|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за секој од нас
20.1.2011 10:43:14   
Maca25
Ако ве фати дожд и ги намокрите патиките/кондурите ставете многу топки направени од весник и оставете ги преку ноќ да отстојат, до утре обувките ќе ви бидат суви. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Совети за секој од нас
20.1.2011 10:46:31   
Maca25
Кажете ми како да отстранам бигор кој е насобран на казанчето во вц? 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Совети за секој од нас
20.1.2011 11:02:28   
jovanka
Za bigor vo kazanceto ima kocki sto se stavaat direkno vo kazanceto vo plava boja se gi ima vo Vero.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Совети за секој од нас
20.1.2011 11:05:14   
Maca25
Бигирот е од надворешната страна, каде што е рачката за пуштање вода и по цефката која води до школката. Имавме некој проблем, ни течеше вода, сега гледам престана да тече од насобраниот бигор. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Совети за секој од нас
8.10.2011 14:29:17   
majmunce
MAMICKI POMOS PRED NEKOJ DEN GO STRIZEV matej i mnogu e mal 7 meseci e, i site vlakna mu ostanaa na alista gi istresiv pred klavanje v masina i nisto ne se ispra site vlaka ostanaa i naloso e toa sto mi se napravija site drugi alista glavata mi puka od nervoza leleeeeeeeee pomos plissssssss

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Совети за секој од нас
8.10.2011 15:41:20   
Maca25
пушти ги пак да се перат!!?!?! не знам што друго би можела да направиш
или пак земи онаков рачен чистач за алишта, ако немаш земи селотејп, од тој дебелиот и помини ги алиштата од лепливата страна, на неа да се залепат влакната.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Совети за секој од нас
8.10.2011 16:15:24   
majmunce
ejjjjjj super so selotej ce zemam ce gi iscistam imam sirok fala mnoguuuuu

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Совети за секој од нас
8.10.2011 16:34:05   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ако ве фати дожд и ги намокрите патиките/кондурите ставете многу топки направени од весник и оставете ги преку ноќ да отстојат, до утре обувките ќе ви бидат суви. 




e ova user posted image e dobro

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Совети за секој од нас
8.10.2011 16:42:10   
kikicka
ako nemate otvarac za tapi kako sto se od pivskite sisinja zemete go siseto inavalete go na metalniot del so dupki od vratata i potegnete....isto mozetei so viljuska so rackata ali ne miuspeva ova so veljuskata sekogas siotvaram od vrata :D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Совети за секој од нас
16.10.2011 11:39:51   
majmunce
maca RR super se iscistija alistaat so selotejp fala mnogu mi odzede vreme ama sepak gi iscistiv oti novi mi bea zatoa se nervirav


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Совети за секој од нас
7.11.2011 0:09:56   
Maca25
Како да ги исушите акните со аспирин

Здробете еден аспирин и додадете му малку вода. Нанесете ја смесата на акната и оставете ја нека постои неколку минути пред да ја измиете со сапун и вода. Тоа ќе го намали црвенилото и пецкањето. Ако акната не поминува, по потреба повторете ја постапката, сè додека не исчезне.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 7.11.2011 0:10:14 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Совети за секој од нас
7.11.2011 0:11:22   
Maca25
Масни дамки на вашата облека? Може да ги снема за миг!
Слатко јадевте, прекрасно чувство нели, но одненадеж на вашата облека се појавува масна дамка од слаткото јадење, и во еден момент слаткото веќе не е слатко. Но немате причина да не продолжите да уживате во полниот стомак. Постои идеално решение да ја исчистите дамката од маснотија на вашата облека и тоа за многу кратко време.
Решението е многу едноставно.
Прво што мора да побарате е креда, да добро читате… токму онаква каква што се користи во училиштата.
Раситнете ја кредата на што можно помали парчиња нешто налик песок. Нанесете ја кредата на масната дамка, по 1 час, со млака вода на некоја ткаенина истријте го местото со дамката. Почекајте местото да се исуши и ќе бидете зачудени од ефектот.
За да биде ефектот појак и посигурен, на кредата можете да ставите и неколку капки бензин и ќе добиете 100 % отстранување на масната дамка.




_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Совети за секој од нас
7.11.2011 13:40:02   
miana
Fleka od crveno vino se cisti vednas dokolku na istoto mesto vednas se posipe belo vino...K se iznenadite...Ednas vi grad izlezana vo diskoteka si pijam vino a nosev belo dzemperce...Mi se ispoturi vino crveno vrs gradite...Vednas si poracav i belo i se ispoturiv...Posle 2-3 minuti nemase nisto na dzemperot...user posted image TOP finta sigurno mnogu od vas i ja znaea

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Совети за секој од нас
15.4.2012 22:51:17   
Snowhite RR
Син ми, писателот наш, си пишувал си цртал на столиците. Столиците се тапацирани со еленска кожа, пробав со се и сешто, никако не можам да ги исчистам, ај кажете ми некој совет ако знаете

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Совети за секој од нас
12.8.2012 22:57:12   
bocence
ај ве молам за совет маж ми залепил нешто на пеглата и сега при секое пеглање ми остава на алиштата црно. Помош!!!!

_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Совети за секој од нас
12.8.2012 23:05:19   
kapina
probaj istrgaj ja peglata oddolu 

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Совети за секој од нас
12.8.2012 23:13:15   
taci83

ИЗВОРНА ПОРАКА: bocence

ај ве молам за совет маж ми залепил нешто на пеглата и сега при секое пеглање ми остава на алиштата црно. Помош!!!!

bocence stavi na peglata ocet a potoa vednas stavi soda bikarbona treba da se iscisti ili vo edna solja stavi 2-3 kapcinja ocet(toa kapace sto e zatvoren ocetot)a potoa stavi pola ili moze celo pakovanje soda promesj go ubavo i postepeno isturi na peglata i neka poseti

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Совети за секој од нас
24.8.2012 18:19:22   
lilicka
Како да исчистам фритеза која во неа имало зејтин скоро 2 годиниuser posted image
Ми оди да му треснам од глава на ммuser posted image

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Совети за секој од нас
22.10.2012 11:09:01   
majka na eva

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Како да исчистам фритеза која во неа имало зејтин скоро 2 годиниuser posted image
Ми оди да му треснам од глава на ммuser posted image

лиличка купи си арис,напрскај и нека стои околу 10тина минути,а потоа со сјај убаво измиј...касно малку ти кажувам,може веќе и си ја исчистила...user posted image како?

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Совети за секој од нас
5.1.2013 15:09:46   
caci 23
dokolku friziderot vi primil mirizba od nekoe jadenje ili ste otisle na odmor a vnatre vi ostanalo nekoe parce zelencuk [kako sto napraviv jas,piperkite mi se skapale i nemozam da vi opisam kako smrdese friziderot user posted image ] vo toj slucaj zemete eden limon isecete go na polovina na sredinata napravete dupka i napolnete ja so sol,ostavete da odstoi edna nok.efektot e zacuduvacki

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Совети за секој од нас
4.4.2013 0:23:57   
Snowhite RR
Чистењето ренде

По рендањето сирење или моркови, рендете најлесно ќе го исчистите ако потоа изрендате стар подзасушен леб.

Путерот да не загори

За да не ви загори путерот, кога го загревате на оган, во тавата пред тоа додадете малку масло, а потоа путерот.

Маслото да не потемни

За маслото да не ви потемни, во тавчето ставете неколку чепкалки и по неколку секунди извадете ги.

Да се освежи уморната кожа

Ако кожата на лицето ви е уморна и свената, лесно можете да ја освежите. Измешајте 20 гр. свеж квасец со 2 лажици вода и со таа каша премачкајте го лицето. При тоа, нежно масирајте го неколку минути. Оставете кашата од квасец да се исуши, потоа измијте ја со млака вода. Ќе бидете изненадени од резултатот.

Средтсво за чистење дамки

Доколку измешате три дела 90% алкохол и еден дел вода, ќе добиете совршено средство за чистење дамки од ликер, шеќер и црно вино. Но, доколку во алкохолот додатете и бел оцет, успешно ќе ги исчистите дамките од кафе и чај.

Повеќе сок од лимон

Подзасушен и тврд лимон полесно ќе се исцеди, доколку набрзина го натопите во врела вода. Потоа, на работната маса, се валка како тесто. Ќе се изненадите колку сок ќе истиснете од лимонот.

За посна супа

Повеќето маснотија, од сварената супа, може да се отстрани доколку ја оставите да се олади, а потоа извесно време да се остави во замрзнувач. Повеќе маснотија ќе се нафати на површината, што потоа лесно ќе ја соберете.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Совети за секој од нас
4.4.2013 0:34:03   
Bububebe
Како да исчистам чкртаница од стило на кожна фотеља?
Ми рекоа со лимон,ама не излегува.
Чаре user posted image


И тостерот,печев риба пред некој ден и кога ке го вклучам уште мириса на риба.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Совети за секој од нас
4.4.2013 10:15:07   
Ring
Probaj so medicinski alkohol 70 %...bi trebalo da go isciste

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Како да исчистам чкртаница од стило на кожна фотеља?
Ми рекоа со лимон,ама не излегува.
Чаре user posted image





_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Совети за секој од нас
4.4.2013 10:21:53   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Како да исчистам чкртаница од стило на кожна фотеља?
Ми рекоа со лимон,ама не излегува.
Чаре user posted image


И тостерот,печев риба пред некој ден и кога ке го вклучам уште мириса на риба.




Пробај фотелјата со масло за јадење да ја зачистиш. А тостерот тефлонски ти е? Ако е, не знам дали ќе можеш да го исчистиш со паста од лимон и сода бикарбона, абразивна е, да не го оштети тефлонот. Инаку пробај со сок од лимон, или пак само со сода, или еве, со талог од кафе исчисти го, за тие средства знам дека ги собираат мирисите.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Совети за секој од нас
11.4.2013 22:59:34   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Како да исчистам чкртаница од стило на кожна фотеља?
Ми рекоа со лимон,ама не излегува.
Чаре user posted image


И тостерот,печев риба пред некој ден и кога ке го вклучам уште мириса на риба.



Погоре и јас го имав поставено истото прашање и кај мене се исчисти, не знам како, пробав со се и сешто и мислам дека кога правев генералка и чистев со паро чистач, ги поминав и столиците и мислам дека оттогаш ги снема чкртаниците

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?