|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Нервозни бебиња
14.1.2013 10:09:36   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Zdravo mamicki...
Nie se vrativme od zimovanje vcera..Moram da pobaram mislenje od vas vo vrska so moeto detule ( 13 meseci )
Vo posledno vreme stana PREMNOGU nervozna. Odkako sum na odmor poslednive dve nedeli deteto mi se promeni celosno. Koga i da saka nesto se mava od zemja ( ama bukvalno ) Na zimovanje pocna se poveke i poveke da zbesnuva,da vristi koga nesto ne i e po keif i toa vristi kako prase koga go kolat. Navecer koga ke se razbudi vristi,se lupa vo krevetceto na site strani - ke ja zemam vo race da ja smiram a taa uste poveke vristi i mi se prevrtuva vo rac e kako zmija ( kako nesto da ja bocka ) Ke i dadam mleko i se smiruva... Preku den koga saka nesto se mava od zemja,vristo ,se dere osobeno ako sum jas so nea...Eve denes izlegov mm vika deka bila super,se pojaviv jas od vrata,mi se izraduva,dojde kaj mene,me gusna,mi se umilkuvase i pocna da pravi drami- dai fali od se po nesto.Pred malku bevme na gosti ( kaj luge sto se gledame skoro sekoj vtor den i nikogas ne placela od niv ) i taa koga gi vide lugevo pocna da vristi kako nekoj da ja kole... Jas navistina sum zagrizena i neznam sto bi mozelo da se slucuva so moeto dete. Zosto naednas od bajce stana zver??? Nitu mozam da ja oblecam ,ni da i dadam da jade na raat - nisto ! odma se vristi. Koga jade mora da i dadam nesto da se zaigra i pak stanuva od stolce - ne ja drzi mesto..Kazuvajte imate li nekoe slicno iskustvo i kade da baram care?? Vi blagodaram.

И мојата зверка од 16 месеци е со истиве симптоми, и тоа баш негде од таа возраст почна - 12-13 месеци. Нас ни се особено ноќите кошмарни - баш како што велиш - се истргнува од раце и вришти, ли вришти, по 5 минути. И овие епизоди се чести - скоро на секој саат. Тоа трае по отприлика една недела, па неколку дена/ноќи сме ок, па пак Јово на ново. Некогаш прави проблем и за облекување, некогаш за јадење - почнавме да јадеме шетајки последниов период, пошто место не ја држи. И вака прави само дома, а во градикна е и мирна, и тивка, и спие и јаде кога треба. Матичната ја прашав - за будењето,и врискањето - од забите веројатно е-и на тоа остана. За дневното однесување - не знам, мислам дека си лечи фрустрации од градинка, каде не смее да мрдне.
И мене ми се добредојдени совети и искуства со вакви деца.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Нервозни бебиња
15.1.2013 10:08:04   
miana
Sandriana znaci isti se decava nasi..I mojava e ista vakva kako sto si ja pisala ti tvojata..Jadenej na stolce? Sto bese toa... ct ct ctc zverki mali..Mojava ne odi vo gradinka,ja cuva sveki i mi vika deka e ok,a jas koga ke dojdam doma ona se razmazuva i pocnuva da drami i postojano da bara nesto..Nokeska mi se budese mnogu pati,vrtejki se vo krevetceto se mava od ogradite ( zagradeni mi se so kebinja ama pak se mava ) i se budi...MI se cini deka i ogromna zagradena spalna ke i e tesna...Mnogu nemirno spie..Ja nosev i na bajacka ama nema nekoe posebno podobruvanje..Abe covek se ke proba user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Нервозни бебиња
15.1.2013 10:21:01   
fila
I jad go imam istiot problem so moeto 13mesecno bebe i stvarno neznam sto da pravam .
Miana daj kazi kade ste ja nosele na baenje pa uste toa da probam da vidime dali ke ima tezyltst a nss i ucitelkata od gradinka ni rece da sme si ja nosele na baenje zasto i tamu bila nepodnosliva

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Нервозни бебиња
15.1.2013 10:53:17   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: fila

I jad go imam istiot problem so moeto 13mesecno bebe i stvarno neznam sto da pravam .
Miana daj kazi kade ste ja nosele na baenje pa uste toa da probam da vidime dali ke ima tezyltst a nss i ucitelkata od gradinka ni rece da sme si ja nosele na baenje zasto i tamu bila nepodnosliva

Uh ja nosev bogu iza legja user posted image
Nekoe selo Ognjanci ( nakaj petrovec ) edna bosanka so olovo i baese...Vidi kaj nekoja sto ti e vo blizina neka ti ja probae ...Izgleda im e faza gledate na taa vozrast ni se decata..I mohava ima 13 meseci

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Нервозни бебиња
15.1.2013 11:17:50   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: fila

I jad go imam istiot problem so moeto 13mesecno bebe i stvarno neznam sto da pravam .
Miana daj kazi kade ste ja nosele na baenje pa uste toa da probam da vidime dali ke ima tezyltst a nss i ucitelkata od gradinka ni rece da sme si ja nosele na baenje zasto i tamu bila nepodnosliva

Uh ja nosev bogu iza legja user posted image
Nekoe selo Ognjanci ( nakaj petrovec ) edna bosanka so olovo i baese...Vidi kaj nekoja sto ti e vo blizina neka ti ja probae ...Izgleda im e faza gledate na taa vozrast ni se decata..I mohava ima 13 meseci

Да не бидеме офф топик со бајачкиве, да не караат user posted image - само да кажам дека и јас ја однесов таму 2 пати, после 100 пати премислување, и нема ефект. Може некој си нашол чаре таму, ама ние не. Се недевам дека ќе се оправат во догледно време, дека не е ништо серизозно, туку фаза (жити утехата со ФАЗА, ама најприфатлива ми е ) user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Нервозни бебиња
15.1.2013 12:15:16   
Beatris
Фаза е кај децата во секој случај, гледајте да се поактивни и да се изморуваат преку ден, за да можат да спијат убаво навечер. А одозгора на се, сигурно ги мачат и заби. Ова со бајачкиве не ви го сфаќам никако, не знам каков ефект очекувате да има освен сугестивен.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Нервозни бебиња
5.2.2013 0:06:02   
mandolina
Zdravo mamicki
Ne znam dali na mojov problem mu e mestoto tuka no ke ve zamolam za pomos ako ste imale vakvo iskustvo kako moevo. Moeto bebe ima 6 i pol meseci, i vo poslednive 2 nedeli pocna da se stresuva kako da i studi izgleda, gi stisnuva racinjata i se stresuva i rzi nekolku sekundi i i pominuva, ova se slucuva povekepati vo tekot na denot. Ne znam od sto e ova ama mnogu me zagrizuva, inaku super napreduva vo rast i razvoj. Ve molam za mislenje

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Нервозни бебиња
5.2.2013 9:56:54   
miana
Мандолина,имаме тема - прашај доктор и би те советувала да и поставиш прашање и на доктората за ова

http://www.ringeraja.mk/forum/m_274529/mpage_10/key_/tm.htm
ке те посоветува што да правиш..Јас лично немам вакво искуство со дечињава мои..И да,сакам да кажам дека онаа фаза на нервоза од како се вративме од зимовање - ни помина..Сега е нервозна но не толку многу..Сега ако не добие нешто - си плаче ама си се помирува со тоа дека нема да добие што сака..

(Одговор на членот mandolina)
Непосредна врска до пораките: 33
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?