|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Каква вода пиете?
14.7.2011 8:57:33   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Сега за на работа си купувам Ладна и пијам 1,5 л. од 8.30 до 12. После преминувам на вода од чешма.


Што е финтата со овој ритуал? user posted image


не е никаков ритуал, него ме мрзи да одам до продавница и да си купам уште едно шише, па мора да пијам од чешма user posted image user posted image user posted image



Еј, толку ме збуни што те мислев, да знаеш! user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mila mama -- 14.7.2011 8:58:00 >


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Каква вода пиете?
14.7.2011 9:03:29   
Maca25
Забележав дека откако пијам по 2 л и повеќе вода не се осеќам многу изморено и дека кожата не ми е дехидрирана. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Каква вода пиете?
14.7.2011 12:21:44   
AnnaMolly RR
На работа имаме кулер и пијам флаширана вода Пелистерка или Менада, зависи каква ќе ни донесат. Инаку дома пијам од чешма. Сум приметила дека оваа флаширанава вода не ми ја гаси жедта, колку и да пијам не ми е доста (а пијам премногу вода).

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Каква вода пиете?
29.7.2011 15:37:53   
денвер
ние пиеме од чешма, а за Сара земаме Ладна

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Каква вода пиете?
29.7.2011 16:00:36   
temjana
Filtrirana zadolzitelno. Vo Michurin ima uzasna voda smrdi na zelezo i bela e od bigorot. Taka da sakale nejkele mora da ja filtrirame, bidejki navistina ne e za pienjeuser posted image

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Каква вода пиете?
12.9.2011 10:59:38   
sweety girl
Горска и Ладна ама веке почнав да и давам од чешма, ова по иницијатива на мм инаку да е до мене цело време флаширна би давала, инаку сум против да и давам вода од фонтани дфа пие кога шетаме, и јас самата не ја пијам таа

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Каква вода пиете?
12.9.2011 11:09:28   
Bububebe
Ние пиеме Јана user posted image

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Каква вода пиете?
11.11.2011 19:32:20   
Slagjana
Гледам темава е на форум дете, па да прашам каква вода пијат вашите деца. Ние дома пиеме од чешма, а на детето (има скоро 2 години) му даваме Ладна. Се мислам кога е време да почне да пие од чешма. В градинка сигурно не им даваат флаширана. Кажете ваши искуства.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Каква вода пиете?
11.11.2011 21:11:03   
Felly RR
Јас и давам од чешма, кога имаше малку проблем со стомачето и ја превривав,а инаку не - директно од чешма.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Каква вода пиете?
29.5.2012 14:37:42   
Irenka.mama
Od cesma nikako, porano imavme ubava voda ama deneska od cesma e prvo mnogu zagadena so razni virusi i bakterii a vtoro ima premnogu hlor koj sto vo koja i kolicina da ja vnesuvame posebno za malite decinja koi sto se razvivaat e stetno!Zatoa si kupiv filter za voda e sega veke mozat da stavaat kolku sakaat hlor posto filterot mi , ostranuva bukvalno se od bakterii, virusi i sto li veke ne .Inaku raboti na principot na reverzna osmoza ako ste slusnale i prezadovolna sum najmnogu zatoa sto deteto moe mi ja pie i toa sto e bakterioloski ispravna.



(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Каква вода пиете?
29.5.2012 17:13:26   
Sandric
Nie od cesma i mene taa mi e najubava, ovaa drugava ne me napiva
A ne znam zosto mislite deka Skopje nema ubava voda ( za drugite gradovi ne znam ) koga site eksperti kazuvaat deka Skopje ima isklucitelno dobra vode posebno zatoa sto e izvorska a ne od rezervoari?
Jas i na deteto od koga pocna da pie voda mu davav od cesma

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Каква вода пиете?
5.6.2012 12:40:24   
Irenka.mama
Vodata mozebi e izvorska megutoa pominuva od stari cevki kolku sto e stara Makedonija. Samite cefki se od bakar a spojkite od olovo . Pocvata vo skopje na nekoi mesta e zagadena posebno kaj onie sto imaat jami namesto gracki vodovod. Taka sto pola od fekaliite od pocvata se razlozuvaat vo vodata. Napravete mal test so merac za kvalitet na voda od slavina i ke vidite kolku rastvoreni zagaduvai ima vo nea, i kolku e taa cista. Na primer kaj mene doma ima 340 ppm.Izvorskata voda diretktno od izvorot ima 10 ppm odnosno rastvoreni zagaduvaci. Vodata dodeka dojde do krajniot potrosuvac pominuva dolk pat a i da bila cista nemalo da se dozira hlor. A filterot koi sto go koristam ima najmnogu 12 ppm. Duri spored EPA ( agencija za zastita na okolinata ) dozvoleno nivo na rastvoreni zagaduvaci vo vosdata najmnogu treba da ima do 50 ppm. Samo sto kaj nas nema takov zakon i bukvalno naradot go trujat so necista voda , a od druga strana pak ni velat deka e bezbedna. Aj vaka da ve prasam site ......kolku voda moze da ispiete dnevno od cesma?????Mozete da ispiete 2 litri voda kolku sto mu e potrebno na organizmot normalno da funkcionira????

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Каква вода пиете?
5.6.2012 14:12:42   
nadica
moze li da stavis fotografija da vidam i na koj princip raboti filterot i kolku cini?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Irenka.mama)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Каква вода пиете?
9.6.2012 12:52:27   
Irenka.mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

moze li da stavis fotografija da vidam i na koj princip raboti filterot i kolku cini?



Nikako nemozam da uspejam da stavam slika .Megutoa imaat strana na Facebook pa tamu mozes da poglednes na koj princip rabotata i kakvi filtri imaat. Ke gi najdes pod filtri voda .Inaku jas pred okolu 4 godini go zemav bas togas koga iskocia i togas bese okolu 350 evra ,megutoa sega se sigurno poevtini. Jas sum mnogu zadovolna od filterot zatoa sto vodata e kristalna i bakterioloski ispravna.taka sto i deteto mi pie islucivo samo od taa.Plus si zemav i filter za tusiranje koj sto e mnogu dobar zatoa sto go filtrira hlorot. I ako ne tie tesko ukucaj na google rverzna osmoza i ke vidis ima klip koj detalno ke ti objasni sto znaci i sto procistuva i zasto e dobar.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Каква вода пиете?
19.6.2012 14:29:30   
Lide_sk
isklucivo Vivatap:)

(Одговор на членот Irenka.mama)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Каква вода пиете?
19.6.2012 18:58:00   
Sandric
jas pijam mnogu poveke od dva litra dnevno voda od cesma i mene iskreno nitu edna kupecka voda ne me napiva dovolno i se uste sum ubedena deka toa e cist marketing

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Каква вода пиете?
19.6.2012 23:36:30   
Regina
Јас од чешма не пијам вода, не пак утре на детето да ја давам. Не можам да ја пијам ми има некој мирис на цевка, најчесто купувам Ладна.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Каква вода пиете?
20.6.2012 10:10:54   
AnnaMolly RR
Чешмовача форевр енд евр!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Regina)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Каква вода пиете?
20.6.2012 10:15:20   
Mihaela 2010
Od cesma,i naj ubava mi e,a na M i davam ladna

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Каква вода пиете?
29.11.2012 15:46:34   
vezilka RR
Пред два месеци купивме бокал со филтер за прочистување на водата. Сега пиеме таквавода и ние и Никола. Дури и во електричниот бокал ставам од таа и многу помалку ми фача бигор, скоро ич.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Каква вода пиете?
30.11.2012 15:56:00   
miana
I nie pieme cesmovaca ,a na malata kerka ( 11 meseci ) i dava gorska.. By the way na um sme da go kupime aparatceto za procistvanje na vodata od ZEPTER .Sveki bese na promocija i im pokazale dokumenti od testirata flasirana voda ( sto se ima vo nea ) i od aparatcevo voda..Vika da se iznacudis
Eve vi go na slika

ZEPTER EDEL WASSER
user posted image

Inaku moze i na sajtot da si procitate se za ovaa napravija user posted image
Kaj i da e ke go kupime ova..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Каква вода пиете?
30.11.2012 15:59:40   
miana
Eve vi interesen tekst sto go iskopirav od stranata na zepter

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО ИМА ВО ВОДАТА КОЈА СЕКОЈДНЕВНО ЈА ПИЕТЕ?
Вода: суштинска за нашето здравје
Таа сочинува околу 60% од нашата телесна тежина. Само овој факт може да ни укаже колку е таа важна. Меѓутоа, мнозинството луѓе не пијат доволно вода. Ова може да има како краткотрајни, така и долготрајни ефекти врз организмот. Секој систем во нашето тело зависи од водата.
Недостатокот на вода може да доведе до дехидратација, состојба која настанува кога во организмот нема доволно вода за извршување на вообичаените функции.
Дури и благата дехидратација може да ја истроши вашата енергија и да истошти, а посериозната дехидратација може да има и фатални последици. За да се заштитите од дехидратација и да обезбедите дека вашиот организам ги добива сите течности кои му се потребни, водата треба да ви биде најважниот пијалак.
Zepter International, светските стручњаци за здравје и начинот на живот, препорачуваат: пијте најмалку 2 – 3 литри филтрирана водоводна вода на ден.

Квалитетот на вашата вода = квалитетот на вашиот живот
Водата е основната потреба за целиот живот, но сепак водните ресурси се соочуваат со зголемена побарувачка и конкуренција помеѓу корисниците. Чистата вода е од фундаментално значење за животот, при што квалитетот на водата која ја пиете директно влијае врз вашето здравје, а со тоа и на квалитетот на вашиот живот. Јавните водоводни мрежи веќе имаат проблем да ја задоволат побарувачката за чиста вода за пиење, при што се предвидува дека таа побарувачка ќе се зголемува, а расположливото количество ќе се намалува.

Вода од чешма
Како можете да бидете сигурни дека водата која ја пиете е чиста? Дури и ако водата излегува од прочистителната станица како чиста и безбедна за пиење, таа треба да патува преку мрежа подземни цевки кои честопати се стари, и кои може да бидат изработени од олово или бакар. Флуорираната вода може да биде штетна за вашето бебе и е неоопходно при подготовка на храна за деца да се користи филтрирана вода.

Бензин, флуориди, лекови, пестициди, олово, азбест, нитрати – сите тие се наоѓаат растворени во водата која ја пиете. Веќе се идентифицирани преку 800 онечистувачи на водата. Докажано е дека изложувањето на мали дози на вообичаените загадувачи има опасно влијание врз луѓето, вклучително нелагодност, болест, оштетување на црниот дроб или нервите, па дури и рак!

Проблемот со водата во шишиња

Во најголемито број случаи водата од шише НЕ Е почиста од водоводната вода.
1.900 пати поскапа од водоводната вода.
Тешка и гломазна за носење дома.
Само едно од пет шишиња за вода се рециклира.
Индустријата за пакување на вода во шишиња е регулирана во многу помала мерка отколку работата на водоводната мрежа.
Процесите на производството, транспортот и рециклирање на пластичните шишиња имаат мошне лошо влијание врз околината.


Вашето здравје зависи од квалитетот на водата која ја пиете

Вода: суштинска за нашето здравје

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Каква вода пиете?
30.11.2012 16:08:59   
majka na eva
ние од чешма,а на ева купуваме.некогаш изворска,некогаш горска.каква му се погоди на мм при дофатuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Каква вода пиете?
30.11.2012 22:45:11   
zzaa
nie od cesma pijeme a za malata izvorska kupuvam

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Каква вода пиете?
1.12.2012 11:13:07   
Maca25
сите пиеме веќе од чешма. за Н. купувавме ама не сака веќе флаширана - во градинка им давале од чешма и таа била поубава.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?