|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 12:06:46   
*mika*
Cleo, ubavo ti kazuvaat i drugive mamicki, mozes i na drugi mesta da se bockas. Od mene sovet ti e, otkako ke te bocne sestrata, nikako neka ne ti go pritiska mestoto so pamukceto so alkohol, toa pravi modrica. Samo nezno neka ti go tapka dodeka krvari mestenceto (ako uopste krvari). Jas sama si go brisev nezno, i nemav modrici, na pocetokot koga ne go znaev ova mi izlegoa nekolku, ama posle nemav gajle. MM mi gi stavase. Pozdrav i drzam srekicka so lesno se drugo da ti ide.
p.s. Za aspirinite ic ne se sekiraj jas gi piev od 7ma do 31va nedela

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 12:34:25   
liljak
cleo go procitav tvojot post i vidov deka i ti imase problem vo genetskite ispituvanja i toa bilo pricina za spontanite abortusi...isto i mene mi rekoja da napravam genetski ispituvanja poradi dva spontani abortusi i mi najdoja i kaj mene i kaj mazotmi mutiran gen i toj predizvikuval spontani abortusi, vo imunologija mi rekoja deka treba terapijata so kleksan da ja primam pred zabremenuvanje a  doktorot mi vika zabremeni pa ke gi primas a jas eve nemozam pola godina , kazimi ti koga gi primase inekcite pred ili po bremenost?...pozzzzzzzzzzz

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 13:12:55   
humana
Cleo mila sega procitav deka si user posted image ,auu kolku si me izraduvala nemas poima,ne se plasi za kleksanot i jas gi primav,od mi bea visoki dimerite kako za tromboza mislam ,se tavaat najubavo vo raka potkozno,netreba da se trla mestoto zaradi da ne istece lekot posto e potkozen,i apcinjata ti se za cirkulacija i niv ci piev,mene me bockase koj stignese ako ti se veruva,ne gi svativ tolku tragicno niv,nemoj ni ti ke se sredi toa.e kako si me izraduvala nemas poim.pisi mi kako si.pozz

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 13:25:04   
*mika*
Ej humana, jas zaboraviv deka i ti primase kleksani. Podnese li dokumenti za refundiranje na parite?? Jas podnesov pred nekoj den, pa ke cekam sega nazat paricki :) samo da te potsetam da ne zaboravis :)

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 15:24:43   
Andrijanaa1
zdravo mika. Ako sakas da napises sto dokumenti se potrebni za refundiranje, sto podnese ti? 

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 16:24:38   
humana
znaev deka se vrakaat parite zemav smetkopotvrda i sve sto preba ama mm nesakase da odi,aj koj ke odi bidete dobri,demek nalet pari i sve i taka ostana.Ic ne e marlivuser posted image


(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 20:50:51   
*mika*
Vi trebaat :
-Fiskalnite smetki so smetkopotvrdi od aptekite kaj ste gi kupile
-Izvestaj od transfuziolog (eden e dovolen)
-recepti od maticen ginekolog
-potvrda od maticen ginekolog deka ste gi primile kaj niv inekciite
-plavo katronce
-kopija od transakciona smetka
-baranje sto go zimate od socialno i go popolnuvate (od soba 1 vo socijalno)
I obavezno ostavete go vasiot tel, ako bilo sto vi fali, da mozat da ve iskontaktiraat.

Humana nema zasto da im gi ostavis parite, pa so tie paricki ke mu kupis nesto na bebusot user posted image  ne im gi davaj :) sama zavrsi gi rabotive, treba samo do maticniot gineklog da ides, i do socialno, drugite dokumenti bi trebalo da gi imas :)

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 21:33:45   
humana
ОККККК user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.11.2011 10:25:21   
cleo

ИЗВОРНА ПОРАКА: humana

Cleo mila sega procitav deka si user posted image ,auu kolku si me izraduvala nemas poima,ne se plasi za kleksanot i jas gi primav,od mi bea visoki dimerite kako za tromboza mislam ,se tavaat najubavo vo raka potkozno,netreba da se trla mestoto zaradi da ne istece lekot posto e potkozen,i apcinjata ti se za cirkulacija i niv ci piev,mene me bockase koj stignese ako ti se veruva,ne gi svativ tolku tragicno niv,nemoj ni ti ke se sredi toa.e kako si me izraduvala nemas poim.pisi mi kako si.pozz

Humana duso, da, konecno i jas sum user posted image , so Gospod napred sega se molam se da bide vo red. Bidejki ovde e oftopic ke ti pisam privatna poraka. Cmok user posted image

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.11.2011 12:06:41   
liljak
cleo...dali go procita mojot post pogore...sakam da mi kazis koga gi primase inekcite pred zabremenuvanje ili po zabremenuvanje...i dali i ti kako sto razbrav imase mutiran gen i kaj tebe i kaj mazoti...pozzzzzzzzz

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.11.2011 15:03:26   
mami2
Во врска со Clexan инекциите јас си ги ставав сама во нога, поточно во горниот дел на бутот. Не ми се одеше секој ден по амбуланти и ординации, беше зима, сезона на свински грип, јас со мало дете дома... најбезболно беше да си се услужам сама. И така 42 дена по ред. Доколку немате некој огромен страв може да ги замолите сестрите да ви покажат како правилно да се аплицираат инекциите, првиот пат пробајте под надзор од нивна страна. Многу е полесно кога никој нема обврска да ви доаѓа дома или да излегувате секој ден во исто време за инекција.

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.11.2011 16:28:16   
Andrijanaa1
Fala mika za odgovorot.
Samo neznam zosto mojata maticna me tara da soberam i potpisi i pecati od 3 transfuziolozi.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.11.2011 18:36:58   
cleo
Liljak, jas sum bremena so ivf i pocnav so Clexan od prv den na embriotransfer. Tocno, kaj mene se potvrdi deka sum homozigot na mthfr i uste eden faktor sto bilo pricina za spontani abortusi. Toa e mojot slucaj, se razbira ti bi trebalo da se konsultiras so Transfuziolog koj ke te sovetuva koga tocno da pocnes i so koja doza. Pozdrav

< Поракaта ја уредил cleo -- 26.11.2011 18:38:16 >

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.11.2011 22:28:46   
*mika*
Andrijana, neznam zasto taka ti rekol maticniot. Deka vo socijalno ti baraat samo od eden. Pa eden transfuziolog e dovolno da ti prepise terapija so klexani, ne tri, nema ti da baras vtoro i treto mislenje.. bez vrska. insistiraj da ti dade maticniot receptite i potvrdata, kazi mu deka si bila vo sociajno i deka taka ti rekle, nema sega ti vo vreme na virusi da akas po bolnici da sobiras potpisiuser posted image  raskaraj se malku ako treba user posted image

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2011 7:55:47   
Mrs.Tinka
mi rekoa deka sredstvata za clexane gi refundirale za 1 mesec od podnesuvanje, tocno li e?

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.12.2011 11:36:32   
Mrs.Tinka
ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

Andrijana, neznam zasto taka ti rekol maticniot. Deka vo socijalno ti baraat samo od eden. Pa eden transfuziolog e dovolno da ti prepise terapija so klexani, ne tri, nema ti da baras vtoro i treto mislenje.. bez vrska. insistiraj da ti dade maticniot receptite i potvrdata, kazi mu deka si bila vo sociajno i deka taka ti rekle, nema sega ti vo vreme na virusi da akas po bolnici da sobiras potpisiuser posted image  raskaraj se malku ako treba user posted image


Vo pravo e Andrijana, na receptot od maticniot, treba da se potpisat trojca transfuziolozi. Eve tretpat gi podgotvuvam dokumentite- taka e. I toa, prv treba da se potpise transfuziologot sto ti gi prepisal, a ostanatite moze bilo koi.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.12.2011 15:49:07   
*mika*
Bas cudno oba sto kazuvate. Jas gi podnesov vekje, i nikoj ne mi pobara povekje od eden potpis odnosno izvestaj od transfuziolog .. Samo mi se javija deka mi fali potvrda od ginekologot deka
tamu sum gi primila inekciite i naknadno im go prativ po posta. Aj bas pisete sto ste napravile koga ke podnesete. I jas ke vi pisam koga ke ima novosti. Pozdravce i so srekja!

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.12.2011 17:37:19   
liljak
zdr rr izgleda i jas sega ke pocnam so cleksan inekcite pa sakav da ve prasam kade gi ima i po kolku pari se na privatno?

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
6.12.2011 15:18:59   
*mika*
Liljak, kostaat okolu 340den edna od 0,4 mg (neznam za drugite gramazi kako se cenite), ti sekako gi kupuvas privatno, a ako imas plavi kartoncinja naknadno ke mozes da si vratis preku fondot okolu 80% od parite.

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.12.2011 20:49:43   
cleo
Drugarki, dajte pomagajte. Denes kako i sekoj den me bocnaa so Clexan, odnosno Fraxiparin (isto potkozna), ama prethodno celo vreme go istisnuvavme vozduhot od inekcijata. E denes, po sovet so lekar ne go istisnavme i eve veke tri casa ne mi pominuva bolkata i pecenjeto. Mnogu sum zagrizenaaaauser posted image . Dali mozebi pogresivme??? Dajte pomognete mi, dali vie go istisnuvavte vozduhot pred da se bockate?? Mnogu ke mi znacat vasite odgovori....leleeee epten sum isplasenaaauser posted image . Pleeeeaseeee heeeeelp!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.12.2011 21:52:03   
AnnaMolly RR
Клео, а зошто да не го истиснете водухот? Јас ова првпат слушам! Колку што знам, СЕКОГАШ се истиснува воздухот од шприцот пред да се стави инејкцијата.
Трк кај друг доктор, советувај се ако треба и со трет. За вакви работи мислам дека само стручно лице може да ти помогне, ние тука само може да кажеме што МИСЛИМЕ дека треба или не треба.
Јас сама се боцкав и секогаш го истиснував воздухот (по совет од двајца гинеколози и мајка ми - медицинска сестра што има ставено милион инјекции во 25 години стаж).
Се надевам дека брзо ќе ти помине болката! И чекам да пишеш што ти рекле на второ мислење!

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 15.12.2011 21:53:21 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.12.2011 22:10:23   
cleo
Da duso, vo pravo si. Mene me bocka svekrva mi - medicinska sestra 30 godini. Ama koj gjavol me natera da prasam Transfuziologot koj me vodi, a isto taka i vo samoto upatsvo na Fraxiparin si pisuva deka NE TREBA da se istisnuva vozduhot pred bockanje bidejki e veke podgotven spric odnpared. E aj sega kazi mi sto e pravilno??? Doktorot isto mi vika ne treba, a svekrva mi vikase treba, ama aj posto jas insistirav zenata vika aj neka bided kako sto ti kazal doktorot. A toj kako pricina mi navede - za da ne se gubi od dozata vo spricot, a i deka se potkozni. user posted image ..a istoto go pisuva vo upatsvoto, ama tamu ima primer so bockanje vo stomak, a jas gi stavam vo raka. Mozda ima nekakva razlika user posted image . Lele ke pobudalam sega od strav da ne mi se sluci nesto od neistisnatiot vozduh? Aj neka pise nekoj sto se bockal so ovie inekcii bez da go istisne vozduhot? Leleleeeeeeuser posted image

< Поракaта ја уредил cleo -- 15.12.2011 22:18:01 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
16.12.2011 9:37:52   
arh_diz
Cleo opusti se nema nisto da ti se sluci od iskustvo ti kazuvam.Toa sto te pece nisto strasno ke pomine

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.1.2012 11:10:18   
ivoni4ka
kako ste zenski imam 2 prasanja okolu ovaa tema jas ispituvav d-dimeri vo avicena bidejki poevtino mi bese da ispitam tamu od mojot grad bidejki od uka ja nosat krvta vo avicena otkolku da odam vo Sk. rezultattite mi izglegoa normalni so ogled deka postelkata mi e 2 stepen zrela ama i pak vo 38 nedela sum treba da e takva pa mi rekoa da ispitam faktori na hemostaza koi analizi gi ispituvavte vie?
i drugo dali ste probale so heparin za aplikacija namesto so clexane ?
bidejki e na pozitivna lista e mnogu poeftin pa nemora da refundirate sredstva i dodatni raboti i zamarancii
funkcijata e ista kako clexaneto samo sto ne mozes sam da go apliciras i mora strucno lice ili sestra da go stava


_____________________________



(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
18.1.2012 22:54:40   
Mrs.Tinka
Zdravo na site!
Go povlekuvam zborot deka trebaat 3 potpisi za refundiranje na sredstvata za Clexane inekcii. Posledniov pat koga aplicirav, nesakajki, zaboraviv i gi podnesov dokumentite samo so 1 potpis i sredstvata mi bea refundirani. Inaku refundiranjeto ide brzo- za pomalku od 1 mesec od apliciranje.

Imam edno prasanje. Ima li nekoj vakvo iskustvo: So prvata bremenost imav pokaceni d-dimeri i pimav Clexane podolgo vreme. Prasanjeto e: Dali toa znaci deka ako resam da ostanam bremena po vtor pat, dali ke go imam istiot problem? I ako postoi nacin da go nemam, koj e???

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?