|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Топломер
27.6.2011 15:15:41   
AnnaMolly RR
Имам живин, дигитален и за во уво. И дигиталниот и тој за во уво ми покажуваат неточно. Ги испробував на мене, покажуваат цел степен и повеќе разлика. А тој па за во уво ич не го бива. Само со живиниот сум сигурна. За цуцлата не можам да кажам зашто не сум користела таков.

Еве кога гореше Филип од температура во болница му мереа со дигитален. Во рок од 2 минути три пати му измерија и прво покажа 38,8, па 37,1 и третиот пат 38.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Топломер
27.6.2011 15:54:51   
Pepelaska *
И јас имам и дигитален и живин дигиталниот ми покажува степен до два повеќе или помалку , кога не ми стои мирен со него му мерам еве го мојот
user posted image


купен е и произведен во Германија па се надевам дека не греши многу , а инаку во нашата болница овде кога бевме мереа исклучиво со живин ама едни мали прв пат гледам такви

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Топломер
27.6.2011 16:48:09   
Octavia
Дигитален топломер-цуцла е практичен само ако бебето прифаќа лажалка. Моето не сака цуцла-лажалка да види и кога го купив тој топломер како цуцла вистинска борба беше мерењето. Инаку, лекарката ни кажа дека температурата во уста е секогаш малку повисока и дека тоа треба да се има во предвид при мерењето.
Дигиталниот класичен мери брзо, ама не покажува најточно (кај нас разликата е 0,5 помалку, ако покажува на пр. 37 тогаш е 37,5).
Најточен е живиниот, ама не е за мали деца и бебиња, подолго трае мерењето, а тие и вака нервозни што се болни и што им се мери температура...
Уште таков за во увце немаме, ама колку што знам најбрзо мери.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Топломер
27.6.2011 16:53:25   
Maci3
Јaс зедов  за на чело ама без допир, со инфрацрвен сензор и многу е прецизен,исто како живин .Исто така може да се мери млекото во бебешкото шише,водата за капење на бебето 

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Топломер
27.6.2011 19:40:01   
Maca25
Ние имаме и живин и дигитален. Дигиталниот сеуште ни покажува точна температура, но живиниот го имаме купено за секој случај. На Клиника и мереа на Нина со живин и ни рекоа дека тој е најпрецизен. Ама таков малечок има само по болниците, не сум видела во аптека таков. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Топломер
15.7.2011 14:48:37   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna_mama

Јас денес купив дигитална цуцла од аптека за 600 ден. која за 5 мин. треба да ја покаже температурата на ма мало екранче.. Уште не сум породена, значи не можам да кажам дали и колку е ефикасна, но се надевам не згрешив во изборот??


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Топломер
15.7.2011 15:38:15   
srekna_mama
Фала AnnaMolly RR user posted image

Мамички задоволни ли сте од цуцлата термометар?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Топломер
15.7.2011 22:52:53   
mila mama
Ние користиме тимпаничен, за во уво. на почеток не му верував многу, но сега гледам дека покажува исто со живиниот. Практичен е и лесен за употреба,

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот srekna_mama)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Топломер
15.7.2011 23:53:46   
Natuska85
Јас земав ваков

user posted image

user posted image

од Зегин,не сме го употребиле сеуште и дај боже да не треба да го употребиме,ама да имаме нели за секој случај.Многу ми го фалеше тетката продавачка,ќе видиме



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Топломер
19.9.2011 11:28:54   
Felly RR
Ние имаме и дигитален, и со жива, и за на чело. Овој за на чело дека е најбрз ај прво тој го користам, ама вчера и мерев со тој - и за 1 секунда стигна до 40, кога се исплашив, одма го зедов другиот - 38,3. После ноќта пак, овој за на чело 39, другиот 37,6. Значи овој за на чело, ич не е веродостен

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Топломер
19.9.2011 13:21:01   
miana
jas imam i digitalen i zivin i od dosegasno iskustvo najdobar i najtocen e ziviniot..bas pedijatarot koga i merese so nejziniot digitalen vo uvce i pokazuva sekundarno jas prokomentirav - lele kolku ubav toplomer kade nie da najdeme vakov ( top e za sekunda meri i toa vo uvce ) i taa mi rece : ne vi preporacuvam digitalen,ziviniot vi e najtocen i najdobar do sega..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Топломер
28.9.2011 12:21:58   
AnnaMolly RR
Имам и дигитален и живин и за во уво. Вчера немаше шанси под мишка да му ставам топломер, врескаше како којзнае што да му правам, па морав со тој во уво. Му мерев накај 20 часот им и покажа 39,6! А бе збеснав! Го кренав во раце и со судни маки му измерив со живиниот излезе 38,5. По 10 минути пак, исто 38,5.
Му мерам со тој во уво - 38,5. После 5-6 минути пак во уво - 39,3! Ми идеше да го треснам од тераса! Маж ми па зема да си мери со тој за во уво и живиниот за споредба и на неколку наврати точна температура му покажуваше.
Не знам што да кажам за точноста, најсигурен ми е живиниот, ама маки мачам додека да му измерам со него.
Еве го, ваков имам, некојси OMRON IT5.

user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Топломер
28.9.2011 13:04:11   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

jas imam i digitalen i zivin i od dosegasno iskustvo najdobar i najtocen e ziviniot..bas pedijatarot koga i merese so nejziniot digitalen vo uvce i pokazuva sekundarno jas prokomentirav - lele kolku ubav toplomer kade nie da najdeme vakov ( top e za sekunda meri i toa vo uvce ) i taa mi rece : ne vi preporacuvam digitalen,ziviniot vi e najtocen i najdobar do sega..

Prv pat koga kaci temperatura, i go odnesovme na lekar, vednas doktorkata prasa: " So kakov toplomer merevte?". A nie so zivin togas imav samo takov. Isto rece deka sekogas da merime samo so zivin, bil najtocen. Pa posle ova i ne kupivme druguser posted image , ama ne pravi problem za merenje pa ne bese problem. Edinstveno za navecer e malku po nezgoden za merenje....ama turkame taka user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Топломер
11.1.2013 15:55:27   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maci3

Јaс зедов  за на чело ама без допир, со инфрацрвен сензор и многу е прецизен,исто како живин .Исто така може да се мери млекото во бебешкото шише,водата за капење на бебето 



КАде да најдам ваков топломер.. Оној дигиталниот за во уво не го бендисувам, никогаш не сум сигурна дека е точен а со шивин нема шанси да му измерам, не седи мирен. И башка во аптеките не се продаваат само навлаки кои се ставаат на тој делот што влегува во увото, а Никола ми ги уништи сите, и сега сум беез навлаки?!

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Топломер
11.1.2013 16:02:16   
Bububebe
И јас користам со сензор,ептен сум задоволна.Инаку го купив од Еурофарм

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Топломер
4.2.2013 8:04:16   
miana
Жени,дај кажете дали можам некаде да купам живин топломер?
На мм утрово во аптека му рекле дека се забранети за употреба... Точно ли е ова ???

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Топломер
4.2.2013 10:18:26   
miana
Fala vi na brziot odgovor..Inace najdov vo edna apteka i bas prasav sto e fintata so ziviniot zosto go zabranile?? Mi rekoa deka nikade vo Evropa ne se koristi bidejki ne bil bezbeden a kaj nas se koristi no poleka go povlekuvaat. Aptekarkata mi go posoci i primerot so analginot - vika nikade vo Evropa ne se koristi a kaj nas uveliko go pijat...user posted image E,spored vas koj e najefikasen topolmer posle ziviniot?? Na ziviniot mu nema ramen - kraj!
Ono so senzor sto go kazuvate za na celo,pokazuva tocno kolku ili samo kako onoj obicniot 37,38,38..Pokazuva li so declimali ????

< Поракaта ја уредил miana -- 4.2.2013 10:19:23 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Топломер
4.2.2013 11:26:17   
Cipi Ripi
Миана јас купив од зегин 180 денари е, дигитален. И да, покажува со децимали.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Топломер
14.2.2014 0:58:22   
Defne90 RR
Ne mi e jasno zosto go zabranuvaat ziviniot toplomer.Pa zarem mozeme da se bazirame na izmerenata temperatura so digitalen.Jas pred nekoe vreme koga odev vo apteka da kupam toplomer za decata,i pobarav na aptekarkata prvo digitalen toplomer.I taa mi rece deka imaat digitalen ama sepak ziviniot bil najprecizen i nikogas nema utka.Dodeka digitalniot moze da se sluci i da pokazuva ntocna temperatura.I taka me razubedi i si zedov povtorno zivin.Pa mnogu raboti se opasni po zdravjeto pa ne gi zabranuvaat,mene ne mi e jasno zarem ne se opasni i mobilnite telefoni,i ruterite i mikrobranovite i drugi slicni raboti a sepak se uste se i ke ostanat na pazarot.A sekako deka ziviniot toplomer e opasen no sepak dolznost na roditelot e da vnimava pri merenjeto na temperaturata.Pa kako lugeto merele temperatura pred 20 godini koga nemalo digitalni toplomeri.Vnimavale i poleka ja merele temperaturata.Si imam zivin i vo nikoj slucaj ne bi kupila digitalen,epten sum si zadovolna od nego.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Топломер
18.9.2014 16:55:01   
Dilina
Ние купивме цуцла/топломер и не е со жива туку со бамбусово уље ми се чини или така нешто природно, не сум го испробала уште недај боже да ми затреба а и не фаќа цуце малата па незнам колку ќе го употребам.. имам и лепенка, сигурна ми е таа зошто мајка ми цел живот ни мерела на лепенка па затоа барав да си купиме, а и мн е ефтина околу 50тина денари во аптека...

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Топломер
18.9.2014 17:04:28   
Felly RR
И јас имам лепенка, ама па некако најнесигурна ми е, А практична е за мало бебе посебно, но се мислам дека не покажува точно. Како и да е, да го имааме по дома, нмо да не ни треба.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Топломер
25.9.2014 12:59:25   
nataly86
Јас имам дигитален мери за 60 сек ама тие 60 сек како вечност се....беб плачи не седи мирно затоа незнам дали е точно мерењето..
еве вчера и денес на неколку наврати ми е како топло мерат температура покажува 36,2 36,5 ама некако не ми е сигурен
Каков топломер користите вие?
Дали некоја има од тој топломер со допир..која фирма и дали е задовлна во однос на точност..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Топломер
25.9.2014 13:22:20   
Bethany
Јас колку што знам, а и педијатарот ми имаа потврдено, дека дигиталниот секогаш покажува повеќе.побарај на гугл точно, ама мислам дека скоро за цел степен помалку. Пример ако ти покажува 38, тоа бибило всушност 37,2. Така некако. Ова за ректално мерење зборувам, не сум сигурна како ти мереше тт. најдобро е овака да му се мери на бебето тт. Така јас мерев и педијатарот исто.
И мојот е таков сличен, за 60 секунди мери, ако не беше помалку, заборавив. Ама и на упатството од топломерот пишуваше како е најдобро и кои се најмеродавни начини на мерење.

Сега кога е поголем користам обичен живин, под пазув.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 25.9.2014 13:24:45 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Топломер
25.9.2014 14:28:58   
deluxe
Nie koristime zivin toplomer, najsiguren mi e.Mnogu e precizen,edinstveno problem e sto deteto treba da bide mirno,no se lazeme so igracki,telefoni taka za 2-3min.imam sigurni rezultati. Inaku ovoj toplomer e postar i od meneuser posted image na nego stoi proizvoditel SSSRuser posted image Si go zedov od kaj majkami taa so nego ni merese TT nas koga bevme deca. Bidejki i zivinite toplomeri nekogas ne se tocni,zatoa oVoj mi e ispitan I najsigurenuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Топломер
25.9.2014 15:17:28   
Mihaela 2010
Se slozuvam so toa deka digitalniot ne mi e bas verodostoen ,zosto mi pokazuvaloi razlicno,t.e digitalniot sekogas povekje pokazuval.
taka da si koristime zivin i i koga bese mala pa i sega nemame problem so cekanje od 5-7 min

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?