo korpata na kolickata i ako nesto ne e vo red, ne saka da sedi, togas ja vadev za da mozam da go nosam deteto i da ja butkam kolickata. Ili doma na primer, ako treba nesto da zavrsam, a ne mozam da ja ostavam sama, ja stavav vo maramata i brkavme rabota. Sega imam bebce od mesec dena, nadvor se setame od prviot den, i bas si mislev deka malo bebe sto tezi 3-4kila sigurno ne e problem da go setas vo marama. Nekolku pati sum ja iznela taka, se okolu maalo, do banka, do prodavnica... I doma ko ke dojdam mislam deka mi e potrebna tridnevna masaza.
Mislam deka ovie pomagala se za taka incidentno koristenje, a ne za setanje...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
2.12.2012 10:57:23   
zzaa
jas kupiv kengur no ja staviv samo 2-3 nemozev da ja nosam mi tezese mnogu eve go taka stoi za zabe dadeni pariuser posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
7.2.2013 20:20:32   
JanaMarija
Jas imam kengur koj ne e taka kvaliteten, no odese so torbata sto ja kupiv pa zosto da ne.Bidejki e ladno niz doma si ja setkam zosto mi e teska da ja drzam. Muabetot mi bese, bev denes da vidam za sling marami i sto da vidam 3000denari user posted image user posted image user posted image ......... i ajde ok da ja probam...znaci materijal preeeemek i elasticen , 5 metri dolg i me vrza zenickata i go stavivme bebus, ko da ne nosev bebe :))) tolku lesno i ednostavno i voopsto tezinata ne go zatega grbot i kicmata( jas si imam problemi pa mi e bitno) i ko perduvce da nosis...ama 3000 denari leleeeeeeee i sega sum vo misija da najdam takov materijal i zdravje boze na prolet so marama ke si ja setkam

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
8.2.2013 6:05:42   
bucko mal
Jas nesum ni za edno ni za drugo,za prvovo kupiv kengur i ednas dvapati pa mi tezese nemozev i za vtorovo ne ni pomisli na kupam i kaj nas taa e cena na maramite i kengurite i ne bi dala tolku pari dodusa i ne mi treba.Koga se setame nadvor e vo kolicka a doma si igra vo krevetce ili na pod imame edna igracka pa tuka si igrame a koga go zemam vo kujna si sedi vo relaksator.A vo race da go setam po doma a toa ne,za prvovo dete se zeznav se vo race do 2godini, a sega so bebusov se guskame igrame i pak go legnuvam so igraci okolu nego da si igra.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
8.2.2013 15:56:40   
princessa
ni toa ni toa. Jas kupiv kengur na chicco 2000 den bese a dali 5 pati ja staviv bebushkata vo nego. Ne se toa bas prakticni raboti, deteto tezi, i kako sto go nosime tovarot ke si ja iskrivime kicmata. Kolicka si e najprakticno. Ako izlezes samo so kengur nikade nemozes da sednes da odmoris ili eventualno ako si so kolicka i bebeto nejke da lezi veke vo nea pa malku da se stavi vo kengur.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
20.2.2013 12:58:22   
padme
Moeto bebe ima 2 meseci i postojano ja setam vo kengur go dobiv na poklon od firmata Maxi-cosi e eden od najdobrite ama mislam deka firmata nema vrska bitno mi se pogodi so kolicka mozebi e podobro ama jas ziveam na treti kat kade sto nemam lift i nemam moznost da ja simnam kolickata neznam kako da se organiziram, kolickata mi tezi pa da se kacuvam pa dete da simnuvam mnogu mi e komplicirano vaka vo kengur super ja stavam i segde mozam da odam i da pazar i se sega ja pridrzuvam odozdola da ne i pagja celata tezina na gazeto da nebide cel teret na karlicata taka barem vikaat ortopedite inaku slim marami gi gledav ama ne sum probala da vidam kako e samo mislam deka se preskapi, inaku i so kengurot mozes da sednes na kllupa zosto da ne ke go otkopcam malku da se oslobodi koga stanuvam pak se zakopcuvam i toa e toa moe misledenje deka kengurot e oK rabota

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
20.2.2013 18:37:00   
JanaMarija
Jas sum za marama...imam kengur i mnogu od tezinata na bebeto vlece kicma i grb i vistina e tesko, a so marama kako da ne nosis bebe...e sega probav samo bebco svrten nakaj mene i taka bese odlicno- so materijalot mek i nezen kako zastitena i ima opcii za vadenje race,noze po potreba i mozes sama da rakovodis kako sakas i koga sakas i tezinata od bebeto e nekako rasporedena-ne mozam da objasnam mnogu ubavo ama marama e super stvar- e sega skapi se, ama ima materijali kolku sakas i kakvi sakas- 3 metri se dovolni i bebeto e sredeno :)

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот padme)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
6.3.2013 10:07:06   
krinka
Zdravo mamicki. Jas sum taze mama 2,5 meseci ima Eva. Nie od 2 nedeli sme so grcevi i spienje preku den nikako. Edinstven spas ni e boba slingot. Si spie po 2-3 saati vo nego. I jas i soprugot si ja nosime i uzivame zosto ni e kako da si ja gushkame, samo ne ne boli kicmata od drzenje vo race. Jas sum prezadovolna i na site ja preporacuvam. Skapicka e, ama vredi zosto maksimalno se koristi :)

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: RE:Кенгур или слинг марама
2.9.2013 13:05:52   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: linno

ve molam da mi kazite od kolku meseci mozi da se klava bebeto vo kengur.zatoa sto moeto since saka da me gleda vo lice koga setame a na kolickata ne i se vrtat rackite i probav so kengur pominavme super ama sepak mi e strav da ne e uste malo ima 2 meseci




_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот krinka)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Кенгур или слинг марама
6.9.2013 14:41:14   
Felly RR
линно, мислам дека 2 месеци е баш супер за кенгур. Штом си уживка user posted image шеткајте во кенгур слободно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Кенгур или слинг марама
22.9.2013 17:01:12   
Melanija RR
И јас исто прашање од кога во кенгур не според лаекари туку и од искуство,Ние сме мали 40дена ама бидејќи неможам ни 5мин да го оставам а количка не ми е секогаш практично од кога може во кенгур да го ставам?
Јас се мислев над 2-3 месеци ама гледам појма сум немалаuser posted image
Чекам советuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Кенгур или слинг марама
23.9.2013 9:43:33   
sandriana RR
Ние кенгурот го стартувавме негде од 2 месеци, и го утепавме од носење додека тато можеше да издржи тежина -8 месеци сигурно. Бидејки количка не сакаше да смисли Т, кенгурот и марамата ни беа одлично решение за шетање, па и за спиење user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?