|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Рефундација на парите за породување
23.6.2011 13:55:06   
sandravlae
Mislam deka 30-40 % od sumata gi vrakaat ,Advokat Cokrevski


Модератор: телефон по пп


< Поракaта ја уредил Natuska85 -- 23.6.2011 15:02:16 >

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Рефундација на парите за породување
23.6.2011 13:57:55   
miana
kakva refundacija i od kade?
Moze od privatnite bolnici?


(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Рефундација на парите за породување
23.6.2011 14:33:12   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandravlae

Mislam deka 30-40 % od sumata gi vrakaat ,Advokat Cokrevski .


a advokatot kolku ke kosta? ili del od parite sto ke ni gi vratat ke zeme?


Модератор: телефон по пп



< Поракaта ја уредил Natuska85 -- 23.6.2011 15:01:47 >

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Рефундација на парите за породување
23.6.2011 14:38:46   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

kakva refundacija i od kade?
Moze od privatnite bolnici?




прочитај подетално има на претходната страна user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Рефундација на парите за породување
30.9.2011 11:14:40   
Yummy Mammy
Dali ima nekoj nesto novo na ovaa tema?
Dali na nekoj mu refundirale pari vo posledno vreme?
Koi dokumenti mi se potrebni da gi podnesam?

Jas za prvoto dete ne podnesov zatoa sto plativme preku firma, pa se si vikav nema sansi da mi vratat ni denar... sega barem za vtorovo da podneseme, da ne odat fira parite. Baska, znam deka refundiraat za 4 godini unazad, pa moze i za prvovo nesto da izvadam...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Рефундација на парите за породување
30.9.2011 12:11:01   
Andriance
Ajde stvarno ako nekoj nesto znaes neka pise pp..bilo za advokat ili negov broj..bi bilo fino da si povratime del..kolku tolku

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Рефундација на парите за породување
5.10.2011 21:38:39   
Maja82
CITAM,CITAM I NEMOZAM DA VE RAZBERAM.. ODITE VO PRIVATNI BOLNICI DA SE PORODUVATE,SE MOLITE ZA NAJDOBRIOT LEKAR DA VE PORODI VO NAJDOBRI USLUGI,DA NE VI SETAAT BUBASVABI NA KREVET I OKOLU DECATA DA JADETE I PIETE KAKO KRALICI I ISTO TAKA DA VE CUVAAT DODEKA STE TAMU..A SAKATEN PARITE ZA TAA USLUGA DA VI BIDAT VARTENI.. AKO SAKATE PORAGAJ BEZ PARI POVELETE VO DRZAVNITE INSTITUCII KAKO STO E NA KLINIKA..PA POSLE TOA KE PRAIME MOABET..
P.S.MISLAM DEKA OTKAKO KE GO VIDITE GLAVCETO NA VASETO ZLATO I KE GI DOPRETE RACINJATA SO SITE PRSTINJA PARITE STO STE GI DALE ZA DA GO DOBIETE I NE SE VOOPSTO BITNI..

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 0:07:26   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja82

CITAM,CITAM I NEMOZAM DA VE RAZBERAM.. ODITE VO PRIVATNI BOLNICI DA SE PORODUVATE,SE MOLITE ZA NAJDOBRIOT LEKAR DA VE PORODI VO NAJDOBRI USLUGI,DA NE VI SETAAT BUBASVABI NA KREVET I OKOLU DECATA DA JADETE I PIETE KAKO KRALICI I ISTO TAKA DA VE CUVAAT DODEKA STE TAMU..A SAKATEN PARITE ZA TAA USLUGA DA VI BIDAT VARTENI.. AKO SAKATE PORAGAJ BEZ PARI POVELETE VO DRZAVNITE INSTITUCII KAKO STO E NA KLINIKA..PA POSLE TOA KE PRAIME MOABET..
P.S.MISLAM DEKA OTKAKO KE GO VIDITE GLAVCETO NA VASETO ZLATO I KE GI DOPRETE RACINJATA SO SITE PRSTINJA PARITE STO STE GI DALE ZA DA GO DOBIETE I NE SE VOOPSTO BITNI..



Само да те демантирам МАЈА82, дека породувањето во државна болница не е воопшто БЕСПЛАТНО. Парите кои се трошат за твоето и било чие породување им се исплаќаат од фондот, каде што секој месец од МОЈАТА плата се одделува дел (и каде царски пораѓај чини скоро како во приватна болница доколку немаш сино картонче).

Значи информирај се најпрво, па потоа пишувај по вакви теми, каде патем пишување со големи букви значи викање, кое воопшто не е културно на форум.

А кој зошто и како се пораѓал во приватна болница не е твое да кажуваш нели?


(Одговор на членот Maja82)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 9:57:19   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja82

CITAM,CITAM I NEMOZAM DA VE RAZBERAM.. ODITE VO PRIVATNI BOLNICI DA SE PORODUVATE,SE MOLITE ZA NAJDOBRIOT LEKAR DA VE PORODI VO NAJDOBRI USLUGI,DA NE VI SETAAT BUBASVABI NA KREVET I OKOLU DECATA DA JADETE I PIETE KAKO KRALICI I ISTO TAKA DA VE CUVAAT DODEKA STE TAMU..A SAKATEN PARITE ZA TAA USLUGA DA VI BIDAT VARTENI.. AKO SAKATE PORAGAJ BEZ PARI POVELETE VO DRZAVNITE INSTITUCII KAKO STO E NA KLINIKA..PA POSLE TOA KE PRAIME MOABET..
P.S.MISLAM DEKA OTKAKO KE GO VIDITE GLAVCETO NA VASETO ZLATO I KE GI DOPRETE RACINJATA SO SITE PRSTINJA PARITE STO STE GI DALE ZA DA GO DOBIETE I NE SE VOOPSTO BITNI..


Само да те демантирам МАЈА82, дека породувањето во државна болница не е воопшто БЕСПЛАТНО. Парите кои се трошат за твоето и било чие породување им се исплаќаат од фондот, каде што секој месец од МОЈАТА плата се одделува дел (и каде царски пораѓај чини скоро како во приватна болница доколку немаш сино картонче).

Значи информирај се најпрво, па потоа пишувај по вакви теми, каде патем пишување со големи букви значи викање, кое воопшто не е културно на форум.

А кој зошто и како се пораѓал во приватна болница не е твое да кажуваш нели?


TOCNO TAKA!
Baska, Ljubovta sprema bebeto ne se meri spored goleminata na problemite i makite koi si gi pominala za vreme na poroduvanjeto, kolku buba svabi si videla i dali si se istusirala so zolta ili so cista voda. Poroduvanjeto vo takvi uslovi za mene e primitivno i glupavo, i nikoj ne go zasluzuva. Ako imam opcija da se poragam vo kulturna bolnica, i znam deka za toa mi sledi refundacija zasto da ne si gi zemam parite nazad?! Glupavo e da i gi ostavam na drzavata, ako jas plakam razni danoci i davacki, ocekuvam so ista mera i da mi se vrati.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 9:59:24   
Sandric
I mene mi e malku nelogicno da gi refundiraat parite zatoa sto tie bolnici nemaat skluceno dogovor so fondot za taa usluga

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 10:22:08   
Maja82
DOBRO SUM INFORMIRANA I ZNAM STO PISUVAM.. PRVO SEKOJ IMA PRAVO NA FORUMOV DA GO ISKAZE SVOETO MISLENJE TAKA I JAS POSTAVIV PRASANJE I GO ISKAZAV MOETO MISLENJE.. VTORO MOABETOT MI BESE AKO SAKATE DA POMINETE POEFTINO ODNOSNO SAMO SO SINO KARTONCE DRZAVNA E ZATOA NE MORA DA PLAKATE PO PRIVATNI BOLNICI.. I TRETO KAKO STO I VIE I SITE NIE RABOTIME ZA NEKAKVI PARI TAKA I VO PRIVATNITE RABOTAT ZA PARI I ZA TIE USLUGI KOI KE GI DOBIETE I KOGA SE SUPER KE SE ZAVRSI.. NAJMALKU STO TREBA DA MISLITE E REFUNDACIJA NA PARITE..  I VO NIEDEN SLUCAJ NE NAPISAV DEKA LJUBOVTA SE MERI SO MAKITE STO STE GI POMINALE TUKU OTKAKO KE POMINETE SE DADENITE PARITE SE NAJMALKU BITNI..
P.S.VI BLAGODARAM STO MI POSOCIVTE DEKA OVDE NE MI E MESTO ZATOA SE ISKLUCUVAM OD FORUMOV BIDEJKI OCIGLEDNO SAMO LUGE STO SE SOGLASUVAAT SO VAS MOZE DA SI GO NAJDAT OVDE MESTOTO..

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 10:25:45   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

I mene mi e malku nelogicno da gi refundiraat parite zatoa sto tie bolnici nemaat skluceno dogovor so fondot za taa usluga


Imaat Sandric, toa se posebni dogovori za vrsenje zdravstveni uslugi koi sekoja bolnica mora da gi ima skluceno so drzavata za da bide akreditirana i legalno da raboti. Ne zboruvame za onie dogovori koi gi targetiraat krajnite pacienti (kako ambulantite sto rabotat so plavi kartoncinja).
Baska vo zakonot ima mnogu propusti, posebno se sekavam na eden del, ako ne se lazam pisuvase nesto vo stilot "poroduvanjeto se smeta za osnovna usluga i e besplatna za sekoja zena" ne precizirajki kade se poraga. Ottuka, koga gi refundiraat parite, go vrakaat samo delot kolku kosta samata usluga/operacija, bez bolnickite trosoci. Isto kako na klinika koga plakas apartman, a uslugata ti e besplatna. I ovde ti doaga isto.
Nego, problemot e sto drzavnata kasa e prazna i toa site go znaeme, pa sega na nekoj sto e pouporen ke mu vratat pari zatoa sto moraat, a na nekoj sto se otkazuva od start nema.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 10:31:55   
kikicka
aj jas da ve prasham dali mozam jas sega po godina izminata od poragjaj da podnesam dokumenti za refundacija??? ili ne! jas taka ostaviv se togas ne se informirav dovolno ama sega tuka procitav pa me interesira!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 10:32:50   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja82

DOBRO SUM INFORMIRANA I ZNAM STO PISUVAM.. PRVO SEKOJ IMA PRAVO NA FORUMOV DA GO ISKAZE SVOETO MISLENJE TAKA I JAS POSTAVIV PRASANJE I GO ISKAZAV MOETO MISLENJE.. VTORO MOABETOT MI BESE AKO SAKATE DA POMINETE POEFTINO ODNOSNO SAMO SO SINO KARTONCE DRZAVNA E ZATOA NE MORA DA PLAKATE PO PRIVATNI BOLNICI.. I TRETO KAKO STO I VIE I SITE NIE RABOTIME ZA NEKAKVI PARI TAKA I VO PRIVATNITE RABOTAT ZA PARI I ZA TIE USLUGI KOI KE GI DOBIETE I KOGA SE SUPER KE SE ZAVRSI.. NAJMALKU STO TREBA DA MISLITE E REFUNDACIJA NA PARITE..  I VO NIEDEN SLUCAJ NE NAPISAV DEKA LJUBOVTA SE MERI SO MAKITE STO STE GI POMINALE TUKU OTKAKO KE POMINETE SE DADENITE
PARITE SE NAJMALKU BITNI..
P.S.VI BLAGODARAM STO MI POSOCIVTE DEKA OVDE NE MI E MESTO ZATOA SE ISKLUCUVAM OD FORUMOV BIDEJKI OCIGLEDNO SAMO LUGE STO SE SOGLASUVAAT SO VAS MOZE DA SI GO NAJDAT OVDE MESTOTO..


Lele ama si bila ljutka, so tonot so koj go napisa prethodniot post so istiot ton ti se vraka, no toa ne znaci deka nekoj licno te napaga. Kako sto ti si go iskaza svojot stav so VIKANJE taka i nie si go kazavme nasiot stav na posmiren nacin. Ne sme site isti i ne mora da se soglasuvame, no toa ne e pricina da se isklucuvas... Malku mi e detski ova, "e skar sum vi, ne igram veke" user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maja82)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 10:35:03   
Sandric
Da privatnite bolnici imaat dozvola za rabota no ne i sklucen dogovor so FZO za uslugata poroduvanje.
Zatoa mislam deka ne e logi;no da se baraat parite nazat.
Toa e isto kako da odis na zabar privatno ( kaj stomatolog sto nema dogovor so FZO) i posle da baras refunadcija na parite.
Se soglasuvam da se baraat parite nazad dokolku uslugata ne e ovozmozena na drugo mesto, no vaka izborot na privatna bolnica e licen....

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 10:39:53   
lilicka
Se soglasuvam so Maja82.....e sega sekako sekoj si ima pravo na svoj izbor!
Pozzz

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 10:40:02   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

aj jas da ve prasham dali mozam jas sega po godina izminata od poragjaj da podnesam dokumenti za refundacija??? ili ne! jas taka ostaviv se togas ne se informirav dovolno ama sega tuka procitav pa me interesira!


Kikicka, jas bas zatoa se zaangazirav sega, mi kazaa deka dokumentite ne zastaruvale 4 god. Jas sega koga ke se porodam so vtorovo planiram za dvete deca oddednas da si gi podnesam dokumentite (prvoto mi e pred nepolni 3god). Samo nekoj treba da ti kaze dali bas vo toj period koga si se porodila bolnicata imala dogovor so fondot, zasto tie dogovori se obnovuvale godisno i se slucuvalo vo odredeni periodi da ima lufta dodeka ne si go obnovat dogovorot, i togas imaat pricina da te odbijat i ne mozes nisto. Znam edna sestra od sistina sto se porodi vo fevruari negde i bas togas bil istecen dogovorot i ne bil obnoven, pa go obnovile tek maj juni negde. Se sto e vo ovoj period ne se priznava... Samo ne znam za koja godina se raboti tocno, treba nekoj ubavo da ti proveri, da ne lupetam za dzabe.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 11:35:34   
Maja82
PISUVAM SO GOLEMI BUKVI ZOSTO MI E RASIPANO KOPCETO A NE DEKA VIKAM.. A TOA STO NEKOJ MISLI DEKA VIKAM AKO PISUVAM SO GOLEMI BUKVI... TOA E NEGOVO PRAVO.. :))

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 11:44:22   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Da privatnite bolnici imaat dozvola za rabota no ne i sklucen dogovor so FZO za uslugata poroduvanje.
Zatoa mislam deka ne e logi;no da se baraat parite nazat.
Toa e isto kako da odis na zabar privatno ( kaj stomatolog sto nema dogovor so FZO) i posle da baras refunadcija na parite.
Se soglasuvam da se baraat parite nazad dokolku uslugata ne e ovozmozena na drugo mesto, no vaka izborot na privatna bolnica e licen....

Ova bi bilo logicno, da. Ama ete izgleda postoi nacin i da se refundiraat.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 12:08:12   
annie
Може ли некој да ми даде контакт телефон од адвокатот?фала

_____________________________

Солзата е нејзин начин да се изрази, нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост, нејзината болка и нејзината гордост!!!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 12:08:39   
temjanuska75
Парите за породување ви приватна клиника се враќаат, без разлика дали клиниката има или нема склучено договор со фондот. Само постапката е долга, фондот ги одбива сите со изговор дека приватните клиники немаат договор со фондот ( ова се однесува и на други рефундации не само за породување), меѓетоа постапката продолжува пред Управниот суд со тужба, ( и ова долго траеuser posted image ) па кога ќе ти ја усвојат тужбата, пак поднесуваш барање до фондот да ти рефундираат пари.
Согласно одлуката на Уставниот суд, се укинуваат одредбите од Законот за здравствено осигурување кои го ограничуваат правото на осигуреното лице за избор на здравствена установа. Тоа значи дека ако си осигуреник на фондот ( плаќаш здравствено осигурување) имаш право да се лечиш ( породуваш) каде сакаш, а фондот треба да ти ги рефундира парите. Сега незнам за сумата колку се враќа, мислам дека онолку колку би платил во државна клиника, односно парите што фондот им ги плаќа на државните клиники за секое породување.
И мислам дека рокот за поднесување е 3 години ( а не 4 г.).

За сето ова ангажирав адвокат, и сега чекам да ме одбијат од второстепена комисија, па да се поднесе тужба.

Се надевам Ви помогнав user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 12:16:10   
bebe82
temjanuska75, само кажи ми дали си го ангажирала адвокатот Чокревски? И јас сакам да покренам постапка, само не знам преку кој адвокат. Прочитав дека тој вршел работа за вакви случаеви.


(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 13:12:12   
topce
јас кога разговарав со Чокревски тој рече дека периодот е 5 години, ама тоа беше пред 1 година отприлика ако нешто се сменило во меѓувреме тогаш не сум up to date user posted image user posted image

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 13:28:40   
kikicka
off dolg proces ali ako soberes davacki po advokati i maltretiranje ke ti ispadne ist gjavol neli? ili gresam bi sakala da gi refundiram jas seporodiv -9.2010godina ali..... mislam deka bash i nemash dobivka mng.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Рефундација на парите за породување
6.10.2011 13:45:42   
topce
па не е баш мала сума, цим адвокат се нафаќа да работи user posted image
се даваат 1000 денари сосе сите документи, трае процесот некаде 3 години и на крај 10% од сумата е за адвокатот.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?