|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
18.6.2012 9:50:12   
saskaluka
Zaboraviv da vi pisam koga bev vo sredata vo socijalno mi rekoa ne znaele koga ke gi vrakaat parite od kleksanite,zasto imale samo eden pravnik na rabota bidejki drugite bile na odmor,a taka ke bilo celo leto,znaci koj znae koga ke ni se refundiraat sredstvata.....

(Одговор на членот saskaluka)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.6.2012 17:24:42   
lilly
Zdravo na site :) Jas sum skoro 6-ta nedela i odkako doznav deka sum bremena imam postojano krvarenja, ne postojano tuku ke prestane, pa povtorno po nekoj den ke se pojavi rozevo zolt iscedok. Primam pokraj aspirin i utrogestan 200 mg 3x1. Deneska doktorot mi stavi i progesteron depo i mi rece da pocnam so Clexane 2000, sedum inekcii. Bes nikakvi prethodni ispituvanja na krvta user posted image Sto mislite?

(Одговор на членот saskaluka)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.6.2012 23:11:03   
liljak
lilly za da se prepisi kleksan treba da se ispita dimer, ima odredeni granici kolku treba da bide pred i za vreme na bremenost , primajgi doktorot sigurno znae poveke od nas, dali plodot e uste tuka i pokraj krvarenjeto?ajde se ke bide vo red ti drzam sreka...pozzz

(Одговор на членот lilly)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.6.2012 9:28:22   
Hunny
Не знам чудно ми е да се даваат клексани без да се испитаат димерите, Плус ако не ти ги препише трансфузиолог не можеш да ги рефундираш парите.Можеби грешам ама второ мислење од друг доктор не е на одмет.

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.6.2012 9:50:31   
vezilka RR
И мене ми е чудно Clexan без испитување на крвта. Крварењето не значи дека е од димерите, може да е и од други причини и доколу е тоа сличај, на пример недостаток од прогестерон, џабе се клексаните user posted image . Чудно е.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.6.2012 12:25:58   
arh_diz
Bas naprotiv Clexane ja razreduva krvta , znaci koga krvaris nemsees da go primas.Bez ispituvanja isto nemoze da se primi osven ako doktorot timpravel eho so doplaer no vo 6 nedela mislam deka nemoze da se napravi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.6.2012 13:45:52   
liljak
nisto od vrakanjeto za parite od kleksanot...mi barat potvrda od bolnicki ginikolog deka treba da gi primam i deka tie mi gi stavale so pecati i potpisi ...glavata mi cadi , da vidam vtornik sto ke napravam , dali rezultatot ke pokazi deka pak treba da gi primam i ako treba ke se bara care, vaka na privatno ne se izdrzva , se e skapotija, a dali nie imame pari?of lele ...pozzzz

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.6.2012 17:35:29   
lilly
Ако беше крварењево заради прогестерон ваљда до сега ке запреше, полна сум со прогестеронuser posted image Иначе не е обилно ама цело време по малку ми се прља секојдневната влошка, како жолто розе, а прееска и богами 2 капки светлоцрвена крв. Дали ќе помине од клексанот не знам,терба за некој ден да почнам. Ама знам дека кога бев првата недела на боледување ми се смири и 4 дена немаше ништо, штом се вратив на работа, почна. А баш ми е комплицирана работата со клекнување по 100 пати. Може и од тоа прокрварувам?

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.6.2012 17:40:27   
lilly
Иначе докторот е одличен гинеколог, една и пол година не можев да забременам, штом се префрлив кај него, од прв месец забременив, ептен се ангажира и превзема акција, не ти вика само ко онаа мојана претходна, е се е во ред, зошто уште не забременуваш, што може да биде... а он од одма го откри проблемот.

(Одговор на членот lilly)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.6.2012 17:46:27   
Sandric
iskreno i jas prv pat slusam clexane nekoj da prima tolku rano i mi e cudno osven ako pricinata za nezabremenuvanje ne bila nesto sto se koregira so clexaneuser posted image
a vo odnos na refundacija mislam deka nitu eden lek ne mozes da refundiras ako go primas vo privatna ustanova sto nema dogovor so fondot.
Jas iskreno bi se konsultirala i so transfziolog vo vrska so tvojov problem

(Одговор на членот saskaluka)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.6.2012 21:10:41   
lilly
Eve da vi pisam denes vlegov vo 6-ta nedela i vidovme srceva akcija :), sepak nema da primam kleksan samo aspirin, inaku seuste imam krvarenje i moram da lezam

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.6.2012 21:54:42   
liljak
pomagajte pomagajte ......dimerot mi bese 282 i doktorot mi prepisa kleksan 10 dena , denes bev na kontorla dimeort mi e 578 i povtorno mi prepisa 10 dena kleksan....se zacude doktorot i mi rece deka imam tromboza , ova e cudna reakcija ...ne sum bremena ....pomagajte , pisetemi iskustva ...kako mozi da se zgolemva od kleksanot dimerot , kako e mozno???????????????

(Одговор на членот lilly)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.6.2012 23:01:17   
mmbucko
Liljak a drugite parametri na hemosgaza kako ti se?

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.6.2012 23:04:35   
mmbucko
Imas li nekoi drugi simtomi? Koj ti prepisuva clexan? Transfuziolog?

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.6.2012 23:09:08   
liljak
mmbucko doktorot mi rece da ispitam samo sedimentacija i dimer posto krvnta slika bila dobra , i koga pred 10 dena ispitav sedimentacijata mi bese 28 a dimerot 282 i sega po 10 dena mi rece na kontrola, ama jas imam kapka krv eve veke tret den i se javiv kaj doktorot i mi vika odma idi da se ispita i sega ko ispitav vika kako e mozno ova dimerot da e 578 a primas kleksan, sedimentacijata mi e visoka 30 ama imam vospalenie na krajnicite, nastinata sum i mi rece dobro sedimentacijata ke se sredi ama dimerot mora povtorno so kleksan i po 10 dena ispituvanje.....lele cela sum vo panika...pomagajte...mmbucko sto e toa hemosgaza , dali go ima vo krvnata slika?....pozzz

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
25.6.2012 23:36:44   
mmbucko
Liljak za da nedojde do zgrutcuvanje na krvta vo krvnite sadovi, organizmot postojat brojni mehanizmi za sprecuvanje na zgrutcuvanjeto. Isto taka postojat i brojni mehanizmi koi ja zgrutcuvaat krvta koga na pr. ke se preseceme. Odnosot i koncentracijata na tie elementi vo krvta se vika hemostaza. Za da se kaze deka nekoj ima tromboza treba da se vidat i faktorite na hemostaza a ne samo ddmeri. Ddmerie mozat da bidat pokaceni i pri nekoi drugi vospalitelni procesi kade sto trombocitite ucestvuvaat vo zazdravuvanje na vospalenoto tkivo. Od druga strana dokolku ima tromboza ili ima simptomi ili ddmerite se nad 3000 da nekazam i mnogu poveke. Zboruvam za osobi koi ne se bremeni. Celava prikazna e mnogu slozena i kompleksna taka da jas bi te sovetuvala da pojdesh kaj nekoj transfuziolog da te pregleda i da dade svoe mislenje. Od krvnata slika ama bash nishto nemoze da se zakluci vo vrska so tromboza. Licno mislam deka se diga nepotrebna panika okolu ova kaj tebe, zatoa pobaraj mislenje od transfuziolog.
Se nadevam uspeav malku da ti ponasnam..

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.6.2012 10:00:13   
liljak
mmbucko dali dimerite mozat da mi bidat zgolemeni od vospalenieto , posto krajnicite mi se mnogu vospaleni duri i sedimentacijata bese golema???i na toa doktorot veli abe sedimentacijata e od vospalenieto ama dimerite se cudna rabota....eve sega pak samo edna kapka krv , veke tret den se linej , doktorot veli nemoj odma so zaklucoci menstruacija e mozi , nemozi da probie....of lele

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.7.2012 17:52:13   
Gwendolin
Е ај шо не избоцкаа со Клексани пола трудници (требало или не, сеуште не знам), ама знае ли некој колку време им треба на ФЗО да ги рефундираат парите. Ете од мај имам поднесено јас, ама нема абер. Ме интересира дали некоја што примала Клексани во скоро време има добиено пари и за колку време ги праќаат. А баш си планирав сеа со нив да купам нешто за user posted image , ама да не испадне па да ги пратат покасно, кога ќе треба веќе школски прибор да купувам user posted image ?

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.7.2012 23:29:36   
meU87
Вчера кога бев на лекар(мојот) , го прашав дали има потреба да одам за испитувањата на трансфузиологија што ми кажаа на ГАК. Он ми кажа дека доколку има вистинска причина за овие испитувања се гледа тоа, пред се по изгледот на постелката, а потоа и по некои крвови кои се појавувале. Ми кажа само дека веќе ги пуштаат трудниците како по шема за ова испитување и на 90% во најмала рака им даваат Клексан, од кој се прави добар профит. Фондот ги враќал парите, но многу покасно.
Искрено не се изненадив од овој муабет ни најмалку, само ми олесна што нема да се припотресувам дополнително и да се акам по жешково непотребно.

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.7.2012 13:56:35   
saskaluka
JAs gi primam kleksanite od 21 nedela i samo sto pocnaa da se simnuvaat od 4100 do 2200 deneska mi se 4500,gi primam kleksanite dva pati po 40 i sum veke reseto po racete,sega sum 29 nedela.Sreka hemostazata e dobra, imav alergija od ospen i bve mnogu bolna pa pretpostavuvaat deka od toa moze da se kacile tolku.Pari od socijalno nemam dobieno a veke za 90 kleksani im imam podneseno dokumenti,tie platata od maj uste ne mi ja dale a ne pa ke cekam za kleksanite>Bebeto sega za sega odgovrara na gestaciska nedela ama ako prodolzele da rastat vo Sistina mi rekoa deka ke me poragaat vo 34 nedela.Znaci samo eden gospod kako ke bide,taka neka bide zasto veke gi sonuvam i tie d dimeri i site zafrkancii vo vrska so niv.Pozdrav do site trudnici zavisniocki od kleksan....

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.7.2012 14:09:14   
liljak
of lele arno da gi vrakase fondot parite makar neka e i pokasno , ama so dokumentite sto treba da se izvadat ne matkat i nikako da gi dosoberime dokumentite za da podneseme vo fondot....jas se otkazav veke , ako bese za da gi vratat parite zosto ne gi davaat od apoteka po 50 denati tuku ni gi naplakaat 300 denari pa polse ke ni gi vrakaat parite, glupava rabota ...pozzz

(Одговор на членот saskaluka)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.9.2012 19:34:32   
JanaMarija
I jas ispituvav dimeri i hemostaza zosto postelkata stareese uste pred 3-4 nedeli, znaci koga bev 30 nedela i sega sum 34 i slikata od postelkata e vlosena. Togas bese se vo red, a sega ne e taka. Gi ima tie beli tocki koi se svrzale vo linija, pa pak ke ispituvam dimeri i ako moram inekcii-toa e.

Tuku sakav da ve prasam: Gi prasuvam dvete doktorki kaj sto odam i dvete mi vikaat nisto strasno i ne mi kazuvaat, a citam deka moze da ima posledici-nedaj boze

Znaete li dali toa stareenje predizvikuva predvremen poragaj? Dali steti na majkata kako i na bebeto?

Jas kogo i da prasam vikaat nisto strasno-ne si edinstvenauser posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.9.2012 16:08:01   
kikitina

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

I jas ispituvav dimeri i hemostaza zosto postelkata stareese uste pred 3-4 nedeli, znaci koga bev 30 nedela i sega sum 34 i slikata od postelkata e vlosena. Togas bese se vo red, a sega ne e taka. Gi ima tie beli tocki koi se svrzale vo linija, pa pak ke ispituvam dimeri i ako moram inekcii-toa e.

Tuku sakav da ve prasam: Gi prasuvam dvete doktorki kaj sto odam i dvete mi vikaat nisto strasno i ne mi kazuvaat, a citam deka moze da ima posledici-nedaj boze

Znaete li dali toa stareenje predizvikuva predvremen poragaj? Dali steti na majkata kako i na bebeto?

Jas kogo i da prasam vikaat nisto strasno-ne si edinstvenauser posted image


Еве јас можам да ти го кажам мојот случај. И со мојата постелка се беше ок до 30 та недела. Во 33 на ехо ми ги видоа лакуните што ти ги викаш бели точки. Испитав д димери беа покачени, а лакуните никако не исчезнуваа ниту по примање на клексаните. Боцкање сабајле и вечер. Цело време не ти е ништо не ти е ништо и на крај во 39 та недела не издржа постелката, кога ме породија докторот што ме прими ми рече дека била ПАРТАЛ, баш со тие зборови. Само господ не спаси мене и ќерка ми. Затоа мислам дека не е за занемарување лошата состојба на постелката. Барај да ти направат ехо со доплер. Мене никој не ме посоветува.


_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.9.2012 18:04:00   
JanaMarija
Fala ti mnoooogu na sovetot. Bas denes bev na transf. i didimerite mi se1500 a d-rkata mi rece ke mi dade terapija ako se od 1750 pa nagore-sto e vo red i mi olesna. No kako brojkata e vo red i se drugo fazi na hemostaza a postelkata kontinuirano staree? Mene toa ne mi e jasno. I bas denes na transfuziologija me prasa d-rkata dali mi spomnala maticnata za lakuni( i ja pokazav snimkata od posledniot pregled-belite tocki) i i vikam ne.
I vistina neznam sto da mislam, zosto terapija nema da primam, d-merite se vo red, trombociti se si e vo red i so krvta, a 2 pregledi po red me praka da proveruvam. A lakunite sto se? Tie ja pravat cela belja?

Of mori majko mila, tesko nas user posted image

Ako znaes Kikitina kazi mi. A kako e toa so dopler? sto pokazuva toj pregled

Fala ti uste ednas i pozdravcinjauser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.9.2012 18:51:45   
arh_diz
Jana Marija ispitaj d dimer kolicestven i kacestven i hemostaza.Se soglasuvam so kikitina deka so postelkata nema igranje.Pobaraj da ti dadat nesto da se spreci toa

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?