|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
11.11.2009 10:14:33   
mother 29
ЗА КРВНА СЛИКА ТРЕБА БАРЕМ 7 ДЕНА ДА  ПОМИНАТ ОД ПРИМЕНА ТЕРАПИЈА СО АНТИБИОТИК,ВАКА НЕ СЕ ВЕРОДОСТОЈНИ РЕЗУЛТАТИТЕ, а бруфен ..тој е мал за бруфен

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Температура кај децата
11.11.2009 10:16:34   
mis.
Јас мислам дека крвната слика нема врскасо антибиотикот.А ако се качени леукоцитите?На нас ни имаат испитувано крвна слика на инфективно за да докажат дека е вирусно а примавме антибиотик.
Се согласувам со мила на мама па затоа се прави крвна слика а отпосле и нема потреба освен ако не сакаш да видиш дали е слабокрвен.


< Поракaта ја уредил mis. -- 11.11.2009 10:17:52 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Температура кај децата
11.11.2009 10:20:21   
mother 29
? nie sekogas sme pravele krvna slika pred terapija...user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Температура кај децата
11.11.2009 10:20:47   
mami
е сега ме збунивте..не знам стварно...матичната ми е таква што сака да види прво по природен пат и со витамини да се извлече па дури тогаш дава антбиотик, а за крв вика, кога ке оздрави, во секој случај ке ја препрашам пак утре кога ке одиме пак на контрола

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Температура кај децата
11.11.2009 10:21:02   
Mila na mama
Јас сум многу против давање антибиотици за се и сешто. Со Бруфен немам искуство. Нашиот педијатар ме поддржува максимално нема потреба да си ги труеме децата со сирупи. Се испитува за да се знае што да му дадеш а не само ај дај му за секој случај.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Температура кај децата
11.11.2009 10:24:18   
mis.
Мами ако не сте давале антибиотик ти препорачувам крвна слика.Ако е вирусно има еден параметар што го докашува тоа а друго е се нормално а ако се леукоцитите покачени тогаш и не е вирусно.Подобро крвна слика да си на чисто и да бидеш помирна бидејќи на Лука оваа му е повторено боледување.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Температура кај децата
11.11.2009 10:28:39   
mami
па знам..еве сега нема температура..утре посекако ке одиме сабајлето на преглед па ке одиме и крв да ни земат...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Температура кај децата
11.11.2009 10:30:43   
mother 29
ако е недолечена инфекција,со  испиен антибиотик ке покаже колку-толку мирни леукоцити?!!!?? затоа се препорачува прво крвна слика па после антибиотик.ако е вирус тоа е соем друга приказна,џабе антибиотици...

и затоа јас велам.... така ми има кажано докторката прво крвна слика па после преглед!?да се види инфекција или вирус!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Температура кај децата
12.11.2009 10:22:36   
mami
Вчера бевме со температура пак, на кратко му се симна и после пак се качи. Варира цело време од 37-39,5..го туширав, го масирав, пиеше Далерон, му давав течности колку што можев повеќе..Носето почна да му тече па купивме и Синомарин капки па стававме и тоа..Утрово бевме пак на лекар, грлото пак црвено, ни препиша Цефалексин, Бедоксин, вит Ц 2пати на ден, повеќе овошје и зеленчук.
Ја прашав за крвна слика, рече- сега и да правиме, нема да биде веродостојна заради антибиотикот, а и нема потреба бидејќи него му е малку паднат имунитетот и затоа вака реагира..

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Температура кај децата
12.11.2009 11:05:53   
profesorica
Дамјан завчера имаше темп. , правевме крвна слика и покажа вирус но и грлото му е црвено и ни препишаа цефалексин сируп.а почнав и со киндеримун.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Температура кај децата
12.11.2009 12:25:10   
mami
нешто многу важно:

Во никој случај немојте да се обидете да му дадете на детето Аспирин. Покажано е дека Аспиринот кај децата често пати може да доведе до т.н. Рејов синдром и да заврши со смрт. На бебиња до 6 месеци, никогаш немојте да им давате лекарства на своја рака. Задолжително однесете ги на лекар.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Температура кај децата
12.11.2009 13:31:08   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Ја прашав за крвна слика, рече- сега и да правиме, нема да биде веродостојна заради антибиотикот, а и нема потреба бидејќи него му е малку паднат имунитетот и затоа вака реагира..



значи во право сум била дека треба да помине 7 дена после антибиотик за крвна слика,затоа јас пред да го носам кај матична,прво одиме во приватна лабараторија,вадеме крв,за 2 мин резултати и со нив одиме кај докторката!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Температура кај децата
12.11.2009 13:40:47   
BEBICA
Во никој случај немојте да се обидете да му дадете на детето Аспирин. Покажано е дека Аспиринот кај децата често пати може да доведе до т.н. Рејов синдром и да заврши со смрт. На бебиња до 6 месеци, никогаш немојте да им давате лекарства на своја рака. Задолжително однесете ги на лекар.


Bravo mami za ova.No jas se prasuvam koj uste dava na bebe , dete aspirin ili andol na primer.Se sto e na baza na acetisal kako sto e aspirinot i andolot ja zaroruva crevnata flora vo zeludnikot kaj vozrasnite a ne kaj decata.I predizvikuva krvarenje.Sepak bravo mami sto predupreduvas i ja sum protiv zemanje lekarstva na svoja raka.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Температура кај децата
19.11.2009 23:06:56   
Tanja K.
Mislam deka vakva tema ima uste edna ista samo e sonaslov TEMPERATURA.Minatat nedala bas tamu pisuvav.No dobro ,nie bevme so temp.39.4.cel den.Nikako nemozev da ja namalam tem.na Elena ,ti daj i paracetamol taa se pokacuva.Samo da vi kazam kolku ne izvadi od pamet ,mislam deka mi se skrati zivotot6 za 10god.Vecerta legna da spie,i po kratko vreme pocna da zbori nesto vo son.A gorese od temp.Otvori oci ne gledase mene i mm,i si rekovme dobro e super budna e.No,taa i ponatamu si prodolzi da zbori pocna i da place i da se trese,i da odi niz stan.Jas pocnav da ja vikam i taa te gleda kako da e budna.I vikam sonce odnesime vo kujna,me fati za raka i me nosi vo WC.tolku se izvadiv od pamet pocnav da placam ,a taa me gleda i nisto nereagira.Ja zema mm ,soblekuvanje i vo kada so tus so poladna voda.I koga i dojde voda mlaka nakaj ladna na noze,bukvalno kako da ja protrese glavata znaci tuka se razbudi vo moment.Se istusiravme ikoga izleze i meram temp.37.4.Kako mlakata voda vo moment ja simna temp.Ama za kratko,pak krena.Pak otidoa na dezuren i so upat na infektivno.Tie rekle deka e klasicna angina,deka nema nikakvi znaci na bilo koj drug grip a najmalku svinskiot.Sabajleto si stana sveza super,bez temp.i nisto ne se sekavala od prethodnata nok.Kolku se potresovme togas toa bese cudo.Za sreka se pomina super,i sega e odlicna.Cekame malku da zatopli naprolet i da gi vadime krajnicite.Toa bese preporakata od doktorkata.
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Температура кај децата
20.11.2009 9:41:30   
mami
леле Тања, јака ви душа, како сте издржале...уф страшно ми е што читам само...а крајниците се многу важни за тоа..внук ми додека не ги извади беше нон стоп болен, како ги извади еве го како друго дете е

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Температура кај децата
29.11.2009 16:33:42   
STRUMFETA
Denes za prv pat kacivme temperatura.Uste sinoka pocna da kenka.Mu ja merev 37.5, ama poveke ne pokaci.Sabajlevo koga se vcrvi vo obravcinjata i bez prestan placese okolu 3-4 casa.Mu ja izmeriv pa 37.7.Mu dadov Daleron-ja namali.Eve sega pak, temperatura 38, i povtorno sirup,na 6 casa. Nema nekoi drugi simptomi.Ke go mackam so rakija i mas, a utre pravec-na lekar.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Температура кај децата
29.11.2009 16:51:53   
Еца
Штрумфета може го гледаше прилогот за високата температура ама не штети уште еднаш да се погледне и слушната докторката што советува за висока температура. КЛИК ТУКА

Посакувам што побрзо да ни пишеш дека поминало се, без дополнителни симптоми и одење во болница. Поздрав!


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Температура кај децата
29.11.2009 16:59:59   
profesorica
Штрумфета се надевам дека е некое запче, ајде утре те чекаме со информации после лекар

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Температура кај децата
29.11.2009 17:07:51   
STRUMFETA
fala vi,mnogu ni znaci vasata poddrskauser posted image user posted image user posted image
I mene mi izgleda nekoe zapce,belim ke e do toa.Inaku si mislam, dete koe e bolno nema ni da jade, a kamo li na mig na glas da se smee, da igra pa silno da place i da ja simnuva i kacuva temperaturata.
Pozdrvce

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Температура кај децата
30.11.2009 15:27:22   
STRUMFETA
E da vi kazam konecno.Situacijata nekako se smiri.Davam seuste sirupce daleron na 6 casa, i povtorno nemame pokaceno temperatura.Vecer ideme na lekar za sekoj slucaj na kontrola sto pocna nekako da se zakasluva( neznam dali zakasluva ili se zasrknuva, ne sum imala takvo iskustvo,kako izgleda kaslicata kaj bebinjata).Doktorkata denes ni e od porucek a na drug lekar i ne mi se nosi bas.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Температура кај децата
30.11.2009 15:30:46   
STRUMFETA
I sakam da prasam,kako da ja vratam zivata vo toplomerot pak nazad.Po merenjeto da go istresam da se vrati na 36, namesto nazat otide na 41ctepen.A ovie digitalnite ic ne mi se za verba.Imam i sinoka morav da go upotrbam,pa na pokazuva ednakvi merki.Dva pati mu merev edno podrugo pa razlicno pokazuvauser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Температура кај децата
30.11.2009 15:39:39   
mami
штрумфета, како ти отишла живата на 41 степен? обично тие ако ги протресеш малку сама паѓа живата на 35-36 степени..а на 41 може да се качи само ако е затоплена до тој степен..
а кашлањето кај мало дете е исто како и кај озрасен- со исклучок на големиот шлаем..

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Температура кај децата
30.11.2009 15:42:50   
STRUMFETA
Go protresov na dolu i namesto da padne se poveke se pokacuvase, dojde da 41 stepen pa go staviv vo sise pa vo crna vreka i  sega go frliv.Mnogu se plasam od zivata vnatre

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Температура кај децата
30.11.2009 15:44:46   
mami
е за ова прв пат слушам..искрено не ми се случило до сега, ние на Лука му мериме со таков, моите дома имаат од оние на времето старите што сме ги купувале и никогаш не се случило да се качи беспотребно нагоре. Добро што си го фрлила...

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Температура кај децата
30.11.2009 15:49:04   
profesorica
леле штумфета може да е расипан, добро што си го фрлила.дамјанд ава отпор при мерење на температура.мислам дека најдобри се они како цуцла.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

da odbereme masko ime
crvce

Da odbereme najubavo masko ime

Martin (20%)

Marko (39%)

Filip (41%)


Број на сите гласови: 162

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!