|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пластични бебешки шишиња
14.10.2012 14:34:43   
deluxe
zdravo temava e malku zaboravena,no eve jas ke ja zapocnam,imame sise za mleko od chicco(onie sto se pod agol,kako cice) ,no edna rabota ne mi e jasna a i ne mozam da najdam vo deklaracijata objasnuvanje dali mozam da go zagrevam vo mikrobranova biejki i ma specificni delovi na gazerot ima del sto se odvrtuva i vo nego ima silikonska podloga toa me zbunuva da ne se stopi vo mikrobranova i uste nesto dali moze nekoj da mi kaze koja uloga ja ima tokmu toj silikonski gazer??inace eve go siset___o

.Dokolku nekoja mama koristi vakvo sise piset___e mi kako go upotrebuvate mene iskreno me zamoruva se da prigotvivam nastrana pa potoa da preturam vo nego.inace koristime ad mleko za bebusot bidejki sme mali a toj ne moze da ceka tolku vreme dodeka mama tura -pretura vo sisinja . pozzzzz

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Пластични бебешки шишиња
14.10.2012 20:30:10   
Bilence2
A zosto preturas? Zosto direkno vo sisence ne podgotvuvas ad?
A zosto vo mikrobranova bi stavala sise bebesko? Mlekce, cajce za bebe se podgreva so stavanje na sisenceto vo sad so topla voda. Na site bebeski proizvodi pisuva deka ne se preporacuva podgrevanje vo mikrobranova. Inaku sto se odneeuva do sisenceto i razlicnite delovi osven ako ne se od metal moze vo mikrobranova, bidejki podnesuvaat visoki temperaturi bidejki isto moze da se.vrijat ili da se steriliziraat.
Jas podgotvuvam ad takasto odnapred ke si zovrijam vida vo gezve i koga ke treba mlekce da.se.spremi samo ja podgrevam vodata na sporet no ne do zovrivanje, turam vo sisence i samo dodavam prasok od mlekceto. Nema potreba od preturanje.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Пластични бебешки шишиња
14.10.2012 21:03:09   
Bilence2
I uste nesto, ne koristam plasticni sisenca, koristam stakleni. E samo sisenceto na pumpicata za izmolzuvanje e plasticno, no spored deklaracijata ne sozdava toksicni gasovi . E ponataka koga bebe samo ke drzi sisence, togas veke se dava plasticno oti moze da go frla da.mu paga pa da se skrshi i da se povredi. Inaku se dodeka jas go drzam sisenceto ke bide stakleno.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Пластични бебешки шишиња
10.6.2013 23:48:02   
katerinceb
tomi tipi ama najdoro e stakleno...

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Пластични бебешки шишиња
11.6.2013 8:05:00   
moni teo
nie koristime sisinja na baby nova imame na bibi i philips edno no ne saka da pie vo niv

(Одговор на членот katerinceb)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Пластични бебешки шишиња
11.6.2013 8:09:11   
bucko mal
koristam plasticni na Avent I Nuk I super mi se I vo mashina gi mijam

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Пластични бебешки шишиња
11.6.2013 10:14:03   
sandriana RR
Единствено шише што го користиме, и тоа откако се одбивме од цицање, само за вода ноќе - е од Baby Nova, и до сега се има супер покажано.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Пластични бебешки шишиња
11.6.2013 10:33:55   
AneLav RR
И јас ги користам на Baby Nova и ептен сум задоволна. По некоја случајност налетавме на оние стари Baby Nova шишиња со плав натпис и пластиката многу се разликува од онаа на денешните, им купив само нови цуцли и никогаш не ми се има случено да ми се умириса пластиката.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Пластични бебешки шишиња
11.6.2013 12:24:32   
meU87
Пластично шише користиме само за водичка, и тоа ни е на NUK (како и стаклените), за миризба досега никогаш не сум забележала. Искрена да бидам ретко го мијам со сунѓерче(1-2пати неделно) зошто само вода се става во него, а дневно 2-3пати водата ја менувам и го плакнам. Пред некој ден го мириснав, баш да видам да не мириса на стоено, на влага но нема ништо.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Пластични бебешки шишиња
23.9.2013 11:32:43   
Melanija RR
Ние почнавме со Авент пластично шише и кога го мија,вријам одстоеното млеко знае да мириса .Во водата што врие ставам и сода и ок,ама дали што е плстично фаќа мирис.Сега ни треба шише плус а Авент незнам каде има,премаман го затворија а јас сум и за НУк,Да одберам Нук и плус да е стаклено шишето??


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Пластични бебешки шишиња
23.9.2013 12:05:30   
AnnaMolly RR
Меланија, за млеко исклучиво стаклено шише. Препорачувам НУК стаклено шише со пироко грло, 590 денари, цуцлата е анатомска како мајчина брадавица и цуцлите се мноооогу поиздржливи. Еве баш вакво имав јас.
user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Пластични бебешки шишиња
23.9.2013 22:45:05   
elenak
За млеко само стаклено шише, пластиката упива мирис а и брзо ја мени бојата. Ние како што имавме мака за фаќање цуцла од шише само со НУК успеавме. За млеко користиме со тесно грло и со силиконска цуцла дека Ј не пие повеќе од 200 мл млеко. Инаку досега ми се нема случено да фрлам скината цуцла, дали е до нив или моето дете нема таква навика не знам, а гледам дека ги џвака.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Пластични бебешки шишиња
19.6.2014 18:04:51   
Melanija RR
Гледав на нет на БебиНова шишиња ми се чинат ок.Кога бев во Бебецентар несомнено има голем број на шишиња НУк но со нив оди цуцла со М отвор.Кога реков дека ми е за вештачко мелко добив препорака да си купам Л цуцла.Знали за вода и чај се С а за мајчино М. цуцла.Мислам дека добро разбрав.Што значи шише и плус цуцла доаѓа 600 ден user posted image некако многу а да купам како што е постои ризик па ќе треба да купувам може плус цуцла.
Знае некој од другите марки во однос на ова со цуцлите и дали М или Л за вештачко млеко?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Пластични бебешки шишиња
20.6.2014 9:52:58   
sandriana RR
Јас не користев шишиња за млако, само за вода, откако се одби од цицање - БебиНова, со С отвор, силиконска цуцла. Шишето, па и цуцлите, мислам смрт немаат, може зошто ретко ги користиме user posted image
А за млеко, колку сум читала, и слушала од други чии деца пијат млеко од шише - М отвор треба.
Цуцлите на БебиНова се 100тина денари пар (2 цуцли).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Пластични бебешки шишиња
20.6.2014 10:04:45   
AnnaMolly RR
Имав и Беби нова и НУК и можам само да кажам дека вредат НУК за цената. Стаклените за млеко АД ми беа задолжително од НУК, а пластични за сок/вода/чајче имав од Беби нова.
Ако се решиш за млеко од НУК, обавезно земи со широко грло, цуцлите им се многу убави и дупчињата се тамам на оригиналната цуцла што е со шишето.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Пластични бебешки шишиња
20.6.2014 10:54:29   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

И јас ги користам на Baby Nova и ептен сум задоволна. По некоја случајност налетавме на оние стари Baby Nova шишиња со плав натпис и пластиката многу се разликува од онаа на денешните, им купив само нови цуцли и никогаш не ми се има случено да ми се умириса пластиката.
Еве еден мој постар пост ако може некому да му помогне. Инаку за одржување порано ги миев рачно и ги попарував цуцлите но никогаш не ми се имаат умирисано. Се фаќаше малку бигор кај навојот за капачето. Ако верувате сега ги мијам во машина исчистен е бигорот кај навојот и ги користам истите шишиња откога се родени, само цуцлите ги менуваме. Не ги мијте цуцлите во машина само провријте ги во вода или попарете ги зошто во машина се оштетуваат, а и на упатството пишува дека цуцлите не се мијат во машина. Инаку германски се Baby Nova.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Пластични бебешки шишиња
20.6.2014 11:20:23   
Melanija RR
AneLav RR ги имаш бебунова користено за АД млеко, стаклени или пластични?

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Ако се решиш за млеко од НУК, обавезно земи со широко грло, цуцлите им се многу убави и дупчињата се тамам на оригиналната цуцла што е со шишето.

Тоа ме интересираше дали таа цуцла М што е на стакленото шише одговара за АД млеко user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Пластични бебешки шишиња
20.6.2014 11:47:53   
AnnaMolly RR
Меланија, ако купуваш НУК со широко грло, да, цуцлата е тамам за АД млеко. Ама ако купуваш со тесно грло, ќе треба посебно и цуцла да купуваш.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Пластични бебешки шишиња
20.6.2014 11:51:07   
Melanija RR
Аха сега ми е јасно ќе си побарам со широко грло user posted image фала AnnaMolly RRLilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Пластични бебешки шишиња
20.6.2014 15:23:13   
Ilina87
Јас имам земено на NUK со М отвор за адаптирано млеко, реков да ја сменам цуцлата по извесно време и зедов со L отвор, ама многу течи и бебушко се засркнуваше, па неискористена ми остана таа со L отвор. А да Ве прашам до кога треба да се врие шишето. Јас после секое користење го вријам и ми ја смена бојата, пожолте.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Пластични бебешки шишиња
20.6.2014 15:53:31   
AnnaMolly RR
Илина, јас го вриев еднаш месечно, а може и поретко user posted image
А од прв ден ми е детето на АД. Едноставно најнормално си го миев со вода, сјај и четка за шишиња и крај. Никогаш никакви проблеми не сум имала.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Пластични бебешки шишиња
20.6.2014 22:13:58   
Melanija RR
Ilina87 ми рекоа Л отвор на шишињата 2 ка (6 до 12 мислам месеци) но како што викаш мислам тоа е голем доток ,може за по 1 година.Сега барав во Виола шишиња Бебѕ нова но немаа изборuser posted image па деновиве ќе одам до друга

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Пластични бебешки шишиња
21.6.2014 11:23:16   
Ilina87
Да, многу е голем отворот, јас се зафркнав и пак со М си продолжив.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Пластични бебешки шишиња
21.6.2014 14:04:25   
Snowhite RR
е со ова Л М отвоρи ме збунивте, М не пиеше од шише и за Јана ги κоρистев едни што ги имав κупено за него од бејбинова κомплет 3 шишина со четκа, после κупивме од томи типи, па стаκлено, ама одма го сκρшивме и сега паκ тоа од томи типи го κоρистиме и тие од бејби нова му сменивме цуцли само, а ова со отвоρиве појма немам не сум обρнала внимание. Сепаκ мислам стаκлените се поубави паκ ќе си κупам таκви

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Пластични бебешки шишиња
26.8.2014 17:12:41   
nataly86
Здраво мајки..ми треба совет бидејќи сум нова и неискусна мајка... шишиња си купив по 2 за почеток од томи типи со бавен проток...е сега ме интересира нивното одржување дали ги вриете стерилизирате и сл.што стеризлизатор имате?дали за во микробранова или електричен?

Благодарам и поздрав

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?