|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Апгар скор
27.3.2009 19:03:27   
mis.
Што означува apgar skor?Со каков Аpgar skor се родиле вашите деца?Моите две деца се родени со 8/9 и се третирано како нормални.

< Поракaта ја уредил Elena -- 30.4.2009 9:52:02 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Apgar skor
25.4.2009 22:46:54   
Ivona
agar skorot, barem kako sto mi objasni patronaznata sestra se odnesuva na reanimacijata, odnosno koga deteto pocnalo da dise po poroduvanjeto.ne znam podetalno vrz osnova na koi kriteriumi ocenuva apgarot no 8/9 e dosta visok odnosno dobar skor.Pozdrav

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Apgar skor
27.4.2009 10:20:03   
mami
како што читав, тоа е состојба на бебето во првата минута, после 5 и после 10 минути..се оценува бојата на кожата, дишењето, и незнам уште што...и се прави среден збир на сето тоа а максимум е 10, Лука имаше 9 скор што е супер.. ќе пробам да ја најдам статијата за тоа па ќе и дадам на Елена да ја постави

(Одговор на членот Ivona)
Непосредна врска до пораките: 3
   Апгар скор
30.4.2009 9:27:25   
Еца
АПГАР тестот го развила д-р Вирџинија Апгар, познат анестезиолог, како начин за брза медицинска процена на состојбата на бебето. 60 секунди по раѓањето сестрата или докторот ги проценуваат Појавата (Appearance-изгледот), Пулсот (фрекфенцијата на срцева работа), Гримасата (рефлексниот израз на лицето), Активноста (мускулниот тонус), Респирацијата (дишењето). Оттаму и скратеницата АПГАР. На бебињата со збир меѓу 4 и 6 им е потребна реанимација- најчесто вшмукување на содржината од дишните патишта и примена на кислород. На оние со збир помал од 4 им се неопходни подрастични акции за спасување на животот.
АПГАР-тестот се повторува и по 5 минути од раѓањето. Ако тогаш изнесува 7 или повеќе, изгледите за бебето се многу добри. Ако е понизок, значи дека е неопходно детето будно да се следи, но сеуште е многу веројатно дека ке му биде добро.
 

ЗНАК :                       0                          1                               2

Појава :      Бледа или сина         Тело розово,
                                                 екстремитети сини          Розова
Пулс  :       Не е забележли            Под 100                      Над 100
Гримаса :  Нема одговор на

                  стимулација            Постои гримаса        Ѕвонлив плач
Активност :  Млитаво               Постои извесна

                                                    подвижност             Голема активност
Респирација :  нема                Бавно неправилно         Добро (плач)


 
Од книгата- Што да очекувате додека чекате бебе, од авторите А. Ајзенберг,
Х.А. Мурков, С.А. Хатавеј, во издание на Силонс...прекрасна книга која им ја препорачувам на сите идни мајки


Фала мамиuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 30.4.2009 9:51:30 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   Апгар скор
30.4.2009 9:50:49   
Еца

Апгар скор
Во првата и петата минута по раѓањето, докторот и сестрата ќе прегледаат и ќе забележат пет работи кај бебето- срцевата акција, дишењето, мускулниот тонус, рефлексите и бојата на кожата. За секоја посебно, ќе дадат оценка од 0-2, а збирот од овие оценки го сочинува Апгар скорот. Бебињата кои имаат Апгар 7 или повеќе, веројатно поминале нормално породување и се во добра состојба. Оние со пониски оценки, можеби ќе имаат потреба од додатно надгледување, иако и од нив повеќето ќе бидат добро.

Се надевам успеваме да го разјасниме поимот и да ги решиме дилемите околу овој поим.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Апгар скор
31.5.2009 19:48:30   
Боцко
стефан се роди со АПГАР 8/9. инаку, објаснувањето елена ти е супер. кратко, јасно и разбирливо. што се однесува до книгите, јас од канада добив книга за татковци: http://www.amazon.com/New-Father-Dads-Guide-First/dp/0789208156
топло ја препорачувам. покрива период од прв ден до прв роденден. понекогаш си мислам дека би било добро да ја преведам и да се објави кај нас, но...не знам како функционираат тие работи.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Апгар скор
19.6.2009 14:25:26   
mami
со колкав Апгар се родија вашите деца?

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Апгар скор
28.7.2009 22:31:56   
Еца
Мила имаше АПГАР 7/8 Др.рече дека на почеток била многу поспана, но набрзо се било во ред.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Апгар скор
29.7.2009 0:02:02   
mimicka
Ilija  imase Apgar  8/9 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Апгар скор
30.7.2009 18:24:14   
ripce
и моето 8/9

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Апгар скор
30.7.2009 20:14:47   
bambi
Jas sega slusam za ova i neznam so kakov apgar se rodi moeto detence, pisuva nekade vo kniska ili .. kako da doznaam?

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Апгар скор
30.7.2009 20:22:31   
ripce
мислам дека не пишува во книшка...се сеќавам дека тоа го кажаа при породувањето, и го запишаа во онаа нивната книга каде запишуваат час на раѓање, име на мајката и сл. податоци

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Апгар скор
30.7.2009 20:27:00   
niki
Go pisuva na kartonceto od deteto sto go otvoraat vo bolnica, kaj sto pisuva kako se porodila majkata, tezina  i dolzina od bebeto, primeni vakcini vo bolnica i sl podatoci, na kerka mi e rozevo kartonceto, za maski mislam e plavo, ona sto se nosi kaj pedijatar dodeka da se otvori kniska za bebeto.

< Поракaта ја уредил niki -- 30.7.2009 20:28:03 >

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Апгар скор
4.8.2009 14:09:10   
bambi
da da najdov pisuva na kartonceto, 9/10.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Апгар скор
4.8.2009 14:11:47   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image одличен збир

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Апгар скор
19.9.2009 0:14:50   
Cacko
Elena imase 9/10(uste sum im luta za 9-katauser posted image )

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Апгар скор
25.9.2009 17:21:00   
marku
Клара се роди предвреме во 36 недела со 9/10 јас дури на првата контрола дознав што значеле тие оценки user posted image  

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Апгар скор
25.9.2009 17:31:06   
Tanja K.
Eva imase 8/9.A za Elena ne pamtam.

(Одговор на членот marku)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Апгар скор
25.9.2009 18:07:15   
mis.
Тања к. провери во кертончето што го даваат од породилиште таму ти пишува кој е нејзиниот апгар скор.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Апгар скор
27.12.2009 19:17:50   
Палешка РР
Миа имаше апгар 10

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Апгар скор
27.12.2009 22:08:33   
BEBICA
Monika imase apgar 9/10

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Апгар скор
27.12.2009 22:20:30   
Весна
Јана имаше 9/10 user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Апгар скор
7.3.2010 23:48:50   
baby mama
И моја Јана имаше 9/10 user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Апгар скор
8.3.2010 15:13:19   
profesorica
Дамјан се роди со 8/9

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Апгар скор
8.3.2010 15:21:41   
Тања РР
Moјата Јана се роди во 31 недела со АPGAR 7/8

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?