|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која болница се породивте?
13.11.2011 16:55:59   
Anci 84
Se porodiv vo GAK,pred tocno edna nedela i spored mene nezavisno dali si vo drzavna ili vo nekoja od privatnite bolnici,ako se poragas spontano i bez anestezija,ne pravi nekoja razlika,bolkata e taa.Personaolot spored mene bese korekten,se obiduvaa na sekoj nacin da ti pomognat,mozebi taa smena taka se pogodila ,no spored mene bea vo red.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Во која болница се породивте?
13.11.2011 19:11:05   
elenak
i so dvete deca se porodiv vo
zdrastveniot dom vo valandovo
ogromna blagodarnost do celokupniot tim
tamu a posebno do dr.dimitar getov


Др.Гетов е одличен лекар, и мене ми ја води бременоста, штета е што не може да пораѓа со царски во Валандово и сега морам да се снаоѓам, инаку не би го менувалаuser posted image

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Во која болница се породивте?
13.11.2011 23:07:57   
maj25
Јас се мислам меѓу Ремедика и Св.Лазар, што ми советувате вие што веќе имате искуство?

Jas bi se odlucilaa za Sv.Lazar, a i od drugi sum slusnala deka se zadovolni.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 0:15:04   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: maj25

Јас се мислам меѓу Ремедика и Св.Лазар, што ми советувате вие што веќе имате искуство?

Jas bi se odlucilaa za Sv.Lazar, a i od drugi sum slusnala deka se zadovolni.


kaj i da otides nema da zgresis...pred se kje bides tretirana kako covecko sustestvo a posle kako nekoj sto se naogja vo ekstremno specificna sostojba i doprva treba da sobira sila i energija

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот maj25)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 11:24:56   
Cher
Што ќе кажете за следниов натпис од Дневник?

Мала вродена мана или голем бизнис?

На мое инсистирање, породувањето на нашата снаа се изврши во приватнa здравствена организација (намерно не сакам да го посочам нејзиното име). Породувањето - на наша голема радост – помина коректно и дојде моментот да го земеме дома нашиот внук. На мое големо изненадување, како и на изненадување на другите членови на семејството, по наше мислење папокот не беше добро подврзан и висеше десетина сантиметри, како детето да има два пениса од кои едниот излегува од стомакот и е значително поголем од долниот. На родителите на детето лекарите во здравствената организација им рекле дека станува збор за вродена папочна кила и дека тоа е мошне често заболување, кое патем, по извесно време лесно се отстранува со хируршка интервенција. Ние се заинтересиравме за случајот и констатиравме дека и породилката што беше во истата соба со нашата снаа родила дете што ја имало, наводно, истата мана.

Во наредните неколку месеци кога одевме на контроли во таа здравствена организација, во разговор со други породилки, констатиравме дека голем процент од нив ја имаат истата папочна кила. Мошне интересна ситуација! Kога се породуваа моите деца, пред околу 25 години, ниедно од нив немаше папочна кила, ниту децата од моите браќа и сестри ниту, пак, децата на нашите другари од тоа време. Ако се вратиме уште подоцна кога ние се раѓавме, ситуацијата е уште појасна. Јас сум роден во едно мало место во Републиката, дома, од страна на т.н. бабица. Тогаш така се вршеше породувањето. Но ниту едно дете во градот немаше папочна кила.

Според моите сознанија, од сите бебиња родени во односната здравствена организација, околу 70-80 отсто имаат таква кила. Затоа, неминовно се наметнуваат неколку прашања. Дали медицината во последните педесет години напредувала или назадувала? Kој треба да има подобри вештини кога врши породување, некогашните приучени бабици или сегашните школувани акушери или акушерки? Kако тогаш да се објасни инциденцата на папочна кила? Не станува збор за вродена мана туку за голем бизнис. Луѓето што спремно платиле околу 100.000 денари за породување во приватна здравствена организација, лесно ќе платат за уште една мала хируршка интервенција. Поинаку речено, папокот на бебињата намерно лошо се подврзува за од нивните родители да се извлече уште некое евро.

За инциденцата на папочната кила би требало да се заинтересира и лекарската комора на Македонија и да утврди дали подврзувањето на папокот се прави според медицински критериуми.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 12:08:42   
Maca25
страшно што се прави за пари. се става на коцка животот на едно невино мало суштество! срамота!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Cher)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 12:21:44   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cher

Што ќе кажете за следниов натпис од Дневник?

Мала вродена мана или голем бизнис?

На мое инсистирање, породувањето на нашата снаа се изврши во приватнa здравствена организација (намерно не сакам да го посочам нејзиното име). Породувањето - на наша голема радост – помина коректно и дојде моментот да го земеме дома нашиот внук. На мое големо изненадување, како и на изненадување на другите членови на семејството, по наше мислење папокот не беше добро подврзан и висеше десетина сантиметри, како детето да има два пениса од кои едниот излегува од стомакот и е значително поголем од долниот. На родителите на детето лекарите во здравствената организација им рекле дека станува збор за вродена папочна кила и дека тоа е мошне често заболување, кое патем, по извесно време лесно се отстранува со хируршка интервенција. Ние се заинтересиравме за случајот и констатиравме дека и породилката што беше во истата соба со нашата снаа родила дете што ја имало, наводно, истата мана.

Во наредните неколку месеци кога одевме на контроли во таа здравствена организација, во разговор со други породилки, констатиравме дека голем процент од нив ја имаат истата папочна кила. Мошне интересна ситуација! Kога се породуваа моите деца, пред околу 25 години, ниедно од нив немаше папочна кила, ниту децата од моите браќа и сестри ниту, пак, децата на нашите другари од тоа време. Ако се вратиме уште подоцна кога ние се раѓавме, ситуацијата е уште појасна. Јас сум роден во едно мало место во Републиката, дома, од страна на т.н. бабица. Тогаш така се вршеше породувањето. Но ниту едно дете во градот немаше папочна кила.

Според моите сознанија, од сите бебиња родени во односната здравствена организација, околу 70-80 отсто имаат таква кила. Затоа, неминовно се наметнуваат неколку прашања. Дали медицината во последните педесет години напредувала или назадувала? Kој треба да има подобри вештини кога врши породување, некогашните приучени бабици или сегашните школувани акушери или акушерки? Kако тогаш да се објасни инциденцата на папочна кила? Не станува збор за вродена мана туку за голем бизнис. Луѓето што спремно платиле околу 100.000 денари за породување во приватна здравствена организација, лесно ќе платат за уште една мала хируршка интервенција. Поинаку речено, папокот на бебињата намерно лошо се подврзува за од нивните родители да се извлече уште некое евро.

За инциденцата на папочната кила би требало да се заинтересира и лекарската комора на Македонија и да утврди дали подврзувањето на папокот се прави според медицински критериуми.

Катастрофа....ужассссссс!!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот Cher)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 12:33:20   
kikicka
Божее па како можат бе вакво нешто??? Јас мислам дека министерот треба многуу убаво да си се прошетаа по ситеее медицински установи а не да праќа луѓе на терен .....Како можее ??? Незз до кога вака ама стварно страшно нешто што може да се случе на родилка....Овде во хрватска и по дома ги раѓаат од што ги страв али и тоа носи ред други последици,поготово законот

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 12:47:00   
miana
Jas mislam deka toj sto go pisuval tekstov od dnevnik - pretpostavuva deka ova e taka...Ne veruvam deka dokolku e navistina taka- nekoj ke sedi miren bez da prevzeme nesto protiv taa ustanova..Dokolku e navistina kako sto pisuva pod itno treb ada se regira a ne da patat i  bebinjata a i roditelite pokraj niv,,...KATASTROFA

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 15:11:46   
zelen caj
Ovaa tema posebno me pogoduva. I jas se poragav vo GAK (inaku veke bev resena za privatna klinika, koga maticnata d-rka bese zestoko protiv i me zaplasi so toa deka tamu d-rite se na povik i dodeka dojdat koj znae sto ke se sluci... bla bla). I toa bese najgolemata greska sto ja napraviv. Imav seriozni traumi od uslovite tamu i od odnosot na doktorite i sestrite, se toa po malku izblede, ama ne dovolno za da pomislam da se vratam tamu za vtorata bremenost. Megu drugoto bev vo apartman so samo uste edna druga zena i sepak odnosot nivni ne mozese da bide polos. Gi vidov site smeni i nemase razlika. Sto ne vidov tamu: buba svabi, lebarki; ladni makaroni spakuvani vo celofan i bez pribor (??); wc-a izmackani so krv i bez sjalica (mi se odese da izlezam do tineks i da kupam edna sjalica); da gi molam da go zemat deteto, oti posle poragajot 3 dena nemav spieno i bev pred kolaps, a doktorkata da mi rece "tebe majka ti ne ti kaza deka e tesko?"; sestrata od edna smena mu dava na bebeto mleko so spric, a drugata od drugata vika "nikako mleko so spric - nema da cica"; baram pomos za doenje i sestrata mi kazuva deka ne mozam da go dojam deteto oti imam mali gradi (?) i si odi, a deteto pregladneto non-stop place (inaku go doev 1 godina); pa treta da ni se dere kolku sme bile nemoralni oti drugiot maz (na drugata zena vo t.n. apartman) ni gi gledal cickite... ne mozam da zavrsam. So eden zbor: uzas!

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 15:17:45   
miana
Zelen caj,zarem i vo apartmanite se grozni uslovite???? I tamu li se uzasni sobite??Jas veke kazav deka ne  jadam bolnicka hrana ( ne deka sum svilena ama koga ke gi vidam kako se spakvani mi se povraka a ne da jadam )
Jas mislev deka vo apartman e poinaku ( barem vo wc ) deka ima cistota i deka nema lebarki..Sega me utesi..Kako i da e nemozam da si dozvolam privatno..Zemav veke upat za na GAK pa samo so gospod napred...Ke izdrzam nekolku dena pa ako pak bide hororistocno ke z'gnam sili za treto na privatno ( i jas da se osekam malce kako kineska kralica user posted image )

(Одговор на членот zelen caj)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 15:23:36   
Marija_L
Natpisov vo Dnevnik svasta. Ne moze da se sporeduva decata koga se ragale pred 20 ili 30 godini. Koga svedoci sme deka sekoe breme nosi svoja tezina. Denes pcnuvajki od vozduhot sto go diseme,hranta sto ja jademe, itn e se ponezdravo od togas. Normalno e togas decata da bile pozdravi, denes ne e taka slucajot, samo edna topilnica vo veles kolku deca so vrodeni deformacii rodi. I jas se porodiv vo privatna bolnica i sin mi se rodi so nesrasnato popace, koe e vrodena mana, no seto toa se resi vo bolnica po kratka hiruska postapka. A toa ne e poradi nevnimatelnost na lekarite ili namerno za nekoe evro, poradi seto toa gore navedenoto, i pokraj toa sto imas super bremenost i pomina vo najdobar red i poroduvanjeto i se, i sega imam 4 godisno zdravo dete ( fala mu na gospoda ).
A znam slucaevi slicni koi se porodile vo drz. bolnica, privatnite od drzavnite se razlikuvaat vo toa sto vo prvite imas pohuman odnos, nemas bubacki vo soba, i za toa sto ke go platis go dobivas i ne ti trebaat vrski, za da nekoj so tebe se odnesuva primerno.

(Одговор на членот zelen caj)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 15:25:11   
Calypso
Mamicki, najbitno e poroduvanjeto da pomine kako sto treba, da bide se vo najdobar red so vas i so bebenceto, dali kje se poragjate vo GAK ili privatno ne e vazno. Jas se porodiv vo GAK, ne bese bas najsjajno, ama fala mu na Boga sto se bese kako sto treba, izdrzav duri pet dena tamu. Toa deka imase lebarki, imase sekade, hranata e nikakva, wc-to ne bese koj znae sto, ama odnosot na sestrite i doktorite bese korekten. Odvaj docekav da si dojdeme doma so maliot, ama mislam deka taka kje mi bese kaj i da se poragjav. Nemojte premnogu da ocekuvate, nema ni da bidete razocarani.

Ajde so lesno da im e na site sto treba da se porodat naskoro

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 17:22:51   
anedespo
Ova mi lici kako na edna diskusija po forumive za vo edna privatna bolnica i zavitkanata papocna vrvca okolu glavata na bebeto. Pa ajde na carski. Demek imalo cd snimeno od eho, koe im go prikazuvale na site trudnici. Bilo cudno sto togas pred edno 7-8 godini, sekoe vtoro bebe se ragjalo so taa anomalija.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 18:57:06   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Zelen caj,zarem i vo apartmanite se grozni uslovite???? I tamu li se uzasni sobite??Jas veke kazav deka ne  jadam bolnicka hrana ( ne deka sum svilena ama koga ke gi vidam kako se spakvani mi se povraka a ne da jadam )
Jas mislev deka vo apartman e poinaku ( barem vo wc ) deka ima cistota i deka nema lebarki..Sega me utesi..Kako i da e nemozam da si dozvolam privatno..Zemav veke upat za na GAK pa samo so gospod napred...Ke izdrzam nekolku dena pa ako pak bide hororistocno ke z''gnam sili za treto na privatno ( i jas da se osekam malce kako kineska kralica user posted image )


Миана, неколку страни претходно има пишано Беатрис наша за апартманите во ГАК. И не е баш се така како постот погоре. Таа седеше неколку дена во апартман и немаше поголеми примедби.

И крв по ѕидови прочитав погоре??? Абе ајде, јас во Чаир се породив пред 12 години па немаше ни крвови, ни бутур... Јас ја разбирам желбата за подоро и повеќе, ама се имам породено 2 пати во Чаир и еднаш во ГАК и двата пати кај непознати доктори и без врски и искрено не се истрауматизирав од лебарките...


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 19:05:21   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ги читам постовиве и не можам да сфатам дали сите зборат за истата ГАК?! Јас се породив таму на 01 мај со царски, останав 5 дена во апартман и сум презадоволна и од сместувањето и од целиот персонал, сестрите нон стоп се вртеа тука и прашуваа дали треба нешто, во секое време добивав нови спаваќи колку и да ми требаат, по два пати на ден влегуваа да чистат и да соберат ѓубре, лебарки не видов. Педијатрите ми објаснуваа детално за се што е поврзано со бебушот, дури и имаше една сестра која пола ден поминуваше со мене за да ни помогне околу доењето. Жал ми е за сите што имале негативни искуства, но мислам дека сепак се зависи од случај до случај и не значи дека истото не би се случило во поблескавиот амбиент на приватните клиники. Доколку решев да се пораѓам во приватна клиника сигурно ќе платев околку 2000 евра за царски, вака поминав со 200 и нешто


Се породив пред месец дена во Гак. Првите 3 дена бев сместена во апартман и за парите што ги плаќаш дневно добиваш солидна да кажам услуга,чисто е,НЕМА БУБАШВАБИ, имаш тв,клима и вц кое го делиш само со уште една жена која е со тебе во соба.И да дозволена е посета нонстоп.Но бидејќи се искомплицираа работите со мораше да останам подолг време и се префрлив во обична соба.


Еве ви коментари за апартманите во државна.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 20:25:12   
Ikana
dobro zenski vie seriozno mislite deka na GAK kolat luge?? pa ne se kasapi toa tuku doktori!!! eve denes si dojdov od klinika doma i pominav tamu 5 dena, znaci 5 smeni, pa i jace, kojjznae kolku trudnici mi se provrtea niz soba i po krevetive rotacija...i pak bese podnoslivo...alal vera neka im e i na privatnite, ama stvarno na klinika ne kolat luge...neznam otkaj taa zamisla...jas ne bev ni vo apartman, ni sama vo soba tuku full house so uste 7 drugi trudnici od koi 5 od tie vo denot gi kacuvaa na poragjaj...i cela nokj gi gledaa, stalno po 5 ctg sto se vika, terapija non stop i lekovi za bolki dobivaa...koja e be taa sestra sto koga ja molis i places i se vitkas od bolki ke ti se razdere?!? aj ve molam kazete mi koj e toj sadist?! p[ak ke recam, koj ima pari da si plati i nema komplikacii, so lesno neka mu e i neka uziva, ama neka ne pluka po doktori i sestri sto dnevno po 25 zeni poragjaat. I normalno deka epiduralna ili anestezija bilo kakva ne se dava na sekogo...pa mozete da im otidete bre i da ne osetite deka nesto ne e u redu so vas...ili pak za carskiot rez...jas razbiram kakva trauma e seto toa...ama vo zdrava noga trn da si stavam, a da mozam prirodno da se porodam?? pa eve jas imam operacija i toa sto me spasi pred godina dena pa sega kakvi komplikacii imam glupavi...samo zasto imam operacija, nisto drugo...nemam predrasudi kon nikoj, ama malce obzir i usul i realnost pred se...ne ziveeme vo LIHTENSHTAJN, tuku vo edna mala Makedonija.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 20:58:48   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

dobro zenski vie seriozno mislite deka na GAK kolat luge?? pa ne se kasapi toa tuku doktori!!! eve denes si dojdov od klinika doma i pominav tamu 5 dena, znaci 5 smeni, pa i jace, kojjznae kolku trudnici mi se provrtea niz soba i po krevetive rotacija...i pak bese podnoslivo...alal vera neka im e i na privatnite, ama stvarno na klinika ne kolat luge...neznam otkaj taa zamisla...jas ne bev ni vo apartman, ni sama vo soba tuku full house so uste 7 drugi trudnici od koi 5 od tie vo denot gi kacuvaa na poragjaj...i cela nokj gi gledaa, stalno po 5 ctg sto se vika, terapija non stop i lekovi za bolki dobivaa...koja e be taa sestra sto koga ja molis i places i se vitkas od bolki ke ti se razdere?!? aj ve molam kazete mi koj e toj sadist?! p[ak ke recam, koj ima pari da si plati i nema komplikacii, so lesno neka mu e i neka uziva, ama neka ne pluka po doktori i sestri sto dnevno po 25 zeni poragjaat. I normalno deka epiduralna ili anestezija bilo kakva ne se dava na sekogo...pa mozete da im otidete bre i da ne osetite deka nesto ne e u redu so vas...ili pak za carskiot rez...jas razbiram kakva trauma e seto toa...ama vo zdrava noga trn da si stavam, a da mozam prirodno da se porodam?? pa eve jas imam operacija i toa sto me spasi pred godina dena pa sega kakvi komplikacii imam glupavi...samo zasto imam operacija, nisto drugo...nemam predrasudi kon nikoj, ama malce obzir i usul i realnost pred se...ne ziveeme vo LIHTENSHTAJN, tuku vo edna mala Makedonija.

user posted image user posted image user posted image Точно!!!!!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 22:29:18   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

koja e be taa sestra sto koga ja molis i places i se vitkas od bolki ke ti se razdere?!? aj ve molam kazete mi koj e toj sadist?!


eve jas kje ti kazam..IMA.. i zgora na toa kje ti vratat - 'PA KOJ TE TERASE ILI SO MISLIS LESNO E DA SI MAJKA - mislam ako sum resila da stanam majka ne znachi deka treba da doziveam horor...ti imas samo srekja sto ne si naletala na nekoja takva..ne se site fala bogu..ama dobri 80%

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 744
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 22:30:55   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

koja e be taa sestra sto koga ja molis i places i se vitkas od bolki ke ti se razdere?!? aj ve molam kazete mi koj e toj sadist?!


eve jas kje ti kazam..IMA.. i zgora na toa kje ti vratat - 'PA KOJ TE TERASE ILI SO MISLIS LESNO E DA SI MAJKA - mislam ako sum resila da stanam majka ne znachi deka treba da doziveam horor...ti imas samo srekja sto ne si naletala na nekoja takva..ne se site fala bogu..ama dobri 80%


i seto ova nema nikakva vrska dali ziveeme vo Lihtenstajn ili Makedonija..i tie tamu i nie tuka sme lugje

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 745
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 22:51:28   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

koja e be taa sestra sto koga ja molis i places i se vitkas od bolki ke ti se razdere?!? aj ve molam kazete mi koj e toj sadist?!


eve jas kje ti kazam..IMA.. i zgora na toa kje ti vratat - ''PA KOJ TE TERASE ILI SO MISLIS LESNO E DA SI MAJKA - mislam ako sum resila da stanam majka ne znachi deka treba da doziveam horor...ti imas samo srekja sto ne si naletala na nekoja takva..ne se site fala bogu..ama dobri 80%


i set_o ova nema nikakva vrska dali ziveeme vo Lihtenstajn ili Makedonija..i tie tamu i nie tuka sme lugje


Да луѓе, со разлика во стандард дијаметрално спротивна. Почнувајќи од дома, потрошувачката кошница, па се до социјалната политика на државата. Не споредувајте неспоредливо.
Значи можеме да се натегаме до утре како е каде, кај нас е вака, плаќајте си кај сакате, ама за вашите искуства што сестра некоја нешто ви кажала, не мора за сите доктори и сестри да се збори.
Значи има луѓе од ГАК со позитивни искуства. А мене ако некоја сестра ми каже нешто сигурно нема да фрлам со камења по цела гинекологија.

И темава е направена каша попара и тоа од жени што немаат родено а темата е "во која болница се породивте". Муабети раскажувани, прераскажувани години наназад. Кој има искуство нека го пише во спротивно секој офтопик ќе биде избришан!
______________________________________________________-


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 14.11.2011 22:59:44 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 746
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 23:07:39   
Ikana
prvo i osnovno zal mi e sto e vakva situacijata kaj nas, za uslovite zboruvam...
vtoro ako sakame podobro drzavno zdravstvo, togas treba da go pobarame i da se pobunime a ne kutni butni cel zivot, 100 veka od bog znae koga pa do denes.
i treto ako nesto ne vi se dopaga, karajte se, vikajte i vie, vo sekoj hodnik vi se istaknati pravata kako pacient treba samo da znaete da gi iskoristite
a sto ima tuka biznisi i sto ne strizat ko ovci po privatni lekari e toa da si znaete deka ne e vo red
zborite vaka taka za sestrite i doktorite i koga ke ve pratat tamu od privatna bolnica sto da vi kazat oni???nego se javuvate kaj poznati u 12 noke i vikate eeej izvini ja samo za zort te baram....a koa plakav te plukav kaj stignev..... koj saka da si plati ke si ide privatno, a logikata da platam 2000 evra zasto mozam zdrava i prava za 3 saati bez komplikacii da se porodam ete mi teknalo sakam privatno, za mene znaci samo edno...imam pari i sakam da dobijam usluga za tie pari...znaci aj ve molam, glejte si go zdravjeto a ne suetata.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 747
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 23:15:47   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Lugje, dajte seriozno! Ako nemate pari da ragjate vo privatna klinika ednostavno kazete vaka kako jas sto vikam sega: Sega ke se poragjam vo GAK zatoa sto nemam dovolno sredstva da odam privatno (ili ednostavno ne sakam da gi dadam i slicno).
Ve molam nemojte da barate izgovori od tipot na: Uslovite, uslugite ili tretmanot vo drzavna bolnica se podobri - ABE AJDE, STVARNO?! edinstveno za koe nema da komentiram e obucenosta na personalot i doktorite - smetam deka ima podednakvo obucen personal i tuka i tamu (edinstveno sto sestrite i vrabotenite vo privatnite kliniki od tipot na sistina imaat plus na svoeto obrazovanie zavrseno kurs po etika!)



Сега ќе ти кажам поискрено здравје.
На пари да спијам нема да се пораѓам приватно. Единствено би се породила дома. Не знам дали си читала, ама јас после пораѓај дома си идам. Не дремам 3 дена во болница па да се радувам на чисто вц, интернет или не знам што. Имам дома комодитет и луксуз што ми е потребен. Не ме интересира какво е во болницата. Докторот да е стручен да ме породи.

А најискрено ќе ти кажам, смачено ми е од принцези и принцезички, што ако си им викнал 3 дена плачат, ако им прошла бубачка вриштат, мува ако им зуе у несвест паѓаат.
И не можам да сфатам, што треба да признаеме? Дека не сме елита? user posted image
Е не сме бе. Ама ако нешто утре не дај боже, и на гинекологија, и на педијатрија, и во Козле, и кај бубашвабите.

Муабетов ти вришти. Не збори што не е за зборење, затоа што животот многу лесно може да те научи дека и да имаш да платиш, некогаш не постојат такви продавници.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 748
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 23:29:16   
Ikana
jas nemam vekje sto da kazam i arno kaza Viktori ne sum se porodlila samo lezev 2 pati poradi drugi problemi...izlisno e da dodam nesto na ovoj stav..se soglasuvam do tockata na j-to. Nekad pari ni za pari ne vredat.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 749
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2011 23:34:13   
Viktori
Мислам дека е напразно толку страни муабети. Не треба на никого изговор за ништо. Иди, раѓај, плати, или иди раѓај, пројди три дена. И да сме живи и здрави сите.
Ама по пораѓајот неможеш ни да кажеш дали некој има пари или не и дали ти можеби кредит ќе зимаш за на пораѓај да идеш.
Тоа не е ничија работа. Пиши си го искуството од порашајот, нормално што си го доживеала и ајт на друга тема user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 750
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?