|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 16:00:02   
Дечка
Sani ke mozes da otvoris edna tema za ishranata t.e. sto se si zemala za da dobies kvalitetni jajce kletki.

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 16:10:41   
Sani*
Jas ne bev kaj Turundzieva, sama se hranev zdravo bez nikoj da mi kaze. Nema potreba da plakas kaj nea pari, za zdravo da se hranis se si znaes. Treba da se isfrli seker, da se isfrlat gricki cipsovi, przena hrana, salami i namazi, poveke da se jade ovosje, zelencuk, zitarici, jatkasto ovosje, riba i ladno cedeni masla. Jas taka si go popraviv i imunitetot i krvnata slika, na posledna kontola zelezoto mi bese mnogu visoko. Nemoj da pies nikakvi apcija ako ne moras. Povtori go rezultatot cesto se javuvaat i greski i pobaraj mislenje i od drug. Jas ni vitamin ne zemav dodeka ubavo ne se rasprasav kaj strucni prijateli i procitav stotici artikli. Samo pozitivno, znam bar jas kolku e tesko ama ke bide, eve kaj mene dve odednas :)

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали се фер приватните лекари?
21.12.2012 23:23:24   
niki
odam na privaten ginekolog so godini i pred brak zaradi kontrola na HPV i vo tek na bremenost i posle poroduvanje do den denesen i imam poveke pozitivno mislenje otkolku negativno
isto taka kerkata ja nosime na privaten oftalmolog, stomatolog, mm odi na privaten kardiolog, bese i kaj nutricionist
seto ova od sto nemame drug izbor, bidejki gorenavedenite specijalnosti gi nema vo drzavnite institucii vo naseto mesto
mislam deka od nas zavisi dali ke im dozvolime da ne iskoristuvaat ili nie ke gi iskoristime nivnite soveti, pregled, a ostanatite potrebni ispituvanja ke gi napravime vo labaratorija po nas izbor
jas sekojpat si prasuvam kade se moze da se napravi analizata koja mu e potrebna na lekarot, a potoa soglasno so moite moznosti biram kade ponatamu, nikogas ne sum imala problem so toa
vtoro mislenje baram koga mislam deka ima potreba za toa
inaku vo edna oftamoloska ordinacija kade pojdovme samo da ja potvrdime veke dobienata dijagnoza za kerkata poprilicno ne ubeduvaa za nekoi vezbi koi dodatno gi naplatuvaa iako bea svesni i jasno im bese kazano deka ne postojat uslovi za redovno lecenje kaj niv, no ne mozam da gi obvinuvam, od toa ziveat i prodavaat lugeto pa kogo ulovat ulovat
od toj aspekt ne smetam deka se nefer, nitu pak mozam da kazam deka se fer


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Sani*)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали се фер приватните лекари?
22.12.2012 0:08:44   
kapina
bas pred nekojden bev na besplaten pregled na tiroidna zlezda posto imam hipotireoza i mu gi odnesov na toj privaten lekar i snimkite od magnetnata rezonansa od hipofizata da gi vide oti od nepoznati pricini imam nekoe prosiruvanje na hipofizata i na tie snimki pisuva konsultacija so endokrinolog a toj privatniot lekar mi vika ti treba da dojdes na pregled kaj neurohirurgot toj i toj specijalist za hipofiza pregledot ke te cini 1500 denari sreka sto jas prethodno gi nosev snimkite kaj eden neurohirurg sto ja operirase majka mi i on mi kaza oti taa rabota treba da ja slede endokrinolog ne neurohirurg znaci treba sekogas da se bara i vtoro mislenje oti tuka vo mk del od privatnite kliniki se samo peralnici na pari

< Поракaта ја уредил kapina -- 22.12.2012 0:10:43 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали се фер приватните лекари?
22.12.2012 0:20:20   
Ummu_Ajna
dali ima nekoj wep site od klinikata bahceci za ivf vo skopje mi treba. imal nekoj iskustvo vo taa klinika?

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали се фер приватните лекари?
22.12.2012 13:51:20   
@bebe
Sani, jas imam neobjasnata neplodnost, se e odlicno i kaj dvajcata, no 1 ivf mi e neuspesno, sega sto treba da ispitam, znaci na transfuzilogija na klinika sto se ispituva vo vakov slucaj, nesto poveke za antitelata objasni mi i kade da ispitam, eve i denes si kupiv od apteka i vitamin D i pocnav da gi pijam po 2 meki kapsuli na den, vo apteka mi rekoa deka ovoj vitamin navistina bil za pobrzo zabremenuvanje, ti posakuvam lesna bremenost i samo rastete, pozdrav...

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали се фер приватните лекари?
22.12.2012 15:31:40   
Melanija RR
Ќе ве замолам колку може да се држиме до темата, а за советите за испитување најдобро да се праша и пише во соодветните теми зошто може некој ќе бара совет а според насловот нема сигурно тука да се сети да прочита.
user posted image

@bebe за антитела имаш ТУКА за другите испитувања во генетски испитувања

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали се фер приватните лекари?
22.12.2012 16:13:09   
Дечка
Posle vcerasnata sredba so profesorot transfuziolog so zalenje kazuvam deka sum mnogu razocarana.
iako jas tamu bev otidena najmnogu za faktor V leiden, toj mi se cini deka ne obrna dovolno griza za ova. testovite kaj nego pokazaa pokacuvanje na protein C koi bilo normalno za vakva mutacija, no i namaluvanje na protein S koe znacelo deka i toj protein ima mutacija a toa dopolnitelno gi zgolemuva sansite za tromboza uste nekolku pati. mi pravese nekoi presmetki sto deluvaa strasno kako na primer deka mutacija na 1 hromozom na faktor V leiden ja zgolemuva sansata za tromboza za 8 pati za razlika od lugje bez mutacija a zaedno so protein S toa bilo vkupno 20 ili 40 pati. Na moeto prasanje kako da se zastitam pred bremenosta zatoa sto ke zemam lekovi za stimulacija toj kaza ne treba nisto. jas prasav zarem ne treba ni aspirin a toj kaza ne treba. Dobro, mu veruvam mada bi sakala da proveram zosto edna ringerajka veke mi kaza za nejziniot ne tolku prijaten slucaj so ovaa mutacija.

Profesorot mi rece deka za da se zastitam od tromboza moram da odam kaj Tanja Turundzieva da mi napravi dieta. Mi rece deka moite rezultati za rezistentnost na insulin se losi i deka za 5 do 10 godini ke razvijam diabet. Sigurno ke se onesvestev ako veke se nemav iskonsultirano so internisti i so ginikologot. Znaci jas na testot pokazav predispozicija za diabet kako del od nasleden faktor. So moite 165cm i 60 kg ne sum bas nekoj kandidat. Poise so zasednatosta pred kompjuter sum. Sekerot pri merenje na gladno mi e 3.7 sto e poveke kon dolnata granica. Iskreno duri i se somnevam vo tocnosta na rezultatite za rezistencija zosto jas redovno sum so nizok seker. ni do sredno vodno ne mozam da se iskacam bez da mi padne pa na pola pat da jadam nesto.

Megutoa spored ovoj lekar jas ne treba sama da drzam dieti tuku go citiram "isklucivo kaj Tanja Turundzieva. So nejzinite dieti ke pocnes da slabees po 4-5 kg na mesec". Togas jas mu kazav deka ne sakam da oslabam. Rece "mora da odis kaj Turundzieva taa znae sto treba. Bez da go reguliras ovoj problem ne smees da zabremenam zosto mozebi ke zabremenis ama toa ke bide so nekvalitetna jajce kletka i kojznae kolku ke izdrzi taa bremenost." Duri posle 2-3 meseca na dieta i pak ispituvana jas mozam da razmisluvam za zabremenuvanje. Posle 2-3 meseca na takva dieta jas ke bidam 45-50 kg ili kako sto kaza majka mi, ke prestanam i menzis da dobivam. Plus i 80 kg da bev ne e zdravo naglo da se oslabiuva. posle drugi problemi ke treba da se lecat.
Mojot soprug prasa dali Tanja e lekar, a doktorot rece Tanja e nutricionist koj ucel vo Germanija. Da ne se lazeme, Tanja ima zavrseno tehnoloski fakultet vo Skopje i kurs za nutricionizam vo Germanija. Sum slusala nejzini intervjua. Veruvam deka e dobra iako mislenjata na lugeto koi odele tamu se podeleni. Internistite so koi sto zboruvav isto ne ja odobruvaat. Nutricionist treba da bide doktor-internist so zavrsena sub-specijlizacija za nutricionizam.

Sepak sakam za mozni problemi so diabet vo idnina da me posovetuva endokrinolog od taa oblast. I zatoa go prasav profesorot dali treba da odam na endokrinolog. Toa bese odgovorot po koj znaev deka me maftosuva. Rece ne, ne, netreba da se odi na endokrinolog, tie neznaat, Tanja turundzieva e podobra. Jas go prasav neli na Klinika ima centar za diabetis. Toj rece da, ama tamu neznaat kako treba.

Inace mnogu lugje imaat pozitivno iskustvo so centarot za diabetis na klinika, internistite mi rekoa kaj koj i da odam e dobar. Od iskustvo so bliska rodnina koja ne se pridrzuvase do dietite pa pocna da kacuva sekjer 11 i 12, so ishrana od klinika uspea da go simne na 6-8 t.e. da prodolzi so lekovi a ne so insulin inekcii. Postara e zenata i koga trebase da pocne so insulin po preporaka na centarot vo poliklinikata vo Bukurest, jas bev taa sto insistirav da odime na klinika. Tatko mi primase insulin i znam deka naglo pagja sekerot po bockanje pa moze na covek da mu se slosi mnogu. Ovaa rodnina zivee sama i sama ke trebase da se bocka. Kako i da e so dietata koja i ja dadoa na klinika ne da e super, top eve veke edna godina. I mene ovoj profesor mi veli deka na klinika ne znaat. Abe ajde.

Navistina e zalno koga se gleda deka nekoj koj ucel cel zivot, stanal epten strucnjak seto toa go otfrla za samo da laze lugje i da propagira nesto i nekogo koe e na mnogu ponisko nivo. turundzieva ja spomna edno 20 pati. taa bese resenieto na se. na zaminuvanje rece kazete i na tanja deka jas ve prakam zost taa e mnogu zafatena. jas rekov dobro i toj na tao "pa ajde sega sestrata a vi zakaze, zosto mora pred nova godina da pocnete". i taka sestrata se javi tamu, zakaza za slednata nedela i mi rece "znaete deka treba da dojdete da napravime ispituvanja pred da odite kaj tanja. imame paket po benificirana cena od 2000 den". Vikam sto ima vo toj paket - veli krvna slika.

Najljubezno si zaminavme i posle se puknavme od smenje. barem za nasi pari da si se nasmeeme na celiot teatar. Jas ke gi povtoram ispituvanjata i ako stvarno e otkrien takov potencijal, barem nema da mi bide zal za parite. Sega samo se prasuvam ako ova e najdobriot lekar transfuziolog, kaj kogo ke odam za vreme bremenost. Aj, valjda ima nekoj drug asolen na klinika.

Inace stanuva zbor za prof. Koco Dimitrovski i negovata labaratorija Hemolab.

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали се фер приватните лекари?
22.12.2012 16:15:04   
zzaa
jas od moe iskustvo smetam deka se fer privatnite lekari odam na privaten ginikolog,privaten stomotolog,kerka mi ja nosam na privaten ortopet vo Remedika i od site sum zadovolna.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали се фер приватните лекари?
22.12.2012 17:04:05   
Дечка
Da ne zaboravam, so nekoi privatni lekari imam odlicno iskustvo. mnogu mi pomognale i pravilno me posovetuvale vo momenti koga toa bilo najpotrebno. Specijalno dr Ljubinko Trpenovski, internist-nefrolog koj raboti vo Neuromedica. Posle edno izleceno vospalenie na bubreg mi se povtoruvaa bolkite i na klinika na nefrologija lekarite ne mozea da najdat resenie. Taka eden den koga izlegovme od nefrologija prijateli ni kazaa za dr. Trpenovski. Lekarot vednas utvrdi deka ne stanuva zbor za bakterija tuku za malo kamce koe nikoj ne go imase videno prethodno i me nauci da pijam voda. Taka namesto antibiotici so 2-3 litra voda na den si gi resiv site problemi. So 2 pati odenje kaj nego se bese ok.

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали се фер приватните лекари?
22.12.2012 23:21:58   
ivoni4ka
decka a da ispitas i glikoliziran hemoglobin HbA1c za sekerot e ova?

_____________________________



(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали се фер приватните лекари?
17.2.2013 21:25:42   
Sandy5

ИЗВОРНА ПОРАКА: Дечка

Dragi ringerajki,

Denes namesto da odam na slava tolku se isporazocarav i zagriziv sto cela vecer doma placam.
Znaete deka mi najdoa mutacija na Faktor V sto pravi rizik za tromboza. Mojot ginikolog rece deka e najdobro da se posovetuvam so eden profesor transfuziolog. mi preporaca da odam vo negovata privatna labaratorija kade sto ke mi napravat ispituvanje na vit-D (koj vo posledno vreme se posocuva kako vazen vo vakvite problemi) a so toa i ke mi obrnat poveke vnimanie otkolku na klinika.

Otidov, lekarot bese super, preporaca uste ispituvanja za da napravi cela slika i od 1500 den kolku sto kaza mojot maticen stignavme do 7000 den. Za zdravje i zosto mi e so preporaka, si plativ kako sto i vie mnogu pati ste napravile. Denes gi dobiv ednite rezultati - za tolerancija na glukoza. sekerot mi bese normalen duri i malku nizok na gladno, ama posle 1 i 2 casa od ispieniot rastvor pokazuva malku nad gornata granica.

Se iznenadiv i se javiv kaj lekarot. Ona sto toj mi go kaza me izvadi od pamet - pankreasot proizveduva insulin ama teloto ne ti reagira. ne si debela ama saloto ti e na pogresni mesta. ke mora da pocnes da pies lekovi ili da te ispratam kaj Turundzieva da te stavi na programa . vaka ne proizveduvas kvalitetni jajce kletki. vo toa mi se cini ti e celiot problem. ova ne e diabetis no e mnogu seriozna sostojba. Jas go prasav koi mi se sansite za diabetis a on kaza mozda moze da se pododlozi zaboluvanjeto ama toa samo Turundzieva ke kaze.

Inace jas sum 165cm so 60 kg, so malku salo na stomakot. Jadam zdravo, duri i sekerot vo kafeto mi e fruktoza. Edinstvena mana mi e sto sum sednala pred kompjuter i malku stanuvam. Imam diabeticari vo familija od tatkova strana i zatoa se ispaniciv. ama koga posle podrazmisliv nesto mi se vide nelogicno - zosto ako e tolku seriozno da mozebi trebaat lekovi ne me prakja na endokrinolog, neli toa e lekar za vakvi nesta. Turundzieva e nutricionist ne e lekar, a sekerot lekar go lekuva. Plus jas ne sakam da oslabam, ajde 2kg max. A sto e so devojkite koi imaat uste poveke kilogrami. Moe licno mislenje e deka i tie mozat da bidat zdravi trudnici bez nieden problem. Mnogu od nasite babi bile so +10 i vise kilogrami pa kolku zdravi roditeli imame. Plus nemam policisticni jajnici sto se eden od rezultatite na problematicen seker.

Pocnavme da se javuvame po iskusni lekari i internisti sto ni se prijateli i site rekoa - endokrinologija na klinika i niedna druga institucija. mnogu malku si nad granicata. Od rezultatite na eden test ne se donesuva zaklucok. Mozda e momentalna sostojba na teloto. serija na testovi treba da se napravat pa potoa da se donese zaklucok. Nikako lekovi nemoj da zemas. Sledniot mesec odi na endokrinologija i tamu povtori gi ispituvanjata i sto ke kazat lekarite tamu toa e najrelevantno. Transfuziolog ne smee da donese zaklucok na vakva tema.

Malku se podsmiriv, ama od uplasena stanav uplasena i razocarana. Dali ovoj lekar navistina se grizi za mene? Zosto tolku strasno mi go predstavi mojot problem? Zosto ne me prati na endokrinolog? Koja e taa turundzieva sto edno 10 pati mi ja izreklamira? Jas za nea sum slusala i ubavo i loso. Dali ne mi pravi prikazna za da me navlece na beskrajni ispituvanja i lekuvanja?

Utre treba da izlezat drugite rezultati. Se prasuvam dali i za niv ke mi isplasi tolku.

Koe e vaset_o mislenje okolu ova?
Dali nekgas ste imale vakvi dilemi za nekoj privaten lekar ili lekar voopsto?
Dali mislite deka se opravdani ovie razmisluvanja ili treba da imam povekje doverba?

Inace doma ja imam knigata na 8-ka i se mislam dali da ne pocnam po nea da jadam. I orbitrekot doma malku da vidi maka.



Здраво Дечка,

Не ти треба никаква Турунџиева. За твојата генетска мутација најважно е да го држиш естрогенот под контрола. Ме чуди како тој професор не ти скренал внимание за овој хормон а ја рекламирал Турунџиева како последен спас. Ако имаш естрогенска доминација, со овој фактор на генетска мутација, единствено тој хормон може да те доведе до тромбоза. Значи заканата кај тебе е естрогенот и долгото седење пред компјутер. Секако компликациите се можни особено во тек на бременоста и затоа исхраната треба да ти биде квалитетна и умерена. Естрогенот сака масни депоа, се таложи на нив. Не му го дозволувај тој комодитет, движи се и храни се здраво, и се ќе биде во ред. Поздрав:)

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали се фер приватните лекари?
19.2.2013 15:17:34   
masa
Дали се фер??Линијата тука е тенка...Гледано од финансиска гледна точка,нивните клиники,ординации,лабаратории и т.н. се нивен бизнис и логично е своето знаење,апаратура,комодитетот,услугите што ви ги даваат да си ги наплатат.Сега не е во ред да се прават неопходни испитувања и третмани,но што ако баш таму се најде спасот?!Јас лично многу повеќе жалам за потрошените пари,време и нерви во државните ординации и клиники,а за приватните можам само да речам алал да им се парите!Во неколку случаи дури и не ми наплатиле преглед или ме упатиле некое испитување да го направам со сини картони за да не ги плаќам скапите приватни испитувања.Некако сите поспособни лекари отоворија приватни ординации или отидоа во приватните клиники.

(Одговор на членот Sandy5)
Непосредна врска до пораките: 38
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?