|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
3.1.2013 23:38:15   
ivemace
Интересно... Вака.. мојот мм кога се породив со постариот син па се до некои 6месеци ретко го зимаше во раце, да си игра да го занимава, ама после се се смени. Почнаа заедно да јадат, да пијат млеко-кафе user posted image , да се шетаат, а за другото по дома - се знае user posted image . Сега има 3 ипол години и се најдобри другари, се прават заедно, дури бркаат и др мами user posted image

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
3.1.2013 23:59:48   
Andriance
Јас искрено грев е да се пожалам...само ми е страв да не се подречам како што обично ми се случува user posted image

Се што правам јас, ЗНАЕ и прави и он...првиот месец кога тргнав на работа они се чуваа со user posted image од 9 дп 17 без проблем...
значи го рани, шета,бања го заспива..

за дома...си имам една девиза...пошто е он уште поголем покуќар од мене user posted image и рашетар..ако сакаш да излеземе побрзо помогни ми..он реди машина за садови...он фрла ѓубре...и џогерот е негова работа...у принцип ако треба да се чисти..тука ми е за помош...пазари, спрема даски кога имаме гости...

е сега..затоа плакарот никогаааш неможе да остане среден од него..ама не се жалам

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
5.2.2013 18:01:58   
JanaMarija
JAS SUM BLAGOSLOVENA ZENA user posted image

Mazot mi bukvalno se pravi sto pravam jas osven sto ne pere na raka :))) za raboti niz doma, a okolu bebeto pravi se bukvalno se :)

Do koga ke trae, ke vidime :))))

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
5.2.2013 18:24:18   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Море ќе помага и ќе праша дали има уште user posted image . Вчера ептен сум го искарала. Тој во принцип работи се што ќе ми кажам, и чисти и готви и дете чува и се, ама мене ме нервира што морам да му кажам. Ако не му кажам тој се прави наудрен, демек пошто не сум му кажала. претпоставил дека не ми треба помош. Е вчера така сум го подбрала за тоа и му реков дека од утре и јас нема ништо да правам ако не ми каже некој, а пошто нема кој да ми каже ќе се удавиме во ѓубре и ќе умреме за јадење, и ако не ми каже да го чувам детето, ќе му го оставам после работа и јас ќе си легнам user posted image ..Мислам тоа правење наудерн ме вади од такт..

Еј ова и кај мене се случува... „.ти штом си ќутиш, ја мислам не ти требам...Па ти кажи ако треба нешто да направам..“ -Е добро бе, мене ми кажува некој??? Абе како не му засметува, за да чека да му се каже...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
6.2.2013 3:44:09   
bucko mal
Raboti se po doma so ke mu kazam nepraj problem gi cuva i decava ama denes zaborajl pamper da mu smeni na bebevo e mnogu me iznervira kako be taka aj i jas da zaboram da smenam pampers ili da go naranam bebusov uste mi vika ede nisto nema da mu e,mislam........nemam komentaruser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.2.2013 2:09:15   
Ummu_Ajna
sto vie cudno, ako mazot zaboravi da pomogne, sepak toa e obaveza na majkata a ne na tatkoto. ama sepak ne e loso od meram da pomogne i so kejf,
ne so nervoza ili deka mora da go napravi toa, se znae mazot za sto sluzi a zenata za sto sluzi doma, sekoj si go ima svoeto mesto, epa sega ne mozeme na mazot i skutace da mu stajme :):)

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.2.2013 3:27:17   
Anne^
Еее мојов помага неможам да кажам не! Дури некогаш знае и да ме изненади така што цела куќа ќе ја светне кога ќе начека поволен момент, односно кога јас не сум дома!
Сега за сега немаме некои проблемчиња околу помошта.. а понатака па здравје боже кога ќе имаме user posted image ќе видиме како ќе се одвиваат работите user posted image
Се надевам дека ќе биде уште подобро од сега.. user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си и живеј си го животот како ти што сакаш, а не како што им одговара на другите!

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.2.2013 8:48:57   
Malecka23
Не можам ама воопшто да се пожалам дека не ми помага.Кога не е на раб-пат знае да се почуваат со user posted image да ја нарани пресоблече среди-е не знае само сам да ја бања ама кога јас ја бањам он ми носи се и после бањање знае да ја намачка и облече.По дома обавезно он носи ѓубре,пазарува кога јас не можам чисти камин пали оган пред да оди на раб др носи кога јас не можам усисува раскрева машина за садови пушта брише прашина.Е нема поима за пуштање машина за алишта и сушараuser posted image и алиштата во плакар се крш и ама баш ич не знае да готви хихихихи ама ако е сам ќе си се снајде нема да остане гладен,И најбитното за викенд кога е дома ми вари кафе насабајле на тоа многу се радувам хихиих.У секој случам не смеам да се пожалам некогаш знае да забушава ама нема везе

(Одговор на членот Anne^)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.2.2013 8:58:07   
dostickage
Maz mi pomaga mnogu a sto e najvazno od se ne ostava pozadi sebe za da moram jas da cistam posle nego.
Maz mi i da ne pomaga voopsto ne se ni zabelezuva. Nikogas negovite alista ne se rasfrlani, sekogas se spasteri , na mesto. Prljavite corapi mu stojat vo negoza zasebna korpa za alista za da ne se mesaat so na deteto, rasictuva masa troski, pruza alista, usisava i se potrebno. Doma sme dve zeni , jas i majka mi megjutoa nikoj od nikogo ne se ustrucava koga treba nesto da se zavrsi. Isto kako sto on zane da usisa koga nie ne sme vo moznost taka jas go cistam sifonot koga toj ne e vo moznost.
Dvajcata sme vraboteni a denot e prekratok osobeno koga si so dete. Taka sto go koristime sekoj moment, nabrzina site rascistuvame, pomagame koj sto moze i brkame rabota posle na raat so dete.
Ne znae da gotvi ama pa jas imam mnogu merak i se kompenzirame taka sto toa negovoto neznaenje voopsto ne doagja do izraz.
Generalno nemam poplaki na temava, naprotiv se najdobro za mm user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.2.2013 9:05:36   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

epa sega ne mozeme na mazot i skutace da mu stajme :):)



Greska vo cekori devojce ,maz vo skutace osobeno ako nema nisto odozdola e mnogu sexyuser posted image

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.2.2013 9:50:43   
Џесика
user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 25.2.2013 9:52:59 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.2.2013 13:17:21   
niki
bidejki mm nema interes da se zanimava so tradicionalno zenski raboti niv gi imam prevzemeno jas, toj frla gubre, go prakam da mi kupi sto god mi treba i po nekolku pati vo den, plaka smetki i se grizi za site dokumenti koi ni trebaat, trca po institucii i za mene koga treba jas ne se zamaram, moze da napravi za deteto i za mene nekoj sendvic ili tost za vecera ili da i kupi gotovo nesto namesto od mene da ceka, ja banja koga ke mu kazam, ja nosi so sebe koga imam po doma rabota ili koga sum umorna, za da ne mi smetaat, plakarot si gi sreduva sam, corapite mi gi ostava pod TV i se sloziv deka tamu im e mestouser posted image pa ne se voznemiruvam, vo WC ne mi ostava haos otkako go upotrebuva vnimava i sobira se posle sebe i za toa sum mu mnogu blagodarna, se grizi za kuceto i voedno i terasata ja cisti, poprava po doma sto god treba ili si vika majstor, tuka prestanav da mu se mesam iako prethodno imav obicaj, me posteduva od nosenje tovar, vo letnite meseci koga i jas rabotam toj naoga i popladnevna rabota pa taka sekogas mnogu poveke rabotni casovi otsustvuva od doma od mene i isto taka mnogu poveke pari nosi doma pa mu progleduvam niz prsti
si saka da go dvoram, no ako mu recam ne ne se luti si sreduva sam, ako go fatam na noga i toj mene me dvori
bidejki imam problemi so grbot, cesto se ukocuvam i cuvstvuvam bolki, toj redovno me masira i toa e nesto od site raboti sto najmnogu mi znaci i najmnogu mi pomaga
bi mozelo i podobro no i vaka ne e loso

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.2.2013 21:12:35   
Felly RR
Пишував, пишував, и се избришав.
Ај да не се жалам.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
26.2.2013 0:57:29   
Snowhite RR
Прво, грижата, вардењето на детето не го сметам за помош затоа што и тој е родител како и мене, второ, грижата околу домот, особено во случаеви кога и двајцата се вработени, исто така не го сметам за помош. Толку!

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
26.2.2013 8:49:05   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Прво, грижата, вардењето на детето не го сметам за помош затоа што и тој е родител како и мене, второ, грижата околу домот, особено во случаеви кога и двајцата се вработени, исто така не го сметам за помош. Толку!


se slagam :))))))))

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
24.5.2014 0:35:50   
Defne90 RR
Маж ми навистина не можам да се пожалам од него во оваа смисла.Се согласувам со тоа дека грижата околу детето не е помагање туку сепак тоа си е негова должност да поминува време со децата бидејќи колку се на мајката толку се и негови.Е ама не сите татковци се такви.Има некои татковци поради работата што ја работат ќе се приберат касно дома и имаат време само да ги бакнат децата за добра ноќ а понекогаш ни тоа.Некои пак едноставно си сакаат после работа да си излезат со другарите и да се врата доцна навечер.И воопшто да не се замараат со децата.Сепак кај нив преовладува мислењето дека мајката е задолжена и одговорна за децата.Што е сосема погрешно и јас воопшто не се согласувам де.Е за среќа маж ми не е таков да не им посветува внимание на своите деца.Значи секогаш ги шета,поголемиот го бања сосема сам,ги пресоблекува,ги храни,си игра со нив.Значи прави скоро се што правам и јас со нив.Само што во малку пократок период што е и оправдано затоа што е докај четири ипол на работа.Ама се на се навистина не би можела да се жалам од него кога се работи за децата и она што тој го прави за да ми помогне околу нив.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
13.9.2014 18:25:39   
Dilina
Многу ми помага но морам да го замолам за да помогне. На пр. ако му речам да ми помогне со судовите одма ќе рипне и ќе го направи тоа подобро од мене :D

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
13.9.2014 18:53:53   
Mihaela 2010
Sega od koga sum trudna povekje pomaga i bez da mu kazam..generalkata sto ja praevme mozam da kazam deka 95% bese na negouser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
14.9.2014 21:23:32   
LoveableMe RR
Не помага нешто многу, но не е ни некој што само лежи и наредува, златна средина....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
15.9.2014 8:44:48   
deluxe
Mm mi pomaga dokolku toa go pobaram od nego.Sam ne se nudiuser posted image
Ne mie cinii, retko gotvi, moze deca da cuva duri jas rabotamuser posted image


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.11.2014 9:32:27   
Anuska14
Не сакам да звучам како да го идеализирам но навистина не знам што би правела да не е таков каков што е. хахаххаха
Бидејќи живееме сами апсолутно во се е вклучен од менување пелени, заедничко бањање на дете, средување по дома, готвење и сл. Не пати од балкански синдром на машко-женски работи (секако не се случува јас да лакирам нокти а тој да брише прозорци) и заеднички се правиме од работа во двор, средување тревници и сл до домашни работи.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.11.2014 13:43:13   
scared RR
Кога како му текне, ама најчесто ми помага, чисти со правосмукалка, ќе исфрли ѓубре, ќе ја измете тарасата и сл. Ама некогаш го фаќа мрза па ќе си легне и дај ми ова, дај ми она user posted image

(Одговор на членот Anuska14)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.11.2014 14:32:54   
Hopeful RR
И јас како Anuska14, да не идеализирам, ама мм е стварно за секоја пофалба. Поголемиот дел од времето тој готви, што за мене, како човек кој не е многу по кујната, е страшно битно user posted image За чистење ни доаѓа жена еднаш на 3-4 недели, но остатокот од обврските си ги делиме - не одбива ни да измие садови или да наполни машина за садови/алишта, да забрише и среди по дома, едино што го нервира е да пружа и собира алишта, макар што ако не можам јас, го прави и тоа. Се е до договорот и посветеноста на заедничкиот дом user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.11.2014 15:12:44   
AneLav RR
Мојов не можам да кажам дека помага. Единствено што прави по/за дома е пазари, фрла ѓубре, заедно ги бањаме децата, секое утро и навечер им топли млеко, мене ми прави кафе и појадок(овес со јогуртuser posted image ). За чување никогаш сам не ги има чувано децата. Ама па и е таков тип да не треба по него да собирам. Значи се што ќе си земе си враќа на место. Кога е сам знае да си ги измие чашите тањирчињата итн. За перење пеглање и чистење нема шанси. А па за пружање алишта ич ниту пак да ги собере од жица. Еднаш додека бев у Ск кај моите ачлиштата седеле 2 недели на жицата , среќа што беа внатре ќе ми се чудеше цел комшилук.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
25.11.2014 15:49:50   
Ki4iko
Ајде јас ќе пробам да не се фалам.Значи сопругот мој ,усисува со правосмукалка,точно година и пол не сум фатила правосмукалка во рака.А спратот ни е 110 квадрати.Џогира и чисти во вц.тоа не сум фатила со години.дневно јас чистам прашина и раскревам наоколу играчки и алишта.тој ги пружи алиштата,јас пеглам и мијам вагани.Неделната генералка е негова, значи јас и синчето одиме на гости кај мајка ми, а тој средува.Од старт е така и еве 5 години така функционираме .Јас презадоволна .user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?