|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Справување со нејадењето
29.4.2013 18:13:34   
dostickage
Mislam da ne iskoci sega deka te forsiram da ne ide dete na lekar po sekoja cena, apsolutno ne megjutoa da se razmisli sto pati pred da se dade antibiotik. Toa mi bese muabetot. Lekar obavezno da se odi koga e nesto somnitelno , na pr plukja ne daj Boze... ama toa se primetuva...
So lesno, pa da nemate pricina za lekari.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Справување со нејадењето
30.4.2013 12:04:22   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

taka e mila,ama prviot pat ne proverivme kr,ii taka,za nase dobro bese,ama izleze poloso.sega kasna malku i malkeo piese,i dadov Madzun se nadevam ke se podobrimeuser posted image


Anet mila, za nedaj Boze sledniot pat da si znaes: stom si na doktor vednas da pobaras da vi prvin napravat krvna slika.
Jas si ja nauciv lekcijata. Sin mi eve ima 19,5 meseci i piese antibiotik samo ednas na 3,5 meseci (cefaklor) i toa ne sum sigurna dali trebase. Ama prv pat se razbole, bese zatnat, doktorka go pregleda i si vikase bidejki e mal i bese strav da ne mu se spusti na pluka pa ni prepisa Cefaklor. Ne znam dali bese osnovan nejziniot somnez. Toj nemase ni tt nitu kaslase nesto mnogo, ali ajde, se nauciv za sledniot pat.
Minatoto leto, koga imase okolu 9 meseci za prv pat se soociv so tt i povrakanje. Otidov na doktor, taa pak go pregleda, i pak antibiotik. E togas jas reagirav i barav da napravime krvna slika. Taa mi vikase deka i e zal da go bocka deteto, nejze i demek licelo na bakterija. Jas sepak insistirav, napravivme krvna slika i pokazuvase virus... Malku i ja povrediv gordosta na doktorka koga sama pobarav krvna slika, ama nejzinoto ego naspram dobro na moeto dete e nesporedlivo.
Isto ne mi e logicno deka i e zal da go bocnat za krvna slika, sto e sekunda rabota i e za negovoto dobro, a ne i e zal da pie za dzabe sirupi. Ne mi e jasno... Taa e doktor i taa ima poveke znenje od mene toa sigurno, ama nema poveke griza za moeto dete od mene. Ako navistina ima potreba od Ab, vo red si e, nemam protiv, ama doktorite, posebno tie od postara generacija kako za sekoj slucaj da davat sirupi.
Ne ti treba da se razbiras mnogu, dovolno e samo da znaes deka koga deteto e bolno (a i vozrasen) prvo i osnovno treba krvna slika da se napravi. Ete toa ti e mojot sovet i nema da pogresis user posted image
Jas sega nadvor od temava, ama dodeka da dojdev do poentata ....

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Справување со нејадењето
30.4.2013 12:08:57   
Bethany
Nie denovive so jadenjeto sme za nikade. Uzas! Samo drzi zalaci vo usta, nervite iskinav. Mu izleguvaat poslednite dvata zabi, dolni trojki, i poradi toa e, ama mi e smaceno veke i od zabi i od se! Sakam da se zavrsi ovoj period i da pocne da jade normalno! Ete se ispukav user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Справување со нејадењето
3.6.2013 13:42:00   
Mihaela 2010
Taman se razjade,taman kaci edno kilce,ete pak jovo na novo,i zivci iskinuvam,ama toa e...user posted image user posted image
ne saka nisto u usta da stava,se e zanesena vo igra,denes majka mi ja cuva i se javuvam da vidam sto pravat,mi pravi muabet na mob kako se setala kako bila na ljuljaskite i doaga momentott koga ja prasuvam dali nesto jadela...i odma go frla na majka mi telefonot...ehh strasna rabota
pak ke i stavam B kompleks u mlekotouser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Справување со нејадењето
10.6.2013 22:33:33   
Jana9
Uzas sekojdnevno se lazeme za da go izede obrokot user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Справување со нејадењето
2.10.2013 15:52:28   
anailisav
mamicki aj ve molam ako ima nekoja da me posovetuva kako da postapam so moeto 5 mesecno bebe,zivcite mi se pri kraj veke,se probav i nikako da se podobrime so jadenjeto.moeto dete e na ad mleko i poslednive mesec dena samo spiejki jade,ajde nekako se pomiriv so toa, sega pocna i spiejki da ne saka da jade porano jadese po 120ml sega edvaj 60 ispiva i toa pak zaspiena,kasicki pocnavme da davame od pred 2 nedeli no niv pak ne znae da gi jade po 2-3 laz so zor ke apne ne znae uste usta da otvara na lazicka,ja buta so jaziceto.ne znam veke sto da primenam smenivme i hrana (mlekoto) i sise i cucla smeniv i nikako da pocne da jade normalno,ve molam pomagajte pozdrav do site mamici :*

(Одговор на членот Jana9)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Справување со нејадењето
2.10.2013 19:03:21   
Ananija
ana ili sav ete za uteha moeto na 8 meseci projade cela edna kasa do dno samo za rucek i tolku sema se za cel den....a dorucek na 12 meseci na 15 i vecera pocna da jade a od 17 i izinka hahaha zivciii, placki nervozi....jas mislev a i mnogumina okolu mene dali ova moe dete nekogas ke projade...user posted image

ama tvoeto pa i malo e vistina ne mu se sekiraj malo toa sega uci da golta jazice da vrti...ne go zadevaj ke pie ke jade...mesec dva ke pominat samo ke si bara

(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Справување со нејадењето
2.10.2013 21:28:03   
anailisav
daj boze ananija,ne mi e tolku za kasickite kako sto mi e maka za mlekoto,i mleko ne saka da jade,eve sega i davam mleko samo 30ml ispi,a nema jadeno od 6h.i togas ispi samo 40ml.ne znam sto da pravam veke.:(

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Справување со нејадењето
3.10.2013 9:19:15   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: anailisav

daj boze ananija,ne mi e tolku za kasickite kako sto mi e maka za mlekoto,i mleko ne saka da jade,eve sega i davam mleko samo 30ml ispi,a nema jadeno od 6h.i togas ispi samo 40ml.ne znam sto da pravam veke.:(


anailisav jas mislam deka ste vo skok vo razvoj mojata taka mi pravese, nitu eden skok ne preskokna, abe na site odbivase mleko da pie, a koga kako i so jadenje, na 8 meseci cela nedela da soberam dali 120 ml imase ispieno ne se sekiraj ke se sredi ili pak ne gi saka kasickite na toj nacin sto i gi spremas, promeni, artikli i soodnos, ili pak nesto dodadi plus

_____________________________



(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Справување со нејадењето
3.10.2013 10:37:55   
oliva

ИЗВОРНА ПОРАКА: anailisav

mamicki aj ve molam ako ima nekoja da me posovetuva kako da postapam so moeto 5 mesecno bebe,zivcite mi se pri kraj veke,se probav i nikako da se podobrime so jadenjeto.moeto dete e na ad mleko i poslednive mesec dena samo spiejki jade,ajde nekako se pomiriv so toa, sega pocna i spiejki da ne saka da jade porano jadese po 120ml sega edvaj 60 ispiva i toa pak zaspiena,kasicki pocnavme da davame od pred 2 nedeli no niv pak ne znae da gi jade po 2-3 laz so zor ke apne ne znae uste usta da otvara na lazicka,ja buta so jaziceto.ne znam veke sto da primenam smenivme i hrana (mlekoto) i sise i cucla smeniv i nikako da pocne da jade normalno,ve molam pomagajte pozdrav do site mamici :*


znam kolku e tesko,sin mi piese taka ,po 60,pa 40 haos i stres,uste imam posledici od toj stres sto go pominuvav so nego,kaj nas traese dolgo,samo smireno i imaj trpenie,a si bila na lekar i sto ti kazale?mene nikoj nisto neznaese da mi kaze

(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Справување со нејадењето
3.10.2013 14:28:10   
anailisav
ivonicka i oliva v blagodaram sto mi odgovorivte barem malku me utesivte,inaku kasickite i gi menuvam,nekogas i davam domasno ispasirano kompirce ili banana,kupecki sme probale od morkov praska i jabuka,se poznava deka gi saka ama ne znae uste da jade so lazicka po 3-4 laz ke apne i ne moze da dosedi i toa so zor bidejki ne znae usta da otvara ja buta lazickata so jaziceto i 5-6 max lazicki ke apne i poveke ne saka poicnuva da plaka,vcera i dadov bebi oriz kasa na hip taka poretka i ja napraviv i vo nea staviv 3-4laz kasicka od praska i vo sise i go staviv ispi 120ml.ama ne mozam se toa da ja ranam a mlekoto go odbiva edvaj po 50gr ispiva probav i vo nego da stavam od bebi orizot i togas moze 60-70ml da ispie.na lekar ne ja nosev od taa pricina sto sega ima mnogu virusi pa mi e strav i virus da ne zakacime,deteto vaka si e svezo i stolicata i e normalna pa si velam belkim ovde nekoj ke mi pomogne i ke najdam resenie za nejzinoto nejadenje,porano epten ubavo si jadese od 100 -120ml a sega ne e ni pola od toa....se nadevam brzo ke pomine ovoj period navistina pri kraj sum so zivcite...ve pozdravuvam :*

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Справување со нејадењето
3.10.2013 14:47:01   
Bethany
анаилисав, мало ти е бебето се уште, Допрва учи да јаде, затоа ти треба трпение многу. Некои деца побргу совладат тоа, некои не.
Со син ми ете колку и да имав проблеми со јадењето, барем тоа кога му дадов прв пат кашичка јадеше како да се родил со лажичката, ама знам дека некои бебиња плукаат храна, па тоа трае во недоглед, ама со тек на време ќе научи и ќе ги зголемува оброците ќе видиш.

Сега некако се снаоѓајте со млекото, и син ми не сакаше млеко да пие, никакво, па затоа порано почнавме со друга храна, на 10 месеци престана потполно да пие млеко, ама му давав млечни каши.

Ќе изгурате, добро е што е свежа, здрава, тоа нека ти е показател дека одите на добро, е сега што треба трпение и живци и време, треба. Ама брзо ќе одрасте и ќе помине се-мора да помине, ништо нема што не поминало user posted image

А да, уште да додадам, бидејќи бргу и здосадува, може да и дадеш нешто во рака, некоја играчка, некој предмет да го загледа тогаш кога ќе почуствуваш дека губи трпение. Така јас правев со син ми, кога веќе не може да седи и да јаде, му давав капачето од шише во рака, пластично шише, хартии (нели на таа возраст такви работи ги интересираат :))), се така нешто што би го заинтересирало малку повеќе. Кога му здосади давав друго и така. Пробај обиди се со различити финти, сигурно ќе откриеш нешто што ќе упали user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 3.10.2013 14:51:07 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Справување со нејадењето
3.10.2013 17:40:11   
anailisav
betany blagodaram za podrskata,se pravime i nie klovnovi koga jade kasicki no koga se optegne so glavata nazad i odi pa smiri ja,navistina ke mi treba mnogu trpenie,eve i denes sme ista pesna poveke od 60 ne jade za ziva glava sega veke pola saat se molime i edvaj 40ml ispi :( ,se nadevam skoro ke pomine ovoj period

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Справување со нејадењето
3.10.2013 21:55:35   
Bethany
Зборуваш за 60 гр. кашичка? Па тоа е сосема во ред, никаде не стои правило дека мора се да изеде, дури поголеми бебиња не јадат цело тегличе. Можеби едноставно не е гладно.
Мене ми имаат кажано многу пати, и имам прочитано, дека НЕ ТРЕБА да се грижам поради количината или нејадењето, бидејќи колку и да е мало, бебе никогаш нема да се изгладнува, тоа САМОТО знае колку му е потребно. Можеби на твоето бебе тоа што му даваш му е сосема доволно, не знам како и колку често ја храниш, ама штом е весело и добро спие, има добра столица, значи не е гладна.
Пробај тогаш остави ја малку, понуди и ако сака толку, ама па не и ниту нуди на секои пола саат, нека огладни. И пробај опушти се малку, не се напнувај, има уште многу работи кои не чекаат со нашите дечиња, чувај живци. Ќе помине и ќе пројаде сигурно user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Справување со нејадењето
3.10.2013 23:21:32   
Maria
anailisav ич не и се секирај,сама ќе почне да си бара,можеби тоа што го јаде ја заситува.
Еве ако ова може да те утеши,моето поголемо дете речиси ништо не јадеше,само на доење беше се до 13 месеци,кога го одбив му падна имунитетот,се разболе,а со него и јас,ужасно тешко ми беше,но пополека се си дојде на место.Сега има 6 години и се бориме со апетитот,кој е поголем отколку што треба.user posted image
Сега на моменти посакувам да се врати барем за кратко тој период на нејадење.user posted image user posted image user posted image
Знам дека ти е тешко,но имај трпение и верувај,ќе помине.Биди упорна.user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Справување со нејадењето
31.10.2013 23:41:25   
maby_baby
Zdravo Zenski, znachi site so istite problemi. Ve citam so ova 30ml, 40ml, 60ml, zatoa najubavo e bebeto da se doi (dokolku se ima mleko) pa neka cica kolku saka, nema nit da znaesh, nitu pak da se nervirash kolku iscicalo. Kolku mu se cica, tolku ke iscica. eve sestra mi gledam se izmolzuva mu dava na maliot i maki machi..piel po 60..e dobro de.. ti sekoj den li jadesh po 3 krishki leb??? i velam...

I jas so dvete imam problemi empten, toa mora vo zanes da se tv da gledaat i mahinalno otvaraat usta..inaku svesno-nema sansi da gi naranis.
Do koga davavte blendirano na decata? moeto, maloto ima 3 god ama ushte mu blendiram za da vnesuva zelenchuk i meso sekojdnevno. I navistina ima efekr. eden perion mu davav on nashite obroci i po napravena krvna slika imase 119 hemoglobin, i pocnav so blendirano i meso sekoj den(pileshko, teleshko, riba) za eden mesec hemogllobinot otide na 135. Toj si jade ama nema shansi varen zelencuk i meso(pogotovo) da jade. Ama toa e..dodeka ne potporasnat kje se machimw..samo tie neka se zivi i zdravi

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Справување со нејадењето
2.11.2013 14:37:36   
Felly RR
maby_baby, во врска со блендирана/пасирана храна имаме тема ТУКА.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот maby_baby)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Справување со (не)јадењето
15.11.2013 21:08:28   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

а добро да ве прашам, кога не сака да јаде нешто и нудите друга храна? ЈАс се нервирам кога лука одбива да јаде нешто и свекрва ми одма трча и му прави нешто друго- па нема јас за него 15 јадења да готвамuser posted image

ima nekoi raboti koi vo momentot ne saka da gi jade no e gladno i saka nesto drugo,sepak dete e,i bogami ke gotvis povejke obroka za negouser posted image mene na 7 mesecna vozrast mi go pravese toa no sto da pravam morav d mu gi zadovolam potrebiteuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Справување со (не)јадењето
16.11.2013 12:26:35   
Mihaela 2010
Jas imam primeteno koga sme doma jadenjava ni se so tegavenje,niz igra povuci potegni i strasno se nerviram...epten epten se opusta..eve edna nedela zivci iskinav ,sve sme mljac mljas...koga ide vo gradinka epten si e razjadena,em tamo em so zenava so ja cuva..ajde belki od ponedelnik pak ke se razjade

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Справување со (не)јадењето
17.11.2013 9:26:12   
deluxe
И кај нас почна оваа т.н фаза на нејадење.Си имаше добар апетит,не дека јадеше количински многу,ама од тоа што му нудев си јадеше.Сега или не сака да проба и бега,или ке касне и одма со рачињата го вади .Нз што се случува дали му е интересно тоа што го прави,си игра со залачињата,или пак запчиња му излегуваат 4ки ,па тие нешто го мачатuser posted image user posted image Имате ли вие слично искуство??како да го вратам во нормалаuser posted image почна да ме загрижува детевоuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Справување со (не)јадењето
17.11.2013 10:25:45   
Martins mom
Зависи колку време трае фазата на нејадење. Ако е дн-два, не крвам паника, ама ако е со денови, недели, е тогаш се пушта соковникот по 3-4 пати на ден (тоа ми е финта-никогаш не одбива зеленчук и овошје во сокuser posted image )user posted image А ако е ептен алармантно и пиковит ке му дадам и така ќе го вратам во нормала.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Справување со (не)јадењето
17.11.2013 12:14:33   
deluxe
Веќе му воведив Пиковит ,но не гледам подобрување.Пробувам да му го вратам апетитот со неговите омилени јадења,но и нив им врти главаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Справување со (не)јадењето
30.11.2013 1:52:38   
Defne90 RR
So sirupcinjata nema mnogu da mu se zgolemi apetitot veruvaj nie uste kakvo ne sme probale eve veke 4 godinki imame i se uste so lazenje se hranime.Nesto pred kompjuter nesto se prepravame deka gotvime jadenje vo kunjata demek za tatko mu, toj vo toa najveke uziva ke mu gi izvadam site zacini i namirnici i toj samo stava od se po nesto a jas samo ja polnam lazicata toj kako ke se zaigra i nekako uspevame da se nahranime so maka.Mnogu loso go nauciv znam ama toa e uste od godinka ipol koga bese taka se lazevme i toa prodolzi sega mi e strav i na gradinka da go pustam od taa pricina sto toj i tamu ke bara taka a koga nema da mu ja ispolnat zelbata ke si ostane gladen.user posted image sega so pomaloto ja nauciv lekcijata.user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Справување со (не)јадењето
30.11.2013 8:03:15   
deluxe
sega mi e strav i na gradinka da go pustam od taa pricina sto toj i tamu ke bara taka a koga nema da mu ja ispolnat zelbata ke si ostane gladen.

Дефне јас мислам дека баш поради ова треба детето да го пуштиш во градинка.Единствено ако се одвикне од оваа навика,само таму ќе ти се одвикне.А ти како мајка нема никогаш да му ја смениш.Нема да биде гладен,еден ден ќе биде,вториот ден прв ќе седне на стол за да јади кога ќе види дека никој не го моли.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Справување со (не)јадењето
30.11.2013 8:16:55   
Mihaela 2010
Nie sme na periodi,nekogas ke se iznajade duri sum zacudena kolku izela drug den nisto...pa i nie sme takvi si vikam,nekogas ti se jade nekogas ne
dafne, i moeto dete e skarano so hrana,pa od koga trgna vo gradinka za 2 meseci kaci edno kilo..baska da ne kazuvam kolku jade tamo,duri i raboti sto i doma gi ima,tamo gi jade doma ne,zosto??? zatoa sto e hrana od gradinka

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?