|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 17:34:31   
Maca25
ха ха ха Ана Моли!! Ај да пробаме user posted image

Мм цел ден ќе се шета со Н., ќе си играат и без проблем ја чува, ама ништо друго не фаќа. Јас од работа му се јавувам на тел и го потсетувам да раскренат со Н. играчки ( да не ме удри дамла некоја кога ќе влезам дома), ако има некое тањирче или чашка да измие и сл. А самоиницијативно - ништо.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 20:02:00   
Felly RR
Па и тоа е добро, и со потсетување. Јас 100 пати ќе речам, и пак сама ќе си го направам тоа.
Ама реално и не ми смета тоа што многу не помага по дома, зошто па и јас имам повеќе слободно време, а тој има понапорна работа.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
2.6.2012 21:49:14   
mami2
Да не го фалам премногу, ама кога читам и гледам во околината какви мажи има стварно бил за фалење.
Е сега и ние не сме малку време заедно, 13 години во брак и имавме разни фази: живеење во заедница, едно време работеше само тој, па едно дете, се преселивме, второ дете, јас не работев тој да, и поголем дел од обврските по дома јас ги правев. Сега не се поделени работите туку заеднички. Ама и јас си имам тактика. Кога треба да се направат неколку работи, јас почнувам од онаа која има најмала шанса тој да ја прави. Пример почнувам да готвам, а него му оставам средување на деца, или јас средувам купатило а преостанува тој да усисува и сл. Си имам ранг листа на за него непожелни и несакани работи и се водам од неаuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
3.6.2012 21:28:15   
Maca25
Мами2 добар план си направила! Браво! Може да пробам и јас вакво нешто.
Еве на пр. прееска јас чистам, а они двајца легнале на кревет и се кикотат. Јас се нервирам додека ги слушам, ама па од друга страна сум среќна што Н. не ми се мота околу нозе и не ми досаѓа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
4.6.2012 22:58:15   
Felly RR
Па и тоа е помош. И мене ми е подобро да ја земе М со него на пазар, барем јас дома на раат да суредам дури не се тука.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
5.6.2012 11:39:01   
vezilka RR
Море ќе помага и ќе праша дали има уште user posted image . Вчера ептен сум го искарала. Тој во принцип работи се што ќе ми кажам, и чисти и готви и дете чува и се, ама мене ме нервира што морам да му кажам. Ако не му кажам тој се прави наудрен, демек пошто не сум му кажала. претпоставил дека не ми треба помош. Е вчера така сум го подбрала за тоа и му реков дека од утре и јас нема ништо да правам ако не ми каже некој, а пошто нема кој да ми каже ќе се удавиме во ѓубре и ќе умреме за јадење, и ако не ми каже да го чувам детето, ќе му го оставам после работа и јас ќе си легнам user posted image ..Мислам тоа правење наудерн ме вади од такт..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
5.6.2012 12:02:04   
Mihaela 2010
Море ќе помага и ќе праша дали има уште . Вчера ептен сум го искарала. Тој во принцип работи се што ќе ми кажам, и чисти и готви и дете чува и се, ама мене ме нервира што морам да му кажам. Ако не му кажам тој се прави наудрен, демек пошто не сум му кажала. претпоставил дека не ми треба помош. Е вчера така сум го подбрала за тоа и му реков дека од утре и јас нема ништо да правам ако не ми каже некој, а пошто нема кој да ми каже ќе се удавиме во ѓубре и ќе умреме за јадење, и ако не ми каже да го чувам детето, ќе му го оставам после работа и јас ќе си легнам ..Мислам тоа правење наудерн ме вади од такт..



ISTO.....
Znaci sekogas navecer od koga ke zaspijam so Mihaela mu vikam da ja podsredi malku dnevnata za da ne zatece sabajle zenava sto ja cuva haos...i me vadi od koza koga sabajle ke stanam i kogake vidam nisto ne pipnato..zgora na toa i si jadel gospodinot i tanjirceto ,noz,viluska ostaeno u dnevna i ne izmieno...leleeee..ama toa e so ke prais

Se so sila da se pocisti,da se sredi ama pa bar go pravi toa,ima mazi nisto ne pipkaat,da se tesimeuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
5.6.2012 15:00:23   
Felly RR
Михаела2010, ја до сега ни еднаш немам начекако тањирче измиено. Дури и кога сме биле на гости кај мајка ми неколку дена кога ќе си дојдам ги начекувам сите чаши и филџани извадени/извалкани. СИ велам - добро е што барем руча долу кај мајка му, па нема и тањири да ме чекаат од три дена собирани.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
5.6.2012 17:38:44   
amateuress
значи тотално ист случај. и секогаш сум јас крива што се дерам, а тој душичка правел се што ќе му речам user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Море ќе помага и ќе праша дали има уште user posted image . Вчера ептен сум го искарала. Тој во принцип работи се што ќе ми кажам, и чисти и готви и дете чува и се, ама мене ме нервира што морам да му кажам. Ако не му кажам тој се прави наудрен, демек пошто не сум му кажала. претпоставил дека не ми треба помош. Е вчера така сум го подбрала за тоа и му реков дека од утре и јас нема ништо да правам ако не ми каже некој, а пошто нема кој да ми каже ќе се удавиме во ѓубре и ќе умреме за јадење, и ако не ми каже да го чувам детето, ќе му го оставам после работа и јас ќе си легнам user posted image ..Мислам тоа правење наудерн ме вади од такт..


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
20.6.2012 22:10:56   
mila mama
Многу многу многу помага! Да не го фалам многу ама во последно време тој е повеќе со и околу Е. од мене. Ја носи во градинка, ја зема, ја рани, ја шета и љуља на љуљашките, се враќаат дома, пак ја рани, јас доаѓам тогаш од работа, играме малку ако е заменување пелена и менува зашто Е. повеќе сека тој да и менува отколку јас user posted image после вечераме ја рана или јас или тоја и на крај пак тој мие заби со неа и ја преоблекува во пижами и ја запива или тој или јас, зависно што има по дома да се среди ако средувам тогаш тој легнува со неа, како и вечерва, пошто јас имам малку да средам на РРuser posted image

Баш човеков си го тера своето породилно без никакви забушанцииuser posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
20.6.2012 22:32:17   
Ikana
Морам да си го пофалам тука мм, навистина за се ми помага, не можам А да речам за тоа.

Обврските дома ни се поделени вака:

- Јас чистам (правосмукалка, бришење прашина, поминување со џогер) дневна, ходник, спална;
- Тој ги чисти купатилата;
- Јас пуштам машина;
- Делиме пеглање;
- Со бебето имаме смени, тој станува рано наутро во 7ч и навечер околу 12 или 1 ја успива и рани, додека преку ден до 19ч јас сум на смена, но знае и да менува пелени или да ја нарани преку ден ако јас сум уморна;
- Одиме заедно да пазариме, а ако е многу топло или ладно, тој оди сам;
- Секоја поправка дома ја прави без збор да каже;
- Тој готви, јас многу ретко, скоро никогаш;
- Делиме миење садови.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
21.6.2012 21:08:24   
meU87
Грев би било да се пожалам за било што од маж ми.
Од кога ми се искомплицира бременоста немам со прст мрднато, буквално се во кревет ми се носи, па и надвор да работи во двор кога ќе го викнам трча по мене.
Претходно ме оставаше од мерак што ми е да зготвам, да зачистам и сл. , иако 98% од времето он готвел од сам почеток.
За садови, пеглање, правосмукалка и се останато не правам муабет, не знам ни како изгледа последните неколку месеци.
Да ми е жив и здрав, и пу пу пу да не си го урочам user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
21.6.2012 23:49:11   
Pepelaska *
Ви завидувам, не само што не помага, туки одмага, не знам што му стана, ептен си се опушти, ама сепакмислам дека сама сум си крива, многу го разгалив, порано знаеше да го преслече М.да си ја соебер масата кај штто јадел, ( за миење не станува збор), да исмука, а сега ништо од ова, дури почна и да си расфрла. Не сакам да се расправам ама многу ме нервира што мисли дека не сум сама ( свекрва ми е дома) демек не мора да помага.Ама ќе пишам за брзо вбреме кога ќе одиме сами да седиме да видиме што се сменилоuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
22.6.2012 14:58:04   
temjana
Златен златен најзлатен ми е тој милиот мојuser posted image Готви волшебно, чисти (ретко сам му текнува ама што има врска не ми смета тоа) пазари знае точно што фали дома, поправа по дома, ги гледа цвеќињата, кучето го шета и го храни, пегла и мои и негови работи (иако бидејки знам дека тоа му е мачно обично не го оставам) за миење садови машината е задолжена иако и тоа би го правел без никаков проблем, вецето го риба детално, ѓубрето е него проблем исто така... Па јас всушност последниве 7 месеци ништо не правамuser posted image Порано ми сметаше што беше на сите страни, ќе се зафати за едно па ќе фати друго ама сега или не го прави тоа или пак мене веќе не ми е гајлеuser posted image И денеска го пратив да ми купи гаќи и беби дол па многу ме интересира што земалuser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
22.6.2012 15:21:31   
AnnaMolly RR
И јас стопати сум го фалела мм на оваа тема и пак ќе го пофалам. За чистење, готвење, миење чинии и слично немам гајле, ни треба некој да му рече ни ништо. Постојано само си зачистува, ме брка од кујна кога ќе фати да готви...

Еве вчера почнав да го чистам купатилото, го исчистив и ми вика ајде оди кај твоите со Филип одморете малку, јас ќе перам теписи и ќе ја чистам дневната user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
22.6.2012 15:32:13   
Gardenia
Ееее значи на повеќето рр-ајки ни се вредни мажитеuser posted image user posted image .И јас од мојот неможам да се пожалам,навистина многу ми помага се работи од страна на домашни работи уклучува машина,сам си се пегла user posted image ,чисти,посебно ако сум изморена или не ми е добро не дава ништо да чепкамuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
22.6.2012 16:00:13   
Natasa981
ne mi pomaga nisto osobeno...da ne recam, poveke mi odmaga otkolku pomagauser posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
29.8.2012 13:26:31   
gorda2
Ja cuva, ja hrani, ja seta, ja banja i presoblekuva (sega posto sum user posted image ), po doma mi pomaga po nesto... Mozam da kazam deka e dobar soprug, no e odlicen tatko user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
29.8.2012 17:25:57   
Martins mom
Кога читам вака за мажи што помагаат,само воздивнувам и се прашувам дали мене ми фали нешто или на мм.Дома воопшто нема никаква обврска,буквално ништо не фаќа,дури ни вода во веце не пушта,ме чека мене...Кога вади блуза,ги турка сите што не му требаат на земја, ќе си стави сам на маса да јаде оти пуста глад не се трпи,ама раскревање никакко.Пуши цигари и пепељарата си ја остава на кревет или било каде.Детето досега го нема прошетано сам,ниту тој ниту баба му,дедо му,тетка му.Значи никој освен јас не го носи на прошетка.Кога и двајцата сме дома,мм гледа филмче,а јас се туширам и детето е со мене и го занимавам истовремено да не прави беља. Је..м ти живот ни во веце не одам раат.Како да го превоспитам мм, не знам!

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот gorda2)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
29.8.2012 18:03:54   
Barbicki2
lele i ovoj mojov mi ide da go tresnam so mokra corapaaaa

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
31.8.2012 13:26:46   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Кога читам вака за мажи што помагаат,само воздивнувам и се прашувам дали мене ми фали нешто или на мм.Дома воопшто нема никаква обврска,буквално ништо не фаќа,дури ни вода во веце не пушта,ме чека мене...Кога вади блуза,ги турка сите што не му требаат на земја, ќе си стави сам на маса да јаде оти пуста глад не се трпи,ама раскревање никакко.Пуши цигари и пепељарата си ја остава на кревет или било каде.Детето досега го нема прошетано сам,ниту тој ниту баба му,дедо му,тетка му.Значи никој освен јас не го носи на прошетка.Кога и двајцата сме дома,мм гледа филмче,а јас се туширам и детето е со мене и го занимавам истовремено да не прави беља. Је..м ти живот ни во веце не одам раат.Како да го превоспитам мм, не знам!
,

za tusiranjeto sovet: ako e mt doma mu go ostavas deteto da go cuva, vo WC se zaklucuvas i si stavas tamponcinja na usi, se tusiras dur ti e keif, izleguvas od WC samo vo slucaj na pozar inaku site dovikuvanja po tebe zarad neznam ova ona gi ignoriras, a koga ke izlezes za site belji sto gi napravilo deteto go karas sekogas mazot, nikogas deteto (uste po moznost da ostavis nekoj nemu vazen predmet da mu go unisti, poln pogodok) i neka ne te jade griza na sovest sto deteto place dur si vo WC toa ima i tatko koj sovrseno moze da se pogrizi za nego edno 15 minuti

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
31.8.2012 13:51:20   
belabela
Moeto maze e super se pomaga po doma go cuva maliot go seta go rani zaedno cistime po doma nema podeleni maski zenski raboti e sega ne pruza i ne pegla inaku za sreduvanje se zaedno.A nedaj boze da bese takva mrza da ne znae masa da raskrene ili pikavci vo krevet tesko nego ke bese sto ke tie e maz koga nema nikakva korist od nego gostin ne ti treba toa e moe mislenje pod itno da si razgovaras i da go prevospitas ako te pocituva te saka ke se promeni barem malku.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
31.8.2012 14:16:43   
vesna1
MartinsMam ne si edinstvena. I MM nisto ne pomaga osven sto ide na pazar da kupi.Bas pred nekoj den lom se napravivme,nokta malata pocna da povraka i kaci temperatura. Ne reagira bre boze mu vikas donesi casa voda jas ja drzam da povraka i spie kako vol. Stana sabajleto i si zamina na letuvanje gi nosat od rabota a jas se cudam koj ke ja cuva posto moram da idam na rabota. I mu vikam javi se i reci deka nema da odis a on na mene pa plateno mi e malce da si pouzivam bez vas.I mu vikam koj ke ja cuva nemoze da ide vo gradinka a on mi vika snajdi se nekako i si izleze. Pa mi idese da go mavnam so nesto po glava. I si odite covekot i ako se javi ednas u denot arno me ostavi 7 dana sama so dve deca i  na rabota i kuka i sve.Jas da go napraviv toa ke trebase da se razvedam. Ama mu spremam iznenaduvanje prva prilika ke si uplatam sedum dena negde setanje sama i ke mu kazam od rabota me prakaat na seminar i ke ostavam sam.Mnogu sum ljuta.user posted image

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
1.9.2012 8:27:47   
bucko mal
Aj da si go pofalam mazevo moe.prvo on ne vika deka pomaga nego deka toa mu e obrska,vo pocetokot se cudev ne bev naviknata ama sega da vi kazam epten mi godi so se mi raboti po doma,e sega sum bremena ama neznaci deka sum bolna i nemozam alista da stavam vo masina ili tanjiri ama ete ednostavno taka saka raboti dvokratno i bas koga gotvam on e tuka i zaedno i toa,ne deka sum nezna znaci praam piti,kifli torti ama toj okolu mene i na kraj kujnata e sreduva on i uste ko ke me prasa dali sum umorna? e od so umorna?ako mu kazam denes ne gotvime nema problem ke donese neso gotovo.a vikendite ni se za setanje i gosti togas nema cistenje i gotvenje,nikogas ne se zali deka e umoren ili deka jas sum doma a on raboti.i neso so mi e cudno od nikogas ne mi kazal dajmi ova ili ona znaci se si zema sam a masata za jadenje site trojca ja postavuvame i razdiguvame.i najmnogu mi godi ko ke mu kaze na sinmi,,majkati ne e sluga da ne sluzi,ona e zena so treba da ima vreme i za nejze da seta da se sredi i dr.raboti"daj boze taka da ostane ama srce mi e user posted image

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Колку мажите навистина помагаат?
1.9.2012 8:59:24   
kremco
Леле,буцко мал значи човек да ти завидува...Блазе си ти.Мојот маж е опериран од билокаква домашна обврска ако го замолам нешто да помогне не одбива ама ретко и го молам
user posted image
Деца чува ,облекува храни без да му се рече ама негови се...Да знае да си земе за јадење и не ме обврзува за ништо иако ручек му спремам од дома за работа ,само прашува има ли или не..
Во принцип не помага ама и не замара ,така да можело и полошо да биде...

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?