|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 13:48:32   
Enika
Јас сум во супер односи со родтелите на Лука...па ги знм цел живот, а и моите се пријатели уште пред ја и Лука да постоимеuser posted image Ги почитувам и они мене..ама како ке биде ако сме во брак ке видиме...никогаш не се знае...цел ѓивот двете страни не спојуваат...вајда нема да расипа нешто понатамуuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 13:58:41   
betpet
Mislam deka Eca e potpolno vo pravo,pa kako i sekogas neli.Ako ne sum ja visel na slika kolku e vozrasna(mlada) bi rekol deka e sredovecna zena koja ima mnogu iskustvo vo site ovie raboti.
Jas vaka bi rekol neli e malku simptomaticno ispadja deka 95% od svekrvite se za nikade a 95% od majkite na nevestite se super. A mislam deka barem 5o% od zenite imaat i kerka i sin,znaci em se svekrvi em se majki na nevesti.matematikava tuka neli ne stima nesto.
(pisuvano od mm na BETPET)


_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 14:13:05   
Bibi_S
Живеењето во задница, само по себе не е лесно. И со добра и со лоша свекрва, факт е дека имаш помалку слобода за се. Мојата свекрва не е ни лоша ниту многу добра, но и кога се е супер посакувам да бевме сами со мм, оти вака сите се стегаме. И на моменти без причина се ми иде преку глава, не се осеќам како да сум во свој дом. Пази ова, пази тоа, да нема конфликти, и на крај ти иде да избегаш некаде. И сега знам, и да е најдобра на свет, кога живеете во ист дом ништо не е исто. Се плашам понекогаш страста која имаме со мм дека ќе изчезне, само поради фактот што сме сите заедно и што сите пазиме на се.

Едвај го чекам денот кога ќе бидеме сами и им препорачувам на сите, доколку имаат и најмала можност, па дури и со најдобрата свекрва на светот, да гледаат да живеат одвоено. За доброто на сите.


_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 14:54:51   
nadica
Живеењето во задница, само по себе не е лесно. И со добра и со лоша свекрва, факт е дека имаш помалку слобода за се. Мојата свекрва не е ни лоша ниту многу добра, но и кога се е супер посакувам да бевме сами со мм, оти вака сите се стегаме. И на моменти без причина се ми иде преку глава, не се осеќам како да сум во свој дом. Пази ова, пази тоа, да нема конфликти, и на крај ти иде да избегаш некаде. И сега знам, и да е најдобра на свет, кога живеете во ист дом ништо не е исто. Се плашам понекогаш страста која имаме со мм дека ќе изчезне, само поради фактот што сме сите заедно и што сите пазиме на се.


тоа и го мислев и јас не дека тие се лоши но животот во заедница навистина е тежок

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 15:02:54   
srcence_25
interesna tema:) da bideme realni, toj odnos megu dojdenta nevsta i roditelite na covekot ko go sakas, apsolutno nikade ne e sovrsen ako ti se vo zadnca!:(

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 18:14:14   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Луѓе понекогаш и самите си ги правиме проблемите, искрено јас кога малку подобро размислив и се преиспитав сметам дека не се криви само родителите на мажот и дека секогаш јас сум во право. Да така е најлесно, ги гледаме нивните грешки, ги слушаме нивните коментари, се нешто ни засметува... НО...постои едно големо НО! Живеев јас и сама, со сестра ми, па пак имаше караници, несогласувања. Сето тоа е нормална работа...Не може се да биде розево и како подмачкано. Сепак треба малку да погледнеме и од другата страна, замислете како им е нив, кога до еден момент живееле еден живот, а сега се е поинаку, мора да се прилагодат на се во врска со снаата и нејзиниот карактер, а сепак ние сме помлади и промените побрзо ги прифаќаме, но тие се постари со веке свои одамна закоравени однесувања, ритуали итн. Се бореле (како сега ние) да постигнат нешто за своите деца и сега одеднаш им влегува некој нов кој се сака да смени од корен. Значи не е само до нив, немаат сите можност веднаш да им обезбедат на децата да се одвојат, но мора да се најде еден компромис, еден заеднички јазик, еден отворен разговор многу може да смени. Јас успев да се изборам за тој разговор, да слушнам се отворено што и како им смета кај мене и да сфатам дека навистина не се само луѓето криви. Фала богу никој не е безгрешен, па ни јас. Затоа размислете, можеби работите можат навистина да се подобрат и се да се смени на подобро. Одговорот е некаде во нас, само треба да се потрудиме да го најдеме.



Eca,no comment...Od mene imas samo user posted image user posted image user posted image ...Iskrenosta e osobina na ednostavnite luge i takvite luge mi se dopagaat...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 18:26:08   
Maria
Se soglasuvam Eca,taka e.user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 18:28:12   
Anushka

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce


ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Луѓе понекогаш и самите си ги правиме проблемите, искрено јас кога малку подобро размислив и се преиспитав сметам дека не се криви само родителите на мажот и дека секогаш јас сум во право. Да така е најлесно, ги гледаме нивните грешки, ги слушаме нивните коментари, се нешто ни засметува... НО...постои едно големо НО! Живеев јас и сама, со сестра ми, па пак имаше караници, несогласувања. Сето тоа е нормална работа...Не може се да биде розево и како подмачкано. Сепак треба малку да погледнеме и од другата страна, замислете како им е нив, кога до еден момент живееле еден живот, а сега се е поинаку, мора да се прилагодат на се во врска со снаата и нејзиниот карактер, а сепак ние сме помлади и промените побрзо ги прифаќаме, но тие се постари со веке свои одамна закоравени однесувања, ритуали итн. Се бореле (како сега ние) да постигнат нешто за своите деца и сега одеднаш им влегува некој нов кој се сака да смени од корен. Значи не е само до нив, немаат сите можност веднаш да им обезбедат на децата да се одвојат, но мора да се најде еден компромис, еден заеднички јазик, еден отворен разговор многу може да смени. Јас успев да се изборам за тој разговор, да слушнам се отворено што и како им смета кај мене и да сфатам дека навистина не се само луѓето криви. Фала богу никој не е безгрешен, па ни јас. Затоа размислете, можеби работите можат навистина да се подобрат и се да се смени на подобро. Одговорот е некаде во нас, само треба да се потрудиме да го најдеме.



Eca,no comment...Od mene imas samo user posted image user posted image user posted image ...Iskrenosta e osobina na ednostavnite luge i takvite luge mi se dopagaat...

ЕЦКА, ЧИСТА ДЕСЕТКА ЗА ТВОЈАТА ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА!!!
МИРНОТО ЈАГНЕ ОД ДВЕ МАЈКИ (СВЕКРВИ) ЦИЦА!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 18:38:42   
zami
Ama koga imas svekrva koja ima kerka za mazenje, si pomisluvas, dali ne e preterano da posakam za kerka i svekrva kakva sto imam jas i maz kakov sto taa go vospituva sin i da bide?????

< Поракaта ја уредил zami -- 7.1.2010 18:39:14 >

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 18:49:01   
pacuvce
Draga zami,jas sekogas velam...Sekoja prikazna ima dve strani...I normalno,postojat situacii,kade kolku i da imas dobra volja ne uspevas da vospostavis normalna komunikacija...Nekade prethodno napisav deka vo princip sekogas treba da se ucime na iskustvoto na drugite luge...Nikogas vo zivotot ne treba da se odnesuvame kako svetot da nastanal so naseto raganje,pa se drugo da padne vo voda...Nie ziveeme sami,mm e edinec i normalno imalo i kaj nas situacii koga sum sakala da nesto da kazam...Ama na pocetokot e sekogas potesko,zatoa sto si nov i se sto ke kazes kriticki se docekuva...Togas jas odluciv da ostavam vremeto da raboti za mene...I navistina ispadna taka...Jas i mojot soprug sme 8 godini vo brak i sega veke civstvuvam deka mozam da kazam bilo sto sakam,a sepak da ne bidam razbrana pogresno...Ama sepak mislam deka obostranoto postuvanje e osnovata na dobroto soglasuvanje pomegu zasegnatite strani...Ako se trgne so stavot-Jas sum najpametna i najdobra,toa nikade ne vodi...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 18:51:31   
Anushka
драга Зами, до толку ли? Што те мачат тие две? Отвори го срцето, не се секирај.
ќе го цитирам Шекспир: кога човек се жени (мажи) треба широоооко да ги отвори очите, а потоа, цврсто да ги затвори.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 19:01:37   
zami
da bidam iskrena ne me macat premnogu, ziveema sami vo kuka, a svekrvami vo kukata do nas vo istiot dvor. Znaci ne se gledame sekoj den (fala bogu), tuku ponekogas.
Sin mi skoro redovno sekoj den barem po edna se simnuva kaj niv, i toa e OK.
Ama biseri ima kolku sakas...
Na pr;
*koga i da go povikam mm odkaj niv, koga ke dojde svakam deka imalo reakcija od tipot, ,,eve zena ti te vika odma stom ke sednes kaj nas,,
*jas sum sakala se mm da mi raboti, pa nemozelo toa taka, jas sum bila zena, domakinka (kerka i, edvaj tanjiri da mie doma)
*so sin mi pomos 0, koga i da zaplacese kako bebe, taa odma stanuva i si odi imala rabota,
*bidejki odi na rabota neli normalno nemoze da go pocuvuva nikogas,
* edeno lizavce vo 3 saat pred rucek ne bilo nisto strasno za deteto, osobeno vo periot koga nie vojna vodevme za jadenje
i sl.

Ne sakam da zvucam kako vesterka, ama se povikuvam na ona deka sekoja od nas ke bide svekrva ili ima kerka za mazenje i sl. znaci ne sme samo nie snaite tie koi treba da go stavat prstot na celo ili na usta.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 19:42:39   
Калина28
се согласувам со биби_с, не е лесно во заедница...јас баш денес имав момент, дека не се чувствувам дома и мм ми е рамо за плачење. Едвај чекам да сме си на само.(се спремаме за спрат да направиме над старите). После ми е криво што неможам да си премолчам, ама и вака трудна се ми е посилно изразено.. се ќе помине се надевам....

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 21:57:05   
Anushka
КОЛКУ ПОДАЛЕКУ ОД СВЕКРВА/СВЕКОР, ТОЛКУ ПОВЕЌЕ ПОЧИТ И ЉУБОВ.
На децата им велам: „ајде, додека уште ми служи паметот, да ви потпишам да ме носите во Дом, штом ќе се откачам...“
Стварно, грев од Бога е да си раѓаш деца, а после на стари години да ги мачиш со себе, нив и нивните блиски.

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.1.2010 22:44:24   
biljanaM
Повеќето се жалат од свекрви а јас никако не се погодувам со деверот ....сосема различни света сме...комуникација немаме скоро две години ниту планирам да имам, таков ловек е полошо да имаш во куќа одколку свекрива....Со свекрвата оди на госке бидејки нема другари..има 25 години, не излегува на кафе во центар оти нема со кој...се меша во Женски работи ..кога мајка му иде на маала кај некоја комшивка и тој е со неа....сега фала богу се ожени...ама пак си е истиот на секој можен начин гледа да ме исплука, му реков дека не комуницирам со него и нема што да ме збор. Сега на 17 ке прават свадба ама да знаете ич не ми се оди...за атар на мм, инаку.....совет???

< Поракaта ја уредил biljanaM -- 7.1.2010 22:45:42 >


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.1.2010 12:16:29   
mami
Уживај и не се замарај. И мене не ми оди муабетот со деверми. Не е како твојот ама ете, кога сме на само, да не се децава нема за што да прозбориме. Знам дека не ме поднесува, ама ич не се замарам. Се што е поврзано со нив, правам од атер на мм, за да не се скараат тие двајца па после да ми префрла цел живот.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.1.2010 12:30:51   
Матеа
За ова да ви кажам мое мислење. Мислам дека и на сопругот ваш му е многу тешко кога треба да биде помеѓу две жени а тоа според мое мислење е најтешко, затоа што едната му е мајка која секако си ја сака многу како и сите ние (жените) што си ги сакамме мајките, а другата му е жена која ја избрал за своја животна сопатничка и мајка на неговите деца.
Затоа ве советувам а мислам дека имаше некој и претходно пишано за ова, само да си држите до своето и тој ќе увиди кој е во право а кој не. Никако немој да се расправате заради некој друг, не вреди, никако во секоја смисла на зборот!!!! И да си покажете дека си имате свое достоинство и дека знаете да ги цените неговите родители без разлика колку се неправедни затоа што со непочитување на неговите по мое се подразбира и непочитување на вашето семејство бидејќи и вие сте сега дел од тоа семејство.

< Поракaта ја уредил Матеа -- 14.1.2010 12:31:59 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
16.1.2010 10:51:34   
dragana_vane
Potpolno si vo pravo, Matea NO, IMA RABOTI PREKU KOI MOJATA GORDOST NE DOZVOLUVA DA POMINAM.user posted image . Zatoa sto mojata si zema za pravo da kazuva se sesto, i ne gleda vo civo prisustvo se naoga. I toa me iritira, so razgovor so nea nemozes da vospostavis, zatoa sto nemas sogovornik od drugata strana, sto i da i kazes (pogotovo za deteto koe ima samo 1 god), taa ti vraka....od kade znaes ti... koga si cuvala decauser posted image user posted image user posted image user posted image . Probav na sekoj mozen nacin, maz mi me podrzuva... toj si ja znae ubavo, i so nego ne se soglasuva.... Koga dojde red da mu kaze.. Dodeka ste vo mojata kuka, ke pravete kako sto jas ke vi kazamuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image . Kolku i da sum dobra, mirna ili neznam kakva preku toa nemozam da pominam.

Eden sovet!

Zosto jas odam na rab, taa go cuva deteto, po cel den mu zbori baba baba , mislam deka i jas ke pocnam da vikam taka. Samo sto stane od spienje go nosam kaj nea i taa pocnuva. Taa ne mu zbori tuku vika. I deteto normalno samo baba znae da kaze.user posted image user posted image user posted image Sto me iritira, menozam veke da ja slusam, baba bum , baba bum. STRASNO!!! Kako da i se obratam da i kazam deka ne e vo pravo a da ne ja navredam. Da potenciram- ne e zena sto mozes da sednes i da pravis muabet so nea. da bese taka jas dosega ke i kazev. Naucena e sama cel zivot da nareduva i sega vo ovaa nova situacija "koja trae veke 2 god" nemoze da se privikne....user posted image user posted image user posted image . Do koga da ja cekam? Eve za 4 meseci ke si imame i drugo bebe, Majko mila sto ke bile!!! Nemozam da se izraduvam so familijata od nea.
      Help!!!

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
16.1.2010 11:13:24   
dragana_vane
 ...... Pamti kerko,,,, seti se snao..!!!

Neznam od naj mi e poznato ova!?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
16.1.2010 11:36:08   
Еца
Оваа тема е многу чувствителна за сите колку што можам да приметам. Но од мое гледиште постојат само две можности: или со текот на времето ќе се навикнете да живеете во секојдневието, или ќе пукне тиквата и ќе ви се разделат патиштата, дали со свекрвата или со мажот. Знам многу бракови кои пропаднале токму поради несогласување на родителите со брачниот партнер, но еве се наметнува прашањето, дали вреди тоа, односно дали е некој повреден од мојот брак и моето семејство(мислам на сопругот и децата)?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
16.1.2010 11:41:19   
profesorica
добро прашање Еца.Мислам дека не вреди ни да се нервираме а кмо ли до тој степен да дојдеме да се растури бракот поради свекори, золви, девери....НИКАКО!!!  само стај те ги на игнор и гледајте си ги мажите и децата.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
16.1.2010 12:05:21   
dragana_vane
 Nema sansi da mi se rasturi brakot, zaradi sv. ne e tolku vredna.. a naskoro ke si odime vo nov stan SAMIIII  i ke i kazam prijatno. koga ke doaga na gosti.... ako sum kako nea ke i kazam... sega si vo moja kuka... i kako ke ti kazam taka ke pravis.. Gluposti zivi se ova .. ama naucno e dokazano deka cvekrvite zaradi ljubomora koga se deli sinot od niv ja dobivaat taa bolest ( neznam kako se vikase... ama ke mi tekne), pa da. Razmislete 99% od niv reagiraat na ist nacin pravat isti/ slicni raboti. NE E  mozno da e slucajno.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
16.1.2010 12:10:49   
mami
драгана_ване, и јас го чекам тој ден кога ке се селиме...во истата каша сме колку прочитав од постовите, со таа разлика што јас му напоменав на мм дека НЕМА ШАНСА да родам второ дете додека сме под ист покрив...И се убаво за тие што викаат- стави на игнор ама кога живееш со некој колку и да сакаш да го игнорираш пак ти се плетка во секоја манџа...Само јас сега ке си пеам- памти снао, сети се свекрво- за да не ми го испие чавката мозокот кога ке треба да станам јас свекрваuser posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 16.1.2010 12:12:29 >

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
16.1.2010 13:22:56   
dragana_vane
I jas rekov deka nema da rodam vtoro dete dodeka sme pod ist pokriv user posted image , no ete se sluci neplanirano.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image . Covek neznae kako da postapi..ufff leleuser posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
16.1.2010 14:31:04   
bojanas
Болеста се вика пасивна агресија. На фин и мирен начин да ти го крене притосокот и да се смеша секаде каде што треба и не треба user posted image

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?