|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Несакани реакции од вакцина!
25.11.2009 13:02:15   
profesorica
епа и ние на 18 месеци треба ама не на почеток туку да навлезе во 18ти месец-така ни рекоа.на 22 ри декември.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Несакани реакции од вакцина!
25.11.2009 13:05:47   
Mila na mama
Ние на 29 јануари, а на 25 полни 18 месеци

_____________________________

love u all

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Несакани реакции од вакцина!
25.11.2009 13:09:22   
caci20
Nas ni rekoa deka DTP revakcinacija se dava tocno posle edna godina od poslednata DTP vakcina. Znaci Petar veke ke polni 19 meseci a uste ne primil posto nema 1 godina od vakcinata

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Несакани реакции од вакцина!
25.11.2009 13:16:10   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

пред 1 недела примивме МРП, заушки, сипаници вакцина и ни рекоа дека после 7 дена може да крене температура има ли некој вакво искуство ?


Мартина сеуште ја нема примено поради алергијата, не знам кога ке ја прими, веќе памет немам, а инаку на една моја пријателка девојчето после недела недела дена се исфрлило и го однеле на доктор, испаничени незнаејки што е работава им рекла докторката дека е реакција на оваа вакцина.Осипот се јавил седмиот ден после примање на вакцината.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Несакани реакции од вакцина!
25.11.2009 13:17:59   
mother 29
ние си ја примивме на 18 мм ,нај регуларно и ми се чини ниту температура не  качи!ко на шала ,минавме!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Несакани реакции од вакцина!
25.11.2009 13:25:10   
topce
точно е дека дитепер полио се дава на 1 година од предходната вакцина на дитепер полио без разлика колкаво ќе е детето.
досега не сме имале никаков проблем со вакцините ама бидејки малото оди во градинка кога ми кажаа дека на 7 ден може да има реакција се загрижив, зашто може тогаш да биде во градинка.
им кажав јас на негувателките.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Несакани реакции од вакцина!
25.11.2009 13:50:06   
big_mama817
син ми послем едена недела откако ја прими оваа вакцина имаше реакција занчи имаче мала покачена температура ништо страшно го земав од градинка и го однесов на лекар др. ми кажа дека е реакција од вакцината user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Несакани реакции од вакцина!
25.11.2009 13:55:58   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

епа и ние на 18 месеци треба ама не на почеток туку да навлезе во 18ти месец-така ни рекоа.на 22 ри декември.



па што ги знам, кога рекле тогаш, ама и онака ке се одложи па ке биде веќе влезен во 18от месец

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:13:05   
nana
На 3 месеци ставивме ДТП, полио и хиб и еве веќе 5ти ден има повишена температура, имал ли некој вакво искуство? Се уплашив да не се надоврза некоја настинка но педијатарот вели дека е можно вакцините да даваат вакава реакција цели 7 дена user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:16:00   
Еца
Мислам информацијата дека вакцините даваат реакција повишена тем. до 7 дена не е точна, бидејќи сега во септември кога Мартина ја примаше дитепер, ревакцината, имаше два дена температура, педијатарот ми рече, ако има и утре, донеси ја обавезно, повеќе од три дена не треба да има тем. како реакција на вакцината. Не знам, искрено да му провериш крв па да видите да не има недај боже настинка.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:17:27   
Еца
нана во среда сум на имунологоја за ацелуларни вакцини, баш ќе ја прашам докторката, дали ако еве детето толку време има темп. од вакцината би требало наредната да ја прими ацелуларна? 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:19:42   
nutelizza
нана ти давај му парацетамол превентивно

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:24:39   
nana
Утре дефинитивно ќе го носам на лекар веќе паника ме фаќа, немам вакво искуство со поголемото дете. Секако прашај Ецо за ацелуларните вакцини баш ме интересира, фала.  

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:29:27   
nana
Не беше толку висока температурата за парацетамол, се симнуваше со ладење и намокрени чорапчња во киселна се до вечерва кога се искачи до 39. Кога му дадов парацетамол на не толку висока темп. скроз му ја снижи па го фати треска никако не бидува. 

_____________________________

God helps those who help themselves

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:30:04   
Еца
нана а има апетит, цица или? И колку температура има? Оф леле ова вакциниве ми се најслаба точкаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:34:09   
nana
Да што е најчудно има апетит, си цица. Најчесто имаше 37,7-8 освен вечерва кога се дигна до 39 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:40:31   
nutelizza
Мене температура ми е слаба точка сме имале само еднаш и ме фати паника ко никад.

нана чувајте се и имајте мирна ноќ

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:44:11   
nana
Sega mu staviv eferelgan supozitorija pa bi trebalo dobro da pominime, samo sto mene nema sansi son da me fati, navistina sum isplasena. Vi blagodaram za poddrskata user posted image

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 0:55:29   
Еца
на кој кажуваш нана, моево кога има температура јас око не склопувам, ма нема шанси, понака дремам по десетина минути во полуседечка положба и само и мерам температура. Мм колку пати ми вика ти ма не си со сите, а јас срце ќе ми излета од стравuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 9:56:17   
profesorica
требаше во петокот да ја прими Ди Те Пер прва ревакцина ама ја одложивме затнато му е носето па денес ќе го носиме на преглед и да го боцнат за крвна слика.се некако одложувам.страв ми еuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 9:57:34   
BEBICA
Ajde ne se plasi se dobro ke pomine ke vidis.user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 10:00:33   
caci20
Profesorice nie sega bevme ima dve nedeli i pominavme odlicno, digna samo vecerta temperatura 37.7 i tolku sabajleto nemase nisto. Ke fatat praznici pa posle i da treba nesto nikoj nema da raboti. Zavrsete si rabota na vreme. I jas dusa nemam od vakcinite.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 10:00:36   
profesorica
user posted image user posted image user posted image незнам ми поткашлува и ноќе обавезно прскаме синомарин не може да спие од затнато носе.се мислам дали да чекаме уште една недела за оваа вакцина.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 10:29:45   
Еца
професорица ти однеси го нека го прегледаат, ама ако е таков самите нема да му дадат вакцината, бидејќи за ди те пер треба многу внимателно и детето МОРА да биде здраво, кај оваа вакцина не смее ни носе да тече ниту да кашла. Мој совет однеси го, ама вакцината нека ја прими кога ке си биде сосема здрав. Подобро да задоцните две недели, отколку да настанат компликации од неа.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Несакани реакции од вакцина!
22.12.2009 10:34:21   
Mila na mama
Јас сум за да чекаш до после божиќ. Ем Дамјан ќе оздрави убаво ем ќе им мине новогодишната еуфорија и празнувањето на докторите па и ако не дај боже има реакција ќе бидат тука да му посветат внимание.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?