|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совет од правник
16.11.2009 11:23:22   
profesorce
Fala ti mami za informacijata.
Sega doagjam od kaj socijalniot rabotnik kade go vidov i baranjeto od babata da go gleda deteto.    Vo nejzinoto baranje povtorno me omalovazuva deka ne sum bil sposoben da se grizam za deteto, deka nemalo uslovi i sekakvi drugi gluposti i sto e najbitno niz celo nejzino baranje ne e navedeno imeto na deteto tuku samo vnukot.
Posle ova treba do ponedelnik da dadam izjava kako bi ovozmozil da go gleda deteto, zakonski se razbira.
No jas povtorno smetam deka ona ne e nitu da ja pustam vo blizina na deteto a kamoli da pomine eden ili dva saati so nego.
Ima li sansi, ako znae pravnikot, taa ramka za viduvanje da ja odlozam do prolet, april primer, zaradi gripot, zaradi nejzinata psihicka i mentalna sostojba i zaradi sto uste?
ako ima na koj nacin toa bi mozelo da se napravi?
Pozdrav

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Совет од правник
17.11.2009 11:16:23   
mami
Значи вака- прво и основно, за да можеш да бараш било што е да го земеш детето да живее со тебе, да се грижиш за него 24 часа на ден а не само за викенди- во спротивно бабата тоа многу лесно ке го сврти против тебе.
друго- за да докажеш дека е психички нестабилна личност и немаш доверба да го гледа детето ти треба медицинска белешка, а можеш да предложиш, да го гледа но во твое присуство на пр. се се тоа работи кои треба да ти ги објасни социјалниот работник.
Но најважно е детето да живее со тебе, инаку вака ако го чуваат други лица и е само полесно на бабата да оди против тебе..а и сепак- ти си родител- а местото на децата е со родителите..

(Одговор на членот profesorce)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Совет од правник
17.11.2009 15:38:33   
profesorce
Fala ti mami za sovetite.
Samo da pojasnam, detenceto ne mi e dadeno na cuvanje, tuku jas sekojdnevno imam najmalku 5 saati vreme na samo so nego, i kaj lugjeto moite kumasini i kaj mene doma, so toa sto za vikendite toa vreme e i povekje pa duri i so prespivanje. Ova im go kazav na socijalnite rabotnici i im kazav deka ova ke potrae do april maj, koga sakam da go pratam vo gradinka i togas ke bide ostanatiot del od denot kaj mene doma.
Inaku za uslovite, imam obezbedeno dve krevetcinja, edno kaj mene edno kaj lugjeto, i se ostanato od igracki pa se do peleni, imam po dve, edno kaj mene doma edno kaj lugjeto.

Prasanjeto mi e
Dali mora da bide prijaveno vo socijalno semejstvoto koe znaci NE SE GRIZI  tuku MI POMAGA vo odgleduvanjeto na deteto , za 5-6 meseci?

Znam deka e najdobro da bide 24 casa so mene doma, no togas jas bi nemal nikakvo vreme da probam da prodolzam so svojot zivot i da stvoram prividno normalno semejstvo za maleckoto.

I uste nesto, dali poznavate nekoj epten dobar advokat za semejni odnosi, za sekoj slucaj, bidejki kako se odvivaat rabotite i poznavajki ja babata, najverojatno i ke mi treba.

Pozdrav

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Совет од правник
17.11.2009 16:02:18   
mis.
Малку ќе се замешам во тема за која не сум паш компетентна но ти како родител ако сакаш да го имаш старателството на детето не треба детето да спие кај тебе само за викенди туку секоја вечер да е тој дома кај тебе и таму да ја минува ноќта.Бидејќи вака не се знае кој е негов дом.Тој е мал не разбира но ќе порасне и нема да знае каде припаѓа.По твоето кажување излегува дека детето кај тебе е само на викенди како на гости.Па ти си проф и мислам дека имаш повеќе време а не само викенд.Ако сакаш да го чуваш детето мој добронамерен совет ти е детето да го земаш кај себе и да не оставаш да преспие кај други лица барем додека не се среди работата со бабата.Можеш само да ангажираш жена без разлика блиска или не да го чува додека си ти на работа а откако ќе си дојдеш да ја преземеш одговорноста за детето и ќе покажеш дека си способен родител и одговорен за своето дете.Само така никој не ти може ништо.

(Одговор на членот profesorce)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Совет од правник
25.11.2009 14:45:52   
niki
Ете и мене ми притреба совет од правник.
Мојот проблем е следен. Пред да се омажам работев во една фирма во Ск кај што дојде до физичка пресметка меѓу сопственикот и еден вработен, на работно место, каде бев и јас присутна, но баш инцидентот не го видов, но  слушнав бука. Вработениот беше отпуштен, тогаш божем се договорија мирно, но тој покренал тужба и од фирмата ме ставиле на листата на сведоци. Биле кај моите дома со покана за на суд, но татко ми не сакал да ја прими во мое име и ја вратиле. Јас не живеам во МК и би било премногу комплицирано да доаѓам само за да се појавам на суд, а да не зборуваме колкав трошок би било тоа. Ме интересира дали може некако да го избегнам тоа. И што е најважно мене никој ме нема контактирано од фирмата, да ме праша дали сакам или не да сведочам, дали можам или не, а да не збориме дека за трошоците кои би ги имала никој ништо не ми спомнал. И буквално незнам што да правам, не би сакала јас да си имам проблеми со државата заради некој трет, но незнам ни какви ми се правата ни обврските.
Незнам дали бев јасна, ако нешто е нејасно прашајте ме.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Совет од правник
25.11.2009 15:03:58   
mami
значи драга моја- додека не ти стигне покана преку амбасада, тебе дома, лично во Грција, ти немаш никаква обврска да се појавиш овде на суд.
А доколку ти дојде таму покана, мораш да се појавиш на суд. 
Трошоците за твојот пат ги сноси таа странка која ке го изгуби спорот, ти не плаќаш ништо...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Совет од правник
25.11.2009 20:10:07   
niki
Благодарам многу мами, извини што те гњавев и за тајмингот што е скроз погрешен. Чувај се!

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Совет од правник
14.12.2009 12:51:44   
pacuvce
Судот ги укина одредбите затоа што во рамките на уставно-загарантираното право на здравствена заштита граѓанинот има право врз основа на платениот придонес за здравствено осигурување да избере на кого ќе го довери лекувањето на неговото нарушено здравје, поради што постоењето или непостоењето на договорот меѓу секундарна здравствена установа и Фондот не може да биде причина граѓанинот кој платил придонес во рамките на тој обем на услуги, колку што е платен придонесот, да не добие здравствена услуга. Повисокиот обем граѓанинот треба да го плати.

Izvor:Time.mk четврток, 03 декември 2009

Me interesira dali ima nekoj pravnik na forumov da ni ja objasni ovaa situacija.Imeno,vo sabotata se vidov so edna prijatelka,koja mi kaza deka na Ustaven Sud padnala odlukata deka FZOM nema da fi refundira s-vata plateni vo privatni bolnici i ordinacii,so sto avtomatski imas pravo da baras refundiranje na parite.I gore navedenoto ukazuva na toa,ama user posted image ...

Ima li nekoj nekakvi soznanija...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Совет од правник
14.12.2009 12:58:37   
mami
леле како шпански да читам, ништо не разбрав, правникот ми е излезен моментално па кога ке дојде ке пише што и како е

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Совет од правник
25.1.2010 8:13:35   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bumerang

Здраво,
Бидејки од едното до другото потпишување на договорот за работа имав пауза, и сега моментално имам 3 ипол месеци како работам , а дури се породам максимум ке имам 4 и пол месеци, што значи не го исполнувам условот да имам континуитет во работата од 6 месеци за да ме следува породилно боледување. Па би ве молела за правнички совет: откога ќе се породам колку дена можам да останам дома со бебето и кога ќе морам да се вратам на работа (по колку дена?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Совет од правник
25.1.2010 8:14:43   
mami
можеш да земеш обично боледување од 15 дена и после евентуално да одиш комисиски ако сакаат да ти го продолжат. Ништо повеќе

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Совет од правник
17.4.2010 0:24:27   
stojmir
Поздрав до правникот и до сите,ке пробам да го објаснам нашиот проблем па колку можете давајте совети.Се работи за висината на платата на женами од породилното боледување,вработена е во фирма трговец поединец со тројца вработени,за првиот месец е просечна плата од предходните шест месеци и зеде 8000ден,од вториот па натака според законот за здраство член19 кој гласи Ако привремената спреченост за работа траела подолго од 30 дена,основицата за надоместокот на платата се усогласува со движењето на платата кај работодавецот кај кого е вработен осигуреникот во месецот за кој се исплатува надоместокот во однос на платата од која е утврдена основицата за надоместокот на платата, односно со движењето на основицата за плаќање на придонесот за задолжителното здравствено осигурување.За нас е битна последната реченица при бидејки нето платата по работник е 1500ден зошто така решил книговодителот на фирмата и поради тоа во фондот ја земаат во обзир таа плата и за вториот и третиот зеде по 925ден,ние реагиравме ама ништо , за останатите вработени сега се плака целата бруто плата,придонесот останува ист а платата на женами ја покачија на 6250ден.Книговодителот на фирмата не убедуваше дека за трговец подинец во графата за нето плата меже да стои 0ден и ни покажа декларации од други вработени со нето плата од 0ден ,во фондот требало да земат во обзир основицата за плаќање на придонесот за задолжителното здравствено осигурување.И сега кој е во право ние размислуваме за тужба ама трошоците се големи.Однапред благодариме.Поздрав.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Совет од правник
17.4.2010 10:48:38   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Судот ги укина одредбите затоа што во рамките на уставно-загарантираното право на здравствена заштита граѓанинот има право врз основа на платениот придонес за здравствено осигурување да избере на кого ќе го довери лекувањето на неговото нарушено здравје, поради што постоењето или непостоењето на договорот меѓу секундарна здравствена установа и Фондот не може да биде причина граѓанинот кој платил придонес во рамките на тој обем на услуги, колку што е платен придонесот, да не добие здравствена услуга. Повисокиот обем граѓанинот треба да го плати.

Izvor:Time.mk четврток, 03 декември 2009

Me interesira dali ima nekoj pravnik na forumov da ni ja objasni ovaa situacija.Imeno,vo sabotata se vidov so edna prijatelka,koja mi kaza deka na Ustaven Sud padnala odlukata deka FZOM nema da fi refundira s-vata plateni vo privatni bolnici i ordinacii,so sto avtomatski imas pravo da baras refundiranje na parite.I gore navedenoto ukazuva na toa,ama user posted image ...

Ima li nekoj nekakvi soznanija...


Значи според законот требаше да плаќаме задолжително здравствено осигурување (што ни одбиваат од плата) а да се лечиме исклучиво во институциите што имаат договор со фондот, а во приватните болници да си плаќаме сами независно што имаме здравствено осигурување. На уставен падна ова, односно судот сметаше дека ако имаш здравствено осигурување можеш да се лечиш каде сакаш па фондот да ти рефундира дел од платените средства доколку си се лечел во болница која нема договор со ФЗО. Во тој случај граѓанинот има право на избор дел плаќа сам дел плаќа фондот а за квалитет на услугите не зборуваме се знае дека секој ќе отиде кај што е најдобро. Арно ама ваквата одлука на уставен суд за Владата значеше удар по џебот на најбогатиот фонд. Споре нивната политика треба да издвојуваш пари за нив секој месец а да се лечиш во установи во кои побрзо ќе те умрат отколку што ќе те излечат. минатата недела парламентот повторно го донесе потврди истото решение кое и одговара на владата на штета на граѓаните. Во периодот 2,5 месеци додека важеше одлуката на уставен иако министерот лично им забранил на матичните лекари да издаваат уапти за приватни болници заканувајќи им се со раскинување на договорот со ФЗО сепак огромен број пациенти побарале рефундирање.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Совет од правник
17.4.2010 12:46:38   
marinka80
ИЗВОРНА ПОРАКА: stojmir

Поздрав до правникот и до сите,ке пробам да го објаснам нашиот проблем па колку можете давајте совети.Се работи за висината на платата на женами од породилното боледување,вработена е во фирма трговец поединец со тројца вработени,за првиот месец е просечна плата од предходните шест месеци и зеде 8000ден,од вториот па натака според законот за здраство член19 кој гласи Ако привремената спреченост за работа траела подолго од 30 дена,основицата за надоместокот на платата се усогласува со движењето на платата кај работодавецот кај кого е вработен осигуреникот во месецот за кој се исплатува надоместокот во однос на платата од која е утврдена основицата за надоместокот на платата, односно со движењето на основицата за плаќање на придонесот за задолжителното здравствено осигурување.За нас е битна последната реченица при бидејки нето платата по работник е 1500ден зошто така решил книговодителот на фирмата и поради тоа во фондот ја земаат во обзир таа плата и за вториот и третиот зеде по 925ден,ние реагиравме ама ништо , за останатите вработени сега се плака целата бруто плата,придонесот останува ист а платата на женами ја покачија на 6250ден.Книговодителот на фирмата не убедуваше дека за трговец подинец во графата за нето плата меже да стои 0ден и ни покажа декларации од други вработени со нето плата од 0ден ,во фондот требало да земат во обзир основицата за плаќање на придонесот за задолжителното здравствено осигурување.И сега кој е во право ние размислуваме за тужба ама трошоците се големи.Однапред благодариме.Поздрав.


i jas imav slice proble bev prijavena  na 12500 i platite od poslednite 6 meseci mi se vo prosek okolu 13500 a jas za porodilnoto zemav 8000 zatoa pobarav pismeno preispituvanje i cekam da mi dostavat resenie bidejki se konsultirav i so knigovoditeli iso sluzbenici vo zdravstvo i site mi go ukazaa istoto dekla nesto enapraveno dali od strana na zdravstvo ili od stranana firmata ke vidime no resiv ova da go isteram do kraj bidejki ne moze nekoj da si igra so moite pari koi mi sleduvaat za porodilno ke go tuzam i findot za zdravstvo i firmata a koga ke se pronajde koj e vinoven ke iskocam i na televizija da go kazam toa da vidat kako se zastiteni trudnucite vo nasava drazava te sovetuvam i ti da go napravis istoto.pozdrav

(Одговор на членот stojmir)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Совет од правник
17.4.2010 17:04:16   
stojmir
Здраво маринка80,решението ке го добиеш ама се разбира по нивно толкување односно ке објаснат како дошле до сумата што ти ја исплакаат,на тоа межеш да се жалиш до министерот за здраство што сега и ние ја спремаме жалбата кај адвокат кој тоа ке ни го наплати се разбира,постапката е долготрајна,неколку десетици случаеви се вакви како нашите,ама ете и ние сме дел од таа група, да се надеваме дека ние ке добиеме.Поздрав.

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Совет од правник
18.4.2010 0:06:26   
marinka80
ИЗВОРНА ПОРАКА: stojmir

Здраво маринка80,решението ке го добиеш ама се разбира по нивно толкување односно ке објаснат како дошле до сумата што ти ја исплакаат,на тоа межеш да се жалиш до министерот за здраство што сега и ние ја спремаме жалбата кај адвокат кој тоа ке ни го наплати се разбира,постапката е долготрајна,неколку десетици случаеви се вакви како нашите,ама ете и ние сме дел од таа група, да се надеваме дека ние ке добиеме.Поздрав.


ke naprav se sto e potrebno pa kolku saka neka trae pravdata ke ja isteram so toa sto mojot soprug e advokat barem sum postedena od tie trosoci dokolku vi treba nekoja informacija slobodno pisete so zadovolstvo ke vi pomognam kolku sto mozam .pozdrav

(Одговор на членот stojmir)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Совет од правник
10.9.2010 10:16:26   
nati75
Pocituvan!

Imam eden prilicno golem problem i mi treba praven sovet. Eve za sto se raboti: momentno sum na porodilno boleduvanje(2. dete), se porodiv na 10/03/2010, prethodno bev 15 den na obicno bol. pa porano mi go otvorija porodilnoto zaradi rizicna bremenost. Dosega koristev par. nadomestok okolu 6 meseci i mi sleduvaat uste najm. 2 mes po moja procenka , no ucilisteto kaj sto rabotam na 01.09.2010 me odjavi vo Zavodot za vrabotuvanje, poradi toa sto dogovorot za rabota mi zavrsi na 31. 08.2010 god. Dali ova smeat da mi go napravat so ogled na faktot sto rabotev neprekinato 2 i pol godini. Dali ima prostor da si ja baram pravdata ili e se zagubeno?

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Совет од правник
10.9.2010 10:35:38   
beki RR
nati75, колку што сум јас запознаена, после 4 години непрекинат стаж во едно исто училиште, ти се следува решение.Во тој случај ќе можеше да тужиш и да си ги бараш правата.Во овој случај тешко.Не сум правник, и не знам , но и јас работев во училишта,па знам какви беа законите. Требало пред да те одјават да си најдиш фирма да те пријави, и така ќе продолжеше да земаш породилно.Ќе можеше да користиш до првиот роденден.Вака сега...не знам што може да се направи.

< Поракaта ја уредил beki -- 10.9.2010 10:36:21 >

(Одговор на членот nati75)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Совет од правник
11.9.2010 10:58:49   
nati75
Znaci me izigra sistemot. Tolku sum iznervirana da stvarno veke ne znam sto da pravam. Ni na kraj pamet ne mi bese deka koga ke mi zavrsi dogovorot ke mi se prekine porodilnoto, da znaev porano ke si barav care, vaka...

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Совет од правник
22.9.2010 11:08:42   
gabriela_n
Здраво user posted image

Јас сум нова на форумов и се обидував да ја најдам соодветната тема за моето прашање, па се надевам дека сум на правото место.
Породилното боледување ми завршува на средина на октомври. Мојот план е да останам уште некое време со моето синче дома и сакам да дадам отказ во фирмата кај што работев.
Мојата дилема е кога да го врачам отказот? Ако го дадам пред истекот на породилното боледување дали фирмата има право да не ме пријавува за октомври дека сум била на породилно?
Инаку договорот ми е на неодредено време а отказниот рок ми е 3 месеци.
Се надевам дека имате информации како оди оваа работа.
Поздрав

(Одговор на членот profesorce)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Совет од правник
22.9.2010 11:31:27   
Vesna31
sakam da prasam dali nekoj znae vo vrska so mojot slucaj.Sega sum na porodilno i dobiv resenie za rabota vo druga firma (vo vreme na porodilno) e sega me interesira dali treba da pocnam so rabota vesnas ili koga ke mi zavrsi porodilnoto. Fala odnapred

(Одговор на членот gabriela_n)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Совет од правник
6.10.2010 12:56:11   
pajache
Zdr
jas bi sakala da prasam koj go dobiva staratelstvoto nad decata, kako e pravno regulirano toa, kakva e ulogata na socijalnite grizi i koja e pomosta sto ja davaat kon samohranite majki.
Inaku sum majka na maloletni deca a brakot mi e na kraj taka da em interesiraat ovie raboti, i da napomenam jas rabotam tatkoto ne

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Совет од правник
6.10.2010 16:51:49   
Octavia
Пајаче, не сум правник, ама од близок случај може да ти кажам што знам: по некое непишано правило, старателството врз децата го добива мајката, освен ако нема некоја дебела причина да не биде така. Но, по наполнети 14 години (мислам така беше) детето има право само да одлучи со кој родител сака да живее. Инаку, Центарот за социјални работи ги вика децата на некој вид разговор и „од околу„ ги распрашува за нивниот однос со секој родител, каде би сакале да живеат и сл. и после го испраќа својот писмен став до судот во кој се води бракоразводната постапка. Најлесно е ако родителите се договорат за старателството, нормално. И уште нешто, последно слушнав дека маж кој не е вработен може да бара издржување од вработената жена (т.е. алиментација), па дури и ако децата се кај неаuser posted image . Само провери ги работите со адвокат, најсигурно ти е.

(Одговор на членот pajache)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Совет од правник
16.11.2010 21:08:50   
MIAMINA
Me interesira sto se trba za razvod i kolku kosta

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Совет од правник
16.1.2011 23:16:33   
mama ance
user posted image zdravo na site.jas sum nova na forumov i bas mi treba sovet od vakov tip. jas sum samohrana majka na tri i pol godisno dete.deteto go rodiv sama ,povedov spor za dokazuvanje na tatkovstvo i baranje za izdrska i pred osum meseci dobiv pravosilna i izvrsna odluka vo koja spermatozoidot se vpisuva kako roditel i odredeno e da plaka alimentacija vo visina od 15% od plata(ima uste edno dete) iako na plata od 35 000 smetam deka e malku, jas rabotam i imam plata od 15 000.toj nikogas ne go videl deteto i odbiva sekakov kontakt so deteto iako maliot se pocesto bara da go vidi a jas ne znam sto da pravam. dali mozam da mu go odzemam roditelskoto pravo ako odbiva kontakt i ne go gleda deteto i dali so tek na godinite mozam da pobaram pokacuvanje na alimentacijata koga maliot ke pocne da se skoluva. golem pozdrav

(Одговор на членот MIAMINA)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?