|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.9.2011 13:24:09   
liljak
zdr ....jas gi zedov rezultatite od genetskite ispituvanja i mi rekoja deka treba da stavam clexane inekcii i so toa poveke nema da doziveam spontan abortus i mi rekoja ova se lecelo tri meseci...prasanjeto mi e dali ovie inekcii se primat pred da ostanam bremena ili otkako ke ostanam bremena....poradi toa sto mojot ginikolog e na pat i nemozam da se slusnam , a koga gi zemav rezultatite od imunologija mi ja dadoja terapijata...pozzzzzzzzzzzzz

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.9.2011 13:30:49   
arh_diz
Liljak dokolku ti dale terapija ,imas nekoj problem nisto strasno primaj si ja terapijata na nejze mozes da zabremenis nisto ne e strasno
Otkako ke zabremenis ke si pravis redovni ispituvanja i ke ti odreduvaat doza.E sega kolku vreme ke treba da gi primas nikoj nemoze sega da ti kaze .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.9.2011 14:16:26   
liljak
zdr arh-diz....jas ovaj ciklus primav pregnil inekcija a rezultatite mi stignaja ovaj mesec(po dolgo cekanje veke i se otkazav od niv, sekoj pat koga i da se javev javise po 10 dena ne se gotovi, i konecno del od rezultatite  mi dadoja)....i eve denes od sabajle imav malku kako krv a sega nisto ,pa si davam nadez deka mozi sum zabremenila posto i togas koga zaostanav bremena zaostanav na vakov nacin malku krv i poke nisto... a ne mozam da se konsultiram so doktorot za da mi kazi za terapijata .... se plasam ako sum ostanata a veke gi imam rezultatite vo raka da ne doziveam uste eden spontan.... i sega ja citam celava tema so inekciite deka i tesko se naogaat...kade da gi baram ako treba odma da pocnam so niv...za grcija treba da se najdi nekoj ne e taka ednostavno...pozzzz

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.9.2011 14:49:52   
arh_diz
Liljak gi imas vo Skopje po aptekite inekciite samo se kupuvaat na privatno, posle mislam deka fondot gi vraka parite.Ako gi kupis od Grcija nema da ti vratat pari
Dokolku ti prepisale terapija ti zemaj si ja , sigurno deka nema da zgresis

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.9.2011 15:51:09   
arh_diz
mina o9 eve tuka tuka mozes da procitas za gestacionen dijabetes .Tvojot post ke go prefrlam tamu

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mina 09)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
28.9.2011 16:29:17   
mina 09
Mnogu ti blagodaram

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.10.2011 22:55:59   
richiegirl
zdravo...i mene me ispratija vo Skopje da mi ja proverat krvta bidejki postelkata mi stareela porano odkolku sto treba i odkako gi zemav rezultatite mi bea kaceni dimerite..mi bea 2874 i doktorot mi prepisa clexane 14 inekcii i odkako gi primiv site do denes...bev vednas pak vo skopje i sega mi se mnogu malku namaleni-2677 mi se momentalno i sega ne mi e jasno zosto ne se nameleni poveke,tuku se skoro isti,zdravje vo ponedelnik ke odam da viodam sto ke mi kaze sega doktorot.A inaku sum vo 9ti mesec veke 10 dena a toj uste stoi na toa deka ke se porodam predvreme,a terminot mi e do 25 ovoj mesec

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
8.10.2011 11:53:50   
arh_diz
Nemozat taka brzo da ti se namalat d-dimerite.Dokolku si vo 9 mesec nisto strasnoю Posle poragaj napravi si za sekoj slucaj ispituvanje zatoa sto i togas mozat da sekacat i da ti napravat problem

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 8.10.2011 11:55:39 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот richiegirl)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.11.2011 3:59:57   
Mrs.Tinka
Edno prasanje? Za refundiranje na parite za clexane dali moze da mi pojasni nekoj kakva recepta treba? znaci smekopotvrda i fiskalna imam a inekciite ne gi primam kaj maticniot tuku na drugo mesto. 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.11.2011 0:11:47   
funny
zdravo pred dve nedeli bev na transfuziologija da ispituva d-dimeri hemostaza i d-dimeri mi se 2025 (transfuziologot mi rece deka normalni za trudnica vo krajna faza tolerirale do 2500) i ne mi dadoa nisto bidejki sum bila na krajot odnosno 38 nedela a mi kazaa deka sum imala malo krvarenje na postelkata pa sega nisto ne mi e jasno dali moze nesto seriozno da se sluci ginekologot mi vika ne se sekiraj se e normalno ama pak jas sum vo misla?

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.11.2011 8:27:47   
AnnaMolly RR
Mrs. Tinka, eве јас што напишав пред неколку месеци за рефундирање на парите за клексан.

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас примав клексан и во аптека ми дадоа документи што треба за рефундација, сметкопотврда, фискална, некое ливче друго што пишуваше дека сакам да се рефундираат парите и само требаше рецепт од матичниот, ама тој не сакаше да ми даде зашто клексанот ми ги препиша докторот во Чаир што ме породи. За ова документ од трансфузиологија не ми рекоа дека треба.
Значи тие од аптека документите плус рецепт.





Мене ми ги даде докторот што ме породи, а откако му кажав на матичниот се налути и не сакаше да ми даде рецепта. А без рецепта од матичниот не може да ги рефундираш парите.
Поздрав!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот funny)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.11.2011 8:28:28   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: funny

zdravo pred dve nedeli bev na transfuziologija da ispituva d-dimeri hemostaza i d-dimeri mi se 2025 (transfuziologot mi rece deka normalni za trudnica vo krajna faza tolerirale do 2500) i ne mi dadoa nisto bidejki sum bila na krajot odnosno 38 nedela a mi kazaa deka sum imala malo krvarenje na postelkata pa sega nisto ne mi e jasno dali moze nesto seriozno da se sluci ginekologot mi vika ne se sekiraj se e normalno ama pak jas sum vo misla?


Фани, слушај го гинекологот. Ако ти рекол дека нема потреба, сигурно е во право.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот funny)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.11.2011 13:27:25   
Mrs.Tinka
Imam edno prasanje, se nadevam deka nekoj znae da mi odgovori. Veke 3 pat mi gi prepisuvat Clexane inekciite a d-dimerite ne odat nadolu. prvo bea 2915, pa 2845. Sega mi dadoa da gi primam dvapati na den (prethodnite 2 pati bese ednas na den).
Na niv pisuva deka se primaat na 12 saati. Maticnata kade sto gi primam inekciite raboti od 8.30-18.00 casot. Ima li problem sto gi primam na 9 casa namesto na 12?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.11.2011 13:35:03   
arh_diz
Nema nikakvi problemi sto gi primas na dvapati i jas pred kraj na bremenosta primav taka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.11.2011 14:22:57   
*mika*
Mrs.Tinka, najverojatno prethodnata doza ne bila dovolna, pa zatoa ti ja zgolemile. I jas okolu 17-18 nedela primav 2 pati na den po 0.4ml, znaci 0.8 dnevno mu doagjase. Neznam kaj koj transfuziolig i ginekolog ides, koj ti gi prepisuva, ama ne ti se visoki mnogu d-dimerite. Osven ako imas i drugi parametri koi nalagaat da primas kleksani (kako visok pritisok, lakuni vo postelka, zadebelena postelka, kakov e protokot niz placentata, hemostaza...). Jas posleden pat koga ispitav imav 4250 d-dimeri, pa ne mi prepisaa nisto, deka vekje ja imav pominato 30tata nedela, a drugoto bese ok.
A za toa na kolku saati da se primaat, mene mi rekoa da gledam da bidat okolu 12h. Jas go nauciv mm da mi gi stava vo ramo, mnogu e lesno, i pozgodno, ne mora da iskacas na ladnovo. Ili nekoja prijatelka blisku sto zivee, zemi ja ednas da vidi kako sestrata ti gi stava i posle nemas gajle :)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.11.2011 22:23:14   
Andrijanaa1
Zdravo na site.
I jas imam primano cleksan 14 dena 2x0.4 i sega imam sobrano dokumenti: fiskalna so smetkopotvrda, izvestaj od transfuziolog,
recepta od maticnata na koja taa ima staveno potpis i pecat i napisano deka cleksan ijnekcii nema ka j nea poradi sto gi imam kupeno na privatno i uste trebalo da mi se potpisat trojca transfuziolozi so nivni pecat na receptata. Treba da odam sega vo vtornik na transfuziologija pa belkim ke uspeam da soberam potpisi.

Ako nekoj ima podneseno dokumenti neka pise dali i sto treba tocno da se podnese.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.11.2011 22:26:43   
Andrijanaa1
Sakam da prasam dali ispituvanje na hemostaza i D dimeri so plavi kartoni se pravat samo vo drzavna na transfuziologija ili ima nekade i druga labaratorija sto raboti so kartoni i gi pravi ovie ispituvanja.



(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.11.2011 22:58:47   
Mrs.Tinka
Andrijanaa1,  Ima poveke privatni laboratorii sto gi vrsat tie ispituvanja ama site naplakjaat od 2500-3000 den. Odi na transfuziologija ama popladne i ke zavrsis brzo rabota, nema guzva. Doktorite se mn ljubezni i fini, duri se iznenadiv.

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.11.2011 23:05:15   
Mrs.Tinka
ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

Mrs.Tinka, najverojatno prethodnata doza ne bila dovolna, pa zatoa ti ja zgolemile. I jas okolu 17-18 nedela primav 2 pati na den po 0.4ml, znaci 0.8 dnevno mu doagjase. Neznam kaj koj transfuziolig i ginekolog ides, koj ti gi prepisuva, ama ne ti se visoki mnogu d-dimerite. Osven ako imas i drugi parametri koi nalagaat da primas kleksani (kako visok pritisok, lakuni vo postelka, zadebelena postelka, kakov e protokot niz placentata, hemostaza...). Jas posleden pat koga ispitav imav 4250 d-dimeri, pa ne mi prepisaa nisto, deka vekje ja imav pominato 30tata nedela, a drugoto bese ok.
A za toa na kolku saati da se primaat, mene mi rekoa da gledam da bidat okolu 12h. Jas go nauciv mm da mi gi stava vo ramo, mnogu e lesno, i pozgodno, ne mora da iskacas na ladnovo. Ili nekoja prijatelka blisku sto zivee, zemi ja ednas da vidi kako sestrata ti gi stava i posle nemas gajle :)


Inaku mene togas mi gi dadoa, vo 30-ta nedela. Go nauciv mm da mi gi stava,i sega raat sum. Puknav odejki po doktori i dezurni ambulanti navecer i vo nedela. Najveke mi bese strav od virusi.
D-dimerite ne se mnogu visoki ama postelkata e uzas. Mislam deka ova ke bide posledna doza, abe 37 nedela sum i imam uste za 8-9 dena da gi primam.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
24.11.2011 15:34:59   
Andrijanaa1
A dali popladne na transfuziologija rabti labaratorija i dali zemaat krv?

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 9:53:16   
cleo
Jas gi primam ovie inekcii od 0,4 od prv den na embriotransfer. Sega sum vo rana user posted image . Prethodno pravev genetski ispituvanja i se pokaza deka imam trombofilija, homozigot na mthfr i uste eden faktor, neznam tocno koj bese, no bitno doktorite smetaat deka sum zacnuvala ama sum imala rani sponatni abortusi poradi ova. Ova mi e treto ivf i uspesno, a prv pat gi primam Clexan sto znaci se potvrdi stavot na doktorite. E sega bi sakala da gi prasam tie sto imaat iskustvo so inekciive dali mora samo vo raka da se primaat ili moze i na drugo mesto - noga ili stomak na primer? Raceve mi se partal, civit modri, veke nema mesto kade da se bocnam od modrici. Neznam sto e problemot navistina sto tolku modrinki mi izleguvaat. Pa i me bolat, uzasno me bolat, osobeno navecer koga s[ijam i ke gi nalegnam. No, ako ne moze na drugo mesto - zdravje, ke pretrpam se samo da bide se vo red so mojata user posted image . Pozdrav

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 10:00:00   
AnnaMolly RR
Клео, слободно можеш да ги примаш и во нога, и во стомак. Само во поодмината бременост не се препорачува во стомак.
Важно е да се стават субкутано (поткожно), значи иглата под агол да влезе во кожата, а не право како пикадо user posted image
А сама си ги ставаш или некој друг ти ги става?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 10:04:43   
cleo
Ne duso, ne sama - imam uplav od toa, me bocka strucno lice - medicinska sestra, iskusna. Stvarno ne mi e jasno user posted image . Bas ja gledam, pod agol gi stava..No, jas primam i Aspirin 100, pa nesto toj da ne vlijae..neznam user posted image A kade potocno vo noga moze? Vo gorniot del, na primer pod zadnikot, ili...? Ti blagodaram za sovetite user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 10:13:35   
arh_diz
Cleo na modricite stavaj listovi od sveza zelka.Inekciite mozes da gi stavas vo noga ama gore od vnatresnata strana mada vikaat deka tamu mnogu bolelo .Nemas nikakva steta od aspirinot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.11.2011 10:14:44   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andrijanaa1

A dali popladne na transfuziologija rabti labaratorija i dali zemaat krv?

Ovie analizi se pravat na gladno , mozes samo casa voda da se napies

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?