|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Шарлах кај детето
3.3.2010 15:04:07   
majka 79
ne krevajte paniki sarlahot ne e tolku strasen, veke neznaat ni na vestite sto da kazat pa toa, pa toa.
prvo so svinskiot grip ne panicea, pa sega so sarlah.

bas vcera bev vo gradinka vo otvorena rabotilnica po povod denot na majkata. ucitelkite komentiraa deka sarlahot sekogas go imalo vo ovoj period od godinata i deka ne e nisto strasno,nema mesto za panika

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Шарлах кај детето
3.3.2010 15:28:09   
natasha
eve informacija za gradinkata vo Butel1 nema sarlah-gi vidov naodite se negativni,samo se spekulira,,navistina ponekogas novinarive preteruvaat,vlevaat bez potreen strav kaj nas rodiltelite

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Шарлах кај детето
10.4.2012 9:44:04   
mami2
Еве, уште и ова не снајде.
После цела ноќ т-38, повраќање и цел ден кенкање, вчера попладне Н. се исипа. Матичната се посомнева на шарлах, направивме крвна слика, леукоцити покачени на 15,5. Утрово направивме брис и почна со терапија со Оспен, додека не дојде резултатот со антибиограмот.
Читав дека инкубацијата трае кратко време, па си чекаме кој од домашниве ќе биде прв. Само малово да го одмине, ќе полудам веќеuser posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Шарлах кај детето
10.4.2012 9:51:55   
AnnaMolly RR
Леле, мами! Се надевам дека ќе излезе оти не е шарлах. А ако е тоа, ајде со лесно да ви помине и се надевам дека барем А. нема да ја фати... Душички мали, што се не треба да претрпуваат!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Шарлах кај детето
10.4.2012 9:57:04   
mamicki
Шарлах (скарлатина) е масивна инфекција со мутирана стрептокока. Не е наивен ни малку, но во поново време многу успешно се лекува. Јас имам прележано шарлах, а моите две сестри- не, бидејќи не е толку мн. пренослив. Всушност, најчесто се појавува како последица од недолекувана инфекција на дишните патишта со стрептокока.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Шарлах кај детето
18.5.2012 21:04:18   
mamymamy
Zdravo,

dali imate informacii za pojava na sarlah vo gradinkite vo Kisela Voda?!
Jas kako sto imam informacii ima vo 8mi Mart i vo taa kaj opstinata....

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Шарлах кај детето
19.5.2012 16:18:43   
mami2
Моето оди во 8ми Март, и беше болен во април. Не знам дали таму се разболел ама воспитувачката демек беше изненадена кога и кажав дека е болен. Сега наслушнав, ама не е проверено, дека на сите им земале брис, па ќе ги истакнеле резултатите. Добро е ако и вработените ги направиле брисевите, зшто може и тие да се преносители.
Малото дете беше само преносител на бактеријата, а немаше симптоми на шарлах, па си доби и она терапија.

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Шарлах кај детето
21.5.2012 23:22:50   
Snowhite RR
Леле и на внукава и потврдиле скарлатина, пред некој ден имаше Т, стомачето ја болеше, па мислеа дека е стомачен вирус, систем и ставија, па инекција и еве дури денеска се востанови дека всушност е скарлатина. Докторката па цела паники, и рекла на јатрва ми, многу страшно ова, ја испаничила и неа. Сега како ми е страв тие нон стоп заедно играат со Михаил, тој кај со сипаници, па сега уште ова фали да го фатиuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Шарлах кај детето
10.6.2013 20:37:24   
AnnaMolly RR
За жал и јас тука морам да се пријавам. Од вчера попладне сме со температура, денес претпладне се појави осип и на инфективна на клиника ни дијагностицираа шарлах. Ни препишаа Оспен, б-комплекс и витамин ц, да нема контакт со деца 10 дена. Еве од вечер почнувам со антибиотикот, температурата сега му варира од 37,5 до 36,4, не е страшно. Ќе помине :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Шарлах кај детето
10.6.2013 20:40:45   
miana
Ооооо душичка ...А нели роденден му е деновиве? леле срценце,колку ми е жал...Ајде нека помине побрзо..Ве гушкамuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Шарлах кај детето
10.6.2013 20:44:00   
Maca25
Уште ова фалеше по градинкиве. Таман мислев ќе се раатисаме малце од болести. Кај нас имаше епидемија на шарлах пред некој месец, сега е епидемија на сипаници. Следно ќе биде стомачен вирус. Раат да не си. Поврзо оздравување на Ф.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Шарлах кај детето
10.6.2013 20:53:30   
AnnaMolly RR
Дааааааа, роденден му е во четврток, во сабота требаше во игротека да славиме. Ама презакажав за на 22. :) Ќе помине

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Шарлах кај детето
10.6.2013 21:43:13   
Палешка РР
Побрзо оздравување user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Шарлах кај детето
12.5.2014 21:33:50   
Tanjat7880
Eve me mene tuka,po golemiot osip na teloto se somnevaat na SHARLAH,napravivme urgentna krvna slika I leukocitite se mirni,,ima infect no neizgleda deka e SHARLAH,ne povrakja,nema temperature samo karakteristicen osip po teloto,lelee koj ke go doceka utroto za da se potvrdi ova cudouser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Шарлах кај детето
13.5.2014 9:34:45   
AnnaMolly RR
СТОПАТИ напишав пост, ми исчезнува :((((( Филип лани имаше шарлах, многу лесно поминавме. Пиши што ќе направите на лекар и слободно прашај се што те интересира.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Шарлах кај детето
13.5.2014 9:36:02   
AnnaMolly RR
Освен осипот треба да има и темно розов јазик со испакнати папили (ако така точно се викаа :) ). Розеви обравчиња како изгорени од сонце.
Ќе повторам, не паничи, на денешно време шарлахот лесно се лечи.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Шарлах кај детето
13.5.2014 13:11:25   
Sara007
Мајки, ве молам помагајте :).

Ќерка ми тера веќе трета недела откако се испостави дека има шарлах, испи 10 дена Оспен, ама уште ја имаше бактеријата, па сега тераме до утре со амоксиклав, па контрола.
Ама, јас сум 28-ма недела бремена, нејзината матична ми рече дека не е опасен за плодот, ама денес матичната ми крена паника, направив крвна слика со ЦРП и АСТ, вагинални брисеви и поручек треба да направам брис од нос и грло.
Ве молам, дали има некој вакво искуство, дали знаете дали може нешто на плодот да му стане?


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Шарлах кај детето
14.5.2014 21:15:40   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Освен осипот треба да има и темно розов јазик со испакнати папили (ако така точно се викаа :) ). Розеви обравчиња како изгорени од сонце.
Ќе повторам, не паничи, на денешно време шарлахот лесно се лечи.

AnnaMolly,nemozam da ti napisham privatna poraka pa zatoa moram vaka,me interesira dali imashe F nekoj poseben rezim na ishrana,dali preporacaa miruvanje,posle terapijata od 10 dena dali pravevte kontrola na krv I brisevi...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Шарлах кај детето
15.5.2014 8:57:12   
AnnaMolly RR
Апсолутно никаков режим немаше. Си пиеше антибиотик и обавезно Б комплекс, плус витамин ц. Нема потреба од мирување, само да не се меша со деца.
Контрола правевме точно 21 ден откако се дијагностицира шарлахот, се испитува АСТ или не знам како се викаше, ќе знае матичната.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Шарлах кај детето
29.5.2014 9:23:56   
Tanjat7880
E ova moe dete sekoja "normalna"bolest mora da ja prelezi teshko.Seushte se borime so sharlahot,pieme antibiotic 21 den I redovno odime na krvni kontroli,sega e vekje podobro no do sega posetivme I infektivna I kozno I se,mnogu burno reagirashe na bakterijata I teshko ja smirivme sostojbatauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Шарлах кај детето
28.4.2015 15:53:14   
Neurotoxin RR
Жени, сабајле во градинка ме алармираа дека кај некое детенце се појавил шарлахот, мојава го имаше лани во август, баш на мојот прв ден од одмор јас трчав по доктори и лабаратории, ама добро не ме исплаши многу, помина на одмор па не го сетивме. Ама еве сега пак се проширува низ градинка, знам дека е можно лица повеќе пати да заболуваат од овие стрептококни инфекции, ама за неполна година, возможно ли е да се инфицира и манифестира пак? Башка јас и пренесов некој гаден вирус, затанати сме двете еве почнавме и да кашламе.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Шарлах кај детето
28.4.2015 19:08:53   
miana
Vo koja gradinka odi tvoeto dete neurotoxin?

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Шарлах кај детето
28.4.2015 19:33:49   
Neurotoxin RR
Мајски цвет во Карпош

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Шарлах кај детето
29.4.2015 9:23:51   
AnnaMolly RR
Мислам дека шарлахот како сипаниците создава траен имунитет.
Син ми имаше шарлах неколку дена пред да наполни 3 години и беше прв и единствен случај во градинка.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Шарлах кај детето
29.4.2015 10:27:03   
Neurotoxin RR
Абе он создава имунитет, ама не е баш траен, само се надевам дека нема за нецела година пак да ја фати, само ме замисли дека сега е поднастината, па да не и е паднат имунитетот па и тоа да има влијание.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?