|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Полицистични јајници
20.4.2010 11:30:15   
Матеа
Ивче дали редовно одиш на контрола откако почна да ги примаш Diane 35? Зато што доколку се примаат подолго време значително се намалува функцијата на јајниците. Точно е дека помагаат за намалување на влакната меѓутоа треба да се биди и многу претпазлив со нивната употреба. Имаат голема улога во зголемувањето на шансите за бременост а прочитав дека и кај тебе тоа било случај. Сепак најдобро е доколку се земаат да се има редовна консултација со гинекологот и да се прави ехо почесто.

(Одговор на членот ivche)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Полицистични јајници
20.4.2010 12:08:03   
ivche
На контрола еднаш бев, пред еден месец, тоа е после шест дози од дијането, докторката не ми има спомнато дека треба да одам секој месец, после прегледот ми рече да ги пијам уште два месеци. А за тоа дека ги зголемуваат шансите за бременост не знам, јас ги пиев една година пред да останам трудна а не непросредно пред тоа. 

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Полицистични јајници
20.4.2010 15:07:30   
Матеа
Ивче, Диане 35 ако се земаат поголго време, може да предизвикаат хипотрофија на јајниците затоа што ја спречуваат нормалната функција на јајниците. Јајникот не произведува зрели јајце клетки не доаѓа до стимулација и тоа е една од причините за хипотрофија. Затоа се препорачуваат позачестени контроли кај гинекологот.

(Одговор на членот ivche)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Полицистични јајници
20.4.2010 18:51:56   
macka01
a kaj nikoja li ne se javi zgolemen apetit od dianeto jas veke nekolku meseci ne gi pijam i ushte ne mozam da se oporavam celo vreme sum gladna :(((a gi pief samo 2 meseci ... znae li nekoj neshto shto moze da mi pomogne 

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Полицистични јајници
13.5.2010 18:54:22   
bushavka
neznam dali treba da pisuvam i da prasam bas vo ovaa tema...pred 1 mesec bev na ginekolog i mi kaza deka desniot jajnik mi e malku pogolem od leviot, i deka na desniot imam edna mala cista od 2mm. Mi dade terapija za da vidi dali po zavrsuvanjeto na ciklusot cistata puka ili ne. ja ispiv terapijata i otidov na kontrola no cistata si stoese, megutoa doktorkata mi rece deka ne e nisto opasno, ne e od tie strasnite:) mi napravi i PAP test i rezultatot bese super...megutoa sega poslednive 2-3 dena cuvstvuvam bolki vo desniot del od stomakot kako pred ciklus duri i pojaki....dali spored vas treba da napravam i nekoi dr ispituvanja, od sto moze da se tie bolki....user posted image

(Одговор на членот macka01)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Полицистични јајници
13.5.2010 21:16:23   
bushavka
moze nekoj da mi odgovori....ve molam....user posted image  

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Полицистични јајници
14.5.2010 11:04:57   
suzeto
pobaraj drugo mislejne od drugi doktor...

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Полицистични јајници
14.5.2010 12:22:07   
vezilka RR
Здраво bushavka. Постојат два вида на цисти, водени кои пукаат сами од себе, и оние другите кои треба да се отстранат со пункција или хируршки. Како и да е и овие другиве откако ќе се отстранат не предизвикуваат понатамошна опасност. Меѓутоа штом чувствуваш болка не е лошо уште еднаш да појдеш на гинеколог..а можеби ќе ти каже и дека болката не е од гинеколошки карактер па ќе треба да испиташ уште нешто...

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Полицистични јајници
14.5.2010 13:54:38   
iki82
bushavka се сложувам со везилка, сепак отиди до гинеколог да те види на ехо, може се работи за фолукул кој е нарасната пред овулација па може да зададе болка додека да пукне или се работи за некој друг вид циста, но не верувам дека е нешто опасно инаку гинекологот ќе те посоветувал. Сепак оди на лекар за да исклучиш дали болката доаѓа од јајникот.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Полицистични јајници
15.5.2010 9:12:10   
bushavka
srcki da vi kazam deka bolkata mi pomina...traese samo tie 3-4 dena koi spored kalendarot mi bea najplodni denovi, odnosnoi denovi na ovulacija...sepak ne e loso da se napravi eden pregled neli....guskiiiiuser posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Полицистични јајници
16.6.2010 19:10:13   
hanny
zdravo jas sum nova na ovoj forum i sakam da vi kazam deka i jas imam PCOS i toa veke 10-tina godini kako mi se dijagnosticirani. Gi imav standardnite simptomi:neredovna menstruacija, akni i koga ne bev mazena piev diane 35 , no sega sum veke 2 god vo brak i imam problem so zabremenuvanjeto. od dianeto mi se sredi liceto no ne i ciklusite pa za ovulacija piev klomifen ama od klomifenot opaga endometriumot pa tableti za toa i taka 2 godini ama veke 3 meseci ne pijam nisto si rekov ke napravam pauza zosto mnogu mnogu se popraviv od hormonite potocno se izduvav samo vo delot okolu polovinata(dodeka piev diane ne kaciv ni gram ). I sega pocnav da pijam caj-ocajnica pa ke vidime kako sto ke bide.
Ako nekoj od vas so PCOS piel ocajnica neka pise kavi rezultati imal.
Pozdravce

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Полицистични јајници
16.6.2010 21:13:34   
iki82
hanny i jas imam pcos, no ocajnica ne sum piela, ne znam da ti odgovoram na toa prasanje. Inaku jas sum sega vtor mesec na klomifen i sega ovoj mesec ke pravam inseminacija. A ti kazaa li tebe zosto nema uspeh so klomifen? Si proverila li jajcevodi i spermogram na soprugot?

(Одговор на членот hanny)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Полицистични јајници
18.6.2010 0:00:51   
hanny
da iki82 sme proverile i spermogram toj si e ok, no jas koga go piev klomifenot mi opagase endometriumot i do plodnite denovi piev estrofem a potoa ne se pie ama ne nadminuvase debelina od 10 mm sto i ne e bas dovolno za bremenost, inaku so klomifenot  se postignuvase  efekt da sozree samo edna jajce kletka (kaj mene nikogas nemalo poveke jajce kletki) sum bila i na dve insimanacii i nisto na ednata imav biohemniska bremenost no zaradi endometriumot nisto ne bidna od toa i sega rekov aj da probam nesto na prirodna baza pa ke vidime dali ke ima efekt, zosto od hormonite mnogu se zdebeliv.
pozz

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Полицистични јајници
19.6.2010 21:12:29   
iki82
hanny i jas piev minatiot mesec klomifen za prv pat, i imav 3 folikuli so dobra golemina od koj samo eden prsna, a endometriumot mi bese 12 mm za vreme na ovulacija. doktorkata mi rece deka bil dobar, no ne se fati nisto, no nie imame i ne bas dobar spermogram na soprugot. Sega ovoj mesec sum pak na klomifen i ako e se ok ke pravime inseminacija. A si slusnala li deka na zenive so PCOS im davaat i nekoi apcinja za reguliranje na sekerot, duri i ako go nemas? Nesto kako metformin ili slicno? Kaj nas ne znam dali nekoj go prepisuva vo makedonija ova na zenive so pcos? Si go proverila li insulinot kako ti e? Nekogas i toa e pricina zenite so pcos sto ne mozat da zabremenat samo so klomifen. A sakav i da te prasam dali imase nekakvi nesakani dejstva od klomifenot? Mene mi bese poduen stomakot, me bolea jajnicite za vreme na ovulacija i nedela dena posle toa, bukvalno poludev.

(Одговор на членот hanny)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Полицистични јајници
19.6.2010 21:59:57   
vezilka RR
Епа девојки тоа е цената која треба да ја платиме..неубаво чувство за време на терапиите, здебелување, понекогаш цисти и сите други нус појави, но верувајте дека се исплати сето тоа кога ќе ги видиш двете цртки..за секунда се забораваш што си прошол. Јас 6 месеци бев на кломифен ( три, па три пауза, па уште три и тогаш се фати) пиев и естрофем за сето тоа време, ставав и утрогестан и се што требаше..Нема да ви кажам дека е лесно, ои и сами знаете, но ќе ви кажам да продолжите и да истраете оти СЕ ИСПЛАТИ, ВЕРУВАЈТЕ!!! Поздрав и ја имате нашата поддршка..user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Полицистични јајници
19.6.2010 22:16:47   
Miss36
Jas imam iskustvo so PCOS. So godini na endokrinologija me vodea kako PCOS i poradi toa imav zadrska na tecnosti vo organizmot otekuvav i imav neredovni ciklusi.No bev na aldacton,i so toa samo mi bea regulirani menst.ciklusi. No od PCOS jas zakaciv dijabet, tip 2. Organizmot mi bese otporen na insulinot, i koga otkriv deka glikemijata mi bese 14.6 go izmeriv insulinot toj bese vo vozduh,skoro duplo od referentnata vrednost. I potoa bev stavena na terapija metformin. Od metforminot jas pocnav na priroden nacin da slabeam so normalno vnesuvanje na kolicestvo na hrana,apetitot mi bese regurliran i za nekolku meseci glikemijata mi dojde vo normala. Resiv da ostanam bremena ,napraviv nekolku ispituvanja i mojata maticna velese jas sum ubedena ti nemas policisticni jajnici. No bev na metformin,znaese taa a dali imase efekt od toj lek ne znam. Mi dade bromergon tableti gi piev okolu 2 mes, no tie ne bea dovolni za zabremenuvanje. I tretiot mesec mi dade klomifen i vednas se fati.Me gledase na eho velese endometriumot e ok,folikulata e zgolemena se nadevam,se nadevam ke zabremenis. I toa se sluci. Inaku imam citano na net za metforminot deka go davaat kako medicament za PCOS.Sepak hanny treba da se konsultiras i so drug lekar sto se odnesuva za tretiranje na PCOS. Ne sum strucnjak no toa e moe mislenje. Ti posakuvam uspeh i sto pobrzo da zabremenis..

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Полицистични јајници
19.6.2010 22:46:29   
iki82
fala vi srcki za podrskata i spodelenoto iskustvo :) vezilka sto da ti kazam za klomifenov, alal da vi e na site kako izdrzuvate, jas ili sum mn ligava ili sum tezok panicar, ili i dvete user posted image sirot mojov maz po doma samo da vi kazam user posted image
inaku Miss36, ti barem si znaela deka imas zgolemen insulin i si priimala terapija. Jas na primer sum slaba, cel zivot sum slaba, nemam zgolemen insulin, a imam pcos. i doktorive ne mi davaat metformin normalno. Mene prolaktinot mi bese malku zgolemen (32) i pijam bromergon i klomifen vtor ciklus. Ne znaete kolku mi treba vasata poddrska vo ovie momenti, deka znam deka nekoj drug go pominal istoto, a mene mi e tolku za nikade od tie hormoni. Inaku hunny vidi si srcka, napravi si pauza ako smetas deka ti treba na organizmot, nekogas i samoto faka posle terapija so hormoni.

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Полицистични јајници
20.6.2010 0:42:41   
manu
user posted image Eve me i mene nova na ovoj forum so dijagnoza PCOS ............ Mojata storija e vakva pred 6 meseci imav ne redovni ciklusi i prekumerno zdebeluvanje na moeto telo ....... bev na ginikolog i ginikologot me true so hormonski tableti premulud nur 5 ali mene nisto ne mi pomagaat,  problemot ne e razresen. Posle nekolku meseci  mi dava da ispitam hormoni ok koj doga rezultat pokaceni hormonite testosteron i Dhas koj bile sindromi na policisticni jajnici user posted image ali mojte policisticni jajnici na exo ne se gledaat nikakvi cisti ........ e toa se ginikolizi ...........user posted image .............. otidov na endokrinolog i mi otkrija i dijabetis tip 2 i pocnav so terapija Metformin i spirolakton  eve gi pijam 6 meseci i se osekam super go nadminav stresot i nervozata, imam redovni ciklusi , ali bebe se uste nema ali se nadevam deka ke ima user posted image  user posted image Baram pomos od vas da mi preporacate nekoj specijalist ginikolig za PCOS oti nemam dobro iskustvo so niv .................... ginikolozite ........... pozdrav do site .......... good luck ......user posted image



< Поракaта ја уредил manu -- 20.6.2010 0:56:52 >

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Полицистични јајници
26.6.2010 3:01:22   
Miss36
ИЗВОРНА ПОРАКА: manu

user posted image Eve me i mene nova na ovoj forum so dijagnoza PCOS ............ Mojata storija e vakva pred 6 meseci imav ne redovni ciklusi i prekumerno zdebeluvanje na moeto telo ....... bev na ginikolog i ginikologot me true so hormonski tableti premulud nur 5 ali mene nisto ne mi pomagaat,  problemot ne e razresen. Posle nekolku meseci  mi dava da ispitam hormoni ok koj doga rezultat pokaceni hormonite testosteron i Dhas koj bile sindromi na policisticni jajnici user posted image ali mojte policisticni jajnici na exo ne se gledaat nikakvi cisti ........ e toa se ginikolizi ...........user posted image .............. otidov na endokrinolog i mi otkrija i dijabetis tip 2 i pocnav so terapija Metformin i spirolakton  eve gi pijam 6 meseci i se osekam super go nadminav stresot i nervozata, imam redovni ciklusi , ali bebe se uste nema ali se nadevam deka ke ima user posted image  user posted image Baram pomos od vas da mi preporacate nekoj specijalist ginikolig za PCOS oti nemam dobro iskustvo so niv .................... ginikolozite ........... pozdrav do site .......... good luck ......user posted image




Manu a zosto ti go dadoa spironalaktonot? Jas na spironalalkton bev okolu 13 godini, za tretiranje na PCOS no so toj medikament imav samo redoven ciklus. I toa profesori endokrinilozoi na klinika mi go davaa,koga lani go otkriv dijabetesot tip 2, i drug endokrinolog od klinika isto mi rece kako si mozela da pies spironalakton,toj moze da ti ja unisti nadbubreznata zlezda! Posto organizmot mi zadrzuva voda,a spironalaktonot go smetaat kako diuretik ,mi rece da pijam diruretici po potreba. Taak da samo na metformin sum sega,a ne pijam nikakov diuretik posto sum bremena. Pa zdravje otkako ke se porodam togas ..

(Одговор на членот manu)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Полицистични јајници
21.8.2010 19:35:35   
MARIJA 27
ZDRAVO NA SITE,
JAS SUM NOVA NA OVOJ FORUM I SEGA ZASEGA SUM MN ZADOVOLNA.
JAS SUM SO PCOS,SE LEKUVAM VEKE 6 GODINI SO RAZNI LEKOVI,ANDEROKUR,DIJANE 35,GLUKOFAG.
SEGA PSOLEDNO MI PREPISA MOJOT ENDOKRINOLOG ALDAKTON I GLUKOFAGE.GO PRIMAM I GLEDAM DEKA ALDAKTONOT SAMO MI GO REGULIRA CIKLUSOT A NIVOTO NA TESTOSTERONOT POSLE 6 MESECI NA TAA TERAPIJA SI OSTANA IST,ODNOSNO 2.6 A DOZVOLENO E NELO 2.1 ZA ZENI.SEGA MI JA NAGOLEMI DOZATA NA CELA TABLETA ALDAKTON I VEKE NEKOLKU DENA JA PRIMAM,PA ZA REZULTATI NEZNAM.
ME INTERESIRA DALI IMA NEKOJ ISKUSTVO SO ALDAKTONOT I VE MOLAM AKO MOZE DA MI OBJASNI NEKOJ KOI SE PRVITE TESTOVI STO TREBA DA GI NAPRAVAM NA GINEKOLOG PA DA PLANIRAM BREMENOST
P.S.DALI ALDAKTONOT SAMO VO KONKRETNIOT SLUCAJ NA MISS 36 DELUVAL TAKA ILI NA SITE PACIENTKI?

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Полицистични јајници
28.9.2010 12:49:54   
irena d
zdravo na site!! sega jas da vi ja raskazam mojata prikazna. Jas sum vo brak 2 god i imav edna bremenost koja zavrsi so spontan, i posle toa neli ne smeev da ostanam bremena.Po pominata edna i pol godina od spontaniot jas nikako ne ostanuvam bremena. I so soprugot odlucivme da odime vo Sistina, tamo gi napravivme site potrebni ispituvanja i izleze deka e se OK osven moite jajnici koi mi rekoa deka se policisticni.Pred eden meses imav ne uspesna inseminacija i sega sum vo faza na ...... opustanje.Sto ponatamu ne znam

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Полицистични јајници
28.9.2010 12:58:17   
arh_diz
irena d treba da napravis ispituvanja zosto se slucil spontaniot. Stom ednas si zabremenila sigurno deka povtorno ke zabremenis i jas imav spontan ama ne cekav taka dolgo zabremeniv mnogu porano
Ti posakuvam sto pobrzo da se izraduvas a i nas da ne izraduvas

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот irena d)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Полицистични јајници
29.9.2010 23:19:11   
tea30
Moze li nekoj da mi kaze kolku folikuli nastanuvaat od 1 jajnik, mene ginekologot mi kaza deka na dvata jajnika imam po eden folikul i deka toj sto e pomal ke go snema, i deka sekogas ostanuva samo eden folikul?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Полицистични јајници
9.10.2010 20:42:04   
cece81
Dragi rr za site sto imate policisticni jajnici za da gi sredite hormonite i redovniot ciklus frlete se na dieta toa bilo edinstvenoto resenie, da imate normalna tezina taka citav i baratav po internetov!
Pozdrav mili i po edna dupka vo lazicata user posted image  ne mi zameruvate malku da ve nasmeam !Pozdravuser posted image

(Одговор на членот tea30)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Полицистични јајници
19.10.2010 0:54:39   
anebebe
eve i jas da napisam nesto na temava ,mene mi docnese 2 meseci a do prethodno toa mi se enmase sluceno i bev na gin i doktorot kaza policisticni jajnici samo sto jas gi nemam nitu eden od simtomive (nitu sum debela.niti sum so mrsna koza, bobuljici nemam vlakna po teloto)i mi prepisa PRIMOLUT NORda pijam za da dobijam i rece deka otkako ke dobijam naredniot mesec po priroden pat bez terapija da otidam da mi ispitaat hormoni i da vidime tocno sto e rabotata i eve sega sum vo iscekuvanje na user posted image i ako ja dobijam na tretiot dden odam na ispituvanje pa ke vidime do kade ke ne dovede setoa toa.

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?