|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
2.12.2011 17:58:57   
hrabra
bibibaby ....a da si pobaras mislenje od drug doktor?.......moze e alergija,moze i nesto dr da e .....pobaraj si poiskusen dr ....smokovska ili nekoj dr pedijatar ....dacata se se sto imame ,da ne ispadne propust na dr kaj sto odite ,..poz so pominuser posted image

(Одговор на членот bibibaby)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
6.12.2011 13:32:34   
miana
Neznam dali imate prethodno citano na nekoj od drugove temi,imam pisuvano vo tema: bakterii kaj decata,temperatura kaj decata i bolesti koi ni gi nosi gadinkata..Kerkami mesec ipol ne e pojdena vo gadinka,se otru od antibiotici,imase bakterija i konecno malce se podobri...5 dena bese super i resiv za poonedelnik ( vcera ) da ja odnesam na briseevi i da pojdeme vo gradinka.( bez bris ne ne primaat).Vo nedelata mm ja iznese malce nadvor ( ima skoro 4 god) Vcera stanuvame da odime vo avicena a taa cela ZATNATA...Nos i tece,slaem eden kupuser posted image user posted image user posted image Pa luge veke veruvale ili ne jas zivci nemam veke..Neznae nos da duva i koga zbori e onakva cela zatnata user posted image  Veruvajt edeka so se probav,ama apsolutno so se i so prirodni lekovi i kinder imun pieme i eve ja seuste mi se razboluva na sekoi 4-5 dena...Ova e uzas..Napraviv pak brisevi i ke vidam ure sto ke kaze rezultatot....Veke me pobudale nemozam ni da ja slusam takva zatnata...Kogaa ja ucam da duva nos taa vovlekuva i nikako da se isprazni od mrsuli..Ja cistam so stapcinja za usi ama nemoze taka ubavo da i se iscistat..Koga ja teram da duva nos - kosa mi se kreva kako moze da bide tolku nerazbrana i da ne svati dek atreba da duva a ne da vlece..I normalno vlecejki sekretot i se sleva nadole i posle mi kasla slaemi..Na lekar veke nemam namerA da odam - ne vidov nekoj air od ovie doktorive

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
6.12.2011 14:01:05   
Maca25
миана а да почнеш ти да ја инхалираш? сам ќе и протече носот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
6.12.2011 14:36:18   
Marija_L
Miana neznam dali se sekavas, mjuabetov i porano go imam pisuvano, ti ja preporacuvam dr. Marija Hristova otidisi so malata na eden pregled, ne dava antibiotici bez potreba, pobornik e na prirodno ili ako nemozes doma da ja inhaliras tamu ke ja inhakiraat, da i olesni i na nea malce. Ili ako ne sakas probaj inhalacija so maslo od divo origano epten e efikasno, nos odma odzatnuva, slajm vadi top e plus go zajaknuva imunitetot na deteto. Jas eve so Luka go koristam skoro eden mesec i da cuknam vo drvo super e sekoj den e vo gradinka, a sekakvi ima bolni,mrsulavi... A za nosot ne se sekiraj i Luka ne znae da duva ja otkriv edna nova usna pumpica vleces dur ne dobies zauski ama super vadi mrsulcinja, mislam deka sekade ke ja najdes.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
6.12.2011 15:43:34   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

inhalacija so maslo od divo origano epten e efikasno, nos odma odzatnuva, slajm vadi top e plus go zajaknuva imunitetot na deteto

Каде можам да го купам тоа масло и како поточно ја правиш инхалацијата?

< Поракaта ја уредил luci -- 6.12.2011 15:47:13 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
6.12.2011 20:21:24   
blue_blue
Na kerka mi mnogu i pomogna Acidosalus sprejot. Ona bese zatnata, ama bez mrsuli, ova i pomogna da i se rastece nosot i se i se i se iscisti. Mozno e kaj kerka ti da ima alergiska reakcija i vo toj slucaj ke treba da zema po 1 lazicka Letizen tri nedeli, ednas dnevno, ama toa treba lekar da odredi

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
15.12.2011 12:40:57   
Maca25
Пред 2 дена ја носев Н. кај другарка да си играат. Скокаа, играа, викаа цели 2 саати. Се препоти 100 пати, ја пресоблеков, и ја исушив косата и во такси и право дома. Цела ноќ се превртуваше, офкаше, многу лошо спиеше, дури и викаше дека ја боли устата. Одма приметив дека здивот и мирисла лошо и знаев дека е грлото.
Сабајлето околу 6 и дадов малце вода да се напие, и од што и беа отечени крајниците почна да се дави од водата и да повраќа. Сирото дете се напрегаше и и испукаа капилари околу очите. После тоа качи и Т, одма 39,5. Ја оставив дома со мм, а јас отидов на работа. Мм ми се јави после 2 саати дека качила 39,8 Т и дека не може ништо да готне и повраќа. Одма ја однесов на лекар. Грлото, крајниците, во најлоша состојба до сега. Добро било што одма сме ја донеле. Има воспаление на целата уста. Одма сируп Аугментин и контрола за 5 дена.
Денес е подобра малце, може малку од малку да голта, па пие вода по малце и сокче. Има уште Т. Не јаде ништо, ама и не ја терам. Малце бисквитче, малце бананка и толку.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
19.12.2011 22:59:02   
Sandric

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Miana neznam dali se sekavas, mjuabetov i porano go imam pisuvano, ti ja preporacuvam dr. Marija Hristova otidisi so malata na eden pregled, ne dava antibiotici bez potreba, pobornik e na prirodno ili ako nemozes doma da ja inhaliras tamu ke ja inhakiraat, da i olesni i na nea malce. Ili ako ne sakas probaj inhalacija so maslo od divo origano epten e efikasno, nos odma odzatnuva, slajm vadi top e plus go zajaknuva imunitetot na deteto. Jas eve so Luka go koristam skoro eden mesec i da cuknam vo drvo super e sekoj den e vo gradinka, a sekakvi ima bolni,mrsulavi... A za nosot ne se sekiraj i Luka ne znae da duva ja otkriv edna nova usna pumpica vleces dur ne dobies zauski ama super vadi mrsulcinja, mislam deka sekade ke ja najdes.

Hristova e odlicen pedijatar bez dilema ama poiskomrcijaliziran doktor nemam videno.
Jas pred dve nedeli go odnesov deteto so rastecen nos i malku kaslica. na zdravo dete ( toa se nejzini zborovi ) mi prepisa 4 preparati za nos i normalno site trebase da mi gi napravat vo aptekata karsi...
Mislam usul malku ako mozzeuser posted image

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 12:08:19   
Luci
Син ми неколку дена има сува кашлица особено во текот на ноќта. Направивме крвна слика и ЦРП кое што беше 1,56 (референтна вредност <6) и д-р по прегледот и гледајќи го резултатот од крвната анализа ми рече дека не е за антибиотик воопшто, да не го труеме за џабе. И реков да не има некој сируп кој што е на природна база, и она ми рече дека тие не се препорачуваат за деца под 4 години бидејќи тие не знаеле да искашлуваатuser posted image Одговорт ми беше чуден, зашто јас мислев на сируп за смирување на кашлица, не на сируп за искашлување. Инаку М. да напоменам има  1 година(без 4 дена), па прашањето ми е дали некоја од Вас користела некако сируп за искашлување, кој поточно и каков бил резултатот. Сакам да сме здрави секогаш ама посебно деновите што следуваат зашто во недела ние крштевката а во понеделник првиот роденденuser posted image


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 12:21:48   
arh_diz
Luci jas imam koristeno Lazolvan i sum mnogu zadovolna.Ima i rastvor za inhalacija, koga nesaka da mu pravam inhalacija go pie sirupot.

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 26.1.2012 12:23:32 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 13:01:15   
Annet
eve nas ni dadoa ,iako e za nad 1 god dok ni rece moze da i davam samo pomala doza,Hedeliks za iskasluvanje od Zegin go zemav
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Син ми неколку дена има сува кашлица особено во текот на ноќта. Направивме крвна слика и ЦРП кое што беше 1,56 (референтна вредност <6) и д-р по прегледот и гледајќи го резултатот од крвната анализа ми рече дека не е за антибиотик воопшто, да не го труеме за џабе. И реков да не има некој сируп кој што е на природна база, и она ми рече дека тие не се препорачуваат за деца под 4 години бидејќи тие не знаеле да искашлуваатuser posted image Одговорт ми беше чуден, зашто јас мислев на сируп за смирување на кашлица, не на сируп за искашлување. Инаку М. да напоменам има  1 година(без 4 дена), па прашањето ми е дали некоја од Вас користела некако сируп за искашлување, кој поточно и каков бил резултатот. Сакам да сме здрави секогаш ама посебно деновите што следуваат зашто во недела ние крштевката а во понеделник првиот роденденuser posted image



(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 13:08:15   
AnnaMolly RR
Филип трипати има пиено Хеделикс и воопшто не му помага.
Му помага Змајац сирупот од корен од јаглика.

Инаку еве цела недела со кашлање како стар дедо. Се корне од кашлање, дури и се гади ако искашла шлајм. Само после си го голта, не знае да плука.
Најсмешен ми е кога ќе кашла одам и викам Плукај! И тој прво си го голта шлајмот, па глуми дека плука нешто user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 13:10:20   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Син ми неколку дена има сува кашлица особено во текот на ноќта. Направивме крвна слика и ЦРП кое што беше 1,56 (референтна вредност <6) и д-р по прегледот и гледајќи го резултатот од крвната анализа ми рече дека не е за антибиотик воопшто, да не го труеме за џабе. И реков да не има некој сируп кој што е на природна база, и она ми рече дека тие не се препорачуваат за деца под 4 години бидејќи тие не знаеле да искашлуваатuser posted image Одговорт ми беше чуден, зашто јас мислев на сируп за смирување на кашлица, не на сируп за искашлување. Инаку М. да напоменам има  1 година(без 4 дена), па прашањето ми е дали некоја од Вас користела некако сируп за искашлување, кој поточно и каков бил резултатот. Сакам да сме здрави секогаш ама посебно деновите што следуваат зашто во недела ние крштевката а во понеделник првиот роденденuser posted image



Нема врска дека мора да се искашлува и да се плука, тие сирупи во комбинација со многу течности (по можност што потопли), го разредуваат секретот и се исфрла преку повраќање или какање.

А за тоа кој сируп јас го препорачувам, прочитај ја претходната порака :)

Нема врска што пишува во упатството, само треба да е на природна база и БЕЗ алкохол.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 13:37:05   
Felly RR
Ние имаме користено и Проспан и Хербион и Мукоплант, и ништо не и помага. Друг пат ако ни затреба, Анамоли ќе го барам овој што го препорачуваш ти.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 15:25:53   
Annet
ами ја сега си размислувам,ми даде сируп за искашлување,ами мала е мојава ќерка за да знае да се искашла....лелле што направив,ми препорача проспан ,го немаа,и ми го дадоа овој,истиот состав бил......може да го пијат и деца до 1 год.сега ами,ако не помага???? лелееuser posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип трипати има пиено Хеделикс и воопшто не му помага.
Му помага Змајац сирупот од корен од јаглика.

Инаку еве цела недела со кашлање како стар дедо. Се корне од кашлање, дури и се гади ако искашла шлајм. Само после си го голта, не знае да плука.
Најсмешен ми е кога ќе кашла одам и викам Плукај! И тој прво си го голта шлајмот, па глуми дека плука нешто user posted image



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 15:27:12   
Annet
ами ја сега си размислувам,ми даде сируп за искашлување,ами мала е мојава ќерка за да знае да се искашла....лелле што направив,ми препорача проспан ,го немаа,и ми го дадоа овој,истиот состав бил......може да го пијат и деца до 1 год.сега ами,ако не помага???? лелее
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип трипати има пиено Хеделикс и воопшто не му помага.
Му помага Змајац сирупот од корен од јаглика.

Инаку еве цела недела со кашлање како стар дедо. Се корне од кашлање, дури и се гади ако искашла шлајм. Само после си го голта, не знае да плука.
Најсмешен ми е кога ќе кашла одам и викам Плукај! И тој прво си го голта шлајмот, па глуми дека плука нешто


сега процитав се дава за до 1 година.....греска сум разбрала,паникаuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

eve nas ni dadoa ,iako e za nad 1 god dok ni rece moze da i davam samo pomala doza,Hedeliks za iskasluvanje od Zegin go zemav
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Син ми неколку дена има сува кашлица особено во текот на ноќта. Направивме крвна слика и ЦРП кое што беше 1,56 (референтна вредност <6) и д-р по прегледот и гледајќи го резултатот од крвната анализа ми рече дека не е за антибиотик воопшто, да не го труеме за џабе. И реков да не има некој сируп кој што е на природна база, и она ми рече дека тие не се препорачуваат за деца под 4 години бидејќи тие не знаеле да искашлуваатuser posted image Одговорт ми беше чуден, зашто јас мислев на сируп за смирување на кашлица, не на сируп за искашлување. Инаку М. да напоменам има  1 година(без 4 дена), па прашањето ми е дали некоја од Вас користела некако сируп за искашлување, кој поточно и каков бил резултатот. Сакам да сме здрави секогаш ама посебно деновите што следуваат зашто во недела ние крштевката а во понеделник првиот роденденuser posted image





(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 15:28:43   
AnnaMolly RR
Анет, не се секирај. Хеделикс на повеќето помага, ете се случило на Филип да не му помага.
А нормално дека нема да се искашлува туку ќе го исфрла секретот преку повраќање или какање. Пробај, ништо штетно нема, тој е на природна база.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 15:29:47   
AnnaMolly RR
Колку милилитри ви рече докторката? Тој е и за деца под една година! Јас првпат му го давав кога имаше 7-8 месеци.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 15:46:08   
arh_diz
Annet gediliks ne e los sirup na brat mi malata kaslase i i pomogna.Normalno e deka malo dete neznae da go plukne slajmot no koga kasla go golta i go isfrla preku kakata.Nemas potreba od zagrizeost.Samo neznam zosto vi dale antibiotik






_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 17:00:38   
Annet
epa morala da i dade,zaradi grloto crveno i kasla mnogu. hedeliks da i davam 3 pati,po 1ipol ml............ee dobro se zbuniv oti nekoi sirupi za iskasluvanje nekoi za isfrlanje preku kakata..........za 3 nedeli 2 pat amtibiotik,ke pocnat za se da i davaat,ama koga ne znam jas ke slusam so ke kazat taka ke pravam

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 17:34:52   
arh_diz
Davaj i caj od kamilica po nekolku pati vo denot.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 18:10:16   
AnnaMolly RR
Јас не давам веќе антибиотик секогаш кога ќе има кашлица/течење нос или црвено грло. Порано докторкава еднаш ако кивне одма антибиотик. Ама гледам и таа се опамети и додека може тераме без антибиотик, само сирупчево, мнооогу топол чај, сок, супа и ќе помине.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
26.1.2012 18:43:47   
Annet
ako smeam caj od kamilica vednas ke i dadam neznam....ne sum znaela, supa moze? onakva so vegeta kako za nas????? lelee nisto neznam mislev deka ne se dava zatoa..

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
27.1.2012 8:34:20   
AnnaMolly RR
Не, Анет, не викам ти да и даваш супа на Ива, пишав јас што правам. Малечка е за супа Ива, добро си мислела.
Неа сокчиња и топло чајче давај и. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Настинка (течење нос. кашлање)
27.1.2012 8:48:40   
JovanaJ
Eve i sin mi od sinoka ima temperatura. Ne e mnogu visoka sega za sega, ama od nosot pocna i da kasla. Denes ke odime da go pregledaat pa ke vidime kako ke pomineme...user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?