|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 15:02:25   
Mammy
Е Карла..правењето бебе и породувањето - неспоредливо...Со среќа, секој има право на сопствен избор кој јас во овој случај срдечно го поѕдравувам и почитувам..
Јас само го изразив своето мислење, секој има своја перцепција на нештата што нормално и сите нас не прави поразлични..

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 15:30:19   
dani85
spored moe mislenje mislam deka dokolku saka mazot da prisustvuva na raganjeto na deteto e sosema ok. tuka ke bide da i pomogne i da ja obeshrabri i pred se da ja spodeli celata bolka so zenata so koja napravile edno malo sustestvo koe ke bide cel zivot so niv. kako vikaat '' vo zdravje i bolest, vo dobro i loso..........''. sepak mislam deka toa trba da se praktikuva

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Сопругот присутен на породувањето
23.7.2009 16:53:29   
JULCE
taka e i jas sum za toa treba mazot da gleda barem poragaj odaleku neka nebidi do mene samo neka gleda za svoeto dete mislev i poke nema da mu tekni,,user posted image

_____________________________

koj saka neka mi pisi .

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Сопругот присутен на породувањето
24.7.2009 13:35:28   
niki
A ne razbrav sto toa poveke da ne mu tekni?

Se izjasniv pogore deka sum za, pominav niz poragajot bez mm, a polesno ke mi bese da bese so mene, ne za da vidi kako sum se macela, zosto prvo i prvenstveno ne bese tolku macno i stresno, preziveav neli, tuku da vidi kolku e ubavo koga se raga eden zivot, posebno zivotot koj toj go stvoril. Kerka mi ima 2 i pol godini i tolku dolgo jas se obiduvam nemu da mu go raskazam toj den, site slucuvanja, cuvstva i misli i nikako da ja dolovam vistinskata atmosfera, nikako da gi najdam vistinskite zborovi koi ke go opisat seto toa sto toj nemase sreka da go prezivee zaedno so mene. I sekogas koga ke se rodi bebe toj me prasuva kako jas sum pominala i se guskame i placeme zaedno i cel zivot ke me prasuva i jas cel zivot ke mu kazuvam i pak ke ostane nedoreceno.
Da bideme top za mazot, nasminkani i sredeni e samo fasada, a toj ne videl tolku pati dodeka sme spiele nesredeni pa ako ne vidi kako ragame nema da promeni nisto kon poloso. Sepak tuka zavisi i od licnosta, ako e nekoj povrsen komu mu e vazno samo da ima slika pokraj sebe podobro da ne go gleda poragajot, ama vo takva situacija podobro i da ne spieme vo ista soba zosto ke se razbudi pred nas, moze i ne treba da ziveeme vo ista kuka zosto ke ni vleze vo WC koga ne sme vo top forma i red drugi raboti.....

(Одговор на членот JULCE)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Сопругот присутен на породувањето
24.7.2009 15:18:07   
haley
ЈАс како што знам , кога присуствува мажот на породувањето нема да може да гледа крвои или било што затоа што има една како  завеса и од таа страна се мед.сестри и евентуално докторот.  така нема што да гледа,  иако потполно се согласувам дека е безврска сето тоа и јас лично ич не би сакала да присуствува.

Јас мојов сега го припремам да присуствува на царскиот кој ми е закажан, нема да биде баш лесно за него , кој знае дали ќе издржи.

Вицот со црногорецот е прееедобар!!! :) :):)):)::)):)))

< Поракaта ја уредил haley -- 24.7.2009 15:19:37 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Сопругот присутен на породувањето
29.8.2009 18:24:14   
milijana
Bas ste mi interesni na temava..koj znae ako nekogas bi docekala takvo nesto??Mojov e prvo golem placko.Otkako me oplodija vo Grcija..sestrata go vnese da me drzel za raka..on koga si ja pisna da place..jas se smeam..bozem uteha..lele se isposramotiv..mu vikam..,,Dosta,, abe..kakvi dosta on nemoze da se smiri. Ako ni uspeese in vitroto..koj znae pa togas kolku ke placese..a za poragaj..jas veruvam deka ke saka da e do mene..i onaka ne sme razdeleni nitu den u ovie 20 god zaedno.Pozz

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Сопругот присутен на породувањето
29.8.2009 22:32:37   
Adrijana
jas mnooogu bi sakala da e so mene, ama i nejkam da go traumatiziram, zasto premnogu e osetliv i mislam deka ke mu ostane dolgo vo sekavanje bolkata niz koja jas ke minam, a toj nema da moze da mi pomogne. da bese so carski obavezno bi barala da e tamu, a prirodno, ne znam, toj saka i bi dosol,no mozebi podobro e da ne go gleda toa, + kaj nas u bolnica ako nemas jaki vrski nema sansi da go pustat i + on se plasi od igli i krv, stvarno ne bi bilo prijatno toa za nego.

_____________________________



(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Сопругот присутен на породувањето
17.10.2009 19:23:03   
lilit
       Mojot mm bese pred 6 godini so mene na poroduvanjeto go pustija 2 saata da se porodam zasto jas se poroduvav celi 13 casa i sakam da kazam deka mnogu bese sreken i mnogu mi pomagase vo toj mig koga go vide prv pat Marko i placese i se smeese go zema vo race bese presreken i zatoa ako saka vasiot soprug da gleda  ne mu go skratuvajte toa prekrasno cuvstvo!

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Сопругот присутен на породувањето
18.10.2009 15:42:55   
alex_mo
    Мислам дека тоа е прекрасно искуство за двајцата.Ние исто би сакале и двајцата да бидеме заедно,ама кај нас во болница не дозволуваат присуство на таткото,а да одам во друг град некако ми е непрактично...

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Сопругот присутен на породувањето
18.10.2009 16:47:48   
sakibukic
Здраво госпоѓи и госпоѓици.Јас сум иден татко (до 30 Октомври краен термин) и ОДАМ на породување нема сила што ќе ме спречи.Само да биде се во ред.Се надевам дека чувството е друго да го видиш одма малечкото отколку да дремиш во ходник или дома.ЈАС СУМ ЗА ПО СЕКОЈА ЦЕНА.А ЗА ИЗДРЖВЕЊЕТО ТОА СИГУРНО СЕ ГЛУПОСТИ.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Сопругот присутен на породувањето
18.10.2009 23:55:11   
alex_mo
  Браво за идниот татко.И ММ има став како твојот ама кај нас во болница не дозволуваат таткото да е присутен.Веке пишував....
  Те чекаме sakibukic да ни го опишеш неповторливото искуство,а пред се на сопругата лесен порагај.

(Одговор на членот sakibukic)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Сопругот присутен на породувањето
19.10.2009 0:32:05   
garfild
Јас сум ЗА мажот да присуствува на пораѓајот,затоа мм присуствуаше,и многу ми помогна,ме држрше за рака цело време,ми го ладеше челото,едноставно многу е полесно кога знаеш дека меѓу сите тие лица кои ги гледаш и кои ти кажуваат направи вака,направи така,имаш некој свој.Многу значи тоа.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Сопругот присутен на породувањето
22.10.2009 19:23:33   
ananikol
Na edni nasi prijateli im bese ponudeno tatkoto da prisustvuva na poragajot no toj odbi.Negovot obrazlozenie bese;ako ja vidam sega zenata mi vo ovaa sostojba ne ke mozam nikogas poveke da i se priblizam kako maz a kamoli da imame sex...
Ne izreagirav vo toj moment nikako koga ni go kaza toa zatoa sto sekoj ima svoe mislenje i ubeduvanje no definitivno mene uste den-denes ne mi e jasno zosto..kako..
Za prviot poragaj me mu bese dozvoleno na mm da prisustvuva toa bese pred 15 god. i dobro pamtam deka na edna stazirantka i ostaviv modar beleg na rakata koj go nosese sigurno eden mesec,ovoj pat mm ke bidi toj na koj sto ke mu ja drzam rakata ..user posted image user posted image

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Татичко присутен на породувањето
23.10.2009 15:04:42   
alex_mo
  Ни мене не ми е јасен овој став.Па човек или не го сакаш или го сакаш и кога е здрав,убав и болен и несреден.......Нејасно.
Пред некој ден пишав дека мм сака да биде до мене ,најпрвен сигурно заради мене да ми биде подршка,а после и заради малава кукличка,да не му избега првиот момент на овој свет.......Многу емотивно......ама кај нас во болница не дозволуваат мм на породување па незнам што да правам....Изгледа ке биде во ходник како за баткото....user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 27.6.2010 13:27:37 >

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Татичко присутен на породувањето
27.6.2010 14:43:49   
Gari68
Јас мислам дека на секој сопруг што ја сака својата сопруга ќе му биде чест да присуствува на породувањето.Во такви моменти последно нешто е изгледот на сопругата, многу е поважна подршката и првиот контакт со бебето. Јас таа среќа ја немав ,околностите беа такви да немаше шанси да присуствувам во салата туку стоев надвор и со нетрпение очекував  да излезе некој од персоналот и да ме извести.
До сите мажи:
Ако имате можност да присуствувате на самиот чин на раѓање на вашите деца воопшто немојте да размислувате.
Идни мајки и татковци да ги слушнам вашите размислувања.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Татичко присутен на породувањето
28.6.2010 19:02:16   
ananikol
Mm bese prisuten na poroduvanjeto,negovata prisutnost i blizina bea golema podrska za mene.
Za razlika od prviot poragaj mozam da kazam deka poinakvo e cuvstvoto koga i soprugot e prisaten vo momentot na doaganjeto na noviot zivot koj zaedno sme go stvorile.
Ovde sekoja rodilka ima svoja soba i vo nea se poraga(ne odat vo porodilni sali) a vo blizina na sobata vo cekalnata bese sin mi.
Koga se porodiv site bevme zaedno i na mojata sreka i nemase kraj.
Dodeka bev na bolnica moeto semejstvo bese so mene site 3 dena, zaedno spievme,zedno jadevme zaedno mu se raduvavme na noviot clen na semejstvoto.
E sega da vi kazam edna anegdota....
Mm mnogu seriozno ja svati ulogata na  disenjeto pa non-stop mi drzese ritam vdisi-izdisi,vdisi-izdisi,vdisi-izdisi...a mene na sred poraganje  mi tekna na vicot so plavusata(a plavusa i jasuser posted image )
si posla nekoja plavusa na frizer i mu rekla na frizerot deka dodeka toj i ja ureduva kosata taa mora da gi ima slusalkite na glava a frizerot  bas za inaet deka ne mora da gi ima slusalkite i gi seci zicite i plavusata umira.Gi zema slusalkite si gi stava na sebe i slusa;vdisi-izdisi,vdisi-izdisiuser posted image

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Сопругот присутен на породувањето
29.6.2010 10:07:25   
Sandric
A ima li moznost vo drzavna bolnica vo Skopje da prisusutvuva tatkoto?

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Сопругот присутен на породувањето
12.7.2010 1:15:58   
Џесика
Маж ми е тип на човек што се гади од крв, има уплав од игли,и не очекував а и не сакав баш да присуствува на пораѓајот...  само 1 саат пред да се породам, во најголемите болки ме прашаа дали сакам да присуствува и реков „ако сака нека дојде, ако не, кај сака нека иде“... и дојде, ни дадоа посебна соба, ме масираше, ми зборуваше иако во тие моменти не можев да му го слушам гласот, бескрајно сум му благодарна. Природно се породив, човекот виде се', и крвови, инфузии...и преживеа user posted image   после кога го прашав зошто толку им инсистираше на докторите да присуствува, ми рече „кога те слушав како офкаше и кога те видов како се виеше како кутре, ми се појави некој заштитнички нагон да не те оставам сама...“ Тоа ми кажа се'

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Сопругот присутен на породувањето
12.7.2010 1:17:47   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

A ima li moznost vo drzavna bolnica vo Skopje da prisusutvuva tatkoto?

Да, јас се породив во државна, дозволено е

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Сопругот присутен на породувањето
12.7.2010 2:14:22   
Isabella
I mojot soprug bese prisuten na "najgolemiot cin vo nasiot zivot". Ni vo eden moment ne stana zbor dali ke prisustvuva, ednostavno niz se cekorevme zaedno i se podrazbirase deka ke bide so mene i zaedno ke ja precekame nasata malecka. Kade sto ziveeme nie e sosema normalno mazot da prisustvuva na poroduvanjeto, a voedno i asistira pri menuvanjeto na najrazlicnite pozicii na zenata, a da ne ja spomnam ogromnata poddrska sto ja dobiv od nego. Jas mislam deka roditelite zaedno go sozdavaat novito zivot i zaedno treba da go donesat na svet!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Сопругот присутен на породувањето
12.7.2010 2:17:40   
Isabella
Sekoja cest na tatkovcite vo Makedonija sto samite izjavuvaat zelba i prisustvuvaat na cinot na raganje na svoeto dete, spored mene toa se neizkompleksirani luge i luge koi si ja sakaat svojata zena i semejstvoto user posted image

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Сопругот присутен на породувањето
27.4.2011 0:27:27   
aleksandra90
Na mene mm isto bese prisuten koga se poragjav so prvoto dete. Poubavo cuvstvo od toa nema.. Se soglasuvam so toa sto e kazano pogore.. Zaedno sme go stvorile toj plod, bi bilo ubavo i dvajcata da si go docekame. Toj moment e neopislivo ubav.Emociite se tolku dlaboki i ne postojat zborovi so sto bi go opisale toj nastan. Sega vo sekoj moment go ocekuvame i vtoroto user posted image i jas sum smirena i spokojna zosto znam deka covekot koj e del od mene, ke bide pak so mene na ovoj prekrasen den i zaedno ke go docekame ragjanjeto na naseto sonce..

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Сопругот присутен на породувањето
27.4.2011 9:40:41   
Yummy Mammy
Jas navistina ne ja sfakam poentata, zosto nekoj bi sakal da ja gleda svojata sakana vo takvi nepodnoslivi bolki?! Posle prvoto dete, koga me prasa maz mi kako pominav, mu rekov: da me videse kako se poragam nikogas nemase da sakas da imame drugi deca (a sakame 4 user posted image )

Vo odnos na prviot moment so bebeto, maz mi bukvalno stoese pred salata, bebeto izleze od mene, go iscistija i zavitkaa vo rok od 15 sekundi, mene samo me pokrija so carsav, a za toa vreme maz mi veke bese vnatre vo salata i site trojca se guskavme... taka da, voopsto ne go ispusti toj prv moment za koj site zboruvate... naprotiv, i bebeto i jas bevme mnogu poopusteni i nasmeani. (set_o drugo sreduvanje, sienje, itn sledese potoa).  

Trgajki od sebe, i nie zenite sme mnogu porazmazeni koga imame so kogo da se mazime, a ako se samo dotori i akuserki vo salata milsam deka sepak sme posilni. Ne bi mozela da zamislam maz mi da stoi do mene, zasto i on ke se pritresuva i ke stvara tenzija, i jas ke se ligavam poveke...

p.s. dodusa, vo posledno vreme nesto mnogu pocna da izvodi, kaj nisto ne pomaga niz doma i okolu deteto, pa uste i ne znae da go ceni toa sto ja go pravam, pa moze ovoj pat ke mu postavam uslov deka mora da bide tamu, pa da vidi sto znaci da se ragaat deca, a ne samo da se skoka so niv po kreveti user posted image  user posted image  user posted image  

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 27.4.2011 9:42:07 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Сопругот присутен на породувањето
30.4.2011 19:36:44   
mami 3.
i maz mi prisustvuvase so mene na carski rez, dokturte sto me pravea carski si ja vrsea nivnata rabota a maz mi bese do mene i mazese, go cekavme maloto user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Сопругот присутен на породувањето
1.5.2011 10:30:42   
mama26
i mm bese prisuten ama jas deka so epiduralna neosetiv bolka i muabet si pravevme, pa poragjajot so maubetot si dojde .deteto izleze a mama26 uste si pravi muabet user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?