|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
22.2.2010 16:19:49   
ikipp
jas ne se soglasuvam bas so niv,so niv ziveeme,a kolku bi sakala posebnouser posted image

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
18.4.2010 21:12:16   
lukas
jas ziveam vo ist dvor ama vo razlicni kuki so jatrva mi i dever mi i so svekrva mi si so svekor mi
ubo si ziveam so site,ne mi se mesaat vo nisto....ama seto toa e samo zaradi mm zosto i toj neki mnogu mesanje ti na tvoe ti na svoe...i nikogas ne dopusta da se iznerviram so niv to so mi smeta toj mu veli i gotovo  pozz


(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
30.4.2010 21:02:16   
Anonimen
Nikako nikako nikako ah nemozam veke da ja trpam onaa vesterkaaaa... Prostaca nizaedna ajde da si ja ispovedam i jas mojata maka. Vaka sega, se sto imame vo se sto ziveeme i od se sto ziveeme e od trudot na mm. mm bese 6 godini vo stranstvo i specalil dovolno pari za da ja renovira celata kuka, za da napravi kujna i kupatilo, kujna i kupatilo eeeeeeej vo 21 vek... Stavil voda se abe bukvalno se se se pa duri ja napravil i svadbata na sestramu, svadba so 500 gostiuser posted image i kupil regal na sestramu zatoa sto majkata i tatkoto nmale pari eeeeee i vecerva naseto ranikucedatelae kako sto ja vikam jas ne ni dade 1000 denari da platime za maj zatoa sto mozebi nemalo da i gi vratime... Ke si puknam od maka vcera mm bese do 20h na rabota i denes isto i op gotovinata otide, ne karticka imame odvaj uste 500 a bankata ne ne cekala da odime do nea. I so koja peza luge so cel stram na drugarite gi zamolivme da ni platat a nie ke se rascistime v ponedelnik. Mozebi e loso da zboruvam vaka no ne da ja mrazam ufffff bi ja frlila od balkonuser posted image

(Одговор на членот lukas)
  Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
30.4.2010 21:41:54   
Annet
Еххх миличи мои,многу ми е жал за вас што имате такви нервози.Еве,пишувам и си мислам-ако се пофалам да не се подречам,па да тргне наопаку хахаха.
Јас сум мажена веќе 1 год,имало секакви моменти,и пријатни и непријатни.Живееме заедно,ни дадоа една соба,си ја уредивме.
Еднаш сами бевме без мм,и неговите сами си ја донесоа темата за заедничкиот живот,и тогаш јас си кажав се што ми лежеше на душа,ама полека и ме сватија,од тогаш се е поинаку.Мојот сопруг е многу мирен и никогаш никој несака да навреди,колку пати сум му се жалела за се кога не е дома,он си ќути.
И така ден по ден,јас се навикнав на нив и они на мене.Ако ми речат така ли е?- јас така е.и си терам по мое,не се лоши луѓе,си викам ај јас да не си замислувам работи,што е до мене ќе го направам и се држам на дистанца.
Ги почитувам како негови родители,им викам и мамо и тато,ама јасно им е дека јас сум му жена на нивниот син и дека сакам да се одделиме,дека секој сака да е самuser posted image .
Немојте да се нервирате ќе сватат тие свекрви еден ден и ќе ви се извинат за се.Вашата љубов кон сопругот ќе направи чудоuser posted image .
Секој се родил да го живее животот како што сака,никој не не тера да трпиме неправди,затоа бидете горди на себе и главата горе.
Ве сакам ситеuser posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
30.4.2010 22:11:02   
Viktori
Па мислам доброuser posted image
Не живееме заедно, и обично одиме на гости некоја недела на ручек во 2 месеци. Мајката на мм е ко мене на јазик, па порано мм мислеше дека може да се истепаме, ама испадна обратно.
Во однос на кој колку дал или зел, немам коментар.
Да живеам со нив или со моите, или со било кој не можам да замислам. Гарант очи ќе си извадиме.
Инако, не ми помагале, не сум побарала помош, па нормално нема ни што да се жалам. Ама поради таа причина немам оставено простор ни да ми се мешаат за нешто. Што мислат и како за мене не знам со сигурност и не ме ни интересира, не ни можам ниту па сакам да размислувам за нив.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:08:58   
Martins mom
Ужасно !!! Тие сопствениот син не го почитуваат и не се согласуваат со него, а камо ли мене да ме сакат...Тоа се едни зајадливи, завидливи,тврдоглави, луѓе со закоравени сфаќања, безмилосни, неразбрани...Мм страда поради нив, а јас уште повеќе...Ми вели :"Жал ми е што те донесов во ова змиско гнездо"...ама наближува денот кога ќе го купиме нашиот станuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:13:03   
Bitolcanka
Пријателке можам да замислам како ти е. Но, издржи. За убавина вреди се'. Трпение - спасение user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:16:22   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

Пријателке можам да замислам како ти е. Но, издржи. За убавина вреди се'. Трпение - спасение user posted image


И јас така велам сограѓанкеuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:22:09   
Палешка РР
Добро е што едни такви безмилосни луѓе добро воспитале таков прекрасен маж кој е на твоја страна

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:35:14   
Rossana
NIKAKO! kako mozam da se soglasuvam so luge koi ni malku nemozat da me svatat? mi se cudat kako se oblekuvam, se cudat zoto sedam nadvor so mm i so negovite drugari,, a pritoa i zboruvam i se smeskam so niv, pa sto koga i na mene mi bea drugari i zaedno izleguvavme 3 godini a i na mm ne mu preci, se cudat zosto majkami imala tolku kratka kosa i se oblekuvala vo farmerki i maicki , se cudat zosto brat mi ima dolga kosauser posted image a ne e devojce... A da i se cudat zosto postojano koga doaga bratucet mi se baknuvame vo lice i se pregrnuvame. Za niv e nesvatlivo toa, svekrvata ima 57 godini a svekorot 63, a jas so moite 20 godini nikako nemozam da se vklopam so niv. Ponekogas mi e zabavno koga im pravam filmovi za naukata i tehnikata i za planetie, no ponekogas mnooooooooooooogu me nerviraat pogotovo sveki koga ke kaze" zosto na bebeto vaka mu pravis", "aj obleci go vo rozovko, zensko e ne e masko vo zeleno da bide". "oti ic ne oblekuvas suknicki, se si vo pantaloni" cccccc abe si ziveat lugevo uste vo 20 vk i ne moze nisto od tamu da gi dovede vo mojot  vek.

< Поракaта ја уредил Rossana -- 14.5.2010 14:36:52 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:42:45   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Добро е што едни такви безмилосни луѓе добро воспитале таков прекрасен маж кој е на твоја страна


Тие воопшто и не го знаат значењето на зборот воспитување...како што вели мм :"Мене улицата ме научи на се..." Имал среќа со околината и гледајќи ги неговите сфатил што е исправно, а што не...
А неговите родители секој ден му повторуваат:" Нема како тебе во фамилијата наша, ти си изрод, од кај излезе ваков.."


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:44:16   
Bitolcanka
Леле пријателке, навистина јака ти душа како излегуваш на крај со нив. Штом се такви, претпоставувам дека истото го прават и на син им user posted image Ако се сложувате вие двајцата, никој ништо не ви може.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:45:25   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

NIKAKO! kako mozam da se soglasuvam so luge koi ni malku nemozat da me svatat? mi se cudat kako se oblekuvam, se cudat zoto sedam nadvor so mm i so negovite drugari,, a pritoa i zboruvam i se smeskam so niv, pa sto koga i na mene mi bea drugari i zaedno izleguvavme 3 godini a i na mm ne mu preci, se cudat zosto majkami imala tolku kratka kosa i se oblekuvala vo farmerki i maicki , se cudat zosto brat mi ima dolga kosauser posted image a ne e devojce... A da i se cudat zosto postojano koga doaga bratucet mi se baknuvame vo lice i se pregrnuvame. Za niv e nesvatlivo toa, svekrvata ima 57 godini a svekorot 63, a jas so moite 20 godini nikako nemozam da se vklopam so niv. Ponekogas mi e zabavno koga im pravam filmovi za naukata i tehnikata i za planetie, no ponekogas mnooooooooooooogu me nerviraat pogotovo sveki koga ke kaze" zosto na bebeto vaka mu pravis", "aj obleci go vo rozovko, zensko e ne e masko vo zeleno da bide". "oti ic ne oblekuvas suknicki, se si vo pantaloni" cccccc abe si ziveat lugevo uste vo 20 vk i ne moze nisto od tamu da gi dovede vo mojot  vek.


uffff..aj ve pokanuvam tebe i tvojata svekrva na gosti kaj mene, pa taka ke se podruzat tie (garant ke se soglasuvaat odlicno), a voedno i nie dve ke si pomuabetime (ke se ispraznime)user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:54:41   
Bitolcanka
Обично се вели: Каков татко- таков син. Крушата под круша паѓа. Но, секако, има исклучоци, за среќа.

И друго: Ни стари, ни пари. Кога човек е сам има повеќе обврски, но кога е во заедница - повеќе проблеми. Од 2 зла сигурно дека би го избрале помалото. Во секое лошо треба да се трудиме да видиме нешто добро, позитивно. Не е се' така црно.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 14:54:57   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

Леле пријателке, навистина јака ти душа како излегуваш на крај со нив. Штом се такви, претпоставувам дека истото го прават и на син им user posted image Ако се сложувате вие двајцата, никој ништо не ви може.


aaaaa ne sinceto ne si go cepkat toj gi izdrzuva veke 5 godini, koj posle ke im gi plaka smetkiteuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom


uffff..aj ve pokanuvam tebe i tvojata svekrva na gosti kaj mene, pa taka ke se podruzat tie (garant ke se soglasuvaat odlicno), a voedno i nie dve ke si pomuabetime (ke se ispraznime)


hehe moze moze samo uste da mozam da ja ostavam po pat nekade na vrakanje ke mi bide preubavo, a bogami da ja ostavam  vo drug grad garant nema da se snajde za da se vrati vo Strumicauser posted image user posted image user posted image Ubavini

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:03:56   
vezilka RR
Ова е болна тема за мене..Ретко зборам за ова бидејќи  и сама не можам да се справам со ситуацијата. Ние живееме со свекрва ми, која можеби и не била лоша жена порано, но сега не е добра со здравјето, или психата..не знам како да го кажам. Пати од некој вид на патолошка депресија или фобија, не сака со никој да комуницира, на никој не му верува и воопшто не ја гледа добрата страна на животот. За сите луѓе кои ги познава има лошо мислење односно мисли дека и коваат заговор. Живее во посојана темница со навлечени ролетни и пуштен глас од ТВ до крај за да не допираат звуците од надвор до неа. Мани тоа туку станува и агресивна, постојано само се кара и се плашам да не прејде и во друг вид на агресија. Љубов не осеќа ни спрема сопственото дете, брат и сестра, па камоли кон другите..таа заборавила што е тоа. Не сака да преземе ништо за да се лечи и не знам до каде ќе тера. Тежок е живото со ваква личност дома. Мене ми жал за мажле оти таа кај си го уништила нејзиниот живот, го уништува и него..а ако продолжи вака тоа ќе се пренесе и на третата генерација..Не можеме да ја оставиме и да си одиме, оти нема никакви примања а е и прилично лабилна за да да опстои сама...Страв ми е за мажле и страв ми утреден кога ќе се роди бебето како се ќе функционира..

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:05:57   
Палешка РР
Читам и се плашам да не прочитам на некој форум, по некоја година, нешто за мене. До снаите ли е, до свекрвите ли е- незнам, но се прашувам кога веќе еднаш ќе се надмине таа глобална одбивност, тоа несогласување уште пред да се запознаат снаата и свекрвата user posted image
Јас вистински сакам снаата да ме сака...не сакам да не ми доаѓаат на гости со синот и внучето...би полудела мислам user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:09:10   
Rossana
ke te saka paleska nemoj da se grizis. Mislam deka kako minuvaat godinite, lugeto se se posovremeni i nema potreba da ne si gi sakaat svekrvite, zatoa sto i svekrvite ke im bidat sovremeni. Nikoj ne saka svekrva sto se pravi kako se ona da znae, i sto saka da nareduva, a ti se razbira ne si takva user posted image   eeeeeee da imav jas svekrva sto znae barem da go okluci kompjuterot, sto znae so mene da dojde na soping ili pazarenje, sto znae da razgovara so mene ke bev presreknauser posted image


< Поракaта ја уредил Rossana -- 14.5.2010 15:10:50 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:21:32   
Martins mom

[/quote]
hehe moze moze samo uste da mozam da ja ostavam po pat nekade na vrakanje ke mi bide preubavo, a bogami da ja ostavam  vo drug grad garant nema da se snajde za da se vrati vo Strumicauser posted image user posted image user posted image Ubavini

[/quote]

user posted image user posted image user posted image Kako mojata svekrva si mislev nema druga (imase edna vo Etiopija pred 200godiniuser posted image user posted image user posted image , ama taa umrela), no gledam  i tvojata ne e za potcenuvanjeuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:24:29   
Bitolcanka
Според се' ова што го пиша везилке, јас мислам дека таа така се однесува, депресивна е, зашто е осамена. Има млади брачни парови кои живеат со еден родител (на мажот) - свекор/свекрва, но одделно - тој таа е на посебен спрат, во посебна соба. Таков е случајот со баба ми. Таа не е во оваа состојба, како свекрва ти. Иако живее сама, во куќата не е сама, често влегуваат вујко ми, братучедите, одиме, ја посетуваме јас, мајка ми, комуницираме секојдневно по телефон и не се чувствува осамена, иако на моменти знае да то потенцира тоа. Значи - мој совет - повеќе бидете со неа, ти, сопругот (син и'), да не се чувствува осамена, отфрлена ... Покажете и' дека е важна во вашите животи, дека ви треба, ја сакате и почитувате. Наскоро и принова ќе имате, и на user posted image му е потребна и тоа многу. Сигурна сум дека тоа тогаш многу ќе ја промени, ако се' досега не влијаело на неа.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:28:15   
Bitolcanka
Вака гледано од страна човек подобро ја гледа ситуацијата, повеќе ја разбира и може да даде совет. Знам да кажувам за други, но кога ќе дојде за мене ... не знам како ќе се снаоѓам. Тогаш вие ќе ми помагате со вашите искуства, совети. Кога ќе морам да ја променам средината ... А колку што можам настојувам тоа да биде што подоцна, понатаму user posted image user posted image user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:34:06   
vezilka RR
Ние живееме во иста куќа, не е сама ниту осамена.. Ваква е веќе 10тина години кога уште татко и бил жив, а мажле тинејџер. Немала сили да се справи со тоа што и го донел животот и се препуштила на депресијата...Таа одбива да комуницира, кога некој и зборува таа не го слуша, ама буквално не го слуша..Не можеш да му кажеш на човек нешто ако тој не сака да те слушне..

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:38:38   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Не можеш да му кажеш на човек нешто ако тој не сака да те слушне..



Да, сосема си во право. Тешко со ваквите луѓе ... Потребен и е психијатар, ако можете да донесете дома. Според ова што го кажуваш тешко дека ќе ја натерате да оди по своја желба или наредба во болница.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:43:30   
amelbebe
ima momenti na prefrluvanje muabeti  od nejzina strana,ama jas sepravam kako da ne ja slusam a vrijam.Paleske da ti kazam od licno iskustvo ne se sekiraj za snaata bidejki jas si imam snaa i sme i dvete ok jas i imam kazano se sto ke ismeta da mi kazi ina mene sto mi smeta i kazuvam iako e verena vospostavivme odlicna relacija kako drugarki sme ,a ponatamu zdravje mislam deka se zavisi od mene kakva sveki ke bidamuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2010 15:56:48   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

ima momenti na prefrluvanje muabeti  od nejzina strana,ama jas sepravam kako da ne ja slusam a vrijam.Paleske da ti kazam od licno iskustvo ne se sekiraj za snaata bidejki jas si imam snaa i sme i dvete ok jas i imam kazano se sto ke ismeta da mi kazi ina mene sto mi smeta i kazuvam iako e verena vospostavivme odlicna relacija kako drugarki sme ,a ponatamu zdravje mislam deka se zavisi od mene kakva sveki ke bidamuser posted image user posted image user posted image


amelbebe? ti svekrva? znam deka amel ti e uste mal, pak sum propustila nesto na forumov ufff

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?