|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Полицистични јајници
3.2.2010 13:27:34   
suzeto
vezilka za sto pravese laparaskopija i kaj koj doktor

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Полицистични јајници
3.2.2010 15:50:45   
vezilka RR
лапароскопија правев за затнати канали ка Др Јадранка Георгиева на клиника..

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Полицистични јајници
4.2.2010 1:00:14   
teona
i mene me faka strav a i opsto sum mnogu plasliva taka da samo tamu mislam. ajde si velam deka ke bide se vo red i doktorot taka mi veli. a za toa da sekoj si e zaseben slucaj i kaj sekoj e razlicno. 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Полицистични јајници
4.2.2010 7:28:39   
none
vesilka kade e toa mila dr jadranka i kolku plati imas li broj odnejze da zakazam

(Одговор на членот teona)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Полицистични јајници
4.2.2010 13:10:04   
vezilka RR
None, таа е на гинекологија во државна, број немам ама знам дека секој петок е во амбуланта 2, и тогаш прима пациентки на консултации. Јас бев кај неа по п репорака на мојот матичен. Платив околу 2.000,00ден со сини картони.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Полицистични јајници
4.2.2010 18:32:25   
iki82
здраво жени user posted image еве јас денес ги земав резултатите од хормоните, докторот дури во вторник прегледува па тогаш ќе одам на консултации. Инаку колку што разбирам јас машките хормони ми се во ред, инсулинот, тируидната и надбубрежните хормони исто во ред. само естрадиолот ми е низок и знам дека тоа е причината за нередовни овулации и полицистични јајници. Како и да е докторот ми спомна дека ќе мора да ми даде стимулација со Кломифен. Не ми е ич по кеиф со ова хормониве, ми е страв да не имам некои нус појави од нив,ама што е тука е user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Полицистични јајници
11.2.2010 11:14:52   
mila84
zdravo na site ,jas sum nov clen i se uste ne sum dovolno opustena neznam kako ke me prifatite)i jas pojdov na ginekolog imav problemi so pojava na zgolemena vlaknetost pa d-r suzana mi kaza deka imam i jas policisticni jajnici i deka ne e nisto strasno i deka skoro sekoja vtora zena go ima toj problem a za deca isto ne bilo problem,tuku najvazno e da go namalime STRESOT bidejki toa bilo i pojava na istite ili pojacuvanje na hormonite.bev zagrizena no poleka kako sto citav nekako se smiriv i sega za ovoj cajot majcina dusicka pocnav da pijam,posto i jas isto razmisluvam po malku za decinja)pozdravce

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Полицистични јајници
11.2.2010 11:38:47   
vezilka RR
Здраво mila84, едно гоооолемо добредојде на форумов, и секако дека ќе те прифатиме со широко срце. Ние сме тука да си помагаме едни на други и да си бидеме меѓусебна поддршка. За се што те интересира можеш слободно да напишеш и ние ќе се обидеме да ти помогнеме..И ах тој СТРЕС, предизвикувачот на болести на денешницата...туку како да го контролраме, тоа е прашањето..

(Одговор на членот mila84)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Полицистични јајници
11.2.2010 14:36:22   
none
gledate mesto 4000 denari ke si platite 2000 ako si se rasprasate ubavo .znanci toa e vo drzavna bolnica :)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Полицистични јајници
11.2.2010 14:38:13   
none
vezilka znaci drzavna i ambulanta br 2 da baram i sto treba od maticniot ginekolkog i li opst lekar

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Полицистични јајници
11.2.2010 14:49:09   
vezilka RR
Идеш кај докторката со упатот од матичниот гинеколог, снимките од HSG, и други резултати ако имаш нешто правено..и таа проценува дали си за лапароскопија и која ќе биде следната процедура. Јас кога бев ми рече дека треба да се прави лапароскопија и хистероскопија и ми рече да дојдам некаде 12-13 ден од почетокот на циклусот за да може да ме спремат за зафатот. После операцијата платив 2.000 денари..

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Полицистични јајници
11.2.2010 14:49:26   
Еца
Мила84 добрени дојде. Форумот е отворен за сите и нема потреба да се плашиш  да пишуваш. Како што и самата кажа полицистичните јајници се честа појава, а стресот уште почеста, затоа заедно дружејќи се, забавувајќи се, советувајќи се, да го намалиме стресот и нормално ќе се радуваме на денот кога ќе ни јавиш дека си нашаuser posted image . Поздравче!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Полицистични јајници
12.2.2010 21:19:39   
isplasena
Zdravo ... jas prv pat sum ovde se nadevam deka ke mi pomognete. imam 20godini i uste ne sum celosno i svesno zapoznaena so poimot POLICISTICNI JAJNICI i toa me plasi user posted image se nadevam deka vie ke mi pomognete user posted image imam redovna menstruacija no mi se pojavija akni po liceto veke 1 godina se snosuvam so toj problem a duri vcera doznav deka stanuva zbor za POLICISTICNI JAJNICI . imam pojava na vlaknatost no toa e mnogu malku duri ne se ni zabeluva od strana no jas zabelezav :( no toa se slucuva nekoi 2nedeli so pojavata na vlaknetost dodeka aknite mi traat podolg period.

mi prepisaa hormonski apcinja da primam od koi i od istite se plasam do nekade... Mi rekoa deka nema da imam problem so zabremenuvanjeto no citajki ovde na forumot malku sum isplasena :( mi rekoa deka jajnicite mi se vo odlicna forma dobro ja izvrsuvat funkcijata edinstveno sto sega malko mi dominirat maskite hormoni no mi rekoa deka za toa ima lek i treba da napravam i hormonalen status user posted image sakam da znam dali toa nema nekojden da mi preci i da imam posledici pri zabremenuvanjetouser posted image

se nadevam deka vie ke mi pomognete iako sum mala za da razmisluvam za zabremenuvanjeto no toa sto ke se sluci ponatamu me plasi user posted image

mi treba vasa pomos user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Полицистични јајници
16.2.2010 1:12:01   
cacule
Deneska si gi zemav rezultatite od hormonalniot status i test za dijabet od endokrinologija,doktorkata potvrdi deka imam policisticni jajnici sto jas toa veke go znaev,vleknetost,zdebelenst,fleki site ovie godini nanazat,nemozam da se setam na brojot na Metrodini,pergonali,pregnil,klomifen i sto uste ne no rezultat razocaruvacki,nedobivam ciklus so meseci bolki pri odnosi i sto uste ne sakam da prasam za MITFORMINOT dali moze da se zema na svoja raka posto mi kazaa deka i skrien seker na granicaata imam sto moze da se sluci za nekoja godina da bide poloso,sega sum na dieta i razmisluvam za in vitro molam za sovet.

(Одговор на членот isplasena)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Полицистични јајници
16.2.2010 9:19:32   
arh_diz
cacule ne bi ti sovetuvala da zemas lekarstva na svoja raka. Sekoj lek razlicno dejstvuva na organizmot. Kaj nekoj moze dava pozitivni rezultaiti a kaj nekoj moze ke bidat negativni.



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот cacule)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Полицистични јајници
16.2.2010 14:09:33   
delfinka
metaformin moze da ti go prepise samo doktor i nesmees sama da donesuvas odluki za seekrot ne posebno
+toa e skriena rabota i moze da zgresis terapija
ako se lekuva seker ima i drugi lekarstva,pa moze toa ne e idealnata terapija za tebe
konsultiraj se so tvojot doktor i napraj krvna slika kompletno

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Полицистични јајници
16.2.2010 14:46:36   
vezilka RR
cacule ниту јас не би ти советувала да земаш лекарства на своја рака..најдобро би било да се посоветуваш со доктор..и мислам дека не ни можеш да ги земеш од аптека без рецепта..

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Полицистични јајници
17.2.2010 2:20:19   
suzeto
vezilka evtino si pominala so 2000den........jas za laparaskopija vo 2003 vo bitola na klinika plativ 9500den,,,,,,,so sino kartonce bev,plus lezejneto mislam 1500 bese neznam toa tocno....dobro na kraj fondot mi gi vrati parite 8000 mislam deka mi vrati

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Полицистични јајници
17.2.2010 11:53:08   
suzeto
ohoooooo.vezilka ti si pravela za kanali jas za endometrioza se izvinuvam.....

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Полицистични јајници
22.3.2010 19:09:19   
iviv
zdravo devojki jas sum zacleneta od pred nekolku meseci no eve prv pat se priklucuvam na nekoja od temive.
Se nadevam deka ke naidam na razbirnje i pomos od vasa strana user posted image

mislam deka sum na pravilnata tema .......
pred tocno edna godina mi go izvadija jajnikot mi bese poln so cisti i hronicno vospalen jajnik,no sepak mi ostana uste edenuser posted image ,sega idam kaj tret smenet doktor od togas Boro Partalovski se nadevam na golema pomos od nego mi go preporacaa kako mnogu strucen i so golemo znaenje vo negovata oblast.
Koga bev na pregled mi kaza deka imam povtorno hronicno vospalen jajnik no nemam cisti toa nastanalo od nekoja infekcija koja mi ja vratil partnerot bidejki koga pravev operacija nikoj od doktorite ne mu dade terapija na partnerot i bez razlika koj ja imal taa infekcija povtorno mi e vratena no za sreka pobrzo od prethodnoit pat e videna.Ni dade terapija na dvajcata ja ispivme i sega povtorno treba da idam kaj nego zaedno so partnerot ke pravime spermogram i na mene nekoj pregledi.pravev i hormonski status i mi dade da pijam 1/4 bromergon navecer zatoa sto prolaktinot mi e kacen dosta 31 a max e 24.Mi kaza deka imam i polip koj mi rece deka ne bilo nisto strasno se otsranuvalo,a imam i nekoja ranickauser posted image No se nadevam deka se ova ke pomine i deka ke si imame edno malecko ubavko bebence .
ako imal nekoj iskustavo so nekoja od ovie raboti bi mi bila dobre dojdena kako sovet ,mislnje i pouka user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Полицистични јајници
25.3.2010 23:00:14   
ZLATICKO
zdravo!jas 6 meseci piev diane 35 i sea za sega sum mnogu zadovolna,testosteronot mi se smali.mi se smali i vlaknatosta,i sea pijam i metformin za debelinata,pa se nadevam deka ke ima  user posted image ,no samo trpenie treba i nadez,ne deka jas sum mnogu hrabra no veruvam deka ke sredi eden den,i site sto posakuvaa  user posted image  ke im se ostvari zelbata  pozdrav do site i sakajte se i vodete ljubov 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Полицистични јајници
20.4.2010 0:38:38   
macka01
zdravo
imam eden problem i ve molam ako mozete da mi pomognete....imam 21 god imam neredoven ciklus bav na genikolog mi re4e deka se e ok posle mi ispituvaa hormoni mi beshe poka4en testosteronot pief diane 35 2 meseci ama ne se osekav ubavo 4uvstvuvaf nemir i strashen glad sega veke 3 meseci ne gi pijam i pak ne mi dojde a i tie nesakani efekti od tabletite ushte gi osekam posebno gladot celo vreme sum gladna mi vikaat deka toa e oti treba da mi dojde a ne mi ide:((( nz shto da pravam dali da probam so metformin ??? ako imala nekoja od vas sli4no iskustvo neka pishe ve molam....

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Полицистични јајници
20.4.2010 9:48:58   
arh_diz
macka01 smeni go ginekologot pobaraj vtoro mislenje. Nezemaj tableti na svoja raka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот macka01)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Полицистични јајници
20.4.2010 10:45:27   
ivche
Еве и јас да го споделам моето искуство со ПЦОС, со сите вас: до пред десетина години(тогаш имав 16 години), менструацијата ми беше нередовна, па отидов на гинеколог, ми кажаа дека имам полицистични јајници и примав хормонска терапија, (само не се сеќавм што пиев) и до денес менструацијата ми е редовна. Бремена останав непланирано, занчи немав проблем со забременувањето, проблем ми се само влакната. 1 година пред да останам бремена пиев дијане 35 и ми ја намалија влакнавоста, по пораѓањето пак ми се врати и пак пијам дијане 35, веќе пола година, апетитот ми е нормален и не се здебелив, малку повеќе сум нервозна  и проблем имав само првите 2 месеци додека организмот не ми се навикна на нив. Влакната за 80 % ми се намалија а лицето кое ми беше со акни сега ми е чисто. После 8-9 години пак имам една мала циста на едниот јајник, иако имам читано, а и од гинеколози имам слушано, дека после раѓање на дете тоа се средува, ама изгледа нема врска, секој организам е посебна ситуација. Се надевам дека моево искуство ќе помогне на некој.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Полицистични јајници
20.4.2010 11:22:23   
Матеа
Ивце сакав да те прашам дали редовно одиш на гинеколог откако почна да ги пиеш таблетките, поради тоа што доколку се примаат подолго време значително се намалува функцијата на јајниците. Кај оние што ги пијат видно се зголемуваат шансите за забременување, а прочитав дека и ти си го имала тоа искуство. Инаку точно е тоа дека влијаат на ретчење на влакната меѓутоа мора да се контролира често нивното внесување затоа што има и негативна страна ако не се запре со терапијата навреме.

(Одговор на членот ivche)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?