|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 22:39:10   
mami
Лука обожаваше да спие така првите три месеци, дали кај мене или кај мм на гради сеедно, важно да е така наместен. Тоа му беше најубаво спиење, а и мене не ми сметаше. Арно ама после почнавме ние нему да му сметаме па сам се тргна и си спиеше во креветче. А и денес знае кога ке стане од спиење да си полежи кај мене или кај мм на гради, да одмори малкуuser posted image user posted image user posted image
Секое дете различна приказна. Ако кај една се научило се така да заспива немора д азначи дека и некое друго бееб исто така ке се научи

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 23:37:52   
alex_mo
   Кај мене синчето несакаше никако нишкање,само остави го во креветче и веднаш заспиваше,дали затоа што се роди во многу жешко лето па му сметаше допирот....и сега сакам така да си го научам новото бебче ..да не мора да се држиме или нишкаме...ама ке видиме да на кажувам пред време...
   Инаку на сестра ми првата керкичка никако не си наоѓаше положба на спиење и првите  месеци постојано плачеше и кенкаше...а втората керкичка од кога се родена ,постојано спиеше на меше.....како бебе ке ја стават на грб и само што ке претнеше со рачињата се будеше.И потоа постојано на меше,така брзо и се зацврсна вратчето и сама си ја вретеше главата лево и десно....Супер си спиеше..какви опасности..еве сега е 18+ месеци и уште така си заспива.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Положба на спиење кај бебето
27.2.2010 15:25:15   
Snowhite RR
И јас го ставам да спијам на гради кај мене, особено кога го боли мешето, убаво му е, ем на меше, ем блиску до мама.
И нас ни рекоа на грб да лежи, ама не сака, ако го ставам на грб по 5 мин  се разбудува, стави го на страна си спија. И кажав на патронажната ми рече, како што му е убаво него така да го ставам, ми рече, ние докторите и сестрите можи се да ви кажуваме, вака или онака правете, ама и бебето си има свои потреби и треба понекогаш да се следат неговите желби. И така сега го ставам понекогаш на грб, некогаш на страна на едната и на другата наизменично, преку ден го ставам на стомак.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Положба на спиење кај бебето
27.2.2010 15:29:34   
BILJANA_G
Kako bebence sekako ja stavav da spie od koga potporasna nekade kaj prvata godina od togas omilena i e pozicijata na stomace taka spie,no se vrti i na site strani.Mnogu se vrti dodeka spie.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Положба на спиење кај бебето
27.2.2010 15:31:31   
Adrijana
Najmnogu saka vo mene da nanka, ama koga i se spie i na zemja da ja stavam ke zaspieuser posted image , inaku najcesto denje si spie vo kolickata, i sama zaspiva, navecer e na spalna so nasuser posted image Si lezi na grb, gajle nema, vo pocetokot ja stavavme na strana, koga go oblikuvavme glavceto, a na mese ic nejke, odma pocne da se nervira i da place.

_____________________________



(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Положба на спиење кај бебето
27.2.2010 17:59:50   
riba79
само што направи 20 дена и почна да има грчеви ја ставив на стомаче да спие и грчевите и се намалуваа ,така да веќе кога ја носев на контрола на 1 месец кај педијатарот она веќе го држеше главчето исправено.Тоа што велат дека може да се загуши јас велам дека нема врска засто она си го вртеше главчето те на една страна те на друга додека си спиеше и најнормално си дишеше.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Положба на спиење кај бебето
28.2.2010 11:53:59   
Snowhite RR
И Михаил ја крева главата, веќе од втората недела, а еве денеска правиме еден месец и вчера прв пат го забележав, кога го легнав на стомак, сам си го вртеше главчето на другата страна и малку ми беше чудно тоа да го прави, мислам уште мал е за тоа, па ме интересира дали и кога вашите бебчина почнаа да го вртат главчето

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Положба на спиење кај бебето
28.2.2010 12:00:46   
riba79
glavceto go vrtese samo sto jA staviv na stomak od 20 dena.taka da cim sega go vrti super ke pocne brzo da go drzi glavceto ispraveno a moram da ti kazam glavceto ke mu se formira ubavo.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Положба на спиење кај бебето
28.2.2010 12:27:24   
biljana16
Mojot Mihail pocna da si go vrti glavceto uste od vtorata nedela i taka da sam si odbira pozicija za spienje. Nikogas ne go naogam vo ista pozicija vo koja sto go stavam. Na stomak go stavam samo dodeka e buden preku den i si go vrti glavceto normalno. Sega ne primetiv od koga tocno pocna da go vrti glavceto.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Положба на спиење кај бебето
28.2.2010 15:13:07   
Snowhite RR
Па тој веќе си го држи главчето кренато

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Положба на спиење кај бебето
14.5.2010 18:12:13   
Rossana
hellpuser posted image user posted image user posted image Sara nikako ne mozam da ja zavrtam da spie na desnata strana, glavickata i e non-stop na levo i sega i e vidno spleskana od taa strana. Ovie veceri ja stavam na drugata strana, ja potpiram so pernice no neznam kako pak se vrti. Ke se oporavi li toa so glavickata? Eve sega spie na til, toa spored mene e super za da i se oporavi i izednaci glavickata,no ne saka sekogas taka da lezi. A i uste edno prasanje: Od koja vozdrast spijat bebinjata na pernice? Jas uste ne sum i stavila, prvin resiv da se konsultiram so vas, i ima li nekoi specijalni pernicinja za glavickata da i bide vo pravilna polozba bidejki ne moze poveke ova vaka.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Положба на спиење кај бебето
14.5.2010 18:25:46   
Тања РР
Росана воопшто немој да се секираш. Сите деца во првите три месеца спијат повеќе на едната страна отколку на другата. Меѓу третиот и петиот месец ќе почне да си го центрира главчето и тогаш убаво ќе и се оформи. И јас за тоа бев загрижена ама дефектологот кој ја следи Јана рече дека нема место за паника.
Во врска со перницата јас знам дека децата до две години немаат потреба од потпора на главата а перница не се препорачува бидејки би можеле да се задушат.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Положба на спиење кај бебето
14.5.2010 18:29:16   
Rossana
Blagodaram Tanja user posted image user posted image user posted image Jas sum si neviden panicar, okolu se digam prasina user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Положба на спиење кај бебето
14.5.2010 23:12:11   
Snowhite RR
Мене педијатарот ми рече да не го ставам скроз на рамно, туку на перниче заради дишењето. Плус носи широк повој и таму каде што се пелените, иди како повисоко, а главата пропадната наназад, а плус и повраќа често, ако поврати да не го видам, ако е на рамно ќе му се врати назад и може да се засркне, затоа не е убаво скроз на рамно да лежат. Е сега ако не сакаш перниче, тогаш под јогата од креветчето, од страната каде што му е главчето стави некое старо ќебе или нешто слично, за тој дел да биде поткренат за околу 30 степени

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Положба на спиење кај бебето
14.5.2010 23:16:52   
Rossana
majkami stavi pod dusekot kebe za da bide potkrenato od kaj stranata na glavceto, jas pak od strav i od prekoumereno citanje na internet pak go izvadiv... izgleda ke bide najdobro da go vratam...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Положба на спиење кај бебето
14.5.2010 23:18:57   
Viktori
Моите многу рано ги легнував на стомаче. После првата недела можеби беше. Им помагаше кога ги болеше мешето, а и многу брзо им се зајакна вратчето па главчињата не им паѓаа наназад кога ги држев подисправени. Инаку исто така на стомак е убаво затоа што кога бљуцкаат, нема шанса да се засркнат. Само треба да се внимаза, да се шлапкаат со лицето во повраќаница....

< Поракaта ја уредил виктори -- 14.5.2010 23:19:17 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Положба на спиење кај бебето
15.5.2010 0:31:23   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

majkami stavi pod dusekot kebe za da bide potkrenato od kaj stranata na glavceto, jas pak od strav i od prekoumereno citanje na internet pak go izvadiv... izgleda ke bide najdobro da go vratam...


Да врати го, мене така патронажната ми кажа да ставам ќебе под душекот

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Положба на спиење кај бебето
23.5.2010 10:26:42   
oli_naum
Јас уште на почетокот ја ставав да спе на грб но ми се засркнуваше често. потоа гледав да ја држам подлго време после цицање исправена. сега мислам дека е подобро. кога ја леднувам на страна самате се врти на грб така си се навикна најверојатно. а на стомаче ја држам кога  е будна. и јас мислам дека треба да се поткренати Стефанија спие на специјално  перниче за формирање на главчето.( ми го донесоа од австрија не знам дали тука има)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Положба на спиење кај бебето
23.5.2010 12:13:10   
gvenda
jas uste od bolnica nekako kako da vidov deka mm ja mestat na strana i taka prodolziv i sega
neznam dali e pravilno ama na grb neke samo vo relaksator koga ja stavam neznam ni to adali treba ama cim spie neka spie so da pravam se nadevam ne pravam nesto gresno

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Положба на спиење кај бебето
23.5.2010 13:07:05   
Snowhite RR
И мојот не спиеше на грб на почетокот, само на страна сакаше, а сега па ако го ставам на страна, сам се врти на грб, нема гајле, како му е убаво на бебето така ставај го

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Положба на спиење кај бебето
31.5.2010 12:02:07   
emma1
i martin nekoe vreme recisi nonstop ja drzese glavata na leva strana, me fati duri panika da ne ima nesto problem so vratceto. navecer probuvav sekogas da go stavam na desna da nadoknadi toa sto preku den e sekogas nekako na levo svrten ama pak go naogav vraten na grb so glavceto na levo. vo posledno vreme primetiv deka se smeni sam si se mesti i levo i desno, a navecer mu menuvam strana sekogas, e sega nekogas se vrti povtorno na grb. a cudno imam primeteno deka koga ke pocna da kenka i da mrda vo son (a e na grb) stom go stavam na strana se smiruva. cuda nevideni se bebinjava :) kako se menuvaat brzo, nemozam nikako da go naucam sto mu e poubavo :))

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Положба на спиење кај бебето
31.5.2010 12:04:21   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

majkami stavi pod dusekot kebe za da bide potkrenato od kaj stranata na glavceto, jas pak od strav i od prekoumereno citanje na internet pak go izvadiv... izgleda ke bide najdobro da go vratam...


Да врати го, мене така патронажната ми кажа да ставам ќебе под душекот


Ne sum odgovorila
Go vrativ. Blagodaram. user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Положба на спиење кај бебето
3.7.2010 2:10:08   
ananikol
Najmnogu sega ni odgovara koga ke spieme na mese.
Denski praktikuvam da go stavam na mese i ubavo mu,povremeno si ja vrti glavata od ednata na drugata strana veke od mesec dena.
A navecer pretezno na strana ama toj sepak ke si se svrti sam na grbuser posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Положба на спиење кај бебето
3.7.2010 9:28:29   
Martins mom
од првиот ден обожава да спие на грб и го практикува тоа, но има месец дена како сам си се врти и си спие на странаuser posted image user posted image user posted image колку ми е смешенuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Положба на спиење кај бебето
3.7.2010 10:32:15   
Maca25
Додека нина спиеше на грб, цела ноќ се бидеше од рачињата (многу и мрдаа user posted image ). Кога направи 2 месец почнав да ја ставам на стомаче преку ден и спиеше ептен мирно. Посетепено кога почна да си ја врти главата, ја ставав и ноќе на стомаче. Само ортопедот одма забележа дека спие на стомак и ми рече да ја ставам на страна, затоа што едната страна од главчето не и била исто оформена како другата. И јас во паника, одма на страна, па станував ноќе ја преместував на др. страна... и на крај нина од страна почна сама да се врти на стомаче. И до ден денес спие на стомак. (како мама)

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?