|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.5.2014 12:29:05   
Ilina87
Моето добро го прифати киселото млеко, ама малку му ставам по една лажичка и досега немало никаква реакција. И ние одиме постепено user posted image , уште немаме глутен воведено и затоа не знам со што да го комбинирам јогуртот.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.5.2014 23:49:36   
Moonglow
Мојов мал (1 година има), обожава кисело млеко и јогурт, ама никако во комбинација со палента. И ние одиме доста постепено, плус причина е што имаме семејна историја со атопичен дерматит.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Прва нова храна на бебето II
31.5.2014 12:46:28   
Melanija RR
Ilina87 јас дадов глутен на 8 месеци user posted image 8Жита на Нестле одлично ги прифати ,а исто и гризот.Сега од задуре пробуваме палента.На преходнава страна имам пишувано и што ме советуваа рингерајките user posted image Во право си подобро палента со кисело млекце.

Moonglow во иста каша сме биле user posted image кај нема историја но малото има дерматит но од пред нешто 8 месеци многу му се поблече.Да споделиме искуство имаме теми Исхрана на деца со атопичен дерматит=ТУКА , Егзема (атопичен дерматит)=ТУКА

Ilina87 и твоето беше со дерматит,така?

Се читаме во Исхрана на деца со атопичен дерматит=ТУКА



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 31.5.2014 12:51:08 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Moonglow)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Прва нова храна на бебето II
31.5.2014 13:57:44   
Ilina87
Melanija, се мислам за тие житарици на Nestle, редно е да пробаме глутен. Долго му одлагам, но имаме алергични на глутен во семејството и многу се плашам, а гледам веќе кашичките не му држат ситост.
Инаку за дерматитот некако се подобри состојбата, поздрав :)

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2014 19:21:16   
Melanija RR
Веќе втор пат палента со кисело млеко несака user posted image ова е прво нешто што одбива ќе касне неколку лажички и после вика ,се мршти, се тресе како кисело.Веројатно киселото млеко му дава киселост и несака.ставив и путер и пак ништо.Да пробам трет пат само палента или некоја идеја со што друго да му ја направам,јогурт или нешто друго?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2014 20:04:53   
sandriana RR
Melanija, пробај тогаш со некој млечен намаз да ја помешаш или рендано сиренце.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2014 20:06:37   
Melanija RR
sandriana RR предлог за намаз?А може било кое кравјо сирење,досега немам дадено

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2014 20:12:13   
Defne90 RR
Ние си земаме АБЦ намаз,ептен многу им се допаѓа на децата,а за сирење гледај да не биде пресно младо сирење.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2014 20:15:40   
sandriana RR
Сирење обично, старо, ама отсолено, бар измиено под вода...а намаз млечен - или АБЦ, или има и вкусни на Збрегов, и овој новиот на Здравје - Маза се вика.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2014 21:47:11   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Веќе втор пат палента со кисело млеко несака user posted image ова е прво нешто што одбива ќе касне неколку лажички и после вика ,се мршти, се тресе како кисело.Веројатно киселото млеко му дава киселост и несака.ставив и путер и пак ништо.Да пробам трет пат само палента или некоја идеја со што друго да му ја направам,јогурт или нешто друго?


И мене палентата не ми ја јади со јогурт и со намаз имам пробано и не сака и јас и ставам банана и така ја јади, пробајuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2014 21:52:50   
Melanija RR
Банана?Хм мислев на солена варијанта зошто знае да зеза на зеленчук а двапати јаде благо.
Намазиве за таа возраст (секако малку ) се значи ок ,незнаев user posted image учам учам полека
Ќе пробам ако не со јогурт и АБЦ
Фала ви user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2014 23:40:40   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Веќе втор пат палента со кисело млеко несака user posted image ова е прво нешто што одбива ќе касне неколку лажички и после вика ,се мршти, се тресе како кисело.Веројатно киселото млеко му дава киселост и несака.ставив и путер и пак ништо.Да пробам трет пат само палента или некоја идеја со што друго да му ја направам,јогурт или нешто друго?



user posted image user posted image user posted image Меланија и јас пробував со таа палентата 300 рецепти,ваква,таква ама кога не сака,не сака и на крај баталив.Едноставно се грози како што кажуваш,и не ми се ризикува се да поврати.Наместо палента,јас му варам ситни макарончиња и му правама сос од домати, лукче и рендано сиренце мммх...хмм прсти лижеuser posted image Солидна замена за палентаuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 11.6.2014 23:42:34 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2014 23:53:47   
Melanija RR
deluxe RR user posted image значи не е необично ,уствари ни јас не сакам уште од градинка, и викам сега покрај него ќе пробам аха како не user posted image ма сирење ,кисело млеко не ми иде user posted image
Заменава ти е добра user posted image ах ќе пишам во соодветна тема за маки за јадење само ептен изблендираноuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.6.2014 0:04:17   
Defne90 RR
Нам палентата ни е омилено јадење и најчесто ја јадеме со павлака и со малку путер.Или пак ако не му ставам павлака му ставам топено сирење или абц намаз.Ја сака во секоја комбинација.Делукс навистина супер рецепт,ќе го пробам баш утре да го направам да видам дали ќе му се допадне на малиот.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.6.2014 8:30:51   
princessa
И на ќерка ми и на сим ни омилено јадење им е. Јас ја варам со млеко а после тоа ставаме сиренце. Ќерка ми повеќе ја сака варена со вода па после си става јогурт и сирење.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.6.2014 10:48:52   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

deluxe RR user posted image значи не е необично ,уствари ни јас не сакам уште од градинка, и викам сега покрај него ќе пробам аха како не user posted image ма сирење ,кисело млеко не ми иде user posted image
Заменава ти е добра user posted image ах ќе пишам во соодветна тема за маки за јадење само ептен изблендираноuser posted image


Ista sum I jas,me ja sakam palentata,kako sapun mi izgledauser posted image Probajte ja zamenata,recept naknadno ke ti pisam user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.6.2014 12:42:50   
Ilina87
Melanija, пробај со ABC намаз. Ние пред некој ден пробавме и многу му се допадна на user posted image , му ставив во кашичка од компир, тиквица и телешко мевце.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Прва нова храна на бебето II
14.6.2014 22:58:19   
Melanija RR
Бидејќи нема тема за сите млечни производи ќе прашам овде зошто е пак за нова храна user posted image

Кое сирење за почеток?Дома јадеме на президент,бимилк сега пробавме и на екошарк, знам дека треба да се отсоли но дали вакви сирења се во ред за почеток.Исто прашање т.е. мислење за други млечни производи како урда, видови на намази (погоре се спомна АБЦ намазот) ... итнuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.6.2014 10:29:46   
Felly RR

Најмногу го препорачуваат АБЦ крем сир бидејќи не содржи конзерванси, во составот има само млеко, јогуртна култура и сол и е целосно природен производ(барем така пишуваuser posted image ). Јас од 6 месеци и ставав по малку во зеленчуковите кашички. За другите вакви намази не знам, треба да се провери составот.

На форум ДЕТЕ имаме тема за млеко и млечни производи. Може да дискутираме и таму на оваа тема.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.6.2014 12:27:32   
Dilina
Мамички јас да се пофалам тука дека на пријателка ќеркичката прв пат проба чоколадо од мене, а јас прецветав од среќа... мн се интересни кога ќе пробаат нешто ново. Инаку сонцето има 1ипол годинка, јаде скоро се. Сега за исхрана што смее и како смее незнам. Јас незнаев дека уште и нема дадено чоколадо и на секое видување и купував неколку животинско царство :D Па на крај и даде да проба, а јас врска немав дека сонцето нема пробано.

Но сепак касна малце како пиленце со тоа устичето и се насмеа и го тргна. А јас си се стопив од среќа дека од мене прво пробала чоколатце (највкусната раб. на светот) лелеле user posted image

Шо ќе правам со моено кога ќе му дадам прв пат било што? Ќе се убивам од среќа изгледа, или сега хормони ме маваат :D

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.6.2014 12:56:40   
Melanija RR
Dilina велат ( и така и е ) дека кога детето си јаде мајката е најсреќна user posted image баш убаво си се разнежнила и ќе те читаме активно и на овие теми user posted image

Felly RR фала ти ќе пишам и во таа темаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.6.2014 17:21:52   
Melanija RR
Трета среќа за палентата user posted image успеа со АБЦ намазот user posted image
Ја правев поретко и пак густо,па во блендер па додава вода на 2 пати за да дојде таман за да јаде ама вредеше целата процедура user posted image задутре пак


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.6.2014 20:25:51   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Трета среќа за палентата user posted image успеа со АБЦ намазот user posted image
Ја правев поретко и пак густо,па во блендер па додава вода на 2 пати за да дојде таман за да јаде ама вредеше целата процедура user posted image задутре пак


user posted image user posted image user posted image Михаил, верував дека со намаз ќе прифати user posted image - најнеутрален е вкусот. И можеш да му додадеш и малку рендан домат, ако јаде, понатаму.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2014 21:22:54   
Рингишпил
Ми треба совет од вас. За една недела ќе полни 6 месеци ама проблемот е со зеленчукот. Па од кога и дали чекавте полни 6 месеци за маслиново масло и кисело млеко? И дали некоја има користено хималајска сол за бебе и од кога ако користела. :)

< Поракaта ја уредил Рингишпил -- 21.6.2014 21:25:35 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2014 22:00:19   
Melanija RR
Рингишпил јас баш нема да сум од помош,синчето мое немаше проблем со што и да дадев ,ете малку за палентата и не го сака киселото млеко.Во 7 месец почнав на 2 дена да ставам малку путер (Мегле) и сеуште е така.Ако се работи за купечки пробај со домашни и обратно.Биди упорна и низ игра и песни.Ако пак одбива велат некои вкусови може да се неутрализираат.Пробај и со додавање на спанаќ или блитва.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Рингишпил)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?