|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 11:23:46   
anedespo
Da go vidite kako samo sekoe sabalje gi stanuva , gi sprema i gi nosi vo gradinka. Se nauci , porano ic ne gi cuvase, panika go fakase koga trebase do prodavnica da odam , a sega od merak da gi gledas.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 22:28:01   
Nadezna
Damjan zaspiva so tato, koga mu ja pee AH KADE E MOJTO LIBE user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали тато го чува детето?
15.1.2011 15:50:56   
Snowhite RR
Епа јас мислам тоа е работата, не треба паника да ги фаќа, затоа што децата сеќаваат, кога беше помал Михаил ќе му го оставев на пола саат, да појдам на пример кај докторката да ми пиши рецепта или со резултат, на 2 мин е амбулантата и цело време му плачеше, а други на пример го имаа чувано и не плачеше кај нив, и после му кажав дека треба да се опушти, дека се ќе биде во ред, дека ако е исплашен, тоа ќе го сети и ќе плачи нема да биде мирен и после еден ден ми вика „во право беше, јас стално кога ќе ми го оставаше, си велев леле сега што ќе правам, леле ако се расплачи, а сега вика се опуштив си играв со него и супер ни беше заедно“.
Затоа татковци рилекс кога ќе чувате децаuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали тато го чува детето?
16.1.2011 9:08:49   
Snowhite RR
Денеска се чуваат, да видиме што ќе биде, до сега не ми се јавил ниту еднашuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали тато го чува детето?
17.1.2011 10:33:48   
Felly RR
Да, ја чува. ЗНае да ја преслече, да ја заспие, да си игра со неа, да и стопли млеко, да и направи некоја инстант кашичка. Е сега се случувало и да ме чекаат на врата, да си дојдам од работа „Ајде, те чекаме да не преслечиш“ ама ја чува.

И ситуацијата ни е таква, јас одам на работа а тој е дома, и според мене нормално е да ја чува, ама некогаш си велам, дај БОже да најди работа, и да излегува, ништо нема да му барам да прави, а и на двајцата ќе ни биде полесно.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали тато го чува детето?
9.8.2011 11:11:13   
Mihaela 2010
ja cuva,sum zadovolna vo toj pogled,si igraat ja setka nadvor ,ja zanimava,za toa vreme jas sreduvam haosot po doma,mijam sadovi.Navecer zaedno ja banjame,a uspivanjeto normalno e moe

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали тато го чува детето?
9.8.2011 11:13:52   
Maca25
Порано повеќе ја чуваше, ја ранеше, ја бањаше и успиваше секој ден. Сега сака мама се да прави.
За викенд обавезно насабајле заедно одат на пазар и ги нема едно 2 саати, а мама за тоа време да ја среди куќата (хаосот).


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали тато го чува детето?
9.8.2011 11:24:52   
miana
По потреба..инаку се грижи кога ке види дека сум изморена..Секоја вечер тој станува ја издржува да мочка,понекогаш знае и да ја избања и така 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали тато го чува детето?
10.8.2011 10:40:54   
dostickage
mm go tretira sin mi isto kako mene.nema razlika dali e mama ili tato.isto cuvame dvajcata.
od toj aspekt na sekoja zena i posakuvam da ima takov grizliv tatko za nejzinoto dete.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали тато го чува детето?
10.8.2011 10:43:53   
Sandric
Секое попладне кога ќе се врати од работа го чува додека јас да се вратам во 19 30 , дури во последно време мислам и дека него повеќе го сакаuser posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали тато го чува детето?
10.8.2011 12:38:22   
zapce
Апсолутно тој е личноста што после менеuser posted image најубаво го чува синчето наше. многупати е останувал со него кога е болен, не го носиме во градинка и ако јас не можам да останам тој останува, и секојдневно од 14.30 до 16.30 додека да си дојдам јас од работа тој го чува и нема промашај.......чиста петка е мажето мое.user posted image

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали тато го чува детето?
8.12.2011 18:01:37   
nadica
Да ја чува секогаш кога има потреба од тоа сам без ничија помош и со сигурност знам дека Н е најадена пресоблечена наспана и во последно време ми е жал што јас неможам да се посветам со толкаво внимание на неа
Кога ја чува тој во тоа е прекрасен, но нема никаква друга обврска освен неа.Додека кога сум јас со неа треба да средам се по дома да правам ручек, перење, чистење,... и понекогаш бидејќи го бара моето внимание да и се развикам безпотребно user posted image  

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали тато го чува детето?
8.12.2011 22:14:33   
Тања РР
Ја чува и тоа подолго од мене,  заедно го минуваат секое поладне додека сум јас на работа. Во однос на тоа како ја чува немам ама баш никакви забелешки, дури ми се чини дека и е подобро со него отколку со менеuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали тато го чува детето?
9.12.2011 9:42:04   
JovanaJ
Go cuva sekogas koga treba, eve denes samo jas sum na rabota pa ostana so nego. Ama svekrva mi zivee blisku do nas i malku me nervira sto cim ke ostanat sami odma go nosi tamu. Nekako ne mi se dopaga toa, mnogu neseriozno mi izgleda od negova strana.
Inaku vo odnos na cuvanjeto rasturaat nasekade, mu dozvoluva se samo za da ne mu kenka i zamara, on ke si gleda televizija a deteto ke si rastura se sto saka. Koga ke se vratam se kaam sto voopsto sum go ostavila ako na primer sum otisla so nekoja drugarka na kafe. Posle imam rabota za cela vecer....e toa ne mi se dopaga.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали тато го чува детето?
9.12.2011 9:57:07   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

Да ја чува секогаш кога има потреба од тоа сам без ничија помош и со сигурност знам дека Н е најадена пресоблечена наспана и во последно време ми е жал што јас неможам да се посветам со толкаво внимание на неа
Кога ја чува тој во тоа е прекрасен, но нема никаква друга обврска освен неа.Додека кога сум јас со неа треба да средам се по дома да правам ручек, перење, чистење,... и понекогаш бидејќи го бара моето внимание да и се развикам безпотребно user posted image  


исто и кај нас. преубаво и е сами со тато дома, ама се им е подмирено, јадење, алишта, не мора за ништо друго да се грижат освен за играње.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали тато го чува детето?
9.12.2011 11:48:37   
AnnaMolly RR
Кога беше многу мало бебе не го чуваше зашто Филип беше плачко на векот.user posted image
Сега како што расте, се повеќе е со него. Кога го земаме од градинка (обично двајцата одиме) прво кај татко му се фрла!
Мм викаше дека кога ќе пораснел и кога ќе знаел да каже кога му се јаде/пие/спие ќе го чувал нон стоп. И навистина така е, не ме излажал. Филип сега знае да си каже кога му се јаде (а и што му се јаде), што му се пие и кога му се спие. И немам гајле веќе, си се чуваат со тато.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали тато го чува детето?
9.12.2011 12:20:32   
kikicka
И кај нас се чуваат кога треба ако ттреба да јади ке кажам што ке му спремам оти тој ке се изгуби во кујна user posted image така да спремно му е се.сега за сега толку си играат се ранат се бањат што ми олеснува а понатаму што сакаат нека прават

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали тато го чува детето?
9.12.2011 12:35:08   
Felly RR
Откако почна да оди Матеа во градинка, ретко се случило да треба тато да ја чува. Инаку ако има потреба ќе ја чува без проблем. Само многу тешко и паѓа моето заминување, ако види дека се спремам за некаде одма писнува да плачи. Дури и дома да сум, ако види дека излегувам од собата, одма и таа тргнува по мене. Е сега, после кога ќе види дека ме нема, ќе си седи, ако и е се погодено не прави проблеми.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали тато го чува детето?
10.12.2011 18:34:51   
penelopa
ЕДинствено само на тато можам да му го оставам...се чуваат одлично- спокојна сум....можам на раат да се одморамuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали тато го чува детето?
20.2.2012 16:38:45   
AnnaMolly RR
Супер се чуваат со тато, а тато секој ден ме изненадува (позитивно, се разбира).
Вчера бевме на роденден во игротека и на сите деца мајките трчаа по нив, а татковците седнати на куп и јадат и пијат.
Само мм и уште еден друг татко си ги чуваа и си играа со своите деца и навистина тоа многу ме израдува и искрено се гордеев со мм user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали тато го чува детето?
20.2.2012 17:31:30   
Octavia
Маж ми и да сака не може да ја чува, плаче и бега од него дури и кога пробувам да му ја дадам на 1 минута. Кога сум и јас дома ОК се, ама паника ја фаќа ако треба да остане со него, вика на цел глас, урла, залипнува од плачење... Не е диво детето, седи со други, со него не. Мислам дека е затоа што тој не ја ни погледнува кога ќе останат сами, па неа ја фаќа паника. Тој си тера свое, на пр. си игра на компјутер, си збори на телефон или што и да е, и очекува таа сама да се чува и мислам дека затоа ни таа нема доверба во него. Нити ја чува, нити може да ја смири ако плаче, нити може да ја заспие. Мене ова ми е страшно, родител да нема воспоставено врска со детето, ама него мислам не му пречи многу, таман му е што секогаш мора друг да барам да ја чува ако треба да излезам. Мене ова многу ме разочарува кај него user posted image .

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Дали тато го чува детето?
21.2.2012 8:39:17   
riba79
ne smeam da se pozalam gi cuva i dvajcata i toa od bebinja zasto dvajcata po kratko vreme bea na AD i nemase problem...golemata ja nosese vo gradinka,a sega vo skolo a so maliov igra i go cuva koga ke se vrati od rabota..gi banja skoro sekoj pat pogotovo bebevo..znaci od A DO S od ranenje menjanje pampers seee sto treba...golemo blagodaram do MMuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Дали тато го чува детето?
21.2.2012 9:06:52   
Pepelaska *
Можеби кога би имал повеќе време би го чувал, за играње го игра кога иде од работа оти одма му се фрла /Мартин му вика Кај мене ( земи ме) тато, а за пресоблакање, заспивање, ранење и сл тоа е само мое.Вчера баш му реков на мм да му дава млеко пред спиење и јас си легнав зад него , абе дете очите ококорени и ме виде случајно мене , ми дојде , мама пејме пиј меко.( Мама да пее тој да пиел млеко ) и со мене заспа.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Дали тато го чува детето?
21.2.2012 9:19:44   
Luci
Го чува и те какоuser posted image Јас почнав на работа откако направи М. 3 месеци и тој си се чуваше дома со тато. Помош од секој аспект имав и имам од мм. Пресоблекување, бањање, јадење, пиење, спремање, заспивање ама баш свеuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Дали тато го чува детето?
21.2.2012 11:31:23   
Џесика
И ние како Октавиа бевме, не сакаше да го види, мм ќе дојде од работа и ќе му се приближи, а овој писка на цел глас, ако се разбуди и го видеше мм до него одма пискаше, ме полудуваше... кривицата ја најдов во мм што одбиваше некои обврски со син ми, (на пр. да го нахрани или пресоблече) и детето се навикна се со мене. Среќа последниве месеци приметувам расте наклоноста кон мм и многу сум среќна заради тоа, оти многу ми значи да заспие со него, додека јас работам друго нешто. А кога не сум дома ич не ме бара, све со ред си прават заедно, ама ете кога сум дома, не може никој освен мама...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?