|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
27.10.2009 19:35:29   
Enika
srcka be...ne se sekiraj...se sluciva i toa.nemora od odma da bide uspeshen obidot mn rab vlijaat...na dvajcata vi e prv pat i normalno toa e neshto novo za dvajcata...custvuvate trema,kako ke bide, dali ke boli, stegnati ste i dvajcata...opusjtete se i probajte spomnato da se sluci...a i nemora da znaci deka od prviot odnost ke se skine himenot.kaj nekoi devojki e poelasticen od kaj drugite a vo mn slucaevi duri po nekolku odnosi moze da se probie.samo relaksirano i ke bide...na mn ni se sluilo toauser posted image

(Одговор на членот мартин)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
27.10.2009 22:15:57   
Боцко
прво поздрав до тебе и многу ми е драго што некој помлад се зачленил на вистинското место. од она што го прочитав ми изгледа дека можеби и двајцата не сте доволно спремни, или мислите да го направите тоа затоа што така треба. немам доволно податоци колку сте заедно и каква е меѓусебната доверба зашто тоа е многу важно - да си верувате. второ, важно е да сакате тоа да се случи поради вас лично и вашата љубов. овие две работи се важни за да нема стегнатост и да сте опуштени. убаво е да можете да си одделите доволно време некаде настрана, без мобилни и слични глупости, и да си направите интимна и романтична атмосфера каде ќе уживате еден во друг. потоа, ќе се случи се што треба и најважно од се - ќе ви биде убаво. заборавете се што сте научиле на интернет, кабловска и други места и препуштете се на чувствата...
понекогаш има случаеви кога хименот е толку еластичен што и не се пробива. доколку и не успее, без очајување. растеретено, обидете се и ќе успеете. затоа ја споменав довербата и разбирањето.
многу успех
user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
27.10.2009 22:30:30   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

прво поздрав до тебе и многу ми е драго што некој помлад се зачленил на вистинското место. од она што го прочитав ми изгледа дека можеби и двајцата не сте доволно спремни, или мислите да го направите тоа затоа што така треба. немам доволно податоци колку сте заедно и каква е меѓусебната доверба зашто тоа е многу важно - да си верувате. второ, важно е да сакате тоа да се случи поради вас лично и вашата љубов. овие две работи се важни за да нема стегнатост и да сте опуштени. убаво е да можете да си одделите доволно време некаде настрана, без мобилни и слични глупости, и да си направите интимна и романтична атмосфера каде ќе уживате еден во друг. потоа, ќе се случи се што треба и најважно од се - ќе ви биде убаво. заборавете се што сте научиле на интернет, кабловска и други места и препуштете се на чувствата...
понекогаш има случаеви кога хименот е толку еластичен што и не се пробива. доколку и не успее, без очајување. растеретено, обидете се и ќе успеете. затоа ја споменав довербата и разбирањето.
многу успех
user posted image


potpishuvam neliuser posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
27.10.2009 22:36:27   
Еца
Навистина ми е драго што веќе имаме и помлади членови кои освен што можат да прочитаат убави работи на Рингераја, можат и да побарааат совет од секоја област. Во контекст на темата еве еден интересен текст.

Продажбата на невиноста е мошне актуелна во последно време. Бројните огласи кои што може да се најдат на мрежата, повеќе не се исклучок туку правило. Неодамна една германска студентка која што ја стави на аукција својата невиност, доби наредба да плати данок за својата „продажба".

Луѓето имаат право да прават што сакаат со своето тело, но јавното мислење најчесто ги осудува девојките кои што се определиле да ја продадат невиноста. Модерните жени повеќе не ја чуваат својата невиност, а и искусните мажи повеќе не бараат девојка која што е невина. Постојат многу дискусии околу оваа тема. На интернет може да се најдат многу дискусии поврзани со оваа тема, каде девојките зборуваат за својата невиност. Најчестите фрази кои што може да се најдат се „Девојки, веќе имам 20 години, а уште не сум имала секс" или „"Почнав да се забавувам со едно момче, но ме остави кога дозна дека сум девица".

Од некоја причина луѓето мислат дека девиците самите се виновни за тоа што се уште се невини, бидејќи се однесуваат ладно, но никој не ја гледа причината во мажите. Според сексолозите невиноста претходно не предизвикувала вакви проблеми. Во денешно време многу малку луѓе ја губат невиноста, веднаш по венчавката. Но, од друга страна многу малку мажи се подготвени да се соочат со одговорноста да бидат први во животот на една жена. После сè потребно е големо внимание. Како по правило, повеќето мажи сонуваат за секс каков што може да видат во филмовите за возрасни. Најчесто мажите се плашат дека ќе ја повредат девојката, па затоа ги избегнуваат проблемите. Модерниот начин на живот и стресот, уште повеќе го продлабочуваат проблемот.

Младите мажи сакаат поискусни жени кои што може да ги воведат во светот на сексуалните задоволства, па поради тоа младите девици се чувствуваат запоставено. Поради некоја причина мажите се чувствуваат непријатно кога треба да имаат врска со девица. Ова особено се однесува на постарите девици кои својата невиност ја губат на 25-27 години. Податоците покажуваат дека само мал процент од девојките кои што го чекаат вистинскиот, навистина го наоѓаат, а другите остануваат сами. Многу млади жени го имале своето право сексуално искуство со момче на нивна возраст 17-20 години, или со постари мажи на возраст од 30-35 години. Моменталната ситуација е поинаква. Младите девојки сакаат да стапат во сексуален однос со момчиња од 16 години.

Сепак, можеби малку се заборава дека стапувањето во сексуална активност е мошне важен дел од сечиј живот. Нагонот за секс е дел од природата, па затоа определбата кога некој ќе стапи во сексуален однос, останува прашање на личен избор.

извор: Идивиди

Она што сакам да го напоменам како апел до сите млади кои веќе стануваат сексуално активни:во денешно време изборот на погрешен партнер би можел да остави негативни последици врз женската, а воедно и човечката сексуалност. Не станува збор само за непланираните бремености, туку и за многуте сексуално преносливи болести кои доколку не се користи соодветна заштита, може да нанесат сериозна штета. Луѓе користете кондоми ОБАВЕЗНО. И ПОТРУДЕТЕ СЕ СО РОДИТЕЛИТЕ ДА НАЈДЕТЕ НАЧИН И ОТВОРЕНО ДА РАЗГОВАРАТЕ И ЗА ОВАА ТЕМА.

< Поракaта ја уредил Еца -- 27.10.2009 22:51:54 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
28.10.2009 8:02:40   
niki
Искрено незнаев дека на форумов дозволен пристап за членство имаат и малолетни лица и на тоа воопшто не се радувам. Што ако тоа девојчето со кое се обидуваат да изгубат невиност има 15 или помалку години? Што ако за нашиве совети дознаат нивните родители, на кои може нема да им биде многу мило што децата нивни нашле страна која на некој начин ги охрабрува да го направат и тој чекор?
Навистина незнам што да речам......
Нема повеќе да коментирам


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
28.10.2009 19:23:15   
мартин
niki taa ima 16 godini jas 17 i vo vrska sme zaedno 7 meseci... sho znaci toa se obidofme da go napravivme bez pritisok i drugi raboti..izgradeno so ljubov i doverba.. fala na soveto

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
28.10.2009 22:04:55   
Еца
Ники не знам како мислиш да го забраниме пристапот на помлади членови, кога тука разработуваме едукативни теми(не земајќи ги во предвид форумите каде разговараме буквално за се). Сепак она што си го напишала што би било кога родителите би наишле на нашите одговори е на место, но јас ќе ти кажам дека токму тие требало да најдат начин како да изградат некој однос и комуникација со сопственото дете, па самите да му ги дадат одговорите на сите негови прашања. Мислам дека кога ќе наидеме на член кој е толку млад треба да му даде совет, посебно кога станува збор за сексуални односи и ги насочиме кон тоа дека сексуалните односи можат да донесат многу штета доколку се незаштитени, не само од несакана бременост, туку и од многуте сексуално преносливи болести. А тоа што тие го намислиле, ние не можеме да го промениме. Никого не охрабруваме, како што не можеме ниту да ги спречиме во нивните намери. Што се однесува до посетите на интернет, можат да се видат и пронајдат секакви работи, а мислам дека Рингераја не пропагира никакви пороци, туку се бориме против нив преку едукативни содржини. И еве уште еднаш апел до сите родители, разговарајте со своите деца отворено за се, немојте да се поставувате како авторитети од кои децата треба да се плашат, бидеќи Вие сте тие кои треба да им се најдете за секој совет и во секое време, Вие сте тие кој ќе му го дадете најдобриот совет на детето, треба да му бидете на детето најдобар пријател без никакви табуа меѓу вас.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот мартин)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
28.10.2009 23:02:12   
niki
Како да се забрани пристап на помлади членови, незнам, но знам за други форуми каде не им е дозволен пристап на малолетни, знам и за форуми каде чувствителните теми како сексуалност се со забранет пристап и неможе секој некој да влезе во нив и да чита и да пишува. Но тоа не е битно.
Она што е најбитно е дека ние не знаеме што со ова дете се случува, колку е упатен, едуциран, со кого разговарал, можеби и со родителите разговарал но не добил совет каков што очекувал па сега си бара некој кој ќе го поддржи во намерата која ја има. Сите сме биле тинејџери и знаеме колку на таа возраст не слушаме или го слушаме само она што сакаме да го чуеме. Искрено овде меѓу нас има многу малку родители на тинејџери кои би знаеле како во ситуацијава да се постават, а ние со деца кои ни се уште во пелени сме далеку од способни да го советуваме, го немаме искуството.
И незнам што вие прочитавте во неговиот пост ама јас не видов дека е тој заинтересиран да се едуцира, бидејќи да беше тоа случај ке се јавеше во некоја од темите за сексуално преносливи болести, за контрацепција, за бременост, симптоми, во некоја од темите каде што се обработуваат меѓучовечки односи. Не, тој си дојде да си праша како да ја скине девојката, хименот јак и не му успеа. И извинете ама каков совет треба тука да му дадеме, да му кажеме некоја поза?
Се сложувам дека родителите треба да си ги контролираат децата и да разговараат со нив, ама и ние овде треба да внимаваме на нив, ништо чудно и да е син на некоја наша членка а таа да нема поим дека тука се образувал и ние и го советуваме детето.
Стави се во ситуација утре со твоето дете да се спречкаш бидејки ти најдобронамерно разговараш со него и го советуваш и му укажуваш, а тоа бунтовно да те откачи и да побара помош на некое друго место и таму да го поддржат токму во она што ти се обидуваш да го спречиш.
А кога ќе му се случи некоја болест или несакана бременост родителот негов ке си ја чука главата од ѕид, а ние овде ќе си се смешкаме и ќе се тешиме дека едуцираме.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
29.10.2009 0:11:40   
Еца
Ники постот воопшто не ти е на место, бидејќи кажуваш дека ние ги наведуваме децата да имаат односи...мислам препрочитај се убаво вклучувајќи го и твојот последен пост, мислам дека тука некои работи воопшто не ти се на место, како тоа дека ние ќе им бидеме криви утре ако нивното дете закачи нешто и згора на тоа ќе се смешкаме. Мислам дека тој коментар воопшто не ти држи место. А инаку само едно да знаеш, на никој не можеш да му забраниш пристап на интернет, па така ниту на малолетни. И ќе напише некој дека има 20 години, а може има 16.Кој и како ќе провери. Затоа те молам...многу работи не се онакви какви што би сакале ние да бидат.

< Поракaта ја уредил Еца -- 29.10.2009 0:22:42 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
29.10.2009 9:12:31   
Julie1
Толку многу несоодветни работи на интернет и на други медиуми за малолетници а ние се свртевме кон Рингераја, како да имаме содржини кои насочуваат на пороци, ако некој смислил како да се забрани пристап на некој малолетен на некој медиум секоја чест, да има такви можности ако при регистрација се бара матичен број, кога пак детето може да го искористи матичниот број на родителот! Ники имаш право на свое мислење како и сите други, но со вакви постови  јас се согласувам наполно со Елена. Можеби поубаво ќе беше ако во постот се одговореше на Мартин дека ти како родител би советувала малку да почекаат до полнолетност и причини отколку постови кои индеректно укажуваат на тоа дека Рингераја е медиум кој штети во развојот на нашите деца. Можеби чуствуваш колку Рингераја е во нашите срца што вакви постови болат и повредуваат.   

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
29.10.2009 10:05:27   
niki
Моите постови се со цел да не стане рингераја несоодветна за деца. Прочитајте ми го постот во замерки, предлози и сугестии. Јас и понатаму стојам зад се што сум напишала од збор до збор и најдобронамерно е.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
25.3.2010 18:02:57   
brineta88
Невиноста ја изгубив на 17 години со ммuser posted image . Не бевме долго заедно, но останавме заедноuser posted image  и во брак сме скоро 1 година. Инаку воопшто не почуствував никаква болка и не крварев. Беше многу романтично, прекрасно, незаборавно...

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
25.3.2010 20:38:49   
caci20
Na 21 godina so mm.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
25.3.2010 21:12:16   
BILE.F
На 16год! И не било така како што сум го замислувала претходноuser posted image user posted image user posted image
Не се каам што се случило толку рано, ако е со човек што е со тебе, те сака и почитува!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
25.3.2010 22:46:27   
***Lide***
jas ja izgubiv nevinosta na 17 so mojot soprug na nasiot prv zaednicki odmor. Ubavo e cuvstvoto da go napravis toa so toj sto go sakas i da bidi so ljubov user posted image

ama sega kako sto se decava napredni ne znam sto da ocekuvame user posted image

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
26.3.2010 10:01:33   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: Лејди

На 19 години, со личноста со која сум и денеска.
Паметно изгубена невиностuser posted image


pa spored procitanovo jas mnogu rano ja izgubiv nevinosta na bezmalku 17 god so licnost koja mnogu mi znacese vo toj period od mojot zivot sega neznam nisto za nego i gledano od ovaa distanca mislam deka ne bi postapila isto

jas ja izgubiv na 16 i ne so mm i pak mislam deka bese pametno izgubena nevinost,ne razbiram kakvi se tie muabeti demek so mm pa zatoa e pametnouser posted image user posted image user posted image demek ako mm ne mi e prv so????
zosto rano na 16user posted image user posted image user posted image zosto ne bi postapila isto???jas nisto ne bi smernila,ednostavno taka trebalo da bide

(Одговор на членот Лејди)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
26.3.2010 10:03:22   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

ИЗВОРНА ПОРАКА: Лејди

На 19 години, со личноста со која сум и денеска.
Паметно изгубена невиностuser posted image


pa spored procitanovo jas mnogu rano ja izgubiv nevinosta na bezmalku 17 god so licnost koja mnogu mi znacese vo toj period od mojot zivot sega neznam nisto za nego i gledano od ovaa distanca mislam deka ne bi postapila isto

jas ja izgubiv na 16 i ne so mm i pak mislam deka bese pametno izgubena nevinost,ne razbiram kakvi se tie muabeti demek so mm pa zatoa e pametnouser posted image user posted image user posted image demek ako mm ne mi e prv so????
zosto rano na 16user posted image user posted image user posted image zosto ne bi postapila isto???jas nisto ne bi smernila,ednostavno taka trebalo da bide


toa boldot e moe,popsto utnav so citatiteuser posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
26.3.2010 10:10:00   
penelopa
На 17 години...беше болно и крвавоuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
26.3.2010 10:10:44   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

ИЗВОРНА ПОРАКА: Лејди

На 19 години, со личноста со која сум и денеска.
Паметно изгубена невиностuser posted image


pa spored procitanovo jas mnogu rano ja izgubiv nevinosta na bezmalku 17 god so licnost koja mnogu mi znacese vo toj period od mojot zivot sega neznam nisto za nego i gledano od ovaa distanca mislam deka ne bi postapila isto

jas ja izgubiv na 16 i ne so mm i pak mislam deka bese pametno izgubena nevinost,ne razbiram kakvi se tie muabeti demek so mm pa zatoa e pametnouser posted image user posted image user posted image demek ako mm ne mi e prv so????
zosto rano na 16user posted image user posted image user posted image zosto ne bi postapila isto???jas nisto ne bi smernila,ednostavno taka trebalo da bide


toa boldot e moe,popsto utnav so citatiteuser posted image



Cacko i jas da ti se pridruzam i jas na 16god.....so eden sto bev prava istorija..celo sredno i pocetok na vtora god faks i finish...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
26.3.2010 11:03:57   
dostickage
Jas na 22 bese vo prasanje golema ljubov.Ne zavrsivme zaedno od sosem drugi pricini no nebitno.
Jas imam 25 godini uste nekoj mesec 26 i "vo moe vreme" jas bev edinstvena nevina vo drustvouser posted image .

Ne se kaam zasto se sluci navistina so ljubov i vo mojot slucaj mene bi bese sosem ok sto vidov nekolku razlicni tipovi na vrski i karakteri za da na kraj si go odberam so celo srce i so zdrav razum covekot na mojot zivot so kogo si cekame i bebence.

Msilam deka e podobro da se ima nad 18 no sekoj si znae kako se cuvstvuva,nema zosto nikogo da osuduvame i kritikuvame zosto rano a zosto docna.
Jas licno go smetam toa za mnogu prirodna i spontana rabota za koja sto zdrav covek ne bi trebalo da se vozdrzi od toa (vodenje ljubov).Ne mesam so sex na eks,celo vreme zboruvam za vodelnje ljubov :)))

lele ama zabegavuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
4.4.2010 21:44:37   
omorfo89
jas ja zagubiv nevinosta na 19 godini so mojot verenik ( toa bese leto 2009) :)

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
5.4.2010 1:37:31   
ikipp
jas na 18,so mm

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
11.4.2010 17:28:10   
Тања РР
На 19,5 со мм. Кога само ќе се сетам колку пати се каравме околу мојата решеност да немам секс, ми требаа година и пол наговарање за да попуштам user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
14.7.2010 9:52:14   
Bubuska
Ајде сега за се по ред.
Изгубив невиност на 18 години, после 2 месеци врска со дечко ми. Не дека се чував нешто, него пред тоа ептен не сакав врска, се ми беше забава, а пусти страв да не ме боли, барав ,,човек од доверба,,. Кога се случи тоа, не го сакав дечко ми, туку сакав секс. И не се каам, искрено мислам дека сексот е здрава работа и нема потреба од апстинирање (освен од здравствени причини).
Сега, еве гледам Ники прашува што со малолетниве. Ники, факт е дека децата имаат секс. Нема тука што, сакале родителите или не (вие скоро сите сте родители, еве јас не сум, спаѓам во категорија деца). Знаете ли што е најстрашно??
Родителите мислат дека нивните деца се прелажани за да имаат секс. Верувале или не. Еве отворете на glamstik.mk и чудете се. Јас со уште неколку девојки се обидуваме да го средиме хаосот кој владее меѓу младата популација (и не толку младата, жени од 25 години прашуваат работи за кои би требало да зборуваат со гинекологот кога прв пат ќе имаат секс), а девојчиња од 13,14 години зборуваат за орален секс, па и секс. И што е најстрашно, меѓу себе си даваат совети кои врска немаат со точност, и сето тоа е еден голем магичен круг. Не можете ни да замислите колку време и напор вложувам таму, само затоа што живееме во такво општество, каде што сексуалното образование ,,ќе ги научи децата на секс,, а учењето религија демек ќе ги заштити од несакана бременост и сифилис, не дај боже ХИВ.
Секоја чест на дечкото што тука прашал (а замислете да праша другар, и да му лупне некоја глупост, и да направат проблем од целата ситуација?). Тоа се деца кои немаат добра комуникација со родителите, срам/страв им е да прашаат. Јас секогаш отворено сум зборувала со мајка ми за секс, па не сум имала потреба да запаѓам во дилеми, до ден денес си ја прашувам ако нешто не ми е јасно (а не ми текнало гинекологот да го прашам).

Целта ми е, од мојата генерација да создадам ако ништо друго, барем сексуално освестени родители кои ќе знаат дека децата нивни имаат секс, и кои ќе остварат комуникација со истите. Вие сите сте родители, со помали или поголеми деца, немојте да заборавите дека вашите деца секако ќе имаат секс, сакале вие или не, и зборувајте со нив за тоа. Ако вие не почнете, тие па ич. И вие еднаш бевте тинејџери, и ете гледам, скоро сите сте почнале меѓу17-20 години.

Алармантно е тоа што многу млади денес користат абортус како средство за контрацепција, и уште пострашно, сексуално се активни по 4-5 години а не одат на гинеколог, затоа што им е ,,срам,,. Не дозволувајте никогаш вашите ќерки да прават вакви глупости, или да користат сода бикарбона како контрацепција, или да се тушираат спротивно од гравитацијата, или да мислат дека при секс со перница ќе останат бремени...... затоа што не сфаќаат сами, дека со коцкањето со сексуалното здравје денес, го прокоцкуваат утрешната бременост и мајчинство.

И сепак, подобро тука да прашаат, него таму каде што ќе добијат погрешен совет.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: На колку години ја изгубивте невиноста?
14.7.2010 12:11:54   
Sandric
НА 17 после два месеци врска , поодевем уште два месеци и прекинавме.
И баш воопшто не се каам и не би сакала првиот да беше маж ми

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?