|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
[Анкета]

Каква бременост имавте?


Школска бременост без проблеми
  64% (116)
Компликации од почеток на бременоста
  10% (18)
Компликации во еден дел од бременоста
  25% (45)


Вкупно гласови: 179


(Последен глас : 26.2.2018 11:36:31)
(Гласањето трае до: -- )
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Каква бременост имавте?
10.1.2012 0:03:28   
*viva*
dve skolski bremenosti bez nikakva maka...

(Одговор на членот andrijana1)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Каква бременост имавте?
13.1.2012 17:23:53   
SkCura77
Најубава и најдобра бременост, ви ја посакувам на сите! user posted image
Без мачнини и гадење, без повраќање и киселини, без отоци и исцрпеност, без накачена килажа и изобличеност (качив едвај 10 кила со молење на вагата), без нагли промени на расположение, без тага, сентименталност, плачливост, без напади на емоции и сл! Ми беше супер!
Се породив царски само зашто отворот ми беше потесен од главчето на бебуш мој (испадна дека е глауч на татко му) Што значи, само здравје и секој со свое искуство и завршеток user posted image

(Одговор на членот andrijana1)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Каква бременост имавте?
24.2.2012 12:11:42   
kikitina
Тешко започна, тешко заврши со стрес. Забременив незнаејќи, а во тој месец правев сцинтиграфија на бубрези. После се беше ок, освен повраќање од 3 ти до 5 ти месец. Во 30 та недела имав плодова вода повеќе од што треба, правев ООГТ тест, беше ок тестот ( сега читам дека тоа било предупредување за абрупција, тогаш никој ништо не ми кажа). Од 33 та недела до крај си поминав на трансфузиологија, со Клексан боцканје сабајле и вечер секој ден user posted image .Инаку немав потешкотии, се движев и функционирав најнормално, до 7 ми месец си одев на работа, па престанав кога фати жешкото во јуни. Уште да завршеше породувањето нормално без абрупција и итен царски, ќе можев да се пофалам со лесна бременост.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Каква бременост имавте?
24.2.2012 13:02:32   
JovanaJ
Imav da receme lesna bremenost. Gi isklucuvam tuka losenjeto prvite tri meseci, kiselinite pred kraj na bremenosta bidejki smetam deka ne se tolku strasni za da recam deka nemav lesna bremenost. Poroduvanjeto traese dolgo i na kraj se porodiv so carski rez poradi mnogu kratka papocna vrvka. Ama sepak celoto vnimanie i nega sto ja dobivav vo bolnicata bea dovolni da ne bidam pod stres za toa vreme i se da pomine vo najdobar red....user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Каква бременост имавте?
8.3.2012 12:38:52   
Mrs.Tinka
Ostanav bremena neplanirano. So mojot ma bev vo vrska samo 1,5 mesec (kako vo turskite serii-eden odnos i trudna :)))) Znaci se sluci se naednas, svadbi, bebe i se toa so covek sto go poznavam 1,5mesec. Psihcki ne bev spremna, pa bev mnogu placliva i histericna. Na pocetokot imav krvarenje, pa piev dabroston. Ne povrakjav ama imav mnogu macnini se do 4-ot mesec. Vo 28-ma nedela pocnav so Clexane inekcii 2pati na den i okapuvav na transfuziologija. Sto e najtragicno, voopsto ne mi pomagaa. Dve nedeli pred poroduvanje imav bolki a nikako ne se otvarav.Za da ne se macam-me porodija so carski. Ne bese nisto strasno ama ako se odlucam za vtoro dete, ke zemam celosna anestezija a ne spinalna. Malku bese stresno i grozno da se slusa i gleda toa sto se slucuva vo operacionata sala. A bogami i boli. Nemav bas lesna bremenost ama koga ke ja vidam kuklickata moja, se zaboravam.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Каква бременост имавте?
8.3.2012 12:46:25   
Bisercinja
Nekoi vikaat deka bremenosta e blazena sostojba, no jas ne ja dozivuvav taka. Mnogu se nervirav deka ne mozev na raat da si cistam i sama da si gi obavuvam side domasni i profesionalni obvrski. Iako se mi izgledalo tesko, sega sfakam deka vsusnost sum imala dve lesni bremenosti, kako na film i deka nervozite bile nepotrebni. Ama ete hormoni...user posted image

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Каква бременост имавте?
2.6.2012 10:36:09   
Ring
Imav prekrasna bremenost i od koga se porodiv na momenti mi falese mrtkanjeto na bebusot vo stomak , mi falese galenjeto na stomakot...,no seto toa go istisna pregolemata majcina ljubov
Imav macnini i gadenje do 15 nedela koi pominaa preku nok, okolu 30 nedela preku nok mi se javija silni bolki vo grb i vo leva raka pa ne mozev nitu da legnam , nitu da stanam , nitu da se nasmeam , nitu da se nakaslam ama i toa pomina za edna nedela
vo najgolemite snegovi vo fevruari vo 35 nedela si odev peski na rabota, ustvari sekade odev peski bez nikakov problem...mi bese super
a da, i okapav na transfuziologija sekoj 10 dena poslednite dva meseci od bremenosta zatoa sto primav Clexan poradi postelkata

se na se, prekrasni 9 meseci user posted image

(Одговор на членот *viva*)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Каква бременост имавте?
1.9.2012 6:11:17   
babyblue
od kade da pocnam. imav patoloska bremenost i pogolem del od bremenosta mi pomina vo krevet. povrakav od prviot den koga ostanav bremena pa se do denot koga me porodija. brojot na povrakanje vo eden den varirase na pocetokot po 16 pati na den na sredinata na bremenosta po 8 pati na den i na kraj po 4 pati na den. od prv den upotrebuvav utrogestan, bidejki prethodno imav spontan. krvnata slika mi bese mnogu losa pa primav infuzii do 5 mesec. za da ne lezam vo bolnica me nosea nasabajle i navecer na infuzii koi tecea po 2 do 3 saata zavisese od toa kolku dobro mi ja pogodile venata. venite mi bea strasni licev na narkoman. prokrvarev, mi najdoa gestaciski dijabet, poradi noviot zakon sekoj mesec morav da odam vo drzavna i da cekam po 4 ili 5 saati vo bolnica za da mi dadat potvrda 3 doktori deka ne treba da odam na rabota, odev po najgolemite zestini i cudo e kolku e silno moeto bebence pokraj se izdrzavme do kraj.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Каква бременост имавте?
7.9.2012 13:39:18   
cleo
PREKRASNA user posted image Nema da veruvate, no cesto imam cuvstvo deka user posted image mi nedostasuva vo stomakot, nejzinite dvizenja, prevrtuvanja...Ednostavno uzivav, bez nitu eden edinstven problem! Setav, izleguvav, doterana, nasminkana, prosto se razubavev vo bremenosta user posted image Ne kaciv nitu kilogram plus, osven tezinata na stomakot t.e. bebeto. Sega sum uste poslaba od pred da zabremenam, sto za mene e vistinsko cudo bidejki cel zivot sum bucka user posted image Sakam pak da sum bremenaaa user posted image

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Каква бременост имавте?
30.11.2012 23:01:56   
zzaa
mnogu lesna bremenos bez povrakanje samo zgolem apetit

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Каква бременост имавте?
20.12.2012 19:16:07   
Simona_k
Kaj mene i prvata i vtorata bremenosti bea malku macni vo 2ot mesec.
So prvata mnogu mi se losese i povrekav do 3 mesec a so vtorava imav mnogu kiselini do 3ot mesec povrativ samo 3 pati a toa bese koga imav golemi glavobolki do bessoznanie i tolku,a so dvete naglo mi se zglolemuva apetitot vo 6mesecuser posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Каква бременост имавте?
21.12.2012 0:11:34   
Cvekelencule
За првата бременост ми беше полесно можеби и дека бев и помлада макар што и за втората не бев кизнеј колку стараuser posted image имав 28 години ,ама јас така се чуствувам само со првата што имав притиск висок и отоци, инаку ми беше се во ред и бев премногу убава со првата бременост барем така ми викаат сите а искрено и јас така се чуствував .А за втората ми беше малку потешко бев активна ама како со сила многу повеке ми се лежеше и ми се спијаше него пред бременоста.И за оваа бременост имав многу висок притисок и си примав терапија цели три месеци ,и нонстоп ми викаја дека ке се роди бебето мало пошто не му одело доволно храна на бебто заради високот притисок ама бебчо мој се роди 4и 350 и 51 см и со фризура штотуку тапирана нагореuser posted image :горе долу добро беше ме чувал дедо Боже и од полошо...

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Каква бременост имавте?
12.3.2013 23:59:50   
Tanjicka
i prvata i vtorata bremenost mi bea kako po kniga sto bi rekol doktorot bez nikakvi maki i problemi

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Каква бременост имавте?
13.3.2013 0:01:17   
miana
Prvata - onaka,vtorata - TOP

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Каква бременост имавте?
13.3.2013 0:02:49   
deluxe
i dvete mi bea lesni iako jas bev ama bas teskaa 105 kguser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Каква бременост имавте?
13.3.2013 0:09:11   
meU87
Би кажала мачна. Повеќе од 7месеци бев врзана за кревет, постојано под стрес, дали ќе прокрварам денес-утре, кога ќе биде, па кога ќе видев крв, дали е се во ред со бебето... постојано бев со мислата и желбата што поскоро да дојде 36недела.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Каква бременост имавте?
19.12.2013 1:32:08   
mimi 27
Уживав во бременоста се до 9ти месец, бебето не напредна повеќе од 30 грама за цел месец а нели последниот клават најлмногу на тежина, одев редовно на цтг (се испостави дека има проблеми со презрела послтелка), па потоа ми пукна водењакот, заминав одма на болница ми направија прием, срека што отиидов веднаш бидејќи срцевите отчукувања на бебето опаѓаа и дирек на царски рез. Фала му на господ се заврши добро, докторите од плодност одлично си ја завршија својата работа.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Каква бременост имавте?
2.1.2014 20:34:16   
Mimi33
Засега супер бременост....се надевам и понатака...без проблеми на почетокот малку главоболки,поспаност,повраќање но сега се е супер....се надевам и супер ќе завршиuser posted image

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Каква бременост имавте?
2.1.2014 21:44:34   
Bethany
Имав супер бременост. Иако се здебелив повеќе од препорачано, бременоста ми беше без компликации, супер се чувствував и имав енергија до последен ден. Немав проблеми со спиењето, со јадењето , со ништо. Уживав. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Каква бременост имавте?
3.1.2014 2:05:01   
Defne90 RR
Pa imav prilicno dobri bremenosti.So prvoto na pocetokot imav malo krvarenje i ginekologot me sovetuvase poveke da odmoram i da ne se preoptovaruvam no ne bese nisto tolku komplicirano.So vtoroto otkako ostanav bremena imav bolki vo tekot na celata bremenost dolu nisko no sepak nisto strasno i so bolkite si piev redovno b6 i magnezium i kolku tolku se kontroliraa.Se na se mozam da kazam deka super si pominav i vo dvete bremenosti so isklucok na toa deka so prvoto mi se gadese i povrakav do 5 mesec i imav uzasni kiselini vo zeludnikot no toa e normalno i tie problemi gi ima skoro sekoja trudnica.I ne te vrzuvaat nitu za postela nitu te ogranicuvaat vo sekojdnevnite obvrski.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Каква бременост имавте?
13.6.2014 23:52:59   
Melanija RR
Незаборавна пред се user posted image најмногу духовна ,нешто што е невозможно да се опише со зборови user posted image нешто што на сите (и воопшто) рингерајки кои чекаат и исчекуваат им го посакуавм од се срце ,знам и знам дека ќе дојде денот
Без мачнини,гадење,повраќање,тегоби и сл.Сите да имаат таква бременост user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Каква бременост имавте?
24.6.2014 1:19:22   
marchi
jas mora da se pofalam imav bezgrizna i zdrava bremenost.duri i doktorite se cudea.znaci ni gadenje ni povrakjanje ni vrtoglavici ni odbivnost na hrana ni bolki ni nisto.si velev fala bogune bilo strasno user posted image se porodiv so carski posle termin doktorite cekaa da dobijam bolki da pukne vodenjakot da se spusti plodot...ni B od bolki user posted image ama zatoa pa poroduvanjeto bese tesko,so 2 pati prestanok na disenjeto i ednas na srcevite odcukuvanja so posledni sili me spasija

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Каква бременост имавте?
24.6.2014 9:57:24   
AnnaMolly RR
Првата ми беше супер, 90% од бременоста немав апсолутно никакви проблеми.
Е сега вториов пат е приказна сама по себе, од онесвестување, до инфузии, до крвавење и низок притисок, до мачнини 24 часа на ден... Ама ај ќе помине првово тромесечје, па се надевам подобро ќе биде.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Каква бременост имавте?
5.8.2014 13:34:17   
sonc90
NAJUBAVA! site me pcuea sto si nemav nikakva maka a oni imale,ako im e user posted image daleku od toa,si imav problem so ureaplazmata malce ama se sredi so sumamed i gotovo,ni nesvestici,ni povrakanja,ni gadenja,ni lazni bolki na krajot,ni nisto...ko da ne bev trudna samo sto stomakot mi rastese...sega epten mi fali da sum bremena,toa cuvstvo koga kloca bebeto,leleeee,najubavo cuvstvo...aj za nekoja godina pak!(da zaboravam na poragjajot user posted image )

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Каква бременост имавте?
5.8.2014 16:57:21   
Ilina87
Ја имав најлесната и најубавата бременост. Ни гадење, ни повраќање, ни отоци, апсолутно ништо. Ми недостига тој период и мрдањето на бебето. На сите им посакувам лесна бременост.

(Одговор на членот *viva*)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?