|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Положба на спиење кај бебето
29.10.2009 10:23:57   
niki
Леле мами буквалисто!user posted image
Се вртат по страни дење додека се мали и по цел ден спијат и неможат сами, па еднаш го ставаш на една страна, друг пат, на друга, па на грб, а кога е будно на стомак, ноќе никој не е недоветен да се буди само за да го врти, евентуално кога би се разбудило за цицање би можеле да го стават во друга положба, а кога ќе почне само да се врти ќе спие како сака.
Ќерка ми едно време спиеше со газот во воздух, со рацете и нозете како во положба за ползење и газот дигнат, циркус, така сама си се местеше кога беше околу година дена.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Положба на спиење кај бебето
29.10.2009 10:24:53   
mother 29
хехех и мојот сега спие така со кренат газ!user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Положба на спиење кај бебето
29.10.2009 10:25:02   
profesorica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image леле ники user posted image user posted image user posted image и Дамјан спиеше понекогаш така со газот како да ќе почне да лази во сон user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Положба на спиење кај бебето
29.10.2009 13:28:05   
pacuvce
Dragi ringerajki,ogromno blagodaram za diskusijata i vasite oddelni iskustva vo vrska so ovoj problem.Od vcera postojano sum na internet strani povrzani so ovaa problematika i neverojatno e kolku se dijametralno sprotivstaveni razmisluvanjata na ovaa tema.Edni vikaat vaka,drugi taka.Ednostavno da ne mozes da se odlucis kako roditel,a pritoa da ne te grize sovesta.Edna od najglavnite pricini poradi koja ne se preporacuva spienje na stomak e t.n. SIDS (Sudden infant death syndrome),za koj otkako ke procitate poveke statii pocnuva da ve faka panika sto se moze da mu sle sluci na vaseto bebe,iako e zdravo i pravo.Vo prilog vi ataciram edna statija koja e dobro da se procita.
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=166&Tekst2ID=58&Show=456

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Положба на спиење кај бебето
29.10.2009 13:32:51   
mami
па што да правам бе Ники..ама не дека сум толку буквалиста, има и мајки кои стануваат ноќе и ги вртат децата...
И мојов спие на сите страни, најново му е до половина е кај нас на спална а од половина е во креветче- ги споивме креветите...и ако случајно го преместам се буди и си се мести пак како сака..

А тоа за главчето- кога го прашав ортопедот ми рече дека и не прави разлика дали ке го вртиш или не. Коската како се развила во стомакот на мама нема многу да се смени. Порано не вртеле, и мајка ми ми иа кажувано ама сега веќе не се практикува или барем јас не сум сретнала

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Положба на спиење кај бебето
11.1.2010 12:12:26   
profesorica
а дали ви се случило да сте некаде излезени и на враќање детето заспие во неговото седиште во автомобилот???

прашувам поради следнава причина:

2-3 пати се случило Дамјан да ни заспие но кога ќе сме го префрлеле дома на кревет се будел и несакал повторно да заспие и потоа цел ден бил нервозен и кенкав па одлучивме од сега кога ќе заспие да седиме во кола.така вчера се вративме од парк и Дамјан спиеше уште саат време пред гаража во кола а јас и мм се мењавме на пола саат колку да седи некој со него.таман додека истоваривме се од кола и додека се пресоблековме за по дома.а во кола си свиреше радио, врати се отвараа затвараа а Дамјан гајле немаuser posted image user posted image user posted image

дали на вас вакво нешто ви се случило???


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Положба на спиење кај бебето
11.1.2010 12:25:39   
niki
Многу пати ни се случувало, но никогаш не сме седеле во автомобил и чекале да се разбуди. Си ја земам и ја ставам во кревет или ќе продолжи да спие или ќе се разбуди, но не сум сакала да стекнува навика да спие во автомобил. Посебно не поради тоа што знаеше да спие и по 3 часа дење, па нема јас во автомобил 3 часа да седам и да ја чекам да се наспие. 

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Положба на спиење кај бебето
11.1.2010 12:29:32   
mother 29
не ми се случило,ама ако после тоа не сака да заспие повторно и се нервозира детето цело време,ке седам со него во кола...па валјда тоа нема да биде секојдневно....ИНЦИДЕНТНОuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Положба на спиење кај бебето
11.1.2010 12:31:13   
profesorica
да ова беше инцидентно не е стално така, таман работа никиuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Положба на спиење кај бебето
11.1.2010 13:41:49   
topce
точно е дека како се формирала коската во стомакот додека растело детето такво ќе му биде главчето на детето без разлика дали го вртите или не. Нашето повеќе спиеше на десна страна и после 3 месеци приметив дека има мало изобличување што само на допир се приметуваше. Кога бевме на контрола на педијатар и на ортопед ни рекоа да не се секираме зашто коската се формира уште додека детето расте во мајката и дека кога ќе почне само да се врти навака натака ќе се среди, во најлош случај макцимум до 2 години.И еве сега сме 1 година и 3 месеци и главчето си е топ.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Положба на спиење кај бебето
11.1.2010 15:26:44   
mis.
топче исто беше и кај нас.Тој посојано спиеше и лежеше на иста страна но главчето му беше сплескано од другата страна а не од онаа каде леже.Многу е важна положбата на главата додека бебето растело и се развивало во стомакот на мајката.Еве сега има 14 месеци и гравчето му е супер.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 11:57:31   
Весна
Јана се` уште е мала, па не се врти, како и да ја ставам така и си спие. Туку, јас така троа почесто ја заспивам, така што ја ставам на стомачето долж моите гради, а јас полу легната. Таа ќе си го сврти главчето на страна и потонува, си ги крева нозете како жабец, ужива така да спие, па и јас заспивам. Којзнае како ќе ви звучи сето ова, ама ме загрижува она со SIDS... нели спиењето на стомак ја зголемува веројатноста да дојде до тоа, но вака легната на мене не знам колку тоа е тоа, сепак колку и да сум заспана реагирам на секое нејзино мрднување. Што мислите вие, исто ли е ако е легната на стомачето кај мене или сама во креветчето? user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 12:09:11   
Cacko
Elena stalno spie na grb,kako ke ja ostavis taka se budi.ni na strana ni na stomak samo na grbceuser posted image moze so gazeto natrteno moze i bez toa ali na grb obavezno

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 15:28:18   
Палешка РР
Мислам дека тоа не е толку страшно Весна, ако ја посматраш. Не ми текнало вака да ја легнам Миа user posted image

Инаку јас ја ставам настрана и наизменично, еднаш лево, еднаш десно...ама таа секогаш ја врти главата натаму каде што и е поубаво. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 15:43:47   
Весна
Иии Палешка стави ја, стави. Сонцето ќе видиш веднаш ќе ги крене ноџињата како жаба, како што ти била во мешето и ќе се стопиш од љубов :)

Еве вака ние се` во едно правиме, и гушкање и мазење и спиење...

user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 15:47:01   
ripce
Ете баш така на гради спиевме скоро 2 месеци, инаку никако не сакаше да заспие, што маки видов тие 2 месеци, не смеев да заспијам пошто цело време ми беше на гради!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 16:25:19   
Палешка РР
Ех што сте ми убави user posted image  
Види ја Јанушка, буцкаuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 16:56:35   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Весна

Иии Палешка стави ја, стави. Сонцето ќе видиш веднаш ќе ги крене ноџињата како жаба, како што ти била во мешето и ќе се стопиш од љубов :)

Еве вака ние се` во едно правиме, и гушкање и мазење и спиење...

user posted image



Зар цело време спие вака???Драга Весна,знам дека љубовта е огромна,но не си отежнувај за понатаму...Јас мојот поголем син го научив дами спие на рака...Кога дојдовме од болница имав слабо млеко и од жал цело време си лежеше до мене,со рака под глава...И после тоа проблеми,што да ти кажам...Па јас во ВЦ не можев да одам...Го чекав мм од работа да дојде...Сега не ја направив истата грешка...Првите 20 дена мачев мака,не спиев по цели ноќи,ама успеав да го научам Бојан сам да заспива...Го легнувам во кревтче и после 10-тина минути е заспан...Инаку и тој обожава да спие на стомак и јас цело време бев во дилема дали е тоа правилно и се плашев од СИДС,но потоа сфатив дека ако нему не му е пријатно сигурно ќе се буни,како што тоа го прави кога го ставам да спие на грб...Не ми се лути,ова е само мал совет од напатена мамичка ...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 17:32:07   
Весна
Ооо, мила Пацувче, таман работа да се лутам, знам дека најдобронаметно е коментаров, односно советот, user posted image но не ми се грижи, вака само заспива, а јас потоа ја преместувам во креветчето. А како што е на сликава, најчесто заспива кога ќе ја наместам за да ждригне, па набрзина ќе си подждригне и ја бутка главата надоле, ги крева ножињата нагоре и си заспива, а јас се топам од милост едно 15-20 минути и ја легнувам во креветчето. user posted image
И фала ти многу за советот, секако ќе бидам претпазлива за да не си ја најдам бељата од убавини. user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 18:18:09   
mis.
пацувче се согласувам целосно со тебе.ние како мајки на две деца да ги научиме младите мајкииuser posted image Вака како што ги заспивате сега ќе треба истото да го правите и после 3 години.Тогаш ќе сакате сами да заспиваат но нема да биде така едноставно дека не сте ги научиле на време такаuser posted image Навиките остануваат верувајте.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 20:20:11   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Весна

Ооо, мила Пацувче, таман работа да се лутам, знам дека најдобронаметно е коментаров, односно советот


Леле,толку се плашев да не бидам погрешно разбрана,па кога го прочитав твојот одговор се почуствував баш вака...
user posted image user posted image user posted image

Ти благодарам за разбирањето,Весна...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 21:40:56   
karla
Sekoe bebche si e posebna prikazna, no edno e sigurno deka site vo prvite denovi (pa i meseci) sakaat da si spijat do srcenceto na mama kade sto se cuvstvuvaat najsigurno. I Lana kaj mene spiese taka i toa mi bea najubavite migovi pominati so nea,koga znaes deka toa malo sustestvo e tolku zavisno od tebe sto edna pregratka mu e dovolna za da zaspie na tvoite gradi. Eve sega Lana e skoro 5 meseci pa vekje ne saka maltretiranje vo race tuku so malo nishkanje vo relaksatorot ili krevetceto ili dodeka cica si zaspiva. I toa postojano ke se menuva i ke si ima razlicni periodi i nacini na spienje i zaspivanje.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 21:45:22   
Палешка РР
Точно така Карла..и плус си се топли до мама. Миа најмногу сака да ја дојам од лежење, некогаш така и двете си заспиваме user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 22:05:19   
BEBICA
Sekoe bebche si e posebna prikazna, no edno e sigurno deka site vo prvite denovi (pa i meseci) sakaat da si spijat do srcenceto na mama kade sto se cuvstvuvaat najsigurno.


Ovakvoto spienje na gradi kaj mama kerka mi znae i do den denes da dojde do mene ako sum na strana svtena da me vlece so raceto za da legnam na stomak i odma na gradi.Sekogas koga bila i kako bebce malo nervozna samo na gradi kaj mene.
Ednas duri i napravivme kamuflaza so mm ona bese mala edno 1,5 mesec imase i mi zaspa na gradi i kako da jadam a gladna sto da vi kazam.Aj mm jaddese i posle on se soblece i oblece maica i poleka ja prefrliv na nego na gradi i si spiese dodeka jadev pa posle pak se smenivme.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Положба на спиење кај бебето
1.2.2010 22:19:57   
Весна
Бебице user posted image за камуфлажата. Кај нас тоа не пали, па јас или гладна ќе си седам додека цврсто не` заспие или мм ја зема па јово на ново повторно ја заспива.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?