|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок II
1.10.2013 14:30:35   
temjanuska2
Mamicki ka mene ima denes pusteno za avgust user posted image ajde naskoro da slusnam i kaj vas user posted image
pozzz

(Одговор на членот slonce1103)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Паричен надоместок II
7.10.2013 22:44:08   
M
Мамички од Скопје, дали имате пуштено за август породилно?позз

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Паричен надоместок II
9.10.2013 0:27:08   
mamamimi
Zdravo ringerajki :)! Jas sum nova na forumot iako cela bremenost ja pominav preprocituvajki gi temite koi togas me interesiraa i kade najdov mnogu odgovori. Sega imam sin i najverojatno ke se zadrzuvam najmnogu na temite za bebinja. Vo kontekst na ovaa tema, moeto porodilno boleduvanje treba da tece od avgust a pred nekoj den se podneseni dokumentite vo fondot vo Skopje. Prasanjeto mi e: kolku vreme cekavte da ve isvestat i dali voopsto treba da me izvestat pred da gi prefrlat parite ili direktno gi prefrlaat. Se gledame i na drugite temi. Fala :)!

(Одговор на членот M)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Паричен надоместок II
9.10.2013 9:55:43   
sandriana RR
mamamimi, пред се добредојде на РРаја, и да се читаме секако низ другите теми.
Колку јас се сеќавам, пред 2 години, немаше известување дека парите од фонд се префрлени, едноставно се појавија на трансакциска user posted image Нешто подоцна, пристигна решението, со кое се одобрени срествата, и за колкав период (после 3-4 месеци од породувањето мислам беше). А првата исплата ја добив 2 месеци после породувањето.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mamamimi)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Паричен надоместок II
9.10.2013 12:23:43   
mamamimi
Fala mnogu na odgovorot Sandriana RR. Ke proveruvam na transakciska i ke gi maltretiram vo fondot! user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Паричен надоместок II
9.10.2013 19:21:37   
temjanuska2
Zdravo mamamimi :) vaka jas posto sum potaze ke ti kazam mada imam pisano celi referati okolu toa prefrlanjeto na pari user posted image Prvo dobivas resenie kolku pari ke dobivas ,potoa se ceka 15dena vo slucaj da podneses tuzba,pa duri otposle ti prefrlaat pari.Seto toa moze da trae od 1 mesec pa do 3-4meseci user posted image
So sreka user posted image

(Одговор на членот mamamimi)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Паричен надоместок II
9.10.2013 21:13:53   
mamamimi
Temjanuska2, se navrativ nanazad i vidov deka si pisala za toa, sepak fala. Isto taka vidov deka nekoj prasuval za nadomestok za novorodence i na ministerstvo za trud i socijalna politika go najdov tekstot sto ke go stavam podolu, koj veli deka nadomestok se dava samo za prvo novorodence. Inaku podnesovme nie i za toa i za pari od opstinata ama kojznae koga ke bidat i tie. Lele koga ke dojdat naednas kaj ke mi bide krajot, ke mu ja renoviram sobata na maliot user posted image . Inaku na maz mi mu rekle deka iznosot ovaa godina e 5400 den, moze da im e star podatokot na sajtot.

Еднократна парична помош за новороденче


Еднократна парична помош за новороденче се обезбедува на семејството за прво новородено дете. За прво новородено дете се смета дете кое е прво живородено дете по ред на раѓање на мајката. За прво новородено дете ќе се сметаат и децата кога мајката при првото раѓање ќе роди повеќе деца одеднаш (близнаци, тројка и повеќе). За прво новородено дете ќе се смета и првото посвоено дете, како и кога ќе се посвојат повеќе деца одеднаш (близнаци, тројка и повеќе) при првото посвојување, на возраст на детето/цата до една година доколку мајката нема прво новородено дете.

Право на користење на еднократна парична помош за новороденче има еден од родителите, државјанин на Република Македонија со постојано место на живеење во Република Македонија за дете родено на територијата на Република Македонија.

Висината на еднократната парична помош за новороденче изнесува 4.829 денари. Износот се усогласува со порастот на трошоците на живот за претходната година објавени од Државниот завод за статистика, во јануари за тековната година.

Барањето за остварување на право за еднократна парична помош за новороденче со потребна документација во прилог се поднесува до центарот за социјална работа, надлежен за подрачјето на кое мајката има постојано место на живеење.

Барањето за остварување на правото на еднократна парична помош за новороденче со потребната документација се поднесува до надлежниот центар за социјална работа, најдоцна до наполнети три месеци живот на детето, а за посвоено дете најдоцна до три месеци од заведувањето на посвоеното дете во книгата на родените.

Во случај кога мајката не е државјанин на Република Македонија, а склучила брак со државјанин на Република Македонија и има лична карта за странец издадена од Министерство за внатрешни работи, барањето за остварување на правото на еднократна парична помош за новороденче го поднесува таткото до центарот за социјална работа надлежен за подрачјето на кое таткото има постојано место на живеење.

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Паричен надоместок II
14.10.2013 19:02:16   
lady_05
Mamicki me ineresira za ednokratnata paricna pomos za novorodence, podnesovme u k.voda u podracnata edinica sredinata na avgust resenieto e odobreno na pocetok na septemnvri a od parite ni traga ni glas tamu ni vikat u banka a vo dokumentite sto gi podnesovme ne mi pobaraa smetka od banka i od kaj ke znaat na koja smetka user posted image esto mene tuka ne mi e jasno ili user posted image

(Одговор на членот mamamimi)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Паричен надоместок II
14.10.2013 20:00:46   
mamamimi
Mora da pobaraat transakciska, mene vo karpos mi pobaraa koga gi podnesuvavme dokumentite, a parite koga ke bidat pojma nemam!user posted image

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Паричен надоместок II
14.10.2013 20:24:51   
lady_05
ama ova ne e za od opstina tuku za od vlada, potvrdata mi stigna i tolku, a i vo potrebni dokumenti ne mi pobaraa smetka user posted image

(Одговор на членот mamamimi)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Паричен надоместок II
14.10.2013 22:09:24   
Bela rada
Не ми е баш jасно што следува за првородено бебе, па ве молам за помош user posted image Поднесовме во о. Гази Баба и рекле на рака ги исплакаат user posted image . Дали има некоj што добил така надомест? И дали следува и нешто друго? Фала ви многу!

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Паричен надоместок II
15.10.2013 10:02:33   
lady_05
Bela rada za prvorodeno sleduva ednokratna pomos od socijalno i se podnesuva vo podracnata edinica na ministarstvo za trud i socijala vo kaj sto ziveete i nekoj opstini isto taka davaat paricna pomos

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Паричен надоместок II
15.10.2013 10:38:27   
sandriana RR
Bela rada, надоместот од општина се исплаќаше на трансакциска, а од социјално на рака, ако добро се сеќавам пред 2 години. Односно, поштарот ми имаше оставено ливче за подигање средства од поштата кај Железничка. Инаку, јас се породив крај на август 2011, а средствата ги добив во ноември или декември 2011.
Кој има потазе искуство, нека ме корегира.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Паричен надоместок II
15.10.2013 17:33:02   
snowbool
Se uste se nemam porodeno ama ocekuvame prvo dete i se rasprasav za ovaa nadomest i se javiv vo opstina Gazi Baba zatoa sto pod nejze pripagame i od tamu mi kazaa deka od opstina ne sleduva nadomest tuku nadomestokot e od od ministerstvo za trud i socijala i pokonkretno samo tie davale a se podnesuvat dokumenti vo baraka 3 za ovaa opstina. Se nadevam pomognav...
Inaku do site sto se na patoloska bremenost denes prefrlija pari za juli i avgust ,proverete....user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Паричен надоместок II
16.10.2013 13:59:52   
DuffytheDuck
Може ли некоја мамичка од Аеродром која веќе поднела документација да пише каде се поднесува барањето за паричен надоместок за бебе кој го дава општината, а каде надоместокот кој го дава државата/Град Скопје како и да е :) И ако може, што точно од документација се поднесува за двата вида на надоместоци. Фала многу user posted image

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Паричен надоместок II
21.10.2013 9:57:24   
Natasa981
Mamicki zdravo, sakam da prasam dali sleduva ednokraten paricen nadomest od drzavata za vtororodeno dete..? Od opstinite davaat, ama me interesira i dali od drzavata sleduva..? Za prvorodeno znam deka da, za vtororodeno mislam deka ne, ama mi treba da znam za sigurno. Fala ;)

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Паричен надоместок II
29.10.2013 15:59:42   
temjanuska2
Mamicki dali ima pusteno pari za septemvri user posted image
pozzz user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Паричен надоместок II
1.11.2013 2:22:17   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Mamicki zdravo, sakam da prasam dali sleduva ednokraten paricen nadomest od drzavata za vtororodeno dete..? Od opstinite davaat, ama me interesira i dali od drzavata sleduva..? Za prvorodeno znam deka da, za vtororodeno mislam deka ne, ama mi treba da znam za sigurno. Fala ;)

ne sleduva za vtoro nisto

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Паричен надоместок II
1.11.2013 2:24:25   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Mamicki dali ima pusteno pari za septemvri user posted image
pozzz user posted image

kaj mene ima uste od minatata nedela

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Паричен надоместок II
17.11.2013 12:58:28   
Tessi
Dali vazi zakonot za 4-to dete?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Паричен надоместок II
17.11.2013 13:47:06   
deluxe
Колку што сум знаам мислам дека важи законот.Е сега точно како е дефиниран не знам,но знам дека на мајката и следува пензија ,а за паричниот надоместок не сум сигурна колку изнесува и до кога траеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Tessi)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Паричен надоместок II
6.12.2013 22:58:37   
Ledi D
Me interesira za isplatata na porodilnoto boleduvanje. Popresnite mamicki da kazat posle kolku vreme gi dobija prvite pari i dali isplatata e navremena ili navistina kasni kako sto nekoi kazuvaat i po 2-3 meseci.Jas se porodiv vo noemvri pa me interesira koga bi mi stignala prvata isplata.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Паричен надоместок II
7.12.2013 22:11:49   
Snowhite RR
Доколку ти се поднесени документите во фондот и доколку нема никакво проблем, т.е. да се уредни од прилика за еден месец ќе ти стигне решение и после тоа за некаде една недела ќе ти стасаат и паричките. Барем кај мене беше така и редовно ми ги исплаќаа, откако фирмата ќе ја исплатеше платата по една недела до десет дена и мене ми префрлаа пари. Значи кај мене беше каснењето кога фирмата ја каснеше платата

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ledi D)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Паричен надоместок II
27.12.2013 14:32:20   
mama_06
Дали има исплата на породилно за ноември?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Паричен надоместок II
28.12.2013 11:40:29   
DuffytheDuck
Mama_06 кај мене има исплата за Ноемви. Провери си на сметка би требало да имаш user posted image

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?