|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.6.2011 17:14:07   
kikitina

ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

Eve me i mene vo ovaa grupauser posted image
Inaku sum 17ta nedela, do sega bev samo na aspirin, ama poradi pokaceni D-Dimeri i toa minatata nedela 2750 i ovaa nedela 3250, ne mi izbegaa..i toa od 0.8 user posted image  srekja sto mu tekna na maticniot, aj idi ispitaj odamna ne si ispitala user posted image   se nadevam deka nema da trae do kraj na bremenosta.. deka ke mi gi prekinat za nekoja nedela.. aj samo da se sredi.. tuku sakav da prasam, za refundiranje, mozam kako gi kupuvam taka da podnesuvam dokumenti, neli??? ne moram da cekam poragjaj ???

Треба да чекаш да ти заврши терапијата, па кога лекарот ќе ти ги прекине инекциите, сите фискални и сметкопотврди со рецепти ќе ги поднесеш за рефундирање. Не мора да чекаш пораѓај, јас не сум породена а веќе ги поднесов документите.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.7.2011 11:44:23   
*mika*
Fala kikitina.. znaci sepak ke treba baagi da pocekam.. deka neznam dali i da mi gi prekinat moze pak ke me vratat na niv posle nekoj mesec.. ke treba do kraj da cekam.. se ke zavisi od rezultatite, a ke treba da sledam na 2-3 nedeli..user posted image  bogami ako primam cela bremenost, ne se malku pari..

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.7.2011 11:45:56   
arh_diz
mika mnogu ti se pokacile d-dimerite za 17 nedela .ispituvaj pocesto vo ovoj perodod na 2 nedeli ili na eden mesec
a dozata ne e vazna vazno e se da e super so bebeto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.7.2011 13:00:22   
*mika*
Da, Arhi_diz, srekja sto na vreme ispitav, inaku kojznae so ke bese. Me tesi toa deka bepceto super se razviva, znaci seuste nemale vlijanie na nego, pa vljda ke se sredat sega. Inaku na postelkata se pojavile lokusi, i maticniot i privatniot imaa malku custvo deka plodovata voda e namalena, i zaradi toa i bev da ispitam najmnogu. A za kontrolite imam za 2 nedeli od sega, a i posle izgleda redoven pacient u transfuziologija ke si stanam user posted image  sega go ucam mm da me bocka user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.7.2011 16:11:45   
mina 09

Zdravo na site
jas sum 14 nedela no imam problemi so afa vrednostite mi se mnogu visoki drugite vrednosti se dobri no ovie ripnale mnogu visoko mi dadoa clexane 40  , no sakam ako nekoj znae da mi kaze od sto se kacuvaat tie vrednosti sto e pricinata.Inaku so postelkata i so bebeto se e vo red  no pred 2 nedeli imav slabo krvarenje dali e mozno od toa da e?ve molam ako nekoj moze neka mi odgovoriuser posted image










(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.7.2011 10:55:58   
*mika*
Mina 09, mozes li da pises kolku ti se vrednostite na AFA? i dali proveri i D-Dimeri? Jas primam kleksan od 17nedela zaradi visoki D-dimeri (3200), a na pocetokot na bremenosta piev aspirin zaradi toa sto AFAta mi bea povisoki. Sega AFAta mi se nekade 21(mislam deka zbirot im go davaat jas kolku sto razbiram), toa e malku povisoko od dozvoleno (max e 20).
Koj ti e maticen, koj ti gi prepisa kleksanite i kolku dena treba da gi primas?
I uste edno prasanje, dali primas progesteron, i do koja nedela treba da go primas?
i ne se sekiraj, samo kontroliraj posle terapijata pak na transfuziologija, i ke vidis se ke ke se vrati vo normala user posted image

(Одговор на членот mina 09)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.7.2011 17:27:02   
mina 09
Mika ne ja znam AFA vrednosta zosto rezultatite mi gi kazaa po telefon zosto jas ne ne sum od sk. samo mi rekoa deka se mnogu visoki  , D dimerite i dr. vrednosti se dobri. Ke gi primam okolu 10 dena pa posle pak na kontrola ,a progesteron primam i najverojatno nego ke go primam do kraj ama ne sum sigurna!!!
A sega ti kazi mi dali znaes sto e pricinata za tie vrednosti da se kacuvaat i dali mozebi e dobro da se pesaci  za da moze krvta da cirkulira kako so treba ili nema vrskauser posted image



(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.7.2011 20:17:11   
*mika*
Mina, i jas kako tebe so trista takvi prasanja, mnogu citav i za ishrana, dali vlijae, ama doktorite sto gi prasav velat nema vrska, i osven kleksani ili aspirin, nisto drugo ne moze da vijae. Stom ti ja prepisale terapijata isteraj si ja, pa posle pak na kontrola da vidis sto se slucuva. Se nadevam deka ke ti se sredat vrednostite. Toa sto te prasav za progesteronot, nekoi od doktorite ( no ne i ginekolozite) veruvaat deka moze da ima nekoja povrzanost so d-dimerite, pa navodno koga ke sum prestanela so progesteronot ke mi se sredele.. ama aj bas ke vidam za 2-3 nedeli. Jas poslednata Progesteron Depo ja primiv minatata nedela (20ta). Na ova ginekolozite komentiraat deka nema vrskauser posted image  ama ke vidime..
Na nas samo ni ostanuva da primame terapija i da cekame da se sredi se.
pozdravce i so srekja user posted image

(Одговор на членот mina 09)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.7.2011 14:26:54   
macuskapp
Zdravo...bas mi e milo sto ja ima ovaa tema na razgovor-bash mi trebase.I jas sum vo zabuna so inekcijata Clexane 0,2. Deneska mi ja prepisaa da ja primam 15 dena. Vie spomnuvate D-Dimeri a kaj mene toa ispituvanje ne se pravese...kaj mene se ispituvase samo OSNOVNI TESTOVI NA HEMOSTAZA...maticniot ginekolog mi kaza deka postelkata pocnala pred vreme da mi zree i za toa e vaka a bremena sum 36 nedela.Sega ne znam dali da pobaram drugo mislenje od drug ginekolog ili da gi primam inekciite user posted image Se plasam da ne dojdi do nekakvo ostetuvanje na plodot user posted image pozz

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.7.2011 14:32:26   
AnnaMolly RR
До оштетување на плодот од клексан не може да дојде. Не се дава само поради Д-димерите, има и други причини за тоа.
Јас примив 7 клексан инекции во 36 недела, се породив 3 дена откако ја примив последната инекција и бебето беше сосема здраво, со апгар 9/10. Мој совет е да го послушаш гинекологот, а доколку мислиш дека ќе бидеш со помирна совест, можеш да побараш второ мислење
Со лесно до крај на бременоста, па чекаме виртуелни мекици user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот macuskapp)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.7.2011 14:47:11   
macuskapp
Sega mi e malku polesno user posted image Se nadevam se ke bide ok...mozebi ovie inekcii mi gi dadoa za bebushot da izdrzi uste nekoe vreme vo mene za da vlezam vo 9ti. Kako i da e od utre ke gi pocnam inekciite pa ke vidime kako ke se odvivaat rabotite. poz i fala mnogu

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.7.2011 14:49:58   
AnnaMolly RR
Не се секирај, сигурна сум дека се ќе помине во најдобар ред.
Немој многу да се оптоваруваш со инекциите, сето тоа е за добро на бебето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот macuskapp)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.7.2011 15:50:08   
macuskapp
Sakam da znam za sto se tie ispituvanjata D-dimeri i AFA i dali e zadolzitelno da se napravat tie?
Inace nema da gi primam inekciite Clexane...mi gi prepisaa pa posle toa mu tekna deka nemalo potreba da gi primam...tolku me zbunija so ova inekciive ama toa e ke izdrzam uste malku user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.7.2011 15:52:50   
arh_diz
Toa se ispituvanja za krvta
Vo bremenosta krvta se zgusnuva , no kaj nekoi zeni zgusnuvanjeto e pogolemo pa poradi toa moraat da primaat terapija
Interesno treba netreba dali te vidoa na eho dopler dali e vo red so postelkata
Mozebi ti gi odlozile zatoa sto si 36 nedla i mozes sekoj momen da se porodis
VO sekoj slucaj napravi si eho so dopler da vidis kako e postelkata

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 28.7.2011 15:54:25 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот macuskapp)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.7.2011 16:23:45   
macuskapp
Kaj mene nemase zgrutcuvanje na krvta a mi gi dadoa inekciite da gi primam user posted image Pa koga pojdov kaj transfuziologot so rezultatite rece deka i nemalo potreba da gi primam.Pred edna nedela me gledase maticnata na 3D i togas mi kaza deka postelkata pocnala porano da zree pa mi go dade uputot za vo transfuzija da ispitam toa za hemostaza. I sega posto nema da gi primam inekciite mi dade aspirin da pijam, pa vo sreda ke odam na pregled da ja vidi postelkata i plodovata voda i da kaze do koga da gi pijam Aspirin.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.7.2011 16:31:25   
arh_diz
Stom si imala problem so postelkata , postoi zgustuvanje na krvta.Pred bremenost ne si imala ama vo bremenost e normalno toa do odredena granica.Zatoa i ti dale da primas aspirin
Neka ti go vidat i protokot na krv niz papocnata vrvca


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот macuskapp)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.7.2011 16:43:18   
macuskapp
Rezultatite ne otstapuvaa od granicite na normalata za toa samo aspirin ke zemam sega...ama tolku se neodgovorni i ginekolozi i transfuziolozi...me razocaraa.
Ako ne gi potsetis voopsto nema ni da vidat toa sto treba ama toa e.
Eve sega sreda koga ke pojdam ke ja potsetam za protokot na krv niz papocnata vrvca user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.7.2011 16:18:36   
Mamicka32
Macuska, te molam da si pobaras uste ednas mislenje za upotrebata na Aspirin. Jas piev od sam start i mi bese naglaseno i od transfuziologot i od ginekologot deka Aspirin ne smee da se zema pokasno od 32 nedela, a ako treba podolgo togas namesto Aspirin se prodolzuva so bockanje so Clexan. Vo mojot slucaj nemase potreba i samo zemav Aspirin do negde 30 nedela, a potoa nisto do poroduvanje, no ako trebase ke prodolzev so bockanje so clexane.

(Одговор на членот macuskapp)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.7.2011 11:53:49   
macuskapp
Lele jas veke 3 dena gi pijam user posted image a bash citav i vo upatstvoto i pisuva deka ne smee da se pijat vo tretoto tromesecje. I transfuziologot i ginekologot mi rekoa da gi zemam. Ponedelnik ke odam na pregled kaj doktorkata sto ke me porajga pa ke ja prasam i nejze da vidam sto ke kazi...

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.7.2011 12:50:14   
arh_diz
Dokolku ti rekle dvajca doktori nemas mesto za panika, pij gi moze do poloso da dojde ako ne gi pies
Mozebi si za doza pomala od 02 a kleksan nema pola doza

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот macuskapp)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.7.2011 20:38:28   
Elce
Аспирин се пие максимум до 28 недела,не се пие после тоа,се продолжува со клексан инекции ако има потреба се разбира,најдобро е доплер да направиш на папочна врвца,веке ти пишале за тоа,така најдобро ке знаеш дали има доволен проток до плодот,две вредности беа важни да се измерат,на 4д ехо е најдобро.За Аспиринот така ми рече др.Димчев од Систина,бидејки на почеток на мојата бременост ми направија паника со зголемени афа,па пиев аспирин од 9-та до 14 недела тогаш може да се зема,Афата се среди со Аспиринот,а после примав Клексан од 14-16 недела заради намален протеин С,којшто се испостави дека е нормално да биде намален во тој период,така да немаше потреба од Клексани но на секои две недели,подоцна и на месец дена правев испитувања,на сите кои што ги упатиле на трансфузиологија во Ск,им го препорачувам Д-р Кочо Димитровски работи во вторник во амбуланта,најдобар е,имам пишувано на темава другите докторки кои претходно меводеа ми препишуваа Клексан од ракав по 30 инекции,ако постои навистина потреба сум за Клексан да се прима,но само да ве води стручен доктор.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.8.2011 13:20:25   
Mamicka32
Dr.Koco Dimitrovski e edinstven dobar transfuziolog spored mene. Setajki se po razno razni t.n. lekari od nasiot cenet institut za transfuziologija se iznaslusav sekakvi gluposti. Posle mi go preporacaa doktorov i blagodarenie na nego ne primiv nitu eden Clexane, a i go prekinav aspirinot. Inaku, stavot e do 28 nedela smee Aspirin, ako e nepohodno moze da prodolzi i do 32 i toa e maksimumot. Dr.Dimcev tocno preporacuva do 28, no na kraj i on se slozi pa dobro ne e starsno do 32 (barem vo mojot slucaj, iako jas go prekinav pred toa), ama nikako posle toa.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.8.2011 22:36:00   
*mika*
Devojki, aj edno prasanje. Jas po greska pred malku se napiv aspirin 100, namesto vitaminite, a aspirin go pijam od sabajle, taka sto ovoj mi e vtor denes, vo rok od 12 saati. Sto da pravam?? kasno e da mu vrtam na ginekologot, imala nekoja so slicno iskustvo???
se isplasiv...
user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.8.2011 9:14:15   
arh_diz
Nisto strasno mika

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.8.2011 10:38:42   
*mika*
Jas pa se ispoisplasiv, i user posted image  se razmrda odma posle toa, pa se ufilmav uste tolku user posted image  toa dusice izgleda go stresov povekje otkolku apceto so imase uloga user posted image  znaci mislam cavkite mozokov mi go ispile.. kako e mozno da sum tolku raseana.. uffff... user posted image  ne sum vise za sama user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?