|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  78 79 [80] 81 82   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.11.2014 13:26:47   
Slonceo1
Zatoa sto polyginaxot go stavam vaginalno zatoa mi dade utrogestanot da go pijam, ama mn sum pospana. Citav na upatstvoto na utrogestanot deka moze da predizvika pospanost. Ako e taka ke treba da spijam 24/7 user posted image i onaka si spijam po 10, 12 saati user posted image .

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 1976
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.11.2014 16:26:05   
lina8
33 nedela sum, ama mnooogu me boli grloto i imam slajm i kaslam , so mozam da se napijamza toa ?

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 1977
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.11.2014 16:48:06   
Ki4iko
Па и мене ми е скратено грлото на матката,а матичната ми ги прекина утрогестанот , рече одсега натаму нема потреба и еве терам 31 недела user posted image

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 1978
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.11.2014 20:19:46   
Slonceo1
lina8 sega bas doktorite ne preporacuvaat mn napreganje, najdobro pojdi si vo apteka i zemi si nekoj sirup za smruvanje na kaslica, samo ako si alergicna na nekoja supstanca ke ja izvestis aptekarkata da ne si napravis problem. A za iskasluvanje nikako ne preporacuvaat tuku samo za smiruvanje na kaslica. Mene mi mn pomagaa koga bev bolna a koristev i vitamin C. Ki4iko nz ni jas najverojatno dr najdobro znaat pa taka pravam, prva bremenost mi e i moram da slusam kako mi velat user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 1979
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.11.2014 19:59:59   
Ki4iko
Трудници,денес цел ден ми зујат ушите ,ми се затнати.немам висок притисок, немам главоболка.Дали некоја имала ваква ПОЈАВАuser posted image

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 1980
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
24.11.2014 23:14:33   
lina8
Lele ova so kaslicata veke ne se trpi,pijam antibiotic almacin ama nemam podobruvanje nikakvo,maticnata mi go Dade antibiotikot aka me pomaga a se davam go slajm,during povrakam of napnuvanja,pomos drugiot mesec treba da we porodam so carski rez,a neznam dali me porodat tolku nastinata. Pomos

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 1981
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.11.2014 9:41:24   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: lina8

Lele ova so kaslicata veke ne se trpi,pijam antibiotic almacin ama nemam podobruvanje nikakvo,maticnata mi go Dade antibiotikot aka me pomaga a se davam go slajm,during povrakam of napnuvanja,pomos drugiot mesec treba da we porodam so carski rez,a neznam dali me porodat tolku nastinata. Pomos


i mene mi treba help pod itno, vo ista situacija sum, se gusam vo slaemi, maticniot opst lekar mi vika prirodno samo cajcinja, ginekologot mi vika propolki zemi a so e toa bre, kako bonboncinja,nikakvo care od niv ....ufff vise!!!! koga kaslam se napnuvam,mislam deka ke mi izleze bebco user posted image a najtragicno e so poradi postavenosta na user posted image izgleda i ja ke moram so carski, 32 nedela sum, i kaj mene se blizi krajot ama sea lina8 me plasis so vikas deka mozno e da ne poragjaat so tolku silna nastinka...uste toa mi fali user posted image aman vise, ako znae nekoj care nekoe za spas od ovaa nastinka neka kaze odmaaaaa user posted image

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 1982
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.11.2014 11:13:26   
lolla RR
Алекс, а да пробаш со APIX прашоци за растворање и паралелно со тоа, апикс бонбони за жвакање? Исто етерично малско од чајно дрво многу помага за инхалации и пиење со чај ама не сум сигурна колку може да се консумира во бременост. Лимонади со портокал, 2 пати дневно. Мислам верувам дека се си пробала, ама еве да се умешам.

Исто знам за чај од кромид за кашлици, чај од бел слез ама за него не знам дали смее. Многу течности пиј да не дехидрираш. Прополис 2-3 пати дневно. Плакни ја устата со превриена солена вода за дезинфекција...

Ајде со лесно нека мине.

И да прашам кога точно почнува 3 тромесечје, со полна 27 недела?

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 1983
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.11.2014 11:19:52   
Ki4iko
Трудници,пробајте и со прополис спреј за грло, инхалирајте неколку пати дневно,мене ми се ублажи настинката на таков начин,избегнувајте да кашлате и да се напнувате ,и ви посакувам што побрзо да помине user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1984
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.11.2014 11:59:54   
Aleksx2Leon
Алекс, а да пробаш со APIX прашоци за растворање и паралелно со тоа, апикс бонбони за жвакање?



ovoj del ostanuva da go probam,drugoto mi e veke probano bez znacajno podobruvanje... user posted image limonadi, propolis, caevi sekakvi, i toj so kromid,jabolko i luspa od orevce demek za kaslica ama od nego mnogu povrakjamuser posted image i ovoj sprejov so go predlozi Ki4iko ke go zemam da vidam dali ke dade rezultat user posted image

Vi blagodaram mnogu za sovetite user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1985
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.11.2014 12:01:33   
Aleksx2Leon
И да прашам кога точно почнува 3 тромесечје, со полна 27 недела?



da, barem kolku sto znam jas taka e, so polna 27ma nedela vleguvas vo 3to tromesecie user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1986
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
25.11.2014 13:32:24   
Melanija RR
user posted image настинка не трае цел месец не се секирајтеuser posted image Инаку многу имаа кашлица воопшто и јас сува 1 недела полудев па грло ме болеше па крајници.Веројатно е голема загаденост па кога излегувате шал на уста.
За царски си има терапија баш антибиотик потоа ,така што не му ја мисите а и до последно бебече може да се сврти а всушност постојано и се вртиuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 1987
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.11.2014 8:14:03   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

user posted image настинка не трае цел месец не се секирајтеuser posted image Инаку многу имаа кашлица воопшто и јас сува 1 недела полудев па грло ме болеше па крајници.Веројатно е голема загаденост па кога излегувате шал на уста.
За царски си има терапија баш антибиотик потоа ,така што не му ја мисите а и до последно бебече може да се сврти а всушност постојано и се вртиuser posted image


kaj mene bogami trae i povise od 1 mesec veke, prvo bese suva kaslica,potoa so proziren sekret od nos i sea dojde do zelen sekret,vospaleno grlo...katastrofa, sinoka zavrsiv i na dezuren, 4 dena po red imam strasna glavobolka koja mislev e od nastinkata i od sto go duvam nosot na 3 minuti user posted image koga toa pritisokot 80 so 60 user posted image i mi rece soleno nesto da kasnam da se opravi malce, ne znam na sto da go pripisam sea ova zasto nizok pritisok ama nikogas ne sum imala.... i zamislete, jas bidejki kako so kazav 4 dena po red navecer imam uzasni glavobolki i zemav na svoja raka si se napiv ventor i sea custvuvam golema griza na sovest zasto doktorkata rece od niv sum mozela nedaj boze da pometnam user posted image user posted image
a bebco daj boze da se svrti (ma da izgubiv nadez veke user posted image ) zasto od samiot zbor carski REZ mi se ezi kozata user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1988
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.11.2014 10:22:03   
Ki4iko
Лекарста во бременост на своја рака-никако! не се работи за грижа на совест,туку,нели сите лекарстав директно се лачат преку постелката и доаѓаат до плодот.Совет од лекар побарајте и што побрзо да помине user posted image

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 1989
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.11.2014 12:48:29   
Melanija RR
Нема ништо страшно во царски еве јас сум и баш супер поминав,слободно што сакаш прашај во темата Царски рез user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 1990
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.11.2014 13:46:19   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Нема ништо страшно во царски еве јас сум и баш супер поминав,слободно што сакаш прашај во темата Царски рез user posted image



Sigurno i ne e strasno kako sto go zamisluvam ama jas sum preplasena bidejki bratucetka mi lani se porodi carski, okapa 1 nedela u bolnica, mleko nemase skoro mesec posle toa user posted image a ranata da ne zboram, mnogu tesko i zarasna i bese da ne recam "zakovana" za krevet, mislam deka deteto 2 meseca ne si go vide asalno....ne znam, sigurno zavisi i od organizam i od slucaj do slucaj ama sepak... user posted image user posted image user posted image user posted image ali ako mora muski ke izdrzime,so drugo preostanuva user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1991
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.11.2014 17:20:41   
lina8
Jas primav almacin pa go prekinav Sega sumamed mi Dade doktorot,pa we nadevam del kemi pomini avaa kaslica

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 1992
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.11.2014 19:14:57   
Ki4iko
И јас некако имам страв ос операции,нели и царски рез спаѓа тука. за првото дете се породив природно,се надевам и овој пат ќе биде природно.лина8 што побрзо да помине ,доста јаки лекарства си примила.

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 1993
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.11.2014 0:08:44   
semrabebe
Zdr idni mamicki jas sum vo 32 ned I bebeto mi tezi 250o I 50 santimi inace se naogam vo germania I vamu dr mi dade da odam vo bolnica da zakazam pregled da vidat dali bebeto kese rodi pred vrame I dali ki bide na carski ili normalno I malce pocnav dase otvaram imal li nekoj vakov iskusvo pozrav


(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 1994
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.11.2014 8:45:27   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: lina8

Jas primav almacin pa go prekinav Sega sumamed mi Dade doktorot,pa we nadevam del kemi pomini avaa kaslica


mene vcera maticniot mi vika leleeee ama zeleni mrsuli, auuu ti bakterija imas, obavezno cefaleksin, i mi prepisa,vikam pa dobro be, ja mesec dena sum taka,me ostavi da se mucam, mi vikas caevi samo a sega znaci mozelo antibiotik i on kratko i jasno- prvo se tretira prirodno pa ako ne biva togas lekovi user posted image user posted image valjda care nekoe ke ima od niv, i propolis sprej za grlo mi dade i pantexol mast zasto nosov kaj i da e ke mi padne od tolku smirglanje so palomi user posted image

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 1995
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.11.2014 8:49:32   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

И јас некако имам страв ос операции,нели и царски рез спаѓа тука. за првото дете се породив природно,се надевам и овој пат ќе биде природно.лина8 што побрзо да помине ,доста јаки лекарства си примила.


i mene prvoto prirodno mi e rodeno, i imam super iskustvo i zatoa i jas si se nadevam potajno deka cucava ke se sozali na mama pa ke se svrti kako so treba user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 1996
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.11.2014 13:44:28   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: semrabebe

Zdr idni mamicki jas sum vo 32 ned I bebeto mi tezi 250o I 50 santimi inace se naogam vo germania I vamu dr mi dade da odam vo bolnica da zakazam pregled da vidat dali bebeto kese rodi pred vrame I dali ki bide na carski ili normalno I malce pocnav dase otvaram imal li nekoj vakov iskusvo pozrav



За што искуство прашуваш? Ти рекоа на преглед дека си отворена?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот semrabebe)
Непосредна врска до пораките: 1997
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.11.2014 14:12:18   
semrabebe
Mi kazaa deja sum otvorena malce I deka bebeto e golem I me prakat vo bolnica tamu da odredat koga dase porod
am

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1998
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.11.2014 14:33:00   
Melanija RR
Ако си отворена во 32 недела најдобро е како што ти кажале да одиш во болница таму најдобро ќе ти кажат дали да мируваш до 36 недела .Со лежење може да се доноси бременост, а ако е поголемо тие проценуваат дали е најдобро да е со царски рез

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот semrabebe)
Непосредна врска до пораките: 1999
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
27.11.2014 16:26:34   
Ki4iko
Семрабебе, како видоа дека си отворена,имаше ли болки? ако те советувале да одеш на болница да лежиш,мислам дека така е најдобро,за да не дојде до предвремено породување

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2000
Страница:   <<   < Претходна страница  78 79 [80] 81 82   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  78 79 [80] 81 82   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Каде за Нова Година?
Еца

Каде ќе ја дочекате Новата Година

Дома (61%)

Кај пријатели (15%)

Ресторан (8%)

Кафе бар (3%)

Дискотека (6%)

На Плоштад (8%)


Број на сите гласови: 145

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!