|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Полицистични јајници
10.11.2010 23:11:12   
veckasr
koj ima policisticni jajnici treba da si gi ispita hormonite i da ode na endokrinolog mene taka mi rece endokrinologot 

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Полицистични јајници
10.11.2010 23:15:18   
suzeto
sakam da prasam nesto...sto e razlikata vo policisticni jajnici i endometrioza

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Полицистични јајници
12.11.2010 14:20:08   
manu
Koj moze da mi preporaca dobar ginikolok so dobro poznavanje na policisticni jajnici ...tnx pozz user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Полицистични јајници
12.11.2010 15:28:01   
veckasr
jas bev pisuvala za toa deka  policisticnite jajnici treba da gi lekuvat  endokrinolozite ne ginekolozite za policisticni jajnici  treba da odete na klinika za endokrinologija ne na klinika za ginekologija  jas koga bev pred eden mesec na endokrinologija imase edna zena so cekase so mene  i ona mi rece oti imala pcos  i oti tie so pcos treba da odat na endokrinolog ne na ginekolog  bidejki toa bilo hormonsko poremetuvanje

(Одговор на членот manu)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Полицистични јајници
13.11.2010 19:22:06   
ZLATICKO
da ja spodelam so vas i  mojata prikazna.imam pso jajnici,pokacen testosteron piev 1 godina diane 35 sega 3 meseci ne pijam ,dobivam na 30 dena,no pijam metformin nekolu meseci,a sea pijam i spironolakton,se custvuvam dobro.na kontrola ke odam vo dekemvri.pocnav i caj da pijam kombinacija od ajducka treva,neven i kopriva,neznam dali e dobro toa vo isti vreme,ako  znae nekoj neka mi kaze.ednas bev kaj eden doktor ne mojot on mi vika vo vakov slucaj  samo in vitro,no jas ne gubam nadez za prirodno ostanuvanje na bremena,sakam da probam se pa vo kraen slucaj in vitro,dali sum vo pravo sakam da mi kazete pozdravce

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Полицистични јајници
14.11.2010 0:47:30   
lanaa
zdravo,i jas sum nova na forumov,i sum od onie koi imaat policisticni jajnici.Inaku ne mozam da zabremenam 5 godini i duri sega otkriv deka moite jajnici se policisticni i deka pricinata za neplodnost e tokmu toa.Kako rezultat na policisticnite jajnici imam samo neredovni menstruacii koi mi izostanuvaat  po 1 ili 2 meseca i zgolemena tezina.Minatata nedela pravev ispituvanja na hormonite i na insulinot sto mi bese zgolemen i bev na endokrinolog i mi prepisa metformin i spironolakton za insulinot i bromergon za hormonot prolaktin zatoa sto toj hormon ne mi bese vo red.Doktorkata mi rece ovaa terapija da ja primam do januar i posle toa da se pravi stimulacija so klomifen i metformin vo kombinacija.No jas imam golem problem so Bromergon ne mozam da gi pijam tie apcija ne mi gi prima orgazizmot i koga ke se napijam od niv celo vreme povrakam i mi paga pritisokot i prestanav da gi pijam sekako prvo se konsultirav so dr.inaku spermogramot na mazot mi e super.Ne mi se ceka do januar,sakam na slednata kontrola da i recam na doktorkata da pocneme so klomifen koga ke mi dojde (ako ne mi kasni pak 2 meseca) oti stvarno vremevo me otepuva.Pozdrav

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Полицистични јајници
14.11.2010 13:19:04   
pinokio2010
Ako ne mozes Bromergon togas baraj od doktorot da ti prepise Dostinex, se pie ednas nedelno i mnogu lesno se podnesuva , eve jas so godini go pijam, isto zaradi visok prolektin i do sega sum nemala nikakvi nuspojavi, gadenje, povrakanje, vrtoglavici, pritisok..

(Одговор на членот lanaa)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Полицистични јајници
14.11.2010 17:55:48   
lanaa
i rekov na doktorkata da mi prepise drugi ama mi rece deka isto taka i tie apcinja nema da gi podnesam oti bile pojaki e sega ne znam dali se raboti za ovie apcinja ti sto mi gi pisa ili za drugi,samo se plasam poradi prolaktinot da ne ne mozam da zabremenam koga ke ja imam terapijata so klomifen i metformin user posted image

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Полицистични јајници
14.11.2010 18:00:19   
ping

ИЗВОРНА ПОРАКА: anebebe

ping ne sum gi imala od sekogas i jas sega pred nekoe vreme gi otkriv i doktorot nemi idade nisto samo primolut zatoa sto jas nemav user posted image i za toa sega i jas sum vo nedoumca neznam sto da pravamuser posted image eve i ovoj mesc me izostavi user posted image a za toa so matkata kaj tebe neznam sto da ti kazam prv pat slusam nekoj dr so e poveke zpoznaet ke ti kazeuser posted image


Problemot e vo toa shto i jas do sega sum nemala cisti redovno odev na ginekolog i neznam so da pravam :(

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Полицистични јајници
14.11.2010 22:54:08   
lanaa
ZLATICKO,sakam da ti kazam da ne gubis nadez da odis ponatamu i mozebi ke ostanes prirodno bremena,isto taka i jas se nadevam deka eden den ke ostanam bremena sekako po priroden pat,mislam deka ne e nisto strasno,in vitroto e posledna sansa

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Полицистични јајници
15.11.2010 15:42:18   
ping
Jas se informirav vo sistina i tie mi preporachaja deka najprven e najdobro da se odi na ginekolog za toj da kaze koj hormoni potochno treba da se ispitaat
ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

jas bev pisuvala za toa deka  policisticnite jajnici treba da gi lekuvat  endokrinolozite ne ginekolozite za policisticni jajnici  treba da odete na klinika za endokrinologija ne na klinika za ginekologija  jas koga bev pred eden mesec na endokrinologija imase edna zena so cekase so mene  i ona mi rece oti imala pcos  i oti tie so pcos treba da odat na endokrinolog ne na ginekolog  bidejki toa bilo hormonsko poremetuvanje


(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Полицистични јајници
20.11.2010 16:32:06   
lanaa
ke moze li nekoj da mi pise ako ima pieno metformin i spirinolakton dali vo tekot na terapijata ima prokrvareno malku od apcinjata,bidejki jas imam policisticni jajnici i gi pijam ovie apcinja i prokrvarev malku nesto kako rozenikavo kafeav iscedok i sega ne znam dali e mozno da e od terapijata ili stanuva zbor za implantacisko krvarenje sto se javuva kako prv simptom za bremenost,a kaj mene se pojavi tocno po 1 nedela otkako sum imala odnosi.Ako nekoj znae nesto neka mi pise oti navistina mi treba da znam za sto stanuva zbor

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Полицистични јајници
20.11.2010 16:47:18   
baby_bump
Ендометриоза е честа состојба која погодува околу 10% од жените. Тоа е состојба при која ткивото кое обично ја покрива матката расти се наоѓа на други невообичаени места во телото. Најчесто, ендометриозата се наоѓа во карличниот дел. Овие израслини може да предизвикаат бројни симптоми како што се болки во карличниот дел и неплодност.
Точниот причинител на оваа болест сѐ уште не се знае. Најпопуларна теорија е дека за време на менструацијата менструалното ткиво поминува назад низ јајцеводите и во карлицата каде што се зацврстува и расте. За сега се мисли дека ендометриозата е наследна

Синдромот на полицистични јајници е најчеста хормонска болест кај жената и најчеста причина за изостанување на овулацијата. Промената кај овие болести се цистични фоликули, менструален циклус без овулација, ретки менструации, неполодност, зголемена појава на влакна, опаѓање на косата, акни.
Се проценува дека 5 - 10% од жените болуваат од полицистични јајници, а со ултразвучен преглед, цисти на јајникот се наоѓаат и многу почесто, дури 22 do 25% од жените.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Полицистични јајници
20.11.2010 16:55:54   
baby_bump
И јас ги имав истите проблеми: висок пролактин и висок инсулин, но немав полицистични јајници.
Пробај како што погоре има предложено некој, со Достинекс за високиот пролактин, јас ги пиев повеќе од 3 години и не се многу тешки за поднесување. Што се однесува до притисокот и мене многу ми паѓаше кога ги пиев, но јас и природно си имам низок притисок, па пробај да пиеш кафе или чај, инаку бромергонот е многу гаден, од него на почетокот можев само да лежам и да спијам по цел ден, за ништо друго не бев способна.
За инсулинот пиев Глукофаж, за кого имам читано дека ја подобрува овулацијата. Предложи му ја на докторот оваа комбинација на лекови.
Јас со оваа терапија за неколку месеци останав трудна, после скоро 3 години обидување.

(Одговор на членот lanaa)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Полицистични јајници
20.11.2010 22:14:05   
ping
Devojki sakam da spodelam edna vest so vas. Dokolku go imate prochitano cel forum mozebi kje se setite na mene. Vi kazuvav deka prethodniot mesec mi rekoja deka imam policistichni jajnici. SEga sakam da vi kazam deka sum user posted image . Od prv pat fati. Nemojte da gubite nadez jas realno ne ochekuvav deka sum bremena mislev mi docni poradi cistite mgjutoa ne bilo taka. Posakuvam kaj site da vi se vrati

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Полицистични јајници
20.11.2010 22:44:39   
iki82
zdravo devojki..eve me nazad na forumov posle podolgo vreme. ping cestito za bremenosta, a isto i na site novi trudnici. ping mila ti sigurno si nemala policisticni jajnici ili si imala nekoj lesen oblik stom si zabremenila tolku lesno, zosto obicno so pcos ne e lesno da se zabremeni osobeno bez terapija. imase li redovni ciklusi? ako si imala ciklusi na primer da ti preskoknuva mesec ili dva sigurno imas pcos vo sprotivno ne veruvam deka e toa. so sreka i lesni 9 meseci user posted image

(Одговор на членот ping)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Полицистични јајници
22.11.2010 10:56:20   
anebebe
koga bev pred 2 meseci mi kazaa dekaimam cista na jajnik i deka za toa ne dobiv eve sega ovoj mesec potorno mi kasni malku vcera vidov bledo kafeav iscedok pa za toa sakam da prasam dali e od cistite ili e nesto drugo a veke go nemam toa bese samo vcera pozdravce.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Полицистични јајници
22.11.2010 22:26:10   
teona
ping imaj lesna bremenost. sakam da ve prasam dali na nekoja od vas i se ima sluceno da ne dobie menstruacija so dabroston? jas dva pati gi piev pet dena po 3 ama nisto. i sega doktorot mi rece da zemam nekoi inekcii lutestrol mislam se vikaa po 1 dva dena za da mi dojde pa po 2-3 dena da otidam kaj nego da me vide. inaku imam pcos i zgolemen prolaktin i testosteron ama pijam dostinex za PRL i vo red e sega i spirinolakton za testosteronot i toj e vo red neznam zosto ne mi idiuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Полицистични јајници
22.11.2010 22:41:17   
veckasr
za pcos treba da si odes na endokrinolog jas nemam pcos no imav visok prolactin i imam visok testosteron i za niv si odam na endokrinolog ne na ginejkolog endokrinolozite se specijalisti za hormoni ne ginekolozite 

(Одговор на членот teona)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Полицистични јајници
22.11.2010 22:43:10   
veckasr
ping cestitki imaj si lesna bremenost i edno zdravo i ubavo bebceuser posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Полицистични јајници
22.11.2010 22:47:25   
veckasr
lanaa i jas denes prokrvariv   i jas pijam spironolakton veke 2 nedeli mozno e od nivda e krvarenjeto utre ke odam na lekar 

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Полицистични јајници
22.11.2010 22:50:41   
veckasr
da i jas bev prvo na gin i on mi dade koi hormoni da gi ispituvam a posle toa ako ne se vo red hormonite se odi na endokrinolog i on treba da gi lekuva niv 

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Полицистични јајници
23.11.2010 0:36:33   
lanaa
fala veckasr za odgovorot,pa ke vidime sto ke bideuser posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Полицистични јајници
23.11.2010 1:00:27   
lanaa
a jas tolku mnogu se nadevav deka mozebi e nekoj znak na bremenost ama nistouser posted image sega sigurno mi e od apcinjata

(Одговор на членот lanaa)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Полицистични јајници
23.11.2010 10:12:12   
teona
i jas odam na  endokrinolog za hormonite ama ginekologot mi gi dade dabrostonot za da mi dojde i da gi snimam kanalite ama eve nisto kako mozi taka neznam

(Одговор на членот lanaa)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?