|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пушење за време на доењето
25.10.2011 11:00:01   
zoka baze
ajde mamicki malku na ovaa tema dali pusite za vreme na doenjeto, znam deka poveketo ne go opravduvaat ova no znam deka ima i takvi primeri.
jas licno go dojam moeto dvomesecno bebe i palam po 5-6 cigari na den


P.S. Ne bi sakala da se navreduvame i osuduvame po odnos na ova prasanje zasto sekoj ima pravo na svoj izbor i svoe mislenje

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 25.10.2011 11:07:31 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пушење за време на доењето
25.10.2011 11:08:06   
kikicka
Jas ne sum za ali sekoj za sebe si znae pa i za svoeto bebe sto e najdobro.Jas bev pushac otkako doznav prestanav odma i otkoga ja rodiv doev samo 3 nedeli i tolku,a cigara zapalv posle 5meseci .ne ni doev ne ni pushev durii otposle bez veze zapaliv od dosada. i sega pusam kutija na 4 dena i najslabite,no ne vo nejzino prisustvo. edna prijatelka pushese za vreme na bremenosta samo najslabite cigari ne se otkaza i seuste pusi dodeka doi.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот zoka baze)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пушење за време на доењето
25.10.2011 11:08:20   
JovanaJ
Imam mnogu primeri od bliski licnosti sto pusele za vreme na doenje kako i za vreme na bremenost. Nisto strasno ne im se slucilo. user posted image
Ama jas licno ne bi pusela. Sum pusela i znam kakva e strasta i zelbata za cigara, ama mislam deka ne bi zapalila vo bremenost i doenje. Nekako koga ke pomislam deka so toa mozam da nastetam na drug nekoj (posebno moe bebe) ne bi mozela.....

(Одговор на членот zoka baze)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пушење за време на доењето
25.10.2011 11:11:21   
Viktori
А да кажете нешто наместо да ракоплескате? Бришам 2 мислења и дискутирајте слободно, што сакате пишете, ама да има за читање user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пушење за време на доењето
25.10.2011 11:14:05   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Imam mnogu primeri od bliski licnosti sto pusele za vreme na doenje kako i za vreme na bremenost. Nisto strasno ne im se slucilo. user posted image
Ama jas licno ne bi pusela. Sum pusela i znam kakva e strasta i zelbata za cigara, ama mislam deka ne bi zapalila vo bremenost i doenje. Nekako koga ke pomislam deka so toa mozam da nastetam na drug nekoj (posebno moe bebe) ne bi mozela.....

i jas isto...a i ne gi podrzuvam ovie so aplauzov..sekoj si ima svoe pravo

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пушење за време на доењето
25.10.2011 11:16:40   
AnnaMolly RR
Не доев, ама не би пушела додека дојам. Се што е лошо се пренесува и на детето.
Јас во бременост не пушев, пропушив 9-10 месеци по породување.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пушење за време на доењето
25.10.2011 11:28:40   
anedespo
Еве нешто за едукација:
1,Доилката не смее да пуши или пие алкохол
. Тие поминуваат во млекото, а воедно ја намалуваат неговата секреција. Да се избегнува пушење во просторијата каде престојува бебето.
2,
Еден од проблемите поврзани со доење и пушењето е тоа што води до намалување на пролактинот во вашето тело, кој може да создаде проблеми со доењето, со други зборови, тоа е потешко за да се произведе млекото.
3,Научните истражувања покажаа дека никотинот што мајката го добива од пушењето цигари ќе помине на детето преку мајчиното млеко .
4,Уште една големо штетно влијание, се разбира, е од втора рака вдишување на чад од вашето бебе, кое е поврзано со респираторни заболувања подоцна во животот (како хроничен бронхитис и астма) на поголем ризик од ненадејна смрт кај доенчињата синдром (SIDS)
5,Бебињата и децата кои се изложени на чад од цигари имаат многу повисока инциденца на пневмонија, астма, инфекции на увото , бронхитис, синуси инфекции, очите, и круп.
6,Јакото пушење од  мајките повремено предизвикува симптоми кај бебето како гадење, повраќање, стомачни грчеви и дијареа.
7,Бебињата чии мајки и татковци пушат имаат седум пати поголема шанса да умрат од ненадејна детска смрт синдром (SIDS).
8,Децата на пушачите имаат два до три пати повеќе посети на лекар, обично од респираторни инфекции или алергија .
9,Децата кои се изложени на пасивно пушење во домот имаат пониско ниво на ХДЛ, добриот холестерол кој им помага во заштита од коронарна артериска болест.



(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пушење за време на доењето
17.1.2014 3:27:14   
Defne90 RR
Барав по форумот таква тема и сосема случајно ја најдов.И јас мислам дека сепак тоа си е став на мајката и право на избор дали ке пуши или не додека дои.Пушач сум од мојата 17 година.Се случувало и две кутии да не ми стигнат.Откако останав бремена со првото синче ги намалив драстично со што до петиот месец од бременоста палев две до три цигари неделно.И после тоа ги оставив и мислев дека никогаш нема да почнам да пушам повеќе.Првото синче не го доев и им се вратив на цигарите по само еден месец од породувањето.Со второто исто знаев да запалам една до две неделно до крајот на бременоста.Откако се породив првите девет месеци воопшто не пушев ми беше многу тешко но сепак издржував.Е после почнав да си палам од една до три цигари дневно понекогаш воопшто и не пушам така во друштво и со кафе само.И откако ке ја испушам цигарата не му давам да цица барем два саати додека да се распадне никотинот во организмот.Не е убаво тоа но сепак мислам дека една две цигари нема да му наштетат многу на детето.Имам пријателка која верувале или не се труеше од цигари и додека беше бремена и додека доеше,значи кутија до две сигурно дневно.Влијаат и те како цигарите врз здравјето на детето но од друга страна пак воопшто не го изложувам на цигари не претстојува во зачадени простории,кај нас дома не се пуши никаде освен на тераса.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пушење за време на доењето
2.2.2014 13:04:11   
Mimi33
И јас ниту пушев ниту пиев за време на двете бремености па ни после нив...Познавам многу мајки кои се пушачи и не дека им се случило нешто страшно но сепак да пушиш пред бебенце е стварно греотка...Како велат пасивниот пушач страда повеќе од оној што пуши,да го труеш малото е жално...Но како и да е секој си знае што е најдобро за нив и за нивните деца.....

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пушење за време на доењето
3.2.2014 0:30:58   
Defne90 RR
Leleeee taka e Mimi ne da e greotka epten e greotka,jas ne znam sto gjavol barav pa otkako izdrzav celi 9 meseci bez da zapalam cigara povtorno zapaliv.Ama moram da vi se pofalam veke 8 dena nemam zapaleno i za da ne potkleknam pred niv i da ja fatam terasata samo cokoladi jadam.Lele metla gi napraviv paketcinjata na decata znaci se predozirav so blago ovie denovi.Samo se nadevam deka ke uspeam vo namerata.Ama si velam stom uspeav 9 meseci da ne zapalam ke uspeam i sega uste nekoj mesec dodeka cica.Samo si se tesam so toa deka kaj nas nikoj nema zapaleno cigara veke 4 godini odnosno otkako su porodena so prviot sin pa barem vozduhot sto go disat e cist.I koga odime na gosti kaj moite ili kaj od maz mi negovite ne im davam da pusta pred niv,obicno vo kujna odat ili na terasa.Ajde drzete mi palci da uspeam vo namerata,veruvale ili ne otkako sum clen na forumov razmisluvam mnogu poinaku i poinaku gledam na rabotite.Zenski stvarno vlijaete pozitivno na lugeto.Toe e toa za moite deca ke storam se i nema nikako veke da gi trujam.Dosta bese.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пушење за време на доењето
3.2.2014 10:45:44   
deluxe
Дефне,супер што сега во моментов се трудиш да ги оставиш цигаритеuser posted image и гледаш по секоја цена да ги заштитиш своите деца од чадот на цигарите,кој добро знаеме колку е штетен за младиот организам.Не знам дали сеуште доиш,но како што разбрав од погоре напишаното,си палела по некоја цигара во бременоста и во доењето.Значи сепак децата никотинот го примале преку млекото и крвотокот(додека биле во мешето).Тоа што сега го правиш е за твое добро,децата и онака не ги изложуваш на чад,пушиш на тераса.И јас сум пушач,пушев и во бременост и во доење,но не го гледам ефект сега да ги откажам цигарите кога децата немаат никаков контакт со никотиниот(пушам само на тераса)тоа требаше да го направам додека децата зависеа од мене(бременост и доење)Сега што и да направам е само за моето здравје...user posted image Се друго е залажување...Стискам палци да успеешuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 3.2.2014 10:48:24 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пушење за време на доењето
3.2.2014 10:49:34   
Mihaela 2010
Pusam,ama ne sum strastven pusac,mozam cela nedela da ne pipnam cigara,a moze vo denot da zapalam nekolku,ama deka sum zavisna ne...Koga doznav deka sum trudna pa se do god i 5 meseci dur ja doev ne zapaliv nitu edna cigara
Doma vekje i pred da se rodi M zabraneto e pusenje,a pogotovo pa sega so dete -nema sansi
Koga ni doagaat gosti,obisno si znaat deka ne se pusi doma,posto i tie so so mali deca pa si iskacame nadvor u dvor..zimno vreme e malku studenko ama letno nema gajle...
Taka da epten sum protiv pusenje za vreme na bremenost i doenje,pa koga ke vidam trudnica so cigarata ufff ama ic ne mi ide...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пушење за време на доењето
3.2.2014 11:06:58   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Сега што и да направам е само за моето здравје


no sepak sto i da napravis indirektno vlijaes i na decata, ne go zaboravaj toa
zdrava majka e sepak podobro otkolku majka zavisnik od nikotin (ili bilo koja druga zavisnost) koja go rizikuva svoeto zdravje

dafne ok e da se potrudis da gi otkazes cigarite, no vozdrzi se i od cokoladi, bidejki i od seker se stanuva zavisen i negovo prekumerno konzumiranje moze da te odvede vo vlosuvanje na zdravjeto, najdi si nekoja druga zanimacija sto ke te drzi podaleku od cigarite

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пушење за време на доењето
29.9.2015 10:45:11   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tamara..

Me interesira sto mislite za "pusacite doilki"? Dali voopsto ima nekoj sto e pusac a doi? Znam ne e vo red i pozelno e da ne se pusi, no sepak me interesiraat vasite mislenja:)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas koga ostanav bremema, prvo nesto sto napraviv- gi otkazav cigarite..Toa bese pred 8 ipol godini i eve den denes ne pusam.. Mislam deka treba da se svesni site koi pusat za vreme na bremenost i doenje, deka so toa mu stetat na deteto i deka vredi da se zrtvuvaat za nego i da se otkazat od cigarite vo toj period.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пушење за време на доењето
29.9.2015 10:48:46   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Не се работи за тоа дека не е пожелно, туку дека е забрането да се пуши додека се дои... Не знам за другите, но јас имам нула толеранција за пушење. Мислам дека тоа е себичност на мајката за која плаќа бебето со слаб имунитет и живот полн настинки и пневмонии. Ако некој мисли спротивно, нека ме просветли.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?