|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Должина на грло на матка во бременост
19.3.2015 14:30:19   
Bethany
Фала многу јасмина25.

Јас читав некаде на нет и тоа на странски сајтови дека е нормално за оваа недела од 3-5 цм цервиксот да е, ама моето е сепак над нормала мислам.
Иако ми докторка ништо не спомна ама читајќи тие во граница на нормала што се, ова е ненормално :))

Ама вероватно и докторка си мисли исто, дека е рано да се кажува било што, па и нема место за грижа. Во моментов тоа само ми помага.
Во секој случај деновиве баш ќе гледам да одам и на друго мислење, па ќе видам што ќе ми кажат.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Должина на грло на матка во бременост
19.3.2015 14:50:06   
kika*mika
Za razlika od prvata bremenost se custvuvam mnogu nepodvizno , me boli dolniot del na stomakot i mnogu nisko go custvuvam plodot ...24 nedela sum , do sega doktorot ne mi reagiral deka mi e nisko nitu pak mi e mereno grloto na matkata ( ni vo prvata bremenost ni sega ) da insistiram na merenje ? Da si prasam dali mi e nisko ili pak da sedam mirno user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Должина на грло на матка во бременост
19.3.2015 15:05:21   
Bethany
Кика мика, мене првпат докторка сега ми спомна, сега сум 27 и некој ден. Порано и не се меродавни тврдења дека го носиш ниско, бидејќи иако е постелката ниско како бременоста напредува, така постелката се дига, па обично доктори до 20 недела не реагираат.
На следниот преглед сигурно ќе ти искоментира ако има нешто и по потреба ќе го мери грлото.
и мене во првата не ми мерија, а во втората дури сега.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Должина на грло на матка во бременост
6.4.2015 11:31:10   
bubika
Луѓе јас сум 24 недела и некој ден.До сега беше се супер се осеќав ептен полетна и се понашав ко да немам меше па изгледа се зезнав и се преработев. Ми се појавија болки што не можев да ги опишам баш, ама вагинални сигурно. Бев на преглед и испадна цервикс лесно скратен а 26 мм. Затворен формиран со почетен фанелинг.Докторот вика одмарај не се плаши и ставај утрогестан еднаш навечер а ја од се ш што прочитав до сега се извадив од памет а знам дека не смеам. Петти ден лежам само и чекам болките да ми се смират ама иста ситуација при мрдање боли.. Можеби е рано за да се смират ама не знам немам трпение..утре на контрола па ќе видиме до кај сум user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Должина на грло на матка во бременост
6.4.2015 13:10:49   
jasmina 25
bubika ne se sekiraj prvo slusaj go doktorot i odmaraj poveke jas go imam istiot problem i eve pri kraj sum za nekolku dena vleguvam vo 9 ti mesec.mene pocna da mi se skratuva uste od 14 nedela vo 17 nedela mi bese 28 mm i mi rekoa da stavam utrogestan navecer,namaliv so rabota,so odnosi prekinav ne krevav tesko odmarav posle sekoja rabota i setanje no ne se zalezav iako doktorot mi velese strogo da miruvam...taka do 33 nedela ne padna pod 28 mm znaci celo vreme si stoese istata dolzina...odi na cesti kontroli mene doktorot mi vikase ne smee da padne pod 25 mm i koga imav takvi bolki 2-3 dena da stavam utrogestan i nautro i navecer....i ne citaj mnogu po internet jas taka cela bremenost ja pominav vo strav no ete isturkav do kraj bez nekoj pogolem problem...poz

(Одговор на членот bubika)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Должина на грло на матка во бременост
6.4.2015 14:10:03   
bubika
Фала ти Јасмина секој совет ми е добредојден user posted image со оглед на тоа колку се испаничив..ја не се померам од кревет ко укочена лежам не ни седнувам шо се вика само перница под мене читам шо ќе најдам user posted image ми носат у кревет јадење пиење и си викам еее не знаеме да цениме кога сме подвижни а после си плачеме..поздрав со лесно да поминеш и се најубаво

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Должина на грло на матка во бременост
28.4.2015 10:58:12   
Azzura
Devojki ve citam sabajlevo i nekako mi stana cudno. Na cervixot ne sum obrnala vnimanie od sto bev preokupirana so site mozni ispituvanja, no ete sega go citam naodot od Sistina, kaj d-r Petrovska koja me gledase pred edna nedela na 4D, i pisala deka cerviksot e 5cm. Toa e OK, no vcera bev na klinika kaj mojot doktor sto treba da me porodi i on me gledase na 4D i mi vika 3,6-4cm i za nego toa e dobro. Mi kaza i deka na 4D ne moze tocno da se odredi, bidejki najtocno e so vaginalno eho, no otprilika toa e. E sega, mene ne mi e jasno kako moze za edna nedela od 5cm da se namali cerviksot na 3,6-4cm?! Znam deka poveke se napnav minatata nedela, na primer nosev tesko od kola do doma kesi od pazar, pa bev po gosti i vecerta me zabole stomak...bebevo prilicno e nemirno, ripka po cel den, no osven sto gotvam nabrzina doma nisto ne fakjam i najgolem del od denot si lezam...a da, stavam i utrogestan navecer (no, izminative nekolku nedeli ne bas redovno)...i sega se cudam dali e mozno za edna nedela da se namali cerviksot 10-tina mm????

(Одговор на членот bubika)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Должина на грло на матка во бременост
28.4.2015 11:17:16   
nataly86
Мислам дека е можно ги заборивив точно моите димензии како беа...но заборави тешко кревање, носење кеси и сл. одмарај со перница под задникот да ти подкренат и ставај го редовно утрогестанот..

Која недела си?

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Должина на грло на матка во бременост
28.4.2015 11:27:34   
Azzura
Ти благодарам Натали, ова моево иако е во нормала, сепак малку е чудно да се намали толку за кратко време. А вчера ништо не му спомнав на докторот, бидејќи скроз изумив, само го слушнав ОК е и толку и сега ....добро тоа е, ќе се чувам сега, па другата недела ќе видиме...инаку утре влегувам во 22-ра недела...

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Должина на грло на матка во бременост
28.4.2015 11:29:20   
Felly RR
Azzura, која недела си сега? На претходната страна имам напишано нормални мерки за одреден период од бременоста, немој да паничиш, ти кажал и докторот дека е во ред должината, а ти кажал и дека не може прецизно да се измери на 4Д. Може некој мм утнала првата докторка, некој мм утнал тој, и пак ќе испадне дека не е толку мн намалено за една недела.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Должина на грло на матка во бременост
28.4.2015 11:48:28   
Azzura
Felly, верувам дека не е баш точно мерењево, а исто така верувам дека не сум во ризичните со оглед на мерките кажани отприлика...Туку, ми стана без врска онака, како е возможно. Утре влегувам во 22-ра недела, а другата недела пак ме чека регистрација. Па така, тој ден ќе биде малку напорен. Не знам што се делува да се скратува цервиксот? Бебево е палавко и цело време ми мрда, јас понекогаш имам и напади на кашлица од синусите кои ми беа настинати, а со ММ понекогаш толку многу се смеам што стомакот ми се тресе од смеа user posted image И понекогаш човек ќе си помисли: па, аман од убави работи ли да се случуваат глупости?!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Должина на грло на матка во бременост
12.5.2015 18:45:59   
Bella28
Edna rabota ne mi e jasna dolzinata na grloto od pocetok na bremenosta treba li da se izdolzuva vcera dr vo 6 ta nedela na prvi pregled mi kaza deka mi e 33 mm so ogled na toa deka sum pravena konizacija mi rece deka e normalna dolzinata

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Должина на грло на матка во бременост
18.5.2015 18:51:52   
Felly RR
Женички, како што читав по темите, тоа фанелинг претпоставувам е истото што мене докторката ми го дефинира како тунелче. Кај мене, должината на грлото на матката е ок, 24 недела сум - 38 мм, докторката вели не е неопходно да се прави срклаж, но би било посигурно дека до крај ќе ја износам бременоста, и ќе бидам послободна во смисла, нема да има потреба од цело време мирување.
Како кај вас се реши овој проблем, и после колку време од почнување со утрогестан се виде некој ефект? Јас само два дена ставав и денес на контрола, вели дека ткивото е похомогенизирано од минатиот пат, што е добар знак, но тунелчето е како поголемо.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Должина на грло на матка во бременост
18.5.2015 19:07:05   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bella28

Edna rabota ne mi e jasna dolzinata na grloto od pocetok na bremenosta treba li da se izdolzuva vcera dr vo 6 ta nedela na prvi pregled mi kaza deka mi e 33 mm so ogled na toa deka sum pravena konizacija mi rece deka e normalna dolzinata

Белла, во текот на бременоста грлото на матката се скратува, не се издолжува.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Должина на грло на матка во бременост
2.6.2015 11:59:43   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Azzura

Devojki, eve jas vleguvam vo 27-ma pa se nadevam deka ke bide se vo red. Sakav da prasam dali od lezenje mozeda se zgolemi grloto na matkata? Najtocno bese izmereno vaginalno 3cm od maticniot, no vcera na GAK kaj mojot doktor koj bi me poragjal, na EHO izmeri 5cm?! I mu spomnav , rece ok, ova ne e najtocno, no se slucuva...

Азура, можно е, сум читала такви примери на темава, а еве и мене исто, имам погоре пишано дека должината ми беше измерено 41мм, по три дена 39мм (претпоставувавм има простор од неколку мм за грешка) а по една недела истата докторка ми го измери 55мм. Освен што лежам, ставам и утрогестан 2 пати по 200 мг. Ти користиш утрогестан?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Должина на грло на матка во бременост
2.6.2015 12:14:39   
Azzura
Felly, stavam utrogestan ednas navecer od 200mg, i toa od samiot pocetok...stvarno ne mi e jasno sto da mislam i koja merka da ja imam na um 3cm ili 5cm...sepak razlikata ne e mala...uf veke se izmoriv da vi kazam, aj da pomine ovoj mesec i ke vlezam vo pobezbedni nedeli...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Должина на грло на матка во бременост
2.6.2015 12:32:37   
Felly RR
А баш така во цм ти ја кажаа должината? Обично оти во мм ја кажуваат, дури и со децимали. Оти не е исто да е 3,1 цм и 3,9 цм.
Јас па се зачудив што последниот пат не ми ја измери должината. Кога и реков, таа ми врати - ЕХ,па нема цело време да мериме.
А мене некако логички ми е - кога веќе имало некаков проблем да се следи цело време. Не знам ни јас што да мислам, веќе user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Должина на грло на матка во бременост
3.6.2015 20:29:58   
Azzura
FellyRR, dolzinata na grloto na matkata mi ja kazuvaat vo milimetri, no taa dolzina sto se meri so eho od stomakot. Vo nedelata taa merka mi bese najtocno eve 5,13. Dodeka ova so santimetrite mi ja kaza maticniot koj me izmeri vaginalno, sto spored site e najtocna merka. I togas toj mi kaza bas taka 3 santimetri. E sega, ovaa razlika e verojatno poradi toa sto so abdominalnata sonda se meri otprilika, t.e. ne se znae doktorot kako ke ja fati linijata da ja meri i zatoa verojatno ima razlika. LIcno, mene najtocno mi e ova 3cm. Bas poradi toa sto dolgo vreme go osekjav plodot mnogu dole...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Должина на грло на матка во бременост
17.6.2015 21:54:54   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna2

Mesinja edno prasanje do vas , ako ne e za tuka prefrlete go vo druga tema. Dali e isto dolzina na grlo na matka i dolzina na kanal na matka ili kako i da se vika. Jas vcra bev na kontorla i doktorkata mi go merese grloto na matkata i mi rece deka e 30.1mm i mi recedeka e ok. Kakvi se vasite iskustva. Knaku sum 16 nedela i 3 dena


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Zlatka, еве некои информации што ги најдов на интернет .

Нормална должина на грлото на матката изнесува 40-50 мм, но во текот на бременоста нормално е да се намалува
16-20 недела, вообичаено должината изнесува 40-45 мм
24-28 недела, вообичаено изнесува 35-40мм
32-36 недела, вообичаено изнесува 30-35мм




_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Должина на грло на матка во бременост
18.6.2015 0:19:02   
srekna2
Fala Melanija

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Должина на грло на матка во бременост
21.7.2015 17:44:47   
LenaNela
здраво девојки!!! денес бев на комтрола,па д-р ми го мереше грлото на матката, ми рече дека е по воисоко(јас тоа го сфатив скратено) во моментот се збунив и незнаев што да го прашам,па ми мереше вагинално,но не ми ја кажа димензијата,нити ме предупреди да лежам,мирувам... само ми кажа да продолжам со дабростонот(таблети) и да видиме до следната контрола како ке биде. Па ме интересира дали го запишуваат и тоа во мајчината книшка и како е запишано таму,која е скратеница за цервикс???? Да не е случајнно она Crl bpd???

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Должина на грло на матка во бременост
22.7.2015 1:12:03   
lara15
здраво на сите!бремена сум 27 недела,од почеток сум со утрогестан без крварење но со болки во стомакот.на контрола ми го измери грлото на матката, ми беше 36мм по 10 дена повторно го мереше 32мм.ми рече од сега мирување,лежење на лева страна и никако седење,а доколку имало потреба понатаму да примам инексија за зреење.неколку дена само лежам станувам за вц и јадење но неможам да издржам ми се врти,лоши ,главата ме боли, колковите и тн. а за жешково време да не зборувам.по цел ден сум сама и само паники ме фаќаат дека предвреме ќе се породам.ве молам пишете некој со сл.искуство како се справувате со сето оваuser posted image

(Одговор на членот LenaNela)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Должина на грло на матка во бременост
22.7.2015 12:26:56   
Kvisko
LenaNela тие мерки ти што ги наведуваш се мерки за бебето не за цервиксот. Не се секирај ако требало нешто да ти кажат ќе ти кажеле. Без гајле.
Lara15 какп кажал лекарот така прави. Се ќе бидд во ред. Лежењето ептен помага.

(Одговор на членот lara15)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.9.2015 17:42:15   
bambi88
Здраво, имала ли некоја од вас искуство слично на моето?
Имено сум бремена во 18+4 недели и цело време сум дома.Од некаде 14 недела започна да мии се намалува грлото на матката.Прво беше 36мм, се спушти на 31мм.Го прашав тогаш доторот дали е тоа страшно, он ме праша дали одам на работа, кога реков не, ми рече одмарај повеќе и пиј магнезиум.Во меѓувреме закажа контрола за 3 недели.Јас се лежев и само до тоалет одев,ама последната недела, недела и пол имам стврднување на стомакот и како слаби менструални болки.
Вчера добив појаки болки и отидов на брза помош.Ме прегледаа и ми кажа дека ми се скратило грлото на матката повеќе.Сега е 23.4 мм.Плодова вода има,плацентата е во ред бебето е во ред.Грлото не е отворено туку само скратено.Ми кажаа не било страшно,само да си закажам термин кај гениколог за да ми каже што треба понатаму да правам.Терапија не ми дадоа ништо само магнезиум,зголемена доза(3 по 200мг магнезиум).Вика не смееме да дадеме лекови пред 24 недела оти детето нема да преживее ако се породиш.Ме испратија дома.Во Петок имам закажано на матичен.Од брзата помош ми кажаа дена во договор со матичниот може да ми се стави серклаж или прстен за да се спречи понатамошно отварање.
Претходно имам спонтан во 24(во Македонија) недела и детето не преживеа.
Имате ли слично искуство на моето?Претходните страни ги исчитав.Ако има некоја од вас да и се случило слично нешто во меѓувреме и ако може да го сподели.
Не живеам во Македонија, и незнам кои протоколи ги има ама цела бременост имам некои грчеви и освен магнезиум не ми препишале уште нешто(мислам на Утрогестан)user posted image
Сега пак лежам и ми е многу стравuser posted image .Се надевам дека се ќе биде добро .....

< Поракaта ја уредил bambi88 -- 16.9.2015 17:44:50 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Должина на грло на матка во бременост
16.9.2015 17:59:04   
srekna2
Jas imam skrateno grlo i malku razmeknato. Mi kazaa mnogu odmor Mg 3×200 i utrogestan po 1 navecer vaginalno. Obicniot serklaz neznam kolku bi ti pomognal, sega pred nekoj den citav za nekoj vid nov serklaz koj sto za prv pat se izvediva vo bolnicata Plodnost Bitolz. Se vikal abdominalen serklaz i imal 80 % uspesnost. Pobaraj gi na facebook ke ja procitas statijata pred nekoj den bese objavena.

(Одговор на членот bambi88)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?