|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
14.7.2010 12:25:28   
Pregnant
Na nepolni 18 godini - za malku, i kako i site so covek koj vo toa vreme mi znacese, no so vreme se pokaza sosema drugo, pa sekoj po svojot pat. Inaku znaete deka kaj nas ne se razgovara recisi voopsto na taa tema vo krugot na semejstvoto (posebno togas), no majka mi mi imase kazano deka ne mora da bide toa so toj sto ke mi bide soprug, no da bide od ljubov i da bidam sigurna deka go sakam i taka i bese i voopsto ne se kajam. user posted image ....

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
14.7.2010 13:46:11   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubuska

Ајде сега за се по ред.
Изгубив невиност на 18 години, после 2 месеци врска со дечко ми. Не дека се чував нешто, него пред тоа ептен не сакав врска, се ми беше забава, а пусти страв да не ме боли, барав ,,човек од доверба,,. Кога се случи тоа, не го сакав дечко ми, туку сакав секс. И не се каам, искрено мислам дека сексот е здрава работа и нема потреба од апстинирање (освен од здравствени причини).
Сега, еве гледам Ники прашува што со малолетниве. Ники, факт е дека децата имаат секс. Нема тука што, сакале родителите или не (вие скоро сите сте родители, еве јас не сум, спаѓам во категорија деца). Знаете ли што е најстрашно??
Родителите мислат дека нивните деца се прелажани за да имаат секс. Верувале или не. Еве отворете на glamstik.mk и чудете се. Јас со уште неколку девојки се обидуваме да го средиме хаосот кој владее меѓу младата популација (и не толку младата, жени од 25 години прашуваат работи за кои би требало да зборуваат со гинекологот кога прв пат ќе имаат секс), а девојчиња од 13,14 години зборуваат за орален секс, па и секс. И што е најстрашно, меѓу себе си даваат совети кои врска немаат со точност, и сето тоа е еден голем магичен круг. Не можете ни да замислите колку време и напор вложувам таму, само затоа што живееме во такво општество, каде што сексуалното образование ,,ќе ги научи децата на секс,, а учењето религија демек ќе ги заштити од несакана бременост и сифилис, не дај боже ХИВ.
Секоја чест на дечкото што тука прашал (а замислете да праша другар, и да му лупне некоја глупост, и да направат проблем од целата ситуација?). Тоа се деца кои немаат добра комуникација со родителите, срам/страв им е да прашаат. Јас секогаш отворено сум зборувала со мајка ми за секс, па не сум имала потреба да запаѓам во дилеми, до ден денес си ја прашувам ако нешто не ми е јасно (а не ми текнало гинекологот да го прашам).

Целта ми е, од мојата генерација да создадам ако ништо друго, барем сексуално освестени родители кои ќе знаат дека децата нивни имаат секс, и кои ќе остварат комуникација со истите. Вие сите сте родители, со помали или поголеми деца, немојте да заборавите дека вашите деца секако ќе имаат секс, сакале вие или не, и зборувајте со нив за тоа. Ако вие не почнете, тие па ич. И вие еднаш бевте тинејџери, и ете гледам, скоро сите сте почнале меѓу17-20 години.

Алармантно е тоа што многу млади денес користат абортус како средство за контрацепција, и уште пострашно, сексуално се активни по 4-5 години а не одат на гинеколог, затоа што им е ,,срам,,. Не дозволувајте никогаш вашите ќерки да прават вакви глупости, или да користат сода бикарбона како контрацепција, или да се тушираат спротивно од гравитацијата, или да мислат дека при секс со перница ќе останат бремени...... затоа што не сфаќаат сами, дека со коцкањето со сексуалното здравје денес, го прокоцкуваат утрешната бременост и мајчинство.

И сепак, подобро тука да прашаат, него таму каде што ќе добијат погрешен совет.


Ихихи реплика на пост стар скоро година дена, мора да се одговориuser posted image

За се што пишуваш јас сум многу свесна што од сопствено искуство, сопствени грешки, од околината што ја гледам и целта ми е иста ко твојата, да мојата генерација родители, а и идните, бидат свесни и подобри родители, да табуата ги остават на страна и со сопствените деца да разговараат отворено и искрено за се, учејќи ги за сите прашања кои ги имаат да доаѓаат кај нив.
Доколку ова е присутно нема да има потреба од такви страници ко што наведуваш, ниту пак малолетните ќе доаѓаат на родителски форуми за совети, каков што побарал Мартин.
Грешка нема направено тој што поставил прашање тука или било каде, туку родителите негови што го дозволиле тоа (притоа не мислам дека треба да му забранат, туку да разговараат со него, да го упатат кон вистинските места за информирање, да ги однесат и него и девојчето на разговори со стручни лица, гинеколози, психолози, уролози...); и  грешка гледам во нас овде што сме притрчале веднаш во помош иако немаме доволно потребни информации за неговата ситуација и занемарувајќи го фактот дека е малолетно лице кое дур не стане полнолетно е одговорност и обврска на некои родители кои ниту ги знаеме, ниту ги познаваме и не сме запознаени со нивните ставови во врска со темава.
Тинејџерите можат како намислиле да направат, посебно во услови кога никој не ги упатува и се препуштени сами на себе, но еден родителски форум не треба да биде оправдување за тоа и место каде што ќе се добие поддршката, баш затоа што овде сме прво и пред се родители или се трудиме да станеме родители и ако цел ни е за нешите деца да ги изведеме на прав пат притоа разгледувајќи ги сите можности и околности, истото треба да го правиме и за другите деца кои ќе ни се обратат за помош и совет. И секој од нас пред да даде совет треба да се праша дали е дораснат да го даде посебно кога се  работи за туѓо дете, дете кое сеуште е неспособно да расудува како возрасен и на кое му треба насочување од некој кој е упатен во проблемот а и во неговиот живот.
За крај ќе употребам една фраза што ја мразев кога бев тинејџер, но: Кога ќе станеш родител ќе почнеш да ги гледаш работите и од друга перспектива и се ќе добие и една друга димензија. Имаме теми и теми, страници и страници што сме испишале  колку ни пречи кога се мешаат свекрвите во одгледувањето на нашите деца, кои се нивни баби и ги сакаат, па тек да дозволиме да се меша некој од надвор, неважен за нашиот живот.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bubuska)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
21.9.2010 14:28:01   
Anonimen
da da ima seuste takvi iako sum od ovaa pomladava generacija jas ja izgubiv nevinosta so mm , no zamislete koga imav samo 16 god.i jas user posted image i se user posted image bidejki mislev deka sum edinstvena no potoa svativ deka samo treba da uzivam vo seksot i toa e toa.nema potreba da se cuvstvuvam tugo ako toa go pravime zosto dvajcata se sakame i deneska isto mislam i mislam deka seksot ja podobruva vrskata.

(Одговор на членот bibi)
  Непосредна врска до пораките: 78
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
21.9.2010 14:39:59   
Martins mom
на 20,5 user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
21.9.2010 14:46:23   
prettygirl
на 18 со дечкото шо сега ми е мажuser posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
21.9.2010 15:35:44   
anedespo
20

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
19.10.2010 16:06:48   
anebebe
jas nevinosta ja izgubiv na 19 god so covekot koj sto i do den denes e so mene ,mojot sopruguser posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
19.10.2010 16:33:24   
AnnaMolly RR
На 18 години со тој што сега ми е маж user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
19.10.2010 19:10:21   
amelbebe
na 15 god ,na mojata prva bracna nok

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
19.10.2010 23:00:53   
Natasa981
Izgubiv nevinost na 19 godini, pametam tocno na 31.12.2000,znaci pred skoro deset godini i toa so momceto koe sega vo maj mi stana soprug(posle skoro 10 godini vrska, ha) :) ne brzav nekako da izgubam nevinost,ama ne i deka begav od toa..se sekavam deka bev ludo vljubena i ludoo isplasena.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
20.10.2010 3:43:42   
Ringerajka
Здраво девојки...јас сум нова на форумов и си имам една мака која сакам да ја споделам со сите вас...не знам колку е соодветна за темава, ама се надевам на повратни одговори и искрена помош од ваша страна...
Имам 21 години и со партнерот сме веќе долго време заедно.Премногу се сакаме...но кога ќе се спомне сексуалниот однос, мене како да ме запалиле...не дека не сакам со него, не е ништо такво, туку едноставно ме фатил некој гаден период кој веќе трае предолго, така што се гадам од се, не сакам да поминам покрај некој валкан човек, ако треба и во тоалет нема да одам цел ден зависно кој бил пред мене, само се бањам, мијам раце, ма катастрофа жива.....и се и сешто небаре сперматозоидите летаат па ќе влезат.......не знам како да го надминам сево ова, ме уништува...

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
15.1.2011 20:25:28   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: negla

nikage ne gi najdov mislenjata za gubenje na nevinosta.ajde da vidime kade ja izgubivte nevinosta.........eve jas ke pocnam delumno vo kola delumno kaj nego vo sobauser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: kasiopea

kaj mene doma, na kraj na junska sesija prvata godina na fakultet....normalno bev sama, moite i brat mi bea na odmor user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ringerajka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
15.1.2011 20:29:57   
negla
 ups , imalo i vakvo nesto.ama jas nemozev da go najdam !moja greska.sorry!user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
15.1.2011 20:31:53   
humana
I jas na 16 so deckoto koj sega mi e soprug,i stalno mu vikam me naceka mala pa mi izlazauser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
15.1.2011 20:40:36   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: negla

ups , imalo i vakvo nesto.ama jas nemozev da go najdam !moja greska.sorry!user posted image


Нема врска, уживај. user posted image Се случува...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
15.1.2011 23:43:35   
veckasr
jas na denesen den pred 6 godini ja izgubiv nevinosta so mm na prvata bracna nok a bev na 20 godini 

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
21.1.2011 4:07:46   
ikki
јас на 18тиот роденден со маж ми и 4 месеци подоцна се веривме, па неколку месеци подоцна си направивме бебче и сега на 19 год си имам ќерка и ич не се каам ама баш за ништо, кој што сакаше си оговараше ама мене ич не ми е гајле, срекна сум и убаво ми е и така натаму, и ми текна кога се веривме "другарка" ми направи филмови како демек сум била бремена па сум морала дасе мажам а Кратово и така мало гратче  таа вест се рашири, и ми беше многу интересно кога ме загледуваа луѓето мислејки дека сум бремена а јас пак намерно се облекував во посирока облека.. абе циркузи ти е народов леле кога ке ми  текне сама си се смејам. user posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
15.3.2011 17:22:58   
skorpijana
na 16 so deckoto sto sega e tatko na moite deca

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
19.4.2011 16:33:55   
filipovski
Сакам да прашам дека гледам дека има некои што ја изгубиле на 17,18 и 19 години сакам да прашам дали сте користеле кондоми ? мислам онака чисто од љубопитност прашувам или прв пат немора да се користи тоа :)?

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
19.4.2011 16:44:21   
Maca25
Не е важно дали ти е прв пат или стоти - обавезно со кондом!!! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот filipovski)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
19.4.2011 21:32:23   
ikki
Не е важно дали ти е прв пат или стоти - обавезно со кондом!!!

потпис

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
7.5.2011 0:25:43   
mamicki
Na 17, i ne koristevme kondom, decista!

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
21.12.2012 18:51:41   
Simona_k
Na 15god user posted image pa sleduvase 5 godini burna vrska,pa brak, pa detence pa sega cekame uste edno i taka....
Bev detiste i mislev deka go sakam (maz mi)ama potoa koga stvarno go zasakav ....i razmisliv kolku rano se slucuvalo toa... se uplasiv...mozebi bi pocekala uste malku...da sozream i fizicki i psihicki.Kako i da e ne deka se kaam ludo se sakame od prviot den...

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
21.12.2012 19:28:51   
Malecka23
na 19god so deckoto sto sega mi e mazuser posted image epten mi se pogodi rabotata prv i posledenuser posted image

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
21.12.2012 20:45:28   
Cipi Ripi
Луѓе најискрено, ама мене ми е многу чудно некој кога ќе каже дека само со еден имал односи и после се зел со него/неа. А уште почудно па дека прв пат им било на прва брачна ноќ.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?