|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крварење во бременоста
29.7.2010 12:37:55   
natasinka
Здраво на сите
И јас го имам истиот проблем.Во 6 недела од бременоста прокрварив (инаку ми е втора бременост,а со првата бременост немав никакви проблеми).Останав бремена после 7 години,не од што не можевме туку така си сакавме.Ми дадоа утрогестан и прогестерон депо инекции.Сега сум во 11 недела,ама крварењето се појавува на секои 2 недели понекогаш и на 1 недела.Трае 1 ден и после нема.Баш вчера пак прокрварев и денес имам малку.При секое крварење се вадам од памет,Првиот пар се онесвестив.Докторката ми вика до 13 недела така ќе биде,не се плаши.Главата ми е полна со глупости,дали ќе го биде бебушот?На 18 август сум на контрола до тогаш како ќе биде незнам.Поздрав до сите.


(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Крварење во бременоста
29.7.2010 13:00:51   
vezilka RR
natasinka, само без стресови, со тоа дополнително си го зголемуваш ризикот. Јас истото го пројдов, ама баш исто ми се случуваше и еве сега сум 23 недела и сега се е под контрола, бебушот расте и се е ок. Само треба да внимаваш да не се движиш, да не стоиш на нозе и да не креваш ама баш ништо. Знам колку ти е тешко, ама издржи..и се ќе биде ок, и нормално редовни контроли и да се придржуваш до она што ќе ти го пропише докторот. Поздравче :)

(Одговор на членот natasinka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Крварење во бременоста
29.7.2010 14:08:20   
macule
natasinka nemoj da se sekirash samo pozitivno razmisluvanje. Istot i mene mi se slucuvashe sega sum 21 i se e vo red. Do 17 nedela sekoja nedela primav inekcii progesteron depo i piev tableti dobreston 3 pati na den.  I miruvaj mnogu i ne se zamaraj barem do 18 nedela posle ke vidish deka se ke se sredi. Uzivaj vo bremenosta :)))**

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Крварење во бременоста
29.7.2010 14:31:39   
natasinka
Благодарам многу што ме охрабривте.Се надевам дека ќе се среди ама многу ми е тешко,само ми се плаче.

(Одговор на членот macule)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Крварење во бременоста
29.7.2010 14:41:26   
vesna1
Natasinka, ne se sekiraj i mojata bremenost bese takva. Prokrvarev edno 20-30 pati da ne te lazam. Idam vo WC i gledam gakite utop od krv i se vadev od pamet, odma na eho da se vidi bebuska dali e dobra.
Na kraj mi rekoa deka bremenosta mi e takva mi pukaat kapilari vo matkata, primav inekcii progesteron i posle 20 nedela se stabilizira. I bebuska se rodi zdrava i prava.
I tebe ti posakuvam da ja rodis zdrava i pravauser posted image

(Одговор на членот natasinka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Крварење во бременоста
29.7.2010 21:08:31   
Eli2010
Natasinka,slucajno svrtiv na ovaa strana i sakam da ti dadam poddrska.Nie lekuvame sterilitet,posle neuspesni inseminacii ke pravime tesa,a se nadevame i in vitro kaj Dr.Tase vo Plodnost.Moram da priznaam deka dobivme vpecatok deka doktorot e golem strucnjak i profesionalec,taka sto imam nadez( iako pred nekolku meseci los spermogram....)
Toa sto sakam da ti recam e da gi sledis sovetite od tvojot lekar ,da se odnesuvas kako se da e vo najdobar redi da mislis samo na dobri raboti...Ne gubi ni minuta vo predviduvanje na nesakani scenarija...Taka ke si pomognes i sebe da si smirena,no i na site tvoi okolu,a najmnogu na vaseto user posted image
Pozdrav i ti posakuvam mir i ubavo raspolozenie

(Одговор на членот natasinka)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Крварење во бременоста
30.7.2010 8:46:37   
natasinka
Благодарам за подршката Ели,ти посакувам и јас тебе среќа и што поскоро да  ги видиш овие две црти user posted image !
Поздрав.

(Одговор на членот Eli2010)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Крварење во бременоста
30.7.2010 10:44:43   
Slagjana
Наташинка не се секирај. На многу им се случува тоа, па и јас поминав низ истото. Крварев од петта до осма недела со прекини. Уште веднаш почнав да примам Прогестерон депо. Докторот ми рече да мирувам повеќе до 12-та недела. Многу се нервирав тогаш и само одев во ВЦ да проверам како е состојбата. Па се добро заврши и имам прекрасно ангелче од 5 месеци. Ти посакувам што побрзо да се среди и да уживаш во останатите денови од бременоста.

(Одговор на членот natasinka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Крварење во бременоста
4.8.2010 20:58:57   
lidi
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Јас со втората бременост имав болки во стомакот и отидов на гинеколог и не ехо се виде некое внатресно крварење.Бев 8 недела бремена и се гледаше бебето и точка кај што е крварењето.Ми дадоа вагиналети утрогестан еден месец а потоа др. ми кажа да ги пијам до 3 ипол месеци.Лежев,многу одмарав и потоа се средија ја работите и имав супер бременост и доста бев активна до последен ден.Ќе заборавев и сексуална апстиненција задолжително.Кај мене беше од хормонално пореметување кое беше предизвикано од стрес што го доживеав пред да останам бремена.А како сум останала со таков стрес и јас се чудам сега.

Psihicki mi pomogna sto citam deka tvojata bremenost se zavrsila kako sto treba zatoa sto jas sum vo 6 nedela i vcera prokrvarev i na eho se vide isto kako kaj tebe nekoe vnatresno krvarenje.I kaj mene se gledase bebeto a i tockata kaj sto e krvarenjeto i gin rece deka ne e opasno ne e blisku do bebeto (ama uste ne sum smirena) Mi dade utrogestan mi stavi i inekcija i mi rece da se zakovam za krevet...u petok odam na kontrola a do togas se nadevam nema da spobudalam...sega samo se molam so moeto ,,mawecko,, ke bide se vo red

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Крварење во бременоста
4.8.2010 22:32:25   
Јасминка
Јас со втората бременост (после прва нормална бременост) прокрварев во 13. недела. Со Утрогестан и мирување се среди работата, иако знам како е при секое одење во тоалет да проверуваш дали крвариш или не, навистина е ужасно. Многу ми помогна и позитивната енергија на сите околу мене. Не ми ја кажаа точната причина за крварњето, но и јас пред да забременам имав хормонални поремување од стресови. Сега имам слатка бебушка од 11 месеци.
Само напред и храбро!

(Одговор на членот lidi)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Крварење во бременоста
8.11.2011 8:08:53   
marinka80
Mamicki pomagajte ova mi e vtora bremenost prvata mi pomina vo najdobar red sega imam since 3 god no bremena sum po vtor pat 27 nedela sum prokrvarev dvadena po red no samo po malku odnosno po nekolku kapki bev na lekar i mi rece deka ne e nesto seriozno bebeto e dobro no ne mi dade nikakva terapija samo da odmaram no mnogu sum zagrizena sekoe odenje vo wc jas samo proveruvam da ne ima nesto lele ke poludam a zgora na se i ne mozam da lezam user posted image zosto ova se se slucuva i imal li nekoj kako mojot problem mnogu se plasam od predvremeno poroduvanje

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Крварење во бременоста
8.11.2011 8:16:33   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: marinka80

Mamicki pomagajte ova mi e vtora bremenost prvata mi pomina vo najdobar red sega imam since 3 god no bremena sum po vtor pat 27 nedela sum prokrvarev dvadena po red no samo po malku odnosno po nekolku kapki bev na lekar i mi rece deka ne e nesto seriozno bebeto e dobro no ne mi dade nikakva terapija samo da odmaram no mnogu sum zagrizena sekoe odenje vo wc jas samo proveruvam da ne ima nesto lele ke poludam a zgora na se i ne mozam da lezam user posted image zosto ova se se slucuva i imal li nekoj kako mojot problem mnogu se plasam od predvremeno poroduvanje

jas so prvata bremenost krvarev vo pocetokot i se regulira so utrogestan i so nekakvi si inekciii i miruvanje...Ti stom si 27ma nedela ne e tolku strasno...Mislam strasno e no ne za panika....stom doktorot ne reagiral so terapija znaci nema potreba...Takvo krvarenje moze da se pojavi posle odnosi ili posel vaginalen pregled...Ne se sekiraj i ajde so lesno neka ti e,da si rodis zdravi i zivo user posted image

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Крварење во бременоста
8.11.2011 12:42:39   
marinka80
ti blagodaram miana se nadevam se ke bide vo red

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Крварење во бременоста
12.11.2011 22:05:13   
zagrizenaa
pozdrav na site i vi posakuvam lesna bremenost.sega sum 18 skoro 19 nedela od bremenosta no posle poloviot odnos pred nekoja vecer prokrvarev,.neznaev kaj da fatam se stresiv cela vecer nemozev da zaspijam umot mi bese vo moeto bebce.zakazav odma pregled drugiot den so bebceto fala mu na gospod e super.zdravo pravo.no mi pronajdoja polip izrastok od placentata gin veli deka ne nisto strasno no mi zabrani da imame odnosi za da ne dojde do razranuvanje na polipot sto doveduva do krvarenje.i mora da pravam redovni kontroli da vidie dali ke rasti polipot vo slucaj da nedaj boze rasti moram da odam na podvrzuvanje mislam deka se narekuva SERKLAZ ...sega za sega e super seuse e mal polipot kako zrno grasok.taka mi rekoja.ve molam za nekoe iskustvo ili nekoj priroden lek za lecenje na polipi vo bremenosta...pozdrav

< Поракaта ја уредил zagrizenaa -- 12.11.2011 22:07:57 >

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Крварење во бременоста
15.11.2011 2:48:23   
crvce
Prvata bremenost mi zapocna so krvarenje,piev utrogestan,primav progesteron inekcii nosev bliznaci koi pokazaa mala srceva akcija i ja izgubija i morav da abortiram,posle 6 meseci i site ispituvanja ostanav pak bremena i povtorno so krvarenja,pak piev utrogestan,progesteron inekcii i posle nekolku jaki krvarenja se stabilizira situacijata,celA BREMENOST JA POMINAV vo boledvanje,,lezenje,odmaranje,odev na 2 nedeli na kontroli vo remedika na skrininzi se bese super so bebceto,site organi dobro razvieni se ok,,se porodiv i posle 3 den se slusnalo sum na srceto i vednas vo sk,otkrija srceva mana kaj bebceto koja mora da se operira,,,user posted image ne mozam da vi opisam kako se odvovase mojot zivot posle seto ova,,,a bebusot zdrav ,si jade nema nikakvi znaci deka ima mana.Imam dokument od remedika aj da ne ja spomenuvam doktorkata dekA SO SRCETO SE E VO RED. Letoto bevme vo Bugarija dijagnozata sto ni ja postavija tuka vo klinika izleze ne tocna polesna mana bila,go napravija sonceto operacija i sega imam kompletno zdravo dete ,,, veke nemam doverba vo nikogo,ni vo instituciite,bolnicite a najmalku vo doktorite,,

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Крварење во бременоста
15.11.2011 20:27:33   
zagrizenaa
gospod da vi pomozi i cuva bebceto.vo zivotot nisto ne e lesno.sekoj nesto go maci.samo verba i nisto drugo.pozdrav

(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Крварење во бременоста
14.1.2012 18:46:15   
srnicka 87
dali nekoj moze da mi kaze od so e gi citav site poraki i ne znam so da mislam, so prvoto dete imav problemi so bubrezite ama se bide ok so pomos na lekarite si rodiv ubav sin zdrav,sega sum po vtor pat bremena vo treti mesec dosega nemase nikakov problem vcera koga otidov vo wc zabeleziv krv ne krvaram mnogu ama na sekoe odene vo wc ima po edna kapka krv so prvoto nemav takov problem sega nesto strav mee fati user posted image a maticniot lekar vo ponedelnik raboti mozebi ne e nisto ama strav me fajka od samata pomisla da ne mu bide nesto na bebceto pozdrav do site

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Крварење во бременоста
14.1.2012 21:00:52   
kuklicka26
Јас прокрварив по 5 недела и тоа несакајќи во купатило се лизнав и паднав и прокрварив мора да признаам испаничив ептен затоашто и претходно изгубив двеuser posted image user posted image ,а баш беше за бадник лани и докторите не работеа ги имаа поврзано празниците,па отидов на приватно ми дадоа добростон и се беше ок.Потоа плацентата ми беше ниско како последица од претходната бременост и седум месеци лежев нон стоп дури после седми
месец ми се качи плацентата малку па почнав да шетам.Цела бременост ја поминав во страв но затоа порагајот ми беше премногу лесен и школски.

(Одговор на членот srnicka 87)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Крварење во бременоста
17.1.2012 13:06:00   
BubeDora
Zdravo na Site!!! i jas sum nova na forumov Kako prvo srekni praznici na site i se najubavo
Znaci si imam problem sto mi se nema sluceno vo prthodnata bremenost ( taa pomina odlicno ).
Veke sum 5 nedela bremena no mi se pojavi krvarenje??? NE e obilno megutoa strav mi e zosto uste na eho ne se gleda srcevata akcija na bebubsot. Za krvarenjeto mi dadoa da pijam Utrogestan! A sepak ne mi kazuvaat od sto se pojavilo? Vidov deka nekoi imale slicen problem kako mojot pa ako moze da pisat kako sto ?
Fala mnoguuuuu

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Крварење во бременоста
12.3.2013 8:39:27   
arh_diz
So krvarenjeto nema igranje , moze i mnogu malku krv da predizvika spontan , zatoa vi preporacuvam da si posetite ginekolog dokolku vi se pojavi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Крварење во бременоста
13.3.2013 18:35:51   
Sonja*
Zdravo bi sakal da ve prasam za Utrogestanot,jas imav kafeavko pred edna nedela a sega sum 10 ta nedela.pozadi mene imam eden spontan pred 7 meseci,i doktorkata mi rece deka se e vo red so bebeto nego placentata malce mie kako odlepena i mi dade utrogestan 3 x 1 od 200 mg i magnezium 3 x 1 od 250 mg,da gi pijam za Utrogestanot mi rece mozes i vaginalno i oralno ali mie strav pisuva deka vo prvite tri meseci ne se pie nego vaginalno,sto da pravam moze li na plodot da nasteti ili ne?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Крварење во бременоста
13.3.2013 18:38:47   
arh_diz
Sonja stavaj gi vaginalno taka e podobro, ne se sekiraj nema da nastetat nisto na plodot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Sonja*)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Крварење во бременоста
13.3.2013 18:55:36   
Lina*
utrogestan 200 stavam tri pati na den,toa e progesteron i pomaga za zadrzuvanje na plodot,taka da slobodno stavaj si,bez gajle voopsto ne se stetni

zaboraviv da kazam deka podobro e vaginalno da gi stavas,efektot e pogolem i obavezno da polezis okolu 30min do 1h.

< Поракaта ја уредил Lina* -- 13.3.2013 18:58:10 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Крварење во бременоста
13.3.2013 19:19:40   
Sonja*
Vi blagodaram mnogu na pomosta,ama sepak posto dobro se osekam i nema veke kafeavo ke gi zemam oralno bideki ne stetat mozam i taka,vaginalno mie mnogu neugodno zatoa.user posted image


Pozdrav i uste ednas Blagodaram

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Крварење во бременоста
13.3.2013 19:32:40   
Melanija RR
Sonja* не би те советувала сама да одлучиш дали ќе ги ставаш вагинално или ќе ги пиеш најдобро за тоа да одлучи гинеколог.Незнам зошто ти рекол или или тоа треба да е одлука и да одговара како смета дека е најдобро

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.3.2013 19:34:00 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sonja*)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?