|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Садови за готвење, хранење и чување на храната
16.5.2014 18:25:30   
Melanija RR
Искуства, дилеми, совети за садови за готвење на бебешка/детска храна како што се разни тенџерчиња за готвење на пареа, таџирчиња за хранење,садови за чување и замрзнување на свежа или приготвена храна, садови за носење на приготвена храна кога ќе се излезе на прошетка.......

Толку многу помалку или повеќе потребни нешта за секој дневна употреба при хранење на нашите најмили user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Садови за готвење, хранење и чување на хр...
16.5.2014 23:54:49   
Defne90 RR
Јас немам некои посебни тенџериња за готвење на пареа за децата.Имам неколку мали тенџерчиња обични си се во кои готвам храна само за нив дека ми се практични.За хранење имам неколку помали росвајтни танјирчиња и неколку пластични и во нив ги хранам.И тие ми се ептен така практични затоа што се помали па според нив си имам и мерка колку јадење да им ставам.За замрзнување на одредена храна како што е случај со брокулата или со карфиолот кога замрзнувам ги ставам во кеси за замрзнување по малку колку за еден оброк и го вадам и го ставам цело.А ако сме етe некаде излезени и децата не се јадени храната им ја ставам обично во пластични мали садови со поклопец или во мали тегличиња.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Садови за готвење, хранење и чување на хр...
17.5.2014 0:39:14   
deluxe
И јас како Дефне,немам специјални тенџериња,садови .За децата готвам во истите тенџериња како и за нас,само имам неколку помали што се за помала количина на храна.Замрзнувам во најлонски кеси.Додека приготвената храна ја јаде од порцелански чинии(малечки кои ми се и некоја мераuser posted image )
Кога излегуваме,домашните кашички или друго,го пакувам во мали теглички(од кашичка,не ги фрлам сите си ги чувам за вакви ситуации)user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Садови за готвење, хранење и чување на хр...
23.5.2014 9:23:36   
Felly RR
Додека беше мала М и готвев во обично мало тенџерче, а за јадење имавме собрано цел комплет од ХИП мали чинии што ги даваа гратис со кашичките. За чување на храната исто како Делукс ги користев стаклените теглички од купените кашички. Тие ми беа баш мера за еден оброк.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Садови за готвење, хранење и чување на хр...
23.5.2014 10:27:37   
Mihaela 2010
Imam dve pomali tendjercinja koi najcesto gi korista koga i gotvam na M,radi kolicinata koga pravam samo za nea
Od priborot za jadenje taa si ima eden komplet porcelansko tanjirece ,dlabokoto ni se skrsi i casa so mini maus,inaku imame plasticni neli i casi i tanjircinja eden kup
Za cuvanje na hranata -primer za sirenje, imam kupeno od top shop stakleni sadovi sto se vo povekje golemini i mi se tie VRV,epten prakticni i dobro iskoristeni

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Садови за готвење, хранење и чување на хр...
23.5.2014 13:21:11   
Melanija RR
Готвар во теџерче за М купено мало практично обично,а ручка во чинија длабока како за супа заоблена и баш си има мерка до линијата user posted image а лажиче од они пластичните посебни за бебиња и уште не сме смениле user posted image

Во фрижидер се чувам зеленчук во кеси за замрзнување, значи тиквица,блитва, морков... а викаат најдобро била храна во фрижидер да се чува во стаклен сад.Што мислите?

Друг активен проблем е јадење надвор а времето ете го се стопли.Досега го правев дома и во пластичен сад го носев, но сега со топлово.Теглички од купечки имам ама во големата 190гр не ми собира ќе треба две.Како правевте во лето?Зборав за домашни каши.
Во Супер тинекс најдов многу убави ,но тешки стаклени садови со пластичен капак .Правоаголен 150 ден и квадратен 130 ден

Мислам да купам од Џамбо оние торбите што се за темтература како изолатори, вреди ли тоа или сомнително?Некоја друг предлог?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Садови за готвење, хранење и чување на хр...
23.5.2014 14:10:55   
sandriana RR
Зеленчукот и овошјето што стојат во фрижидер - моркови, тиквици, домати, краставици се кај мене или во кесе, или во фиоката најдолна, јагоди ден - два во пластичен сад, исто и сирење во пластична кутија чувам со капак.
Што се однесува до храната готвена за надвор -Меланија, сигурно нема да излегувате по жештините, па да мора да носите од кашите за ручек (зеленчукови и месни) надвор. Ако веќе мора, ќе одбереш соодветна комбинација на храна за тој ден, и јас сум презадоволна од оние стаклени садови со зеленкаст капак пластичен што ги има во Тинекс.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Садови за готвење, хранење и чување на хр...
16.12.2014 8:48:34   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

и јас сум презадоволна од оние стаклени садови со зеленкаст капак пластичен што ги има во Тинекс.



И додека се натокмам веќе 2-3 месеци ги нема во Тинекс.Двете величини беа баш како што барав.Најдов и во Рамстор маркет ама мали се.Во Џамбо се високи како за кафе/шеќер.

Каде низ СК може да се најдат стаклени садови со пластичен капак,големина од прилика за детски оброк да речеме 400гр?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?