|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
17.12.2014 16:59:59   
весник
еве го моето вчерашно искуство...вчера бев на ендокринологија кај др.Бранка Крстевска со дијагноза инфертилитет со упат од матичен гинеколог...јас сум хипотироидна...одам секогаш на прегледи во Битола па сега решив да проверам во Скопје бидејќи порано одев кај неа и кај Др.Чедо Димитриевски кој сега работел во Систина...да не должам,ми даде да испитам следново FT4.TSH,FSH,T3,LH.PRL и витамин D3 по нејзина иницијатива откако и кажав за моето неуспешно ин витро...баш пријатно ме изненади за витаминот бидејќи мислев дополнително да одам во биохемиска клиника во Скопје...ми направија EKG поради тироидната (да не дојди до некаква забуна) и ехо на лобусите исто така за тироидната жлезда.Резултати за една недела.Е сега ми вели дали имаш направено ОГТТ тест??? јас цела прашалници и и велам докторке извинете но што е тоа...па ми вели скриен шеќер...и кажав дека немам,на последната крвна слика која што ја имав од ноември месец и ја покажав шеќерот ми е 5,5 и ми рече па добро мислам дека нема потреба од ОГТТ тест...па и на тоа останавме...е сега како што знаеме дополнително да се замараме почнав да читам тука и си велам па и тоа да не треба да го направам...ох колку сум изгубена...белким ќе се пронајдам кога ќе станам мајка и нема да лутам како мува без глава по вратине на клиникине...па се плашам што е нормално па прегледувам се,чисто онака превентивно бидејќи кога ќе појдам на трансфер сакам да ми биде чиста душичката дека што е до мене се сум направила а богами и банкротирала...поздрав до сите!!!!

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
17.12.2014 17:44:31   
kapina
Da treba i toa da go napraves na mm mu bese 5,4 sekerot i mu rekoa da vnimava na ishranata i ogtt test i kontrola po tri meseci oti mze da se kacuva

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
18.12.2014 10:22:57   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

еве го моето вчерашно искуство...вчера бев на ендокринологија кај др.Бранка Крстевска со дијагноза инфертилитет со упат од матичен гинеколог...јас сум хипотироидна...

.....ми даде да испитам следново FT4.TSH,FSH,T3,LH.PRL и витамин D3 по нејзина иницијатива откако и кажав за моето неуспешно ин витро...........Е сега ми вели дали имаш направено ОГТТ тест??? јас цела прашалници и и велам докторке извинете но што е тоа...па ми вели скриен шеќер...и кажав дека немам,на последната крвна слика која што ја имав од ноември месец и ја покажав шеќерот ми е 5,5 и ми рече па добро мислам дека нема потреба од ОГТТ тест...па и на тоа останавме...


E, тоа сакам и јас да го расчистам со неа, што ќе каже тоа ќе биде, сепак со години и години уназад е најмеродавна и најдобра за тоа, ми го потврдиле повеќе доктори и Петаносвски ми рече што ќе ти каже докторката, тоа ќе биде. Па ќе ви пишам, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
18.12.2014 12:49:29   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Da treba i toa da go napraves na mm mu bese 5,4 sekerot i mu rekoa da vnimava na ishranata i ogtt test i kontrola po tri meseci oti mze da se kacuva



јас капина нема дополнително да си се замарам,превентивно ќе си внимавам на исхраната ама дека ќе се оптоварувам за тој огтт тест не се оптоварувам бидејќи ако таа мислеше дека треба мислам дека немаше да ме пушти така,бидејќи за витаминот д жената сама ми пиша лабораториски упат...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
18.12.2014 13:19:52   
LoveableMe RR
Бев кај докторката, рече па добро штом Петановски рекол, тогаш да направиме ОГТТ тест земи упат од матичен гинеколог и дојди, имало термин во денот за трудници.

Викам зошто докторке е важен овој тест? Вика заради тоа да нема деформација на ембрионите, оштетувања во генетиката на срце, нервен систем итн. Така што останува тој тест да го направам.

Ме интересира а зошто кај труднициве се испитува подоцна, кога плодот е развиен, како нивните плодови немаат оштетувања? Зошто не се прави ако е така пред да се забремени????

И уште нешто? Ај кажете ми кога почнува со работа амбулантата на Ендокринологија? Не прашав кога треба да дојдам за да ми направат лабораторија? И се ми е измешано, инсулин е едно а ОГТТ е друго, така?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
18.12.2014 15:50:28   
Kvisko
Loveable ОГТТ кај трудници с еиспитува покасно бидејќи може накнадно да влијае висок шеќер кај мајката на плодот (да ги оштети формираните органи) и/или ако мајката има шеќер да има ризик кај плодот по породувањето да се јави голем пад на шеќер и слично. КОга има сголема гликемија има можност за развој на труднички дијабет всушност и тоа прави проблем.

Кога се прави за неплодност се прави заедно со мерење на инсллин затоа што влијае на квалитетот на самите јајце клетки. Кај мене на Еднокринологија без да прашам кога ми ги видоа хормоните ми направија и испитување на инслуин, парарелно мереа два параметри. Така ми рече и докторката на ГАК дека ми требаат двата параметри.
Колку што читам по српски форуми таму пак под ОГТТ тест се мери и инслуин автоматски кога е во прашање неплодност.

Лабораторијата на Ендокрионологија работи од 8 часот. Само што за тој тест треба претходна подготовка. Не знам ако не ти мерат инсулин можеби и нема да ти треба подготовка.

Ако можеш прашај го Петаноски дали ти треба мерење самона гликемија или и на инсулинм заедно со гликемијата. Така ќе бидеш потполно на чисто кои параметри него му се потребни.

Со среќа.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 18.12.2014 15:51:13 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
18.12.2014 15:59:11   
kapina
Da i na mene mi merea avtomatski i insulin i skrien seker ama fala bogu se bese uredno.

Ti si odlucuvas tvoe pravo jas pak sama si barav da mi se naprave iako nikogas ne sum imala problem so sekerot i fala bogu kako sto kazav se e ok no da znaes oti treba oti si so namalena funkcija na tiroidnata plus glikozata ti e granicna vrednost no toa si e tvoe pravo no znaj oti nekogas treba i sami da si barame da ni se ispita nesto.

A za vitaminot d mnogu imat nedostatok i zatoa davat da se ispita oti mnogu malku go vnesuvame preku ishranata i zatoa e taka.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 18.12.2014 16:36:39 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
18.12.2014 16:35:44   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

....Ако можеш прашај го Петаноски дали ти треба мерење самона гликемија или и на инсулинм заедно со гликемијата. Така ќе бидеш потполно на чисто кои параметри него му се потребни....


Ќе прашам и ќе ви пишам. Фала


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
19.12.2014 11:16:19   
весник
a kakva e taa prethodna podgotovka za ispituvanje na toj test zaedno so insulin itn....aj neka pisi nekoj kako treba da bideme podgotveni i dali se pravi na privatno toj test...????

a sto ne daj boze ako ne e vo red...ima lek za toa???? mislam nekakva prevencija za da ne dojde do takvi narusuvanja na plodot...

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 19.12.2014 12:50:52 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
19.12.2014 11:28:24   
scared RR
Се пие метформин и во бременоста исто така се продолжува, јас го пијам и ми рекоа до кај 5ти месец ќе го пијам кога ќе забременам. Инаку јас немав никаква посебна подготовка, не ми кажаа ништо, само 12-14 часа гладна жедна отидов.

Инаку се прави на приватно Авицена, Адриалаб, Систина, секаде се прави user posted image

< Поракaта ја уредил scared -- 19.12.2014 11:29:07 >

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
19.12.2014 12:52:34   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

a kakva e taa prethodna podgotovka za ispituvanje na toj test zaedno so insulin itn....aj neka pisi nekoj kako treba da bideme podgotveni i dali se pravi na privatno toj test...????
a sto ne daj boze ako ne e vo red...ima lek za toa???? mislam nekakva prevencija za da ne dojde do takvi narusuvanja na plodot...


Може и во Авицена со упат, се плаќа 36 денари, само се закажува по телефон за термин, а упатот така го даваат општите матични, а за подготовка таму кае што ќе решиш да правиш, јави се па тие ќе ти кажат како да се подготвиш. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
19.12.2014 19:27:06   
Kvisko
Јас испитував Ендокринологија заедно со инсулин и ако мене ме прашате само така е правилно. Приватните по цените ми се чини дека не испитуваат инсулин.
Подготовката ја кажуваат на Ендокринологија и обично е три дена пред тоа појачано внесување на јаглехидрати (по 100 грама чоколадо дневно).

Денес се видов со Димитров и повторно ќе пијам метформин. Ми рече за тебе е подобро да го пиеш отколку да не го пиеш. Само ќе ти помогне. Така што јас сум повторно метформинка ама овојпат со појака доза 2 по 500 дневно.







(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
24.12.2014 17:23:53   
весник
sto e toa metformin...zosto e??? lele samo nesto ispituvame...a be venive si gi zapustivme...:-)))))

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
24.12.2014 17:49:21   
scared RR
Метформин е антидијабетен лек, така пишува на опаковката, и го даваат за дијабетес тип 2, за покачен инсулин и нетолеранција на гликоза(скриен шеќер) читајќи низ интернетот за него помага доста за овулацијата, за средување на мензис кај девојки со Пцос, за квалитетни јајце клетки и сл. Нема штета од него , од почеток е тежок за пиење ама после се навикнува организмот user posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
26.12.2014 16:46:54   
весник
...AJ EVE SEGA I SKRIEN SEKER DA PROVERAM...TREBA GLADNA,SEKER DA NE KONSUMIRAM NEKOLKU DENA PRED ILI KAKO???? KAKVI SE PODGOTOVKITE???



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 26.12.2014 23:09:18 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
26.12.2014 23:10:09   
LoveableMe RR
Весник, само скриен шеќер ако проверуваш треба 12 часа да не јадеш ништо. Каде ќе испитуваш, на Клиника? Другите постови се префрлени во Хормонална рамнотежа услов за бременост.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
27.12.2014 17:18:34   
весник
a sto ne daj boze ako ne se naodite vo red posle proverka na ogtt...ima li tretman za toa???? pocnuva da me faka strav od pregledi i ispituvanja oti samo nesto mi najduvaat...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
27.12.2014 21:15:15   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

a sto ne daj boze ako ne se naodite vo red posle proverka na ogtt...ima li tretman za toa???? pocnuva da me faka strav od pregledi i ispituvanja oti samo nesto mi najduvaat...


Весник, има чаре не се секирај, се пијат апчиња и се се средува, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
28.12.2014 0:24:52   
scared RR
Vesnik ти пишав погоре дека се пие метформин без гајле, да видиш каква манекенка биднав откако го пијамuser posted image ептен делува на метаболизмот и не дозволува да се здебелиш :) си се тешам јас што го пијам user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
28.12.2014 17:03:03   
весник
devojki mi pisa maticniot ginekolog za vtornik prioriteten upat za ispituvanje na skren seker pa odam vtornik kaj brankica taman ke go vidi rezultatot od hormonite i vitaminot d...ke vi kazam sto sum naprajla...aj i ova da go ispitam pa mozebi ke se smiram malku....

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
28.12.2014 17:05:07   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Vesnik ти пишав погоре дека се пие метформин без гајле, да видиш каква манекенка биднав откако го пијамuser posted image ептен делува на метаболизмот и не дозволува да се здебелиш :) си се тешам јас што го пијам user posted image



me nasmea....aj taman imam visok pa mozebi ke smalam malku.....demek i toa precelo...nebare onie prirodno sto ostanale po standardi se...ne sum debela ali ne sum ni slaba...odam na kaj elegantno popolna ama tiroidnava mi buvta ko nenormalna....naod na tsh 2.51 pa po edna nedela 3.41...kako e mozno a celo vreme sum po ista terapija???

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
28.12.2014 17:05:42   
весник
skapi se tie metmorfin..odat na recepta ili????

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
28.12.2014 17:30:41   
scared RR
Воопшто не е скап приватно е околу 120 денари, ама одат и на рецепта, јас на рецепта го зимам, така е 59 денари user posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
31.12.2014 22:27:08   
nadez vera ljubov
jas pijam metformin od 850 mg 2 pati po1 od alkaloid.inace ispitav skrien secer vo hemo lab mi rekoa 2 3 dena pred ispituvanjata da jadam blago posto bese leto mi rece jadi sladoled da se isprovociral secerot i do 17 casot da jadam posle ne samo voda i utredenta vo 8 casot vo labaratorija

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Скриен шеќер /ОГТТ
12.2.2015 14:06:37   
Hopeful RR
Девојки, не знам дали да пишувам овде или во другата тема user posted image Денес правев ОГТТ и резултатите се:
6.30
4.60
5.80

Гледам дека после глукозното оптеретување се добри вредностите, но првата вредност, на гладно, е малце покачена. Се надевам не е страшно и нема да мора терапија да примам, него да се изрегулирам со помал внес на јаглехидрати user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?