|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Месо
22.7.2010 23:19:30   
Тања РР
Палешка, сега прочитав дека може да се почне со бело пилешко, немасно јагнешко или телешко месо исклучиво варени, не печени. Најпрво се правело месна супа со зеленчук (јас појма немам како тоа се прави, ќе чекам пак ти да ми кажешuser posted image ) а потоа со блендирани месни каши.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Месо
22.7.2010 23:23:08   
Палешка РР
Фала многу Тања!

Ќе ставам да се вари месото и ќе ставам морков и компир, па за почеток ќе и ги испасирам зеленчуците со водата. Неколку дена така, па после ќе и дадам и месо.
А потоа ќе ви испратам извештај од теренот user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Месо
5.9.2010 23:30:43   
Felly RR
Пред некој ден ручкавме телешко месо (и дадов прв пат) и колку и се допаднаuser posted image Заедно со компир, малку морковче и домат, и си изеде цело тегле од 200 мл. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Месо
5.9.2010 23:37:17   
Палешка РР
Фели од каде купивте телешко месо? Мм кога побарал и нагласил за бебе, на две три места му рекле не не..па купи од Европа (месарница де) user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Месо
5.9.2010 23:40:59   
Felly RR
Не знам Палешка од каде беше купено, ама убаво беше, пресно. Ај ќе прашам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Месо
6.9.2010 1:43:48   
Snowhite RR
И мене ме интересира од каде купувате телешко, зошто и јас планирам кога ќе го дојади пилешково, има уште за 2-3 оброци да му дадам телешко

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Месо
6.9.2010 1:53:38   
Snowhite RR
Исто ме интересира дали може да се меша два вида на месо, на пример пилешко со телешко и со зеленчук?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Месо
6.9.2010 7:42:21   
Палешка РР
Јас не би мешала два вида на месо.Секогаш правам еден вид месо само со зеленчук, или само со ориз.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.9.2010 7:43:04 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Месо
16.9.2010 10:45:18   
lukas
aj kazete mi kako da go vnesam mesoto,pileskoto ete?kako da mesam?postapkata?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Месо
16.9.2010 16:02:40   
mama26
лукас ке го свариш и со таа вода сто се варело во блендер.му додаваш како гарнирче претходно варен зеленчук или ориз.и појависе на интервјуто.те чекаме од завчера со мартинс мом.поззззз

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Месо
18.9.2010 22:50:20   
Snowhite RR
Ние од пред една недела почнавме со телешко месо

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Месо
19.9.2010 0:38:52   
lukas
eve dva dena veke mu dadov na lukas pilesko,koga da mu dadam telesko ili da pocekam,ili da vnesam utre ili drugiden..?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Месо
19.9.2010 1:06:02   
Snowhite RR
Па јас му давав само пилешко можи цел месец, еден ден месо, еден ден зеленчук

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Месо
19.9.2010 1:17:03   
lukas
ne mi bese muabetot dali da mu vnesam sega odma tri dena po pileskoto ili da mu podavam uste tro samo pilesko pa posle da vnesvam telesko...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Месо
19.9.2010 12:57:49   
biljana16
Istoto prasanje i go postaviv i jas na mojata pedijaterka i rece deka moze koga sakas. Jas mu go dadov telesko istata nedela ama ne go sakase. Zatoa na pocetokot mu davav samo od vodickata kade sto e vareno mesoto dodeka se privikne. Inaku mesoto telesko mojot Mihail go jade samo meleno vareno so kromid domat i morkov inaku ne go saka.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Месо
30.9.2010 13:27:04   
Iv14
нас педијатарот ни рече да пожнеме со месо (имаме 7 месеци) и тоа пилешко и телешко. Рече месо секој ден, ама пилешко само еднаш неделно ради хормоните ваљда. user posted image  

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Месо
30.9.2010 15:30:48   
Палешка РР
Секој ден месоо?
Мислам дека тоа е погрешно.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Месо
30.9.2010 15:34:54   
mama26
i jas mislam deka sekoj den meso na bebe ne e vo red.a za pileskoto e vo pravo doktorot.na dva dena pak nekako ama sekoj den user posted image vidi drug lekar potprasaj.pozzz

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Месо
30.9.2010 18:10:21   
elle
На мене педијатарот ми кажа телешко месо 3 пати во неделата може и јас и давам еден ден месо еден ден јајце(жолчка), пилешко поретко неможам да најдам ''сигурно''.Пилешко само кога купуваме за нас цело пиле најубавото месо и го давам  

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Месо
30.9.2010 18:24:31   
lukas
jas dva pati nedelno mu davam na lukas pilesko,nemam pocnato so telesko uste ama koga ke pocnam ke mu davam ednas takvo ednas takvo nedelno..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Месо
1.10.2010 0:02:05   
Iv14
И јас мислам дека е многу месо секој ден да јаде, уште не сум почнала да и давам. денес само водичката во која се вареше телешкото и ја изблендирав со зеленчук, и утре планирам така, па после ке и дадам телешко. И јас се мислам да и давам преку еден ден. Ако секој ден јаде месо, што ќе биде тек па после и со јајце кога ќе почнеме?? Не планирам да ја претупанувам со месо и јајца. 

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Месо
1.10.2010 1:44:35   
Snowhite RR
Јас му давам месо преку еден ден, не знаев дека пилешко треба еднаш неделно, јас му давам 2 до 3 пати зависи, хм ме замисли сегаuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Месо
1.10.2010 7:46:18   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: elle

Пилешко само кога купуваме за нас цело пиле најубавото месо и го давам  


И јас и давам само од пиле, белото месо. Купувам Словенечко, го варам, тоа што е за неа и правам оброк и го замрзнувам, остатокот ние го јадеме.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Месо
1.10.2010 15:07:26   
strelec 1982
jas na moeto bebe pocnav od sedmiot mesec da mu davam meso i toa tri pati nedelno.Dva pati pilesko a ednas telesko.Dva pati zolcka mu davav i toa ednas vo supata izgmecena sitno i ednas vo palenta so kiselo mleko.Mesoto mu go davav ednas vo nedelata so pire vo pireto izbelndirano mesoto ubavo i prethodno dobro svareno ke mu go izmesav vo pireto a ednas pa go varam so kompir brokula i morkov i stavam od vodickata sto se varela i izblendirano.Teleskoto mu go davav svareno so komprir morkov i grasok nekolku zrnaca i toa posle izblendirano na blenderot.Eden den vo nedelata za rucek obavezno spanak so orivce baska za nego svaren napraven bez zacini i izblendiran.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Месо
1.10.2010 15:23:11   
mami2
Педијатриве од различни книги ли учат?
Пред две години за поголемото докторката викаше пилешко и тоа темно месо, белото било за мајките да ослабат...
Сега за второво вика само телешко, пилешко дури за неколку месеци.
Кај кое дете погрешив, или е само прашање на избор

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?