|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Тест за рано одредување на полот на бебето
24.2.2012 18:09:16   
mama_sk
На интернет прочитав за тест за рано одредување на полот на бебето со црвена зелка.  Имено, тестот може да се направи уште првите неколку недели од бременоста а најдобро околу 10та недела.
Тестот се прави вака: се зоврива вода во мало тенџерче и се трга на страна а во неа се става црвена зелка исечена на крупни парчиња. Зелката треба да биде потопена целосно во вода и да стои така 10 минути. Потоа во чист стаклен сад (тегла, чаша)  се става тазе мокрача user posted image  . Кога ќе поминат 10 мин, се процедува водата каде што се варела зелката и во теглата се истура идентичен дел од течноста колку што има мокрача. Ако течноста се обои црвеникаво или розево тогаш бебето е машко а ако се обои виолетово тогаш е женско. Најдобро е да се прави наутро со првата урина и зелката мора да биде црвена а не зелена user posted image
Планирам утре да го направам тестот па ќе ви кажам што сум направила user posted image
На You Tube има еден куп видеа од девојки што го прават тестот и кажуваат дека бил 100% точен user posted image
Слушнал некој за ова?!?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
25.2.2012 13:14:07   
mila mama
Прв пат слушам за ова user posted image И воопшто не ми изгледа возможно user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
25.2.2012 13:19:49   
Yummy Mammy
Konkretno za ova jas prv pat slusam, ama sum slusnala za drugi slicni metodi... navodno ph vrednosta na mokracata e razlicna so masko i so zensko dete i zatoa so vakvi metodi moze da se utvrdi polot na bebeto mnogu porano otkolku so medicisnki aparati.
So sreka!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
25.2.2012 14:06:28   
Natasa981
steta sto porano ne sum go procitala ova, mi izgleda interesno :))) aj za narednoto

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
25.2.2012 15:05:27   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

На интернет прочитав за тест за рано одредување на полот на бебето со црвена зелка.  Имено, тестот може да се направи уште првите неколку недели од бременоста а најдобро околу 10та недела.
Тестот се прави вака: се зоврива вода во мало тенџерче и се трга на страна а во неа се става црвена зелка исечена на крупни парчиња. Зелката треба да биде потопена целосно во вода и да стои така 10 минути. Потоа во чист стаклен сад (тегла, чаша)  се става тазе мокрача user posted image  . Кога ќе поминат 10 мин, се процедува водата каде што се варела зелката и во теглата се истура идентичен дел од течноста колку што има мокрача. Ако течноста се обои црвеникаво или розево тогаш бебето е машко а ако се обои виолетово тогаш е женско. Најдобро е да се прави наутро со првата урина и зелката мора да биде црвена а не зелена user posted image
Планирам утре да го направам тестот па ќе ви кажам што сум направила user posted image
На You Tube има еден куп видеа од девојки што го прават тестот и кажуваат дека бил 100% точен user posted image
Слушнал некој за ова?!?

Како ти излезе тестот мама_ск?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
25.2.2012 15:44:53   
mama_sk
Go napraviv testot utrovo i dobiv violetova tecnost sto znaci devojce user posted image user posted image user posted image mnogu se izdraduvav user posted image . Ke vidime za nekolku nedeli na UZ dali testot e tocen.
Amerikankive se ludi po testov, pokazuval min 90% tocni rezultati, se cudam zosto kaj nas ne se koristi... Imeno crvenata zelka menuva boja pod dejstvo na materii so razlicna pH vrednost, so dodavanje na kiseli materii se dobiva crvenkasto rozeva boja a so dodavanje na neutralni se dobiva violetova boja. Verojatno urinata ima razlicna pH vrednost kaj bremeni so masko i zensko bebe, toa e logikata pozadi testot. Pobarajte na You tube: red cabbage gender test, interesno e user posted image
Ajde neka se prijavi uste nekoja user posted image da go napravi testot, da vidime dali navistina e tocen (moze i vo poodminata bremenost vo vtoro i treto tromesecie da se napravi) user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
25.2.2012 15:53:01   
maki1
E bas mi e krivo sto veke moeto pomina,zdravje za vtoroto ke pravam.Inaku jas bev mnogu netrpeliva dodeka ne doznav sto e ,taka da da sum go znaela sigurno bi go napravila,vaka ajde user posted image probajte ,nisto nema da izgubite  ,a ubavo ke bide da znaeme deka e tocen pa vo idnina da se proba.So sreka na site i da si gi vidatuser posted image user posted image sto gi sakaat.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
25.2.2012 21:19:46   
blue_blue
Jas imam samo edno prasanje kakva boja ke bide tecnosta ako si bremena so bliznaci i ednoto e devojce, a drugoto e masko?

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
25.2.2012 22:23:01   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Jas imam samo edno prasanje kakva boja ke bide tecnosta ako si bremena so bliznaci i ednoto e devojce, a drugoto e masko?

Одлично прашање blue_blueuser posted image
Има една стара изрека "Во подврзана вреќе не се знае што има" така е и со бременоста.Единствено само со амниоцинтеза може 100% да се знае какво е бебето пред да се роди , дури и со УЗ не е сигурно.Овие зелки, мелки user posted image се жива глупост според мене.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
26.2.2012 14:00:15   
mama_sk
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Jas imam samo edno prasanje kakva boja ke bide tecnosta ako si bremena so bliznaci i ednoto e devojce, a drugoto e masko?


Heheh e stvarno poim nemam kakov bi bil rezultatot za bliznacka bremenost so masko i zensko bebce, verojatno nekoja boja pomegju rozeva i violetova user posted image  user posted image
Ako ima nekoja bremena so masko i zensko neka se javi da ni ja resi dilemata user posted image
Inaku ne velam deka testov e 100% siguren no videata sto gi vidov se navistina ubedlivi a bidejki e bezopasen i besplaten test, ne veruvam zosto ne bi go napravila nekoja trudnicauser posted image
Kako i da e, ne se raboti za nekoja babina devetina ili magija tuku za obicna nauka, toa e hemiski eksperiment so koj se dokazuva promena na pH vrednosta na urinata kaj bremeni zeni koi nosat masko ili devojce. Pozdrav user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
26.2.2012 16:06:17   
dzigimigi
bas interesno jas bev na ultra pred 3 dena i mi rece doktorkata deka e zensko sto se uste nemozam da poveruvam,a najveke sakam,e sega ovie denovi koga ke najdam zelka ke probam i ke vi kazam kako ispadna ekseperimentotuser posted image a za tocen dali ke bide ke vidime koga ke dojde na svet bebusot pozdravce

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
26.2.2012 22:39:36   
mama_sk
Bravo dzigimigi,  user posted image  kupi zelka uste utre i napravi go testot. Ti ke ni bides prav dokaz dali testot e validen za makedonkite kako sto e i za amerikankite user posted image  Jas ke doznaam isto vo tekot na narednite nedeli koga ke odam na UZ dali e devojce ili batko, sega sum 14ta nedela user posted image
Ako ti trebaat detalni upatstva pogledni go linkov: http://www.youtube.com/watch?v=qijiMYZaO88

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
27.2.2012 13:56:44   
dostickage
Niso protiv praenje an testovi i slicno ama ne mi e jasno zaso da se treskame od zemja dali bebeto kje e masko ili zensko.Najbitno e da e zivo i zdravo.
So kje smeni ako doznaam vo 10 nedela kakvo e bebeto.Ako ne mi se svigja da go menjame da praime drugouser posted image

Nema veze super zabava e testot verojatno user posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
27.2.2012 13:58:29   
dostickage
Preporaka za zelkta sto nema da se upotrbi vo testot da se izede kako sveza salata so cveklo,morkov i  ceden lumonov sok,...malku morska sol.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
27.2.2012 14:00:37   
temjana
мама ск на 12-та недела неможеше да се види? На две другарки мои уште тогаш им го кажаа полот. Туу а баш се надевав дека неделава ќе си дознаам што носамuser posted image Ова со зелкава дефинитивно ќе го пробам ако не заборавам само да купам user posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
27.2.2012 14:04:01   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Niso protiv praenje an testovi i slicno ama ne mi e jasno zaso da se treskame od zemja dali bebeto kje e masko ili zensko.Najbitno e da e zivo i zdravo.
So kje smeni ako doznaam vo 10 nedela kakvo e bebeto.Ako ne mi se svigja da go menjame da praime drugouser posted image

Nema veze super zabava e testot verojatno user posted image

хахахах абе нормално дека најважно е да е здраво и живо и тотално нема да ми смени ништо, но сепак сум нетрпелива и едвај чекам да го дознаам полот едноставно немам објаснување зошто е тоа такаuser posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
27.2.2012 14:57:20   
AnnaMolly RR
Темјана, не знам зошто, ама јас мислам дека носиш женско. Што знам, така ете си замислувам. user posted image Баба Ванѓа user posted image user posted image user posted image

Тестов е интересен и безболен, па и зошто да не се проба? И јас нетрпеливо чекав да дознаам какво бебе носам, а мене ми кажаа во 13 недела дека е машко и навистина така излезе.
Следниот пат и јас ќе го пробам тестов user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
27.2.2012 16:13:43   
mama_sk
Temjana ajde probaj go testot da vidime sto ke izleze, jas uste prviot den kupiv zelka i so prvata urina si eksperimentirav, se cuvstvuvav kako na cas po hemija vo osnovno user posted image  Baska ako imate pogolemki decinja so ostatokot od vodata od svarenata zelka moze da im pravite domasni eksperimenti so dodavanje na sok od jabolko, soda bikarbona, ocet, sok od limon... user posted image
Koja nedela si Temjana? Mene maticnata mi kaza deka duri posle 16ta nedela ke mi kaze za polot ama znam deka moze od 12ta nedela da se vidi na dobar aparat i ako bebceto e dobro postaveno. Mojava ima postar UZ i verojatno ke si pocekam user posted image  
Ne e vazno dali e devojce ili masko, podednakvo ke se raduvame, samo koga znaes sto e mozes da razmisluvas za ime, da si fantaziras za se i sesto, da go vizueliziras beceto user posted image  Samo neka se zivi i zdravi, drugo se e sporedno! user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
27.2.2012 16:34:34   
JovanaJ
Se razbira deka najvazno e da se zivi i zdravi, ama site roditeli sakaat da go doznaat polot. Prirodno e nekako ..user posted image
A receptov definitivno ke go probam koga ke zabremenam so vtoro user posted image ...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
27.2.2012 17:25:06   
kikicka
Мојава инатка до крај на 4 неможеа да ја видат што е се беше свртена со дупот и мислев дека е машко а излезе женско ми беше чудно кога ми кажаа пошто бев уверена дека носам машко незнам зошто како и да е здраво живо нека е. А за вторава бременост здравје ако не заборавам ке пробам user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
28.2.2012 12:12:40   
mama_sk
Dzigimigi i Temjana, go napravivte li eksperimentot?!? user posted image  Ajde kazuvajte, ni treba dokaz dali e uspesen kako sto vikaat. Jas sum vo ponedelnik na pregled pa moze nesto ke se vidi ako bebuska e dobro namestena za slikanje user posted image  user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
28.2.2012 12:17:22   
dzigimigi
Ne go imam seuste napraveno,ne sum izlegla za da pobaram zelka ama se nadevam do nedela ke bide user posted image


(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
28.2.2012 12:35:43   
bebe7
Zdravo Mamicki
Vo momentov sum vo 15 nedela od bremenosta . Posledna kontrola imav vo 13-ta nedela i nemozese da se vidat polovite na bebinjata (nosam bliznaci) . Moja koleska koja e isto taka bremena uste vo 9-tata nedela i kazaa deka e masko , a istoto i go potvrdi Dr. Dimcev vo 20-ta nedela .
Koe e normalna starost na bebeto vo koja gore dolu moze da se odredi pol ?
narednata kontrola mi e vo 17 nedela , bi mozele li togas da vidat ?


(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
28.2.2012 13:01:09   
Џесика
Ај бе добри сте вие, мене во 20 и некоја недела ми кажаа што пол е, (мислам 27 недела бев) пукнав, не се гледаше убаво, ама па јас бев сигурна дека е машко,user posted image све си зависи до положбата на плодот и квалитетот на ехо-апаратот...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот bebe7)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Тест за рано одредување на полот на бебето
28.2.2012 16:44:10   
temjana
јас утре ќе влезам во 12-та недела, и требаше во четврток да одам на контрола ама ќе одложам за нареден четврток таман може поубаво ќе се види. Тестот со зелката сеуште не сум го направила ќе го направам неделава обавезно и ви пишувамuser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?