|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Каква вода пиете?
14.4.2011 10:09:37   
Smoki
Dali ste svesni za kvalitetot i znacenjeto na vodata koja ja konsumirate?

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.4.2011 13:54:44 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Каква вода пиете?
14.4.2011 10:25:58   
Smoki
За жените кои пиеле повеќе од пет чаши вода дневно, шансите за појава на срцеви заболувања била за 41% понизок, додека мажите кои ја пиеле истата количина вода го намалиле ризикот од срцев удар за цели 54%.

Овие резултати д-р Чен ги објаснува со фактот дека внесувањето на поголема количина на вода го намалува ризикот за создавање на крвни чепови, кои можат да предизвикаат срцев удар.
За разлика од алкохолот и аспиринот кои исто така го намалуваат ризикот од срцев удар, а можат да предизвикаат други здравствени проблеми, Чен нагласува дека водата е евтина и безопасна. Нејзиниот заклучок е: „Водата може да Ви направи само добро“.

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.4.2011 13:55:01 >

(Одговор на членот Smoki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 12:48:52   
anedespo
Jas pijam od cesma. 

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.4.2011 13:55:31 >

(Одговор на членот Smoki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE:Каква вода пиете?
14.4.2011 13:00:48   
Smoki
I jas piev od cema pa sega imam problem so bubrezite. Mislev deka flasiranata voda e podobra megutoa koga mi kazaa deka najlosoto resenie , duri poloso otkolku da pies od cesma, sega koristam procistuvaci za voda, onie so kesicki. 80% od bolestite sto gi zaboluvaat ligeto se preku voda. Toj fakt me frapirase.

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.4.2011 13:55:50 >

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Kakva voda piete???
14.4.2011 13:03:41   
anedespo
Pa toa ne e pravilo za site, jas pijam ogromni kolicini na voda sekoj den i ne sum imala nikakov problem so bubrezi. Tocno e deka vo vodata ima razni gjubrinja, ama skopskata voda e edna od najcistite vo evropa, a flasiranata voda e stetna samo ako plasticnoto sise vo koe e vodata e izlozeno na sonce (togas se osloboduvaat dioksini)


< Поракaта ја уредил anedespo -- 14.4.2011 13:04:31 >

(Одговор на членот Smoki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 13:21:49   
Smoki
Plastikata e najstetno nesto. Skopskata voda ima premnogu hlor . Kupiv regens od apteka i ja testirav. Toa e strasno kolku hlor ima, a hlorot e ednakov na otrov koga se pie. 

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.4.2011 13:56:06 >

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 13:25:09   
Smoki
Dali nekoj ti kazuva koga e polneto siset_o so voda od prodavnica i kade se cuva pred da ti ja prodadat.  Izvori, nadmorski visini, minerali- toa se najgolemite lagi. Treba malku da se svestime!??? Ako ne za nas togas za nastite deca!!!

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.4.2011 13:57:20 >

(Одговор на членот Smoki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 13:33:22   
anedespo
Pa toa i ne e tolku tocno. Vo vodata se koristi ne cist hlor, tuku soedinenie mislam deka bese natrium hlorid koj i ne e steten za covekot. A ovie proizvoditelive sto gi naveduvas i reklamiras, so sto ja procistuvaat vodata? Pak so nekoja hemija. 

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.4.2011 13:57:41 >

(Одговор на членот Smoki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 13:40:25   
*mika*
Interesna tema ! Jas pijam od cesma, ama sekogas se prasuvam dali i kolku e zdrava taa voda. A sto mislite za onie filtri na cesma sto se stavaat?? mislam i skapicki se prilicno.. ama kolku se efikasni???

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.4.2011 13:58:55 >

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 14:01:33   
penelopa
Јас вода одсекогаш сум пиеле од чешма се додека не останав бремена. Тогаш најпрвин почнав да пијам флаширана Зала или Дана па пошто не ни се исплаќаше си купив вакво нешто user posted image .
На почетокот ми беше чудна водата но се навикнуваш, филтрите се менуваат секој месец. За син ми сеште купиваме фкаширана.

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.4.2011 14:04:56 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 15:43:49   
Smoki
Nemoj da mu davas flasirana. Podobro davaj mu ja taa od bokal. Jas koristam Vivatap filtercinja i mnogu sum zadovolna. Poeftino mi e od flasirana voda i me tera da pijam voda. 

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 19:02:12   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Jas pijam od cesma. 
user posted image user posted image normalno


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 21:40:42   
AnnaMolly RR
Чешмовача!

На работа пијам флаширана зашто имаме кулер, водата во зградата е одвратна.
И на Филип му давам од чешма.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Каква вода пиете?
14.4.2011 21:44:39   
bebuskicka
cesmarica cista

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Каква вода пиете?
15.4.2011 13:54:06   
mamamoni
од чешма

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Каква вода пиете?
15.4.2011 13:59:43   
Bethany
Јас пиев од чешма додека не останав бремена, ако сега, како бремена, купувам флаширана, не знам да ли е подобро, ама некако ми беше страв од чешма бидејки е премногу хлорисана? па сега не знам user posted image

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Каква вода пиете?
15.4.2011 16:08:15   
skorpijana
od cesma

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Каква вода пиете?
15.4.2011 16:10:22   
Saturn
Филтрирана (специјално вграден систем за филтрирање на водата, со 4 големи филтри).

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Каква вода пиете?
15.4.2011 23:47:41   
nadica
откако останав бремена почнав да пијам флаширана вода најчесто купувам од една фирма и тоа туба ама во последно време само на надица и давам од таа бидејќи кога и да пробам да сменам таа добива пролив,  мн ме удри по џебот а и последниве 2 месеци 3 пати се случи тубата да е отворена и водата внатре да е нечиста user posted image user posted image user posted image  сега јас лично пијам чешмовача а за надица купувам во помали количини барем сум посигурна дека тоа е тоа а дали е добро user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  
секоја вистина има 2 страни

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Каква вода пиете?
13.7.2011 22:37:03   
mila mama
Пијам од чешма, а за Е. купувам “Ладна“. Ми има најмалку натриум во споредба со другите. Сакав и бебушката да ми пие од чешма, ама дури и кога и ги стерилизирав шишињата со чешмовача, се правеа бели од хлорот и бигорот, па решив флаширана да и давамuser posted image Колку е здрава, само еден Господ знае user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Каква вода пиете?
13.7.2011 22:43:26   
Maca25
Пијам и од чешма и `Ладна`. За Нина купуваме само Ладна, затоа што и имам дадено неколку пати од чешма и ја фали пролив. Прво што помислив е дека и е од водата. Затоа само флаширана. Сега за на работа си купувам Ладна и пијам 1,5 л. од 8.30 до 12. После преминувам на вода од чешма. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Каква вода пиете?
13.7.2011 22:58:27   
mila mama
Сега за на работа си купувам Ладна и пијам 1,5 л. од 8.30 до 12. После преминувам на вода од чешма.


Што е финтата со овој ритуал? user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Каква вода пиете?
13.7.2011 23:02:29   
Natuska85
Од чешма,а кога купувам флаширана најчесто тоа е Горска,најблиска ми е до обичната вода,другите ми се со вкус некакоuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Каква вода пиете?
13.7.2011 23:06:45   
Џесика
Јас можам да пијам исклучиво од чешма, од флашираните само Пелистерка обична ја можам, таква и му купував на Борјан до година, сега и он пие од чешма... а во друг град чешмовачата вода ме убива, не знам зашто.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Каква вода пиете?
14.7.2011 8:53:21   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Сега за на работа си купувам Ладна и пијам 1,5 л. од 8.30 до 12. После преминувам на вода од чешма.


Што е финтата со овој ритуал? user posted image


не е никаков ритуал, него ме мрзи да одам до продавница и да си купам уште едно шише, па мора да пијам од чешма user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?