|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.1.2012 13:16:30   
margos
Zdravo na site.Jas bi skala da prasam koj ima po strucno objasnuvanje da mi objasni.Mojata doktorka vo Sistina mi rece deka nema potreba da se ispituvaat D-Dimerite zosto normalno bilo vo vreme na bremenost da bida pokaceni, a kaj bliznaci(posto sum so 2), pa epten se pokacuvale, i deka nema potreba da gi ispituvam, ama jas sum mn. zagrizena i neznam sto da pravam.Moze li nekoj da mi objasni po strucno ????

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
6.2.2012 20:24:15   
AneLav RR
Кажете ми кога и зошто ви препорачаа да ги испитувате Д-димерите? И ако знае некој нека ми каже колку чини тоа испитување во Авицена и дали може со плав картон да биде поевтино?Ви се покажа ли нешто на крвната слика за да ви ги проверуваат д-димерите?

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.2.2012 20:40:02   
Hunny
Денес испитував д-димери и фактори на хемостаза. Инаку сум 29 недела. На последниот преглед ми рекоа дека е се уредно, проток уреден, а димериве испаднаа покачени -2300. Трансфузиологот ми рече дека тоа не е многу и дека според него не мора да примам, но ради сигурност ми препиша 14 инекции. И матичниот ми го рече истото. Од утре ќе ги примам, ама ептен се разочарав и исплашив. Дали тоа значи дека до крај ќе ги примам?

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.2.2012 20:43:52   
Hunny
Инаку заборавив да кажам дека на Трансфузиологија, д-димери , фактори на хемостаза и крвна слика ми наплатија 390 денари со сино картонче. Отидов гладна, но д-рката ми рече дека немало потреба, смеело да се јаде.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
16.2.2012 13:47:50   
AcidBurn
Zdravo na site...28 nedela sum i pred dva dena pravev ispituvanja na D-dimeri i trombociti i D-dimerite izlegoa 697 (pokaceni), a trombocitite 140 (namaleni), a minatiot mesec koga go pravev ova ispituvanje se si bese ok. Dali nekoja od vas imala vakva sostojba ? Mi preporacaa da odam kaj ginekologot da napravi dopler na placentata (da se vidi da ne pocnala da se odlepuva), pa povtorno da go napravam istovo ispituvanje. I mene mi kazaa deka ako dojde do ne daj Boze odlepuvanje, ke treba da gi primam ovie inekciive Clexane. Hmmm epten sum zbuneta, se samo nesto ke ti najdat da ne mozes raet da si ja isturkas bremenosta :(

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
16.2.2012 13:52:59   
AnnaMolly RR
Ехе, 697 не се покачени. Мене ми беа мнооогу високи, до 5.000 ми стигнаа. По примањето клексан ми се симнаа на 900 и после се породив така.
Не се грижи пред време, следи си ја бременоста и слушај го докторот.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 16.2.2012 13:53:40 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AcidBurn)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.2.2012 13:22:59   
kikitina
Јас да си кажам за мојот случај може ќе му послужи на некој. Во 33 недела ми рекоа да испитам Д димери и фактори заради лакуни на постелката. Испитав ми беа 3800, ми препишаа на трансфузиологија Клексан сабајле и вечер. Цел месец ги ставав, ама не успеав да ги симнам под 2400. Во 39 недела ми се одлепи постелката, и завршив на породување со итен царски рез. Е сега, никој не ми одговори на прашањето, дали и ако не ги примав инекциите воопшто сепак ќе дојдеше до тоа? Сите сомнително вртеа со главите и ми рекоа, фала богу што на време дојде и ти го спасивме детето. Така да мислам дека нема правило,еве јас се по протокол правев, сите испитувања, прегледи, и на крај пак се случи тоа што се случи.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.2.2012 18:17:01   
srekna mama
jas koga bev na redoven pregled vo 28 nedela kaj Dr.Dimcev vo sistina,go prasav za d-dimeri,a on mi vika:ti ispita?,jas vikam -ne ,a on mene:eee pa ne si moderna...i mi rece nema potreba od takvi ispituvanja...a toj e dr.na mesto

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.3.2012 9:40:35   
margos
Istoto i mene mi se sluci kaj mojata doktorka vo Sistina.Mi rece nema potreba od takvo ispituvanje.Za bliznaci(posto jas sum bremena so bliznaci) znaat da se kacat i do 5.000.Ama maticniot Partalovski mi rece moras da odis toa obavezno da go napravis.I za dzabe bev D-dimerite mi bea 1880, i koga i gi pokazav na doktorkata vo Sistina samo se nasmea i mi rece deka i onaka nemalo potreba da gi ispituvam.Mislam deka i povisoki da mi bea nemase da mi dade Clexani.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
6.5.2012 10:06:43   
Малечко
Здраво на сите идни и сегашни мајки,

Јас сум во 19 недела во бременоста, пред еден месец кога бев на испитување за д-димери истите ми беа во нормала, минатата недела повторно направив испитување на трансфузиологија д-димерите беа покачени на 4500. Ми беше препорачано веднаш да примам ударна доза од 0,6 (Clexane) и тоа една инекција од 0,4 и една од 0,2.  Препорачано ми беше да се направи ехо. Матичниот гинеколог беше збунет поради толкавото покачување на д-димерите посебно поради тоа што ехото беше повеќе од уредно и дека доколку не сум ги направеле испитувањата на трансфузиологија врз основа на таков ехо наод гинекологот никогаш не би ме упатил на такво испитување. Исто така веднаш се јавивме и кај др. Димчев во Систина кој не посоветува да не се грижиме бидејќи ние прегледот од дваесетата недела кој ни беше веќе закажан сакавме да го поместиме уште веднаш.  Др. Димчев ни рече дека нема потреба да се поместува прегледот и дека нема потреба за паника и дека сето тоа е во деншно време многу често. После неколку дена на терапија со Clexane д-димерите се намалија на 2400, но терапијата ми беше препорачано да ја продолжам за уште седум дена. Во вторник наредната недела сум на контрола повторно и се надевам дека д-димерите ќе бидат уште повеќе намалени. И да треба да се примаат и понатаму инекцииите ќе продолжам со терапијата затоа што тоа во ова време е добор за моето малечко кое сите во семејството со толкава радост го очекуваме а понатаму е добро за мене. На сите трудници им препорачувам да направат испутување на д-димерите иако гинекологот не им препорачал бидејки како во мојот случај од ехото може се да е во ред а д-димерите сепак да се во голема мера покачени.

Поздрав

(Одговор на членот margos)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
6.5.2012 14:13:25   
Hunny
Јас примав клексани и искрено сега не знам и зошто ги примав. По примањето на инекциите, димерите место да се намалуваат се повеќе растеа, за после породување да бидат 4500. Една недела по породувањето без никаква терапија, по препорака на трансфузиолог (конечно наидов на разумен доктор, а не како претходно додека бев бремена што од ракав ми препишуваа клексани) , димерите си се вратија во нормала.

(Одговор на членот Малечко)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
6.5.2012 20:38:12   
arh_diz
Posle poragaj normalno e da se pokacat d dimerite dokolku bile vo brenost visoki, i dokolku ne se zema kleksan a se mnogu visoki moze tromboza da se dobie


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.5.2012 13:47:01   
Gwendolin
Ете гледам и јас се приклучив на трудниците кои примаат клексан. Ми препишаа 14 од 40 и се си мислам дека многу рано ми се покачиле Д-димери, 25 недела сум а ми се 1580...ваљда не ги препишуваат џабе, ако продолжам вака, каде ми е крајот до 40 недела user posted image ? Ајде битно user posted image да напредува, ми рекоа дека е помалечко , ама ќе си порасне сега. Примала ли некоја толку рано инекции или пак мене ме паничат дека мора инаку опасно било да не ги примам?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.5.2012 18:27:08   
AneLav RR
Jas sum 36-ta nedela, a od minatata primam clexane mi prepisaa 10 pa do petok gi zavrsuvam, ke vidime od ponedelnik dali ke mi gi produzat. Inaku doktorot mi rece da ne ocekuvam da se namalat dimerite tuku do krajot da se odrzat na ova nivo.oderno e sega ova so Clexan-ive, mnogu znaele nasive majki dali im bile pokaceni ili ne.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
26.5.2012 12:28:21   
Veronika 78
Zosto se ispituvaat tie d- dimeri?Ima li nekoj pokazatel pa sto te prakaat na ispituvanje?Jas sum 31nedela i idam i kaj maticen gin. na pregled i vo drzavna ama nikoj ne mi spomnal za takvo ispituvanje.Inaku pravam sekoj mesec krvna slika i urina i posto mi se pokaceni leukocitite i mi se najdeni prisustvo na neznacitelni bakterii vo urina(taka mi zapisale)mi preporacaa da napravam urinokultura i mikrobioloski brisevi(inaku opstiot lekar sto mi ja vide krvnata slika rece deka toa e normalno za trudnici)user posted image Ima li nekoj slicno iskustvo?I sto e so clexanot?Zosto pak tie se prepisuvaat?

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.5.2012 11:57:37   
saskaluka
Pozdrav do site na forumot.I jas imam problem so d-dimerite.Od 12 nedela pocnav da krvaram i nikoj ne mozese da pretpostavi od sto,primav progesteron i dr dzikova mi re da gi proveram d-dimerite.Vo 16 nedela mi bea 1880 sto rekoa e normalno poradi krvarenjata, na 4 d kaj dr dimcev se bese vo red no jas od strav pak napraviv kontrola i mi bea d.dimerite 3250 mi dadoa kleksan 0.4 po eden dnevno i za edna nedela mi ripnaa na 4100.Sega sum na dva kleksana i za edna nedela mi se namalija na 2600.Iskreno se plasam i sum voznemirena edvaj cekam da odma na kontrola na eho koi mi e zakazano za utre da vidam da ne napravile belja d dimerite.DOktorkata na transfuzija mi rece pod hitno na eho, a rezultatite od afata i hemostazata mi se super....

(Одговор на членот Veronika 78)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.5.2012 16:54:23   
Hunny
Јас примав клексани од 30 недела. Ми ги препишуваа од ракав. Посебно Радица Грубовиќ, која мене ме прашуваше колку клексани да ми препишелаuser posted image Димерите место да се намалуваат ми се покачија. Ми ја зголемија дозата на 2 инекции дневно и димерите рипнаа до 3500. После породување ми беа 4500. Ама во болница ми ги зафрлија резултатите па после 1 недела сопругот носеше крв. Беа преполовени без терапија. Тогаш ги однел кај некој трансфузиолог и тој рекол дека да сум одела кај него воопшто и немало да ми ги препише. Претходно двајца доктори доста познати и професори на факултет ме советуваа да не ги примам, ама јас од страв ги примив. Сега ми се супер без никаква терапија после бременоста. Инаку за време на целата бременост протокот до постелката беше супер, немав ни лакуни, а димерите растеа.

(Одговор на членот saskaluka)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.5.2012 17:59:54   
Cipi Ripi
Jas primav kleksani posle poraganje, izlegoa komplikacii od carskiot, mi se pokacija dimerite (a cela bremenost ne mi se pokacija), i mi se pokacija trombocitite i oficijalno mi kazaa deka imam tromboza. Eve veke 3 nedeli posle poragajot sekoj den po 2 pati me bockaat so fraxeparine (toa kao pojaka doza na kleksan) i duri deneska vidovme podobruvanje, odnosno dimerite mi se 650 ( sto e odlicno) i trombocitite fala Bogu se spustija.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.5.2012 19:33:50   
mama_sk
Dozvoleno e doenje dodeka majkata prima clexane ili slicna terapija?

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.5.2012 19:45:30   
Cipi Ripi
Da mama_sk, dozvoleno e za kleksan, fraxeparine i heparine.

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
16.6.2012 12:59:13   
liljak
zdr...mene mi rekoja da gi primam kleksan ama ne sum bremena , napraviv sedimentacija i taja mi e 28 i dimerot mi e 282...po preporaka na doktor tase treba da primama 10 kleksan i da pijam amoksliklav....sakav da prasam kako mozat da se vratat parite od inekciite oti jas gi zedov na privatno, a od tamu mi rekoja da ja cuvam smetkata za da se vratat parite , no maticniot nemozi da mi gi prepisi na recepta...kazete mi dali nekoa rr primala kleksan pred da zabremeni i kako da se vratat parite bez recepta?...pozzz

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
17.6.2012 8:04:51   
Cipi Ripi
zdr...mene mi rekoja da gi primam kleksan ama ne sum bremena , napraviv sedimentacija i taja mi e 28 i dimerot mi e 282...po preporaka na doktor tase treba da primama 10 kleksan i da pijam amoksliklav....sakav da prasam kako mozat da se vratat parite od inekciite oti jas gi zedov na privatno, a od tamu mi rekoja da ja cuvam smetkata za da se vratat parite , no maticniot nemozi da mi gi prepisi na recepta...kazete mi dali nekoa rr primala kleksan pred da zabremeni i kako da se vratat parite bez recepta?...pozzz
Zdravo liljak, toa sto ne si bremena nema nikakva vrska so refundiranje na sredstvata. Jas vo petokot podnesov vo fondot za refundacija, ti treba smetkopotvrda od aptekata kaj sto si gi kupila i potvrda od maticen ginekolog (ili opst maticen vo tvojov slucaj) deka si gi primila.

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
17.6.2012 9:41:47   
bebe7
Dragi mamicki
Vo vrska so Clexanot ima razni mislenja od razlicni doktori i razlicni situacii. Kolku ke prifatite dali ke ja koristite terapijata ili ne ostanuva vas izbor.
Konkretno jas sum bremena so bliznaci (30 nedela) vo momentov.Pre 1 mesec gi merev na transfuziologija Dimerite i hemostaza i bea 1680. I maticniot i transfuziologot rekoa deka e vo red i deka netreba da primam Clexane , no za 1 mesec pak da gi iskontroliram.
Vo meguvreme pravev vo 29 nedela uste edno 4D vo Sistina, kade mi ja vodat bremenosta i doktorkata mi rece deka poradi toa sto protokot na hranlivi materii kaj edno od bebinjata e na gorna granica , mi "preporacuva" da primam Clexane 20 dena od 40mg.
Gi primam veke 5 dena , stom zavrsam ke gi proveram pak Dimerite pa ke vidime
Ako veke gi primate , dobro proverete so fondot za zdravstvo dali tamu kade sto vi gi stavaat imaat dogovor so fondot bidejki ne gi refundiraat ako nemaat dogovor za soodvetnata klinika. na primer ako gi primate vo Sistina nemate pravo na refundacija    

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
17.6.2012 21:41:20   
Hunny
Дали некој знае колку се чека за рефундирање на парите за клексаните? Јас ги чекам веќе 2 месеци и абер немаатuser posted image

(Одговор на членот bebe7)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
18.6.2012 9:46:49   
saskaluka
Milsam deka navistina se bezobrazni so kleksanive i refundiranjeto.Eve jas sum veke mesec dena na kleksan do sega imam 50 inekcii primeno,a aber nemaat od vrakanje na pari.Ima semejstva koi ne rabotata a golem trosok e kleksanot ,mene na primer mi e 300 evra mesecno,a kaj se pregledite,kontrolite na transfuzija,odis na maticen ginekolog ti lupa cena za eho od pamet zavisi kakov mu e mesecot,vo sistina sekoe odenje 2000 denari, a najintreseno e sto ni smaite lekari ne znaat od sto rastat dimerite.Kaj mene od 41oo se namalija na 222o da na poslednata kontrola mi bea 3000 i so dva kleksani dnevno,a lekarite vikaat ne znaeme od sto.tesko na nas trudnicite vo ovaa drzava i so ova zdravstvo......

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?