|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
25.8.2009 10:30:50   
profesorica
Ако продолжи да се качува ептен носи ја на лекар а ако и спадне со ДАЛЕРОН во ред.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Температура кај децата
25.8.2009 10:41:54   
mis.
Стефан т имаше цели 4 дена и се околу 39 и кога го однесовме на лекар му правеа крвна слика се беше ок дури немаше ни грло ни носето затнато ништо освен т.Докторката ни даде антибиотик и ни рече да не се уплашиме ако се нафрли по телото со брунчиња како сипаница.Малку ми стана чудно и навистина на 4 ден стана цело тело со бубулици.Таков вирус некој владеел со исипување.Сега е добар од вчера сабајле нема т само исипот му стои.Носете ја на лекар може се работи за истиот вирус.Поздрав и пиши како е малата.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Температура кај децата
25.8.2009 10:48:45   
mami
мис а баш ве мислев сабајлево како сте...какви се вируси не ке се појават, аман веќеuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Температура кај децата
26.8.2009 1:02:57   
Еца
Мартина дури сега има Т 37,7 ја туширав два пати и сега заспа.Знам дека е реакција од вакцината, но јас никогаш не и давам сируп под 38,5. Сега за 15 мин ке и мерам баш да видам дали качува, уг го мразам оваuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Температура кај децата
26.8.2009 9:32:29   
mami
елена како сте денес? ајде кога ке се освестиш :) пошто гледам се заглавило овде вчера, да не речам утровоuser posted image user posted image user posted image user posted image се надевам и спадна температурата на Мартина

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Температура кај децата
26.8.2009 10:47:15   
mis.
Биле како е малата?Има уште т?Пиши ни како поминувате.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Температура кај децата
26.8.2009 15:44:00   
Еца
Да утрово во 6 пак имаше 38.3, повторно ја разбудив ја истуширав и толку беше од Т. Се освестивме пред некој саат, среќа и Мила како да знаеше дека на мама и треба одмор, па си спиеше.user posted image user posted image user posted image

Инаку Мис сакав да те прашам, ако Малиот немал затнато носе, немал црвено грло,ништо на градите, леукоцитите мируваат, зошто воопшто докторката ви го дала антибиотикот. Па и сипаници да се не се дава за тоа антибиотик, нависитна не ми е јасна тукаuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Температура кај децата
26.8.2009 19:08:23   
Maca25
Нина во рок од еден месец два пати ми се разболе и тоа само што престана да цица. Ми рекоа дека е некоја вирусна инфекција. Имаше два дена 39,8 температура. На дежурен лекар нормално и препишаа антибиотик кој јас не и го дадов. ја туширав на пола саат и и ставав чепчиња ефералган. И се спушташе и пак за два саати креваше температура. Ништо не јадеше и затоа за еден месец се поправила само 100 грама.
Една пријателка ми кажа дека нејзините дена ги лекувала со чорапчиња потопени во ладно млеко. Вика дека им ја симнува тоа темп, ама само кога нозете се топли, никако на ладни. ЈАс не пробав.
Вирусот на Нина и помина и сега си е супер.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Дури почна и да јаде!!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Температура кај децата
26.8.2009 19:50:51   
Еца
Еве пак почна да крева Т, оф леле, уште една непреспиена ноќuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Температура кај децата
26.8.2009 20:23:57   
Maca25
одма туширај ја и остави ја неколку минути во влажниот пешкир.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Температура кај децата
27.8.2009 18:53:20   
Еца
Биле не ни пиша како е Горана, и помина ли Т? Дали имаше и други симтптоми како пролив и повраќање?Пиши баш те мислев вчера.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Температура кај децата
27.8.2009 19:13:39   
Bile
Elence sega procitav dodeka sum na forum vrsam i drugi raboti po doma znaes deka utre e golem praznik i nie dva dena proslavuvame vo nasiot grad.
Gorana e dobra togas imavme T i poveke ne samo sto ni izlegoa afti i nemozeme da goltame i mislevme deka e grloto a bile afti no sepak pieme Ospen za prv pat vo nasite 4 godini.
Ama te citam i tebe i vie imavte problem so kerkickata, dobro si postapila banjanje i red drugo milo mie  sto ste dobri.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Температура кај децата
23.9.2009 18:47:24   
STRUMFETA
Majkami otsekogas koga kacuvavme temperatura ne mackae so rakija  a corapite vo pakija i ocet i ni gi oblekuvase.Koga filip kaci temperatura  od vakcinite go primeniv istoto megutoa dadov sirup PONSTAN.Luge veruvajte, vednas mu se simna.Bi sakala da vi preporacam site da go imate zosto e premnogu efikasen.Se poracuva od Grcija , ne sum proverila tuka mozebi go ima i vo nasive apteki. 

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Температура кај децата
23.9.2009 19:32:36   
mis.
Понстан и јас користев некој период кога го имаше по аптеките во Гевгелија но сега го нема па морам да го порачам од Грција.Сирупот навистина е одличен и веднаш паѓа температурата од него.Во Гевгелија сите си порачуваат од Грција и таков користат.
Инаку Елена да ти одговорам на постот.Стефан имаше вирус и сепак му препиша антибиотик а таков бил вирусот со исфрлање на бубулици по лицето.не беше класична сипаница туку вирус со бубулици што наликуваат на сипаница.Но бргу помина.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Температура кај децата
27.9.2009 1:41:37   
biljanaM
Аман со настинкивеее....Воислав денес пак качуваше температура, му дадов Амоксиклав и парацетамол, не е многу топол, ама може наеднаш да качи 39...си знам јас.....user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 19:16:41   
mami
луѓе бе...има 38,2, поврати откако му дадов далерон...сега ке ги мачкаме нозете со оцет...user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 19:19:54   
srekna mama
мами ако качи и ако го повраќа далеронот,стави му чепче и давај му течности


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 19:20:16   
ripce
Мами што му стана, зошто качи температура?user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 19:21:11   
srekna mama
ние вчера примивме вакцина и супер помина,а еве сега пред малку мерев 37’3.Се надевам нема да се качи повеќе

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 19:30:41   
Maria
mami daj mu cetvrt analgin vo sokce da go ispi,ti kazuvam od iskustvo.Na Ilija od nisto drugo ne mu paga.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 20:15:23   
mami
па јас се сомневам од на деверми малиот дека префати...еве испи сега сок од вишна- демек симнувал...и нозте му се со чорапи во лимонов сок, јадеше грозје и му се спие изгледа..ке го истуширам и намачкам со маст па ке видам што ке биде...

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 20:17:55   
Natasha5
nastinal Luka a? srce malo.backi do luka

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 20:38:09   
mami
лел го пратив мм по чепчиња..ова не се спушта

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 20:54:11   
Еца
мами како е Лука, колку има сегаuser posted image Леле душиче, мами масирај го со пола вода пола 70% алкохол, помага, испробано, немој да му даваш лекови, јас на Мартина испод 38.5 никако не и давам парацетамол.Само туширање макар и на 15 минути и масирање со алкохол како што ти кажав и тоа ке го триеш убаво да впие. И пиши ве мисламuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Температура кај децата
29.10.2009 20:58:13   
mami
леле бе па..еве го спие кај мм на стомак и слуша супер звезда, ама така се буди на 5 мин и е без воља за ништо..прееска му мерев беше 38.2 му ги намокрив чорапите со лимонов ск и уште едни му облеков, јадеше грозје, пиеше вода и сок и еве сега спие...
купив чепчиња ама не ми се дааат, ке го истуширам после и имам маст со растопен парацетамол и витамин ц па ке го измасирам пред спиење.
мм вика да не тераат тројките , ама па последната двојка ја нема уштеuser posted image ми се плаче кога го гледам гревче какво е...не ми бил ваков до сегаuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Работа
predrag

Ја сакате ли својата работа?

да (45%)

не (16%)

како кога (39%)


Број на сите гласови: 82

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!