|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Знаци на бременост II
24.7.2014 22:39:29   
Ilina87
Девојки, help. На денот кога требаше да добијам менструација малку прокрварив и од тогаш нема ништо, еве 3 дена поминаа и немам менструација. Ова првпат ми се случува, дали знае некоја од вас што може да е причината? Инаку не би требало да сум бремена, не сме многу активни, а и се пазиме. А и плус не смеам да останам бремена во скоро бидејќи сум со царски рез породена user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Знаци на бременост II
24.7.2014 23:12:28   
kapina
Luna napravi test za bremenost iako si carskirez porodena ne se plasi mojata sestra ke nema dve godinI od carskiot rez koga le treba pak da se porode

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Знаци на бременост II
25.7.2014 10:53:31   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Девојки, help. На денот кога требаше да добијам менструација малку прокрварив и од тогаш нема ништо, еве 3 дена поминаа и немам менструација. Ова првпат ми се случува, дали знае некоја од вас што може да е причината? Инаку не би требало да сум бремена, не сме многу активни, а и се пазиме. А и плус не смеам да останам бремена во скоро бидејќи сум со царски рез породена user posted image


Илина87, може да ти е од стрес, па да добиеш подоцна, но во секој случај направи тест. Пиши ни


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Знаци на бременост II
25.7.2014 12:27:52   
Ilina87
Ќе почекам уште некој ден и ќе направам тест. Можеби е од што ја сменив климата, од одмор се вративме пред една недела. Сепак не верувам дека така лесно ќе забременам, бидејќи за син ми останав бремена со терапија.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Знаци на бременост II
25.7.2014 16:07:21   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Ќе почекам уште некој ден и ќе направам тест. Можеби е од што ја сменив климата, од одмор се вративме пред една недела. Сепак не верувам дека така лесно ќе забременам, бидејќи за син ми останав бремена со терапија.


Промена на клима дефинитивно знае да поремети или помести/подрани циклус некогаш. Пиши ни


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Знаци на бременост II
28.7.2014 22:17:52   
Ilina87
Да Ве информирам добив менструација денес, да не ме мислите user posted image .

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Знаци на бременост II
29.7.2014 9:39:20   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Да Ве информирам добив менструација денес, да не ме мислите user posted image .


Ајде за следен месецuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Знаци на бременост II
29.7.2014 13:07:27   
Ilina87
LoveableMe RR, не се брзам, син ми има само 10 месеци и плус со царски се породив така да треба да почекаме малку user posted image . И не би ја имала таа среќа лесно да забременам, ама никогаш не се знае user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Знаци на бременост II
31.7.2014 18:04:02   
mama i dete
Здраво
Ми доци 4 дена што тоа ми се случувало ретко или скоро никогаш ( секогаш имам редовна менструација), дали уште треба да чекам за тест да направам или може да се направи? Колку дена треба да доцни за тестот да даде веродојтојни резултати? Од симптомите за кои зборувате немам некои позначајни ниту имма болку во градите... и др симптоми само сум напната вознемирена како пред добивање и осекам замор, потење ама и тоа можеби е од времето бидејки е премногу тешко и променливо
Ви се молам кажете го ваштето искуство и познавање бидејки сум во неизвесност !

Поздравче и ви посакувам среќa на сите идни мамички

(Одговор на членот sale86)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Знаци на бременост II
2.8.2014 11:04:56   
mama i dete
Здраво
Утрово направив тест и ми покажа негативен , а сеуште немам добиено дали да го повторам тестот по неколку дена или да се обаратм на лекар може да е некој здравствен проблем ( никогаш не ми доцнеше? :sweat: ) што ке ме посоветувате ?
Поледна менструација добив на 28.06.2014

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Знаци на бременост II
2.8.2014 16:51:49   
LoveableMe RR
мaмa и дете, дoбредoјде. мoже oд стрес, прoменa нa климa, нo aкo сaкaш дa си нaчистo, пoсoветувaј се сo гинекoлoг. пoзз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Знаци на бременост II
4.8.2014 11:31:34   
mama i dete
Здраво девојки
Од 28.06 уште немем добиено , тест напарвив во сабота ми покажа негативен , утрово бев на гиниколог ме гледаше и на вагинално и на обично ехо вели нема бременост а нема ниту други гиниколошки проблеми ( цисти нема , брисеви се е ок) а немам симптоми за догање ниту симптоми за бременост, докторот ми даде фолна киселина и ми рече за една недела пак да одам. Дали имате исто или слично искуство што ке ме посоветувате дали да правам пак тест после некои ден или да чекам ??? Никогаш не ми доцнело толку !
Правев тесто од тие 60 денари дали да купам од поскапите може тие евтините не даваат веродостојни резултати ( според мене тест си е тест ) Дајте ви се молам совет :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Знаци на бременост II
4.8.2014 11:47:46   
kapina
Napravi test preku krv neznam ginekologot zosto ne ti dadel da ispitas preku krv

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Знаци на бременост II
4.8.2014 11:54:55   
LoveableMe RR
mama i dete, ако немаш добиено од 28.06, тоа е долг период и би требало досега да се види на ехо ако има нешто. Направи тест преку крв. Доцнењето може да биде од стрес, промена на клима итн.

Сепак, побарај стручно мислење од некој друг гинеколог, да видиш зошто ти доцни, ако досега секогаш ти било во ред, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Знаци на бременост II
14.9.2014 12:51:03   
mama i dete
Здраво девојќи
Мене ПМ ми беше на 09.08 што значи ми доцни 5дена, минатиот месец ми доцнеше 12 дена но сепак добив, симптомите се исти ме боле долниот дел од стомакот и имам чувсво дека секој момент ќе пробие, но утрово бев нестрплива направив тест ми излезе позитивенuser posted image иако втората линија беше ептен бледааа, сепак ке почекам уште некој ден па ќе го повторам тестот а дури потоа на гиниколог!
Во прв момент сум пресреќна, збунета и едноствно ме фака страв ( незнам дали се ке биде во ред, дали се работи навистина за бременост, и имам еден проблем сум анксиозна како ке издрзам без терапија :envy:
Но сега за сега да де надеваме само на позитивен одговор... а за другото отом потом ! :$user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Знаци на бременост II
14.9.2014 21:09:23   
LoveableMe RR
Мама и дете, ова втора бременост ти е? Честитки, се најубаво и побарај стручна помош. Ќе ти пишам во темата Анксиозност.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Знаци на бременост II
15.9.2014 14:43:14   
marija055
Здраво девојки, нова сум на порталов, но ве следам редовно, имам еден проблем па решив да го споделам со Вас. Вака откако прв пат добив менстуација па до пред 2 месеци, менструалниот циклус ми треше цели 8 дена и имав доста обилна менстуација, добивав на секој 30ти ден, но еве 2 месеци со ред циклусов ми треа одвај 5 дена и воопшто не е обилна менстрацијата како што беше претходно, и добивам на 28 дена, но ова не е тоа што ме загрижува... еве скоро една недела имам вртоглавици, откако ќе авршам со јадењето постојано ми се лоши, имам силна болка во долниот дел од стомакот - јајниците и матката, болки во долниот дел од грбот, постојано ми се спие, имам апетит но штом почнам со јадење почнува да ми се гади, а има уште цели 2 недели до менструација... Ве молам за совет, дали има потреба од загриженост, дали на некој му се случило истото што и мене user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Знаци на бременост II
15.9.2014 15:14:13   
Melanija RR
marija055 добре дојде на Рингерајаuser posted image

Покнига циклус е на 28 дена и да трае 5 дена,но ако добро разбрав тебе ти се лоши од храна уште од кога си добила а сега некаде ти е овулација.Сочекај до денот за добивање ако има нешто сигурно ќе изостане денот user posted image

Инаку болки во јајници се јавуват и во денови на овулација

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот marija055)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Знаци на бременост II
16.9.2014 16:43:22   
Anonimen
Здраво..Јас сум нова на темава ,иако редовно ве следам..Со дечко ми имаме редовен,често заштитен однос..Последниот циклус ми беше на 2.9 ,кој ми траеше кратко и не обилно..После една недела имавме однос,кој беше заштитен..Од утрешниот ден ,веќе една недела имам мачнини утрински,болки во стомак,затнат нос (со крвчичка),ноќе се будам задишана..Направивив тест,вечерно време после испиена голема количина течност,кој беше негативен.но сепак имам симптоми...циклусот треба да ми биде некаде 1/2.10...user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Знаци на бременост II
16.9.2014 23:25:59   
Melanija RR
Симптомите се појавуваат покасни, минимум 12 дена по односи а за тест може да ти покаже кога ќе ти касни 2-3 дена

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Знаци на бременост II
17.9.2014 8:41:31   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Здраво..Јас сум нова на темава ,иако редовно ве следам..Со дечко ми имаме редовен,често заштитен однос..Последниот циклус ми беше на 2.9 ,кој ми траеше кратко и не обилно..После една недела имавме однос,кој беше заштитен..Од утрешниот ден ,веќе една недела имам мачнини утрински,болки во стомак,затнат нос (со крвчичка),ноќе се будам задишана..Направивив тест,вечерно време после испиена голема количина течност,кој беше негативен.но сепак имам симптоми...циклусот треба да ми биде некаде 1/2.10...user posted image

Анонимна рано е за тест да се направи затоа што нема ни да ти даде тошни резултати.Почекај нека поминат барем два три дена откако ќе ти задоцни и тогаш направи го.Ама сепак мислам дека нема место за паника.Симптомите што ги напроја не мора да значи дека се знаци на бременост.Како што кажа секогаш имате заштитен однос така да шансите се многу мали да си бремена.Во секој случај почекај ако ти задоцни тогаш направи го тестот и ако излезе позитивен посети си го твојот гинеколог.Ти посакувам многу среќа.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Знаци на бременост II
17.9.2014 11:02:43   
City Girl
Деввојки,благодарам што одвоивте време и пишавте на мојот пост..Симптомите се тие,ама може и си правам филм во глава..Ајде ќе почекаме па ке видиме што како..
тнх
ps-јас сум со постот анонимна

< Поракaта ја уредил City Girl -- 17.9.2014 11:07:34 >

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Знаци на бременост II
17.9.2014 13:06:18   
LoveableMe RR
CityGirl, тука сме те поддржуваме за се, пиши што ќе направиш, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот City Girl)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Знаци на бременост II
17.9.2014 14:29:26   
Felly RR
ДОбредојде на форумот CIty Girl, ти посакувам да биде онака како што ти сакаш. ВО секој случај пиши ни.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Знаци на бременост II
17.9.2014 20:36:26   
LoveableMe RR
Ренка, темата е префрлена во Абортус.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот renka)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на: