|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 11:38:26   
profesorica
до после божик???? тогаш ќе има 19 месеци веќе user posted image user posted image user posted image

незнам денес ке го прегледаат и крвна слика обавезно ќе му правиме.ич не сум за вакцина, ми е страв.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 11:45:06   
majka 79
diteper,dava losi reakcii,barem jas imam takvo iskustvo.
zatoa nie primame acelularna diteper na imunologija.
vakcinata e procistena i ne dava nikakvi reakcii,ama bas nikakvi.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 11:46:32   
mami
И ние сеуште не сме ја примиле..убаво ти вика Мила на мама, почекај..не значи дека по секоја цена мора точно во тој месец да се прими вакцината...Еве на Лука пак почна да му се затнува грлото, кашла и нема шанса да прима..ке чекам прво да му помине, па ке одиме кај матичната, ако даде зелено светло тогаш..

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 14:39:23   
Еца
нана како е твоето мало, има ли сеуште температура

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Несакани реакции од вакцина!
23.12.2009 9:31:35   
profesorica
бевме вчера на преглед и на боцкање.нашата докторка вика дека има шлајм меѓу грлото и носот и + на крвна слика покажа вироза и пак ни одобри да се вакцинираме бе user posted image user posted image user posted image а за целуларните вакцини вика нема потреба па он сите ги примил...и + вика не е страшно мала температира. ако имал многу висока тогаш може а инаку не беше ни заинтересирана да ми даде упат за имунологија

user posted image user posted image user posted image

и на крај и викам:јас би да почекам со вакцинава додека не оздрави.вика:па чекај може и после нова година.и изгледа ќе чекаме.многу ми е страв од несакани реакцииuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Несакани реакции од вакцина!
24.12.2009 23:08:58   
nana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

нана како е твоето мало, има ли сеуште температура



Другиот ден сабајле повторно имаше доста висока температура и го однесовме на лекар, на преглед беше се добро, направивме крвна слика па леукоцитите беа малку повишени и за секој случај ни дадоа антибиотик user posted image  ќе си пукнам од мака големиот има 3 год и досега двапати пиел антибиотик а ова на три месеци па веднаш со лекови, ама тоа е што да се прави. Најмногу ми е криво што не сум баш убедена дека се работеше за инфекција, сепак најверојатно беше од вакцината user posted image
Како и да е, сега е добар уште истиот тој ден престана да качува температура
Ти благодарам Еца на грижата и за информациите за ацелуларните вакцини user posted image


_____________________________

God helps those who help themselves

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Несакани реакции од вакцина!
24.12.2009 23:35:45   
Еца
Нана мој совет, за наредната вакцина барај си упат на имунологија и носи го таму. Имаш оправдание, долго време висока температура и страв од несакни реакции. Ни да мислиш, ни да се грижиш

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Несакани реакции од вакцина!
15.1.2010 8:18:23   
profesorica
Дамјан е цел како успорен и пропаднат од вчера од вакцината.Имаше температура некоја подоле од 38 степени но сепак се жалеше на болки во рачето, има црвенило на раката а вчера поврати три пати.неможевме да му измериме темп.еднаш од плчачење поврати, се плаши од топломеротuser posted image user posted image user posted image

катастрофа сме аман више со овие вакцини.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Несакани реакции од вакцина!
15.1.2010 8:37:25   
Еца
Повраќашеuser posted image Леле ако од нешто ми е страв тоа се вакцините. И сега како е професорица.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Несакани реакции од вакцина!
15.1.2010 8:40:13   
profesorica
па успорен филм, се жали на рачето и само оди да му го бубнуваат.сабајле не беше топол во главчето, ваљда нема тепм.

леле јас ептен се плашам и само одложував да не му ја стават.

инаку сабајле кога го ранев одеднаш почна да добива нагон и престанав, леле ако повратеше пак, ќе се задавев.после пиеше сок и гледаше трактор том.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Несакани реакции од вакцина!
15.1.2010 8:43:24   
Еца
професорица болките во рацето ке ги осека уште неколку дена, знам по Мартина, а ова со повраќањево баш ме загрижи. Епа ептен сум изреволтирана, за глупости правење државата има пари, а скапо им е да ги воведат ацелуларните вакцини како редовни и да ги заштитат најмалите од несаканите реакции на овие вакцини.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Несакани реакции од вакцина!
15.1.2010 8:46:15   
profesorica
а за ацелуларните вакцини матичната педијатар не беше ни заинтересирана да ми даде упат.ах ништо не му е готово ги примил ситеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Несакани реакции од вакцина!
29.1.2010 11:30:02   
Mila na mama
Вчера примивме ДТР и полио и првпат од толку примени вакцини дигна температура. Не многу 37,7 до 38,1 ама е кенкава теско и е цела нок немирно спиеше. Останува уште хемофилус инфлуенца на 8 февруари и чао до 4 години. 

_____________________________

love u all

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Несакани реакции од вакцина!
13.4.2010 17:46:59   
bucko 1
ne sakam da palsam nikogo no poleka luge so vakcinite pretpazlivo potocno moze da se dobijat zivotni problemi a ne samo temperatura i osip.ne znam kako moze najsigurno covek da se osigura dali na svoeto dete da dade nekoja vakcina ako znae nekoj neka kaze ama edno znam deka moj blizok koj sega ima 52 godini e poluinvalid od vakcinata za detcka paraliza koja ja primil na4,5 godini dotogas bil sosema zdravo dete koe odelo vozelo tocak itn.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Несакани реакции од вакцина!
13.4.2010 18:05:59   
pacuvce
Се повеќе и повеќе сум скептична во врска со вакцинирањето на децата и исправноста на вакцините кои ги примаат...Кај нас на пример последните две дози на Ди-те-пер беа проследени со повеќедневвно црвенило на местото на боцкање и тврда грутка,за која добив информација од докторката дека е резултат на потешко ресорбирање на вакцината од страна на организмот...user posted image user posted image user posted image И се си мислам,што ако тоа има некакви последици понатаму?Кој ќе ја сноси одговорноста?Кој ќе каже дали е од тоа?Се повеќе се плашам од несакани реакции каков што беше случајот со Анушка и Мила...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Несакани реакции од вакцина!
13.4.2010 18:13:39   
riba79
dali dokolku nekoj roditel odluci da ne mu ja dava di-te-per vakcinata na svoeto dete (zaradi potekloto na vakcinite,povrzanosta dokolku ja ima so autizmot) ke bide kaznet i kakvi se tie kazni?pa ako se paricni bolje covek da plati i da ne mu ja misli.user posted image zasto ova vakciniranjevo stana uzasuser posted image ako nekoj znae neka pise.pozdrav

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Несакани реакции од вакцина!
13.4.2010 19:26:05   
Весна
Риба79, еве тука имаме пишувано за сенешто околу вакцините, законите и казните: http://www.ringeraja.mk/forum/fb.asp?m=90236

Јас веќе пишав дека моево дете нема да го вакцинирам се` додека не се обезбедат прочистените вакцини. Ако треба и ќе се отселам од Македонија, џенем ќе фатам, но нема да ризикувам за -којзнае со што- да ми ја боцкаат Јана. user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Несакани реакции од вакцина!
13.4.2010 20:30:48   
bucko 1
jas go pisav moeto mislenje na linkot od vesna sto e pogore

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Несакани реакции од вакцина!
6.5.2010 23:30:44   
bucko 1
ima li nekoj strucen da go potvrdi ili negira ova

Што содржат вакцините:
Формалдехид
Жива
Алуминиумски соединенија
Фенол
Боракс (отров за мравки)
Глицерин
Антифриз

Плус отрови кои се мешаат со човечка крв:
Животински органи
Ткиво и крв (мајмуни, крава, кокошка, свиња, кучиња, мртов човечки фетус и т.н.)

Отровни животински вируси
Како SV40 кој предизвикува рак кај луѓето
Големи протеини
Мутирани (по опасни) човечки вируси во високи дози
Бактериски ендотоксини
Антибиотици
Бактерии
Генетски модифицирана мувла
Латекс
ДНК од животински бактерии и вируси кои кога се инјектирани може да се надоврзат на ДНК на примателот

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Несакани реакции од вакцина!
7.5.2010 0:18:39   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko 1

ima li nekoj strucen da go potvrdi ili negira ova

Што содржат вакцините:
Формалдехид
Жива
Алуминиумски соединенија
Фенол
Боракс (отров за мравки)
Глицерин
Антифриз

Плус отрови кои се мешаат со човечка крв:
Животински органи
Ткиво и крв (мајмуни, крава, кокошка, свиња, кучиња, мртов човечки фетус и т.н.)

Отровни животински вируси
Како SV40 кој предизвикува рак кај луѓето
Големи протеини
Мутирани (по опасни) човечки вируси во високи дози
Бактериски ендотоксини
Антибиотици
Бактерии
Генетски модифицирана мувла
Латекс
ДНК од животински бактерии и вируси кои кога се инјектирани може да се надоврзат на ДНК на примателот



Вака, не дека сум најстручна ама можам да кажам дека скоро сите набројани материи е можно да се наоѓаат во вакцините ама тоа и не е толку страшно како што изгледа и како што некои луѓе сакаат да не убедат.  Концентрациите на овие материи во вакцините се толку ниски што и не се детектабилни со стандардните методи. Ги има во толку мали трагови што никој не може да тврди дека можат да ни наштетат.
Невозможно е потполно отстранување на резидуите од растворувачите кои се користени при изработката на вакцините па од тука би можело да се детектираат (!!! не да се квантифицираат!!!) траги. Тоа е објаснување за првата група наброени супстанци.
За трагите од ткива објаснувањето е дека вакцините се продуцираат во живи клетки.

Некои од набројаните „штетни материи“ нема никаква логика да стојат во листата. Со најголем дел од нив се среќаваме секојдневно и секојдневно ги внесуваме во нашиот организам. Ако размислуваме така не би требало да помислуваме да пиеме било какви лекови па дури и да јадеме преработена храна.
Се на се, користа од вакцините во огромна мера ги надминува потенцијалните несакани ефекти, како индивидуално така и на глобално ниво.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Несакани реакции од вакцина!
7.5.2010 8:38:49   
bucko 1
ok tanja i ja ne znam samo plivam po kupot od informacii,no ako zboruvame za takvi sitni tragovi vo toj slucaj homeopatijata e mnogu podobra kako medicina vo toj del otkolku vakcinite.za nea barem znam deka se bazira na takvi mali kolicini i kolku sto znam uspeva,a klasicnata medicina vika deka toa e sarlatanska prevara,zatoa sto tragovite od sostojki bile mnogu mali vo homeopatskiot lek, a vaka izleguva deka i oni go pravat istoto samo na nivni nacin koj ako gi sodrzi tie navedeni raboti prasanjeto bi mi bilo dali tie zanemarlivi kolicini isto vlijaat na razlicnata kilaza na decata i razlikata na sekoj organizam posebno.denes se srekavame so medicina koja ukazuva na individualen pristap na pacientot kako najdobra opcija , aovdeka se raboti za ist tretman na site deca ,seto ova mi e malku frik.a i ova mi deluva donekade logicno kako na laik:

-
ДНК од животински бактерии и вируси кои кога се инјектирани може да се надоврзат на ДНК на примателот

sto mislis ti za ova

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Несакани реакции од вакцина!
7.5.2010 13:57:53   
Тања РР
ДНК од животински бактерии и вируси кои кога се инјектирани може да се надоврзат на ДНК на примателот

sto mislis ti za ova


Теоретски е можно но сепак не би можела да кажам колкави се шансите тоа практично да се случи, па дури и ако се случи колкав се шансите од тоа да произлезе нешто негативно. Геномот на човекот е многу комплексен па за да може еден фрагмент од туѓ геном да се надоврзе и тоа да предизвика синтеза на некој нов протеин потребно е да бидат исполнети еден куп услови.

Инаку Буцко во врска со хомеопатијата и принципите на кои се базира, морам да кажам дека се косат со основните принципи на фармацијата кои се многукратно докажани. Истражував пред некое време дали се правени студии кои ја докажуваат ефикасноста на хомеопатските лекови и излезе дека ниедна од студиите не може да потврди врска меѓу хом. лек и подобрувањето на состојбата.
За жал заклучокот на сите такви студии беше дека главна ефективна компонента на хомеопатијата е психолошкиот момент.



(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Несакани реакции од вакцина!
7.5.2010 16:41:43   
bucko 1
ne sakav da te navedam vo razgovorov za da ti nesto priznaes deka moze da se sluci,izvini ako pomisli na toa zatoa sto taa tema e mnogu osetliva.moe mislenje e deka ne e samo teoretski nego deka site takvi slucaii se vodat kako eden vid kolateralna steta i sekogas se nedokazani deka vakcinata go napravila toa sto e malku cudno spored mene zatoa sto sepak ubrizguvaat cudni supstanci so vakcinite vo decata,koj sto konstatiravme deka se vo "zanemarlivi" dozi, a zgora na toa dokazuvaat deka istiot takov zanemarliv procent kaj homeopatijata e psiholoski moment.najcudno e koga se raboti za dete koe e pomalo od 3 godini za kakov placebo moment se raboti toa nikoj ne odgovoril do sega.jas kolku sto znam kako roditel deteto ne moze da rasuduva na toj nacin pa da dobieme psiholoski moment.i koga ke pomislam na sto se e spremna farmacevstkata industrija(mafija)seto toa mnogu me koleba.najnovo e sto novartis sega ima vest deka pronasla lek koj go sreduva x hromozomot,istiot onoj novartis koj e umesan vo svinskiot grip javno i kojznae uste sto tajno.eve ti link:

http://dalje.com/hr-zivot/eksperimentalni-lijek-pomaze-kod-autizma/304013

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Несакани реакции од вакцина!
7.5.2010 16:50:50   
Тања РР
Ах Буцко, Буцко дури сега ќе ми загори ручекот user posted image user posted image user posted image
Не се почувствував намерно провоцирана, немај гајле, јас само имам потреба да го кажам своето мислење. Инаку, наспроти се, ни јас комплетно не и верувам на фармацевтската индустрија.
Секое добро, ќе го коментирам линкот и претходниот пост подоцнаuser posted image

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Несакани реакции од вакцина!
7.5.2010 21:12:03   
bucko 1
e sega nisto kutam ne me biva za jadenje jaglenuser posted image ,ok podocna

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?