|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: „Не те сакам“
1.12.2010 22:02:37   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

jas veke 20 dena sum kaj mojte mi rece nemam nikakvi custva sprema tebe ostavi mi vreme da razmislam dali te sakam ili ne.a vo brak sme samo 6 meseci.sto bi napravile vie daste na moe mesto.Jas i on se nemame licno skarano se samo zaradi negovite.sega razmisluvam na razvod 
  anonimna kade se sega starite?ne dosle da te baraat nazad od kaj tvoite?ne im e zal za sinot?a sinot izgleda e mamina maza taka mi stoi da mi izvinis.....po negovite zborovi sto ti rekol..on poveke si gi saka negovite od tebe.od tebe zavisi.ako do sega ne dosle da te baraat nema ni da dojdat...samo od tebe zavisi ako sakas da se vratis i da prodolzis zivotot,.....


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: „Не те сакам“
2.12.2010 11:42:03   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Мили мои многу убава тема па да си ја олеснам малку душата. Знам дека мм ме сака барем така јас мислам user posted image ама во последно време како да се оладија чувствата. Нема ни убав збор а далеку од изливи на љубов. Цел ден сум сама со user posted image немам со кој да направам муабет и да се напијам кафе одвај го чекам да дојде од работа ама дома ми иде еден уморен и намуртен човек од кој добивам само критики се што правам јас не му чини, мора да ми пререче за се. Разбирам дека е уморен ама сепак сакам малку внимание ако не друго барем да ми рече фала што толку се грижиш за нашиот син, што трпиш се, ама далеку од тоа. Ние скоро и да не правиме муабет. Додека бев бремена се беше ок а сега ни тој а и неговите не ме прашале како си , како се чувствуваш некако како да не им е гајле. Јас незнам веќе што да правам ми иде да си заминам негде и да с и живеам весел живот на каков што сум навикната кај моите а не на тмурни и намуртени лица кои само седат пред тв. А од мм сакам само малку малку љuser posted image убов. Во брак сме само 8 месеца  а 5 и пол год во врска



Мила Пепелашка...во поголем дел од она што го напиша ти, ми се случуваше и мене. Дека ќе ти рече фала некој - немој да се надеваш, а и што ти треба фала да ти вели некој за тоа што си го чуваш твоето детеuser posted image Инаку пробај со мил и фин пристап кога ќе се врати мт од работа, да го прашаш како поминал, да го измасираш, да го погалиш (иако може ти си поуморна од него), имај слух за него, немој уште одма да му се нафрлаш со твоите маки...и ќе видиш дека набргу работите ќе се сменат (ако човекот е паметен, те сака и има осет). И јас поминував низ истото, сосем сама сум во друг град, со мало user posted image , а мм од утро до мрак на работа. Со душа го чекав да си дојде и одма го бомбардирав со муабетиuser posted image user posted image user posted image Еден ден ми рече дека од моето ку-ку не му се иди домаuser posted image Прво се навредив и налутив, но кога размислив и почнав да го применувам горе напишаното, нашите односи се поправија.
Биди ти таа која прва ќе покаже грижа, внимание и љубов, а ако те сака и тој, сето она што си го вложила - ќе ти се врати !


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: „Не те сакам“
2.12.2010 12:10:49   
Pepelaska *
Фала ти Martins mom  не дека сакам да ми рече фала што се грижам за моето дете туку не знаев ни сама како да се изразам, се грижам и за цела куќа јас да исчистам да исперам се трудам се да биде средено кога сите ќе се приберат ( свекрва свекор девер ) ручек некогаш да им зготвам  и едноставно така веќе ми се смачи од се и сешто и уште ако појдам кај моите одма некако како налутени и намуртени сите, а додека бев бремена не им беше кај одам по жештините и со огромниот стомак. Еве денес веќе мм е нешто подобар ама вчера само си молчев и ама баш ништо не се пожалив и не реков. Се надевам ќе се смени се и ќе биде убаво како порано.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: „Не те сакам“
2.12.2010 12:12:26   
arh_diz
Pepelaska kaj nas e obratnoto, mislam deka nie zenite nikogas ne sme zadovolni.Jas sum taa sto go odbiva mm za se celata sum vlezena vo bebeto i postojano sum so nego za mm recisi i nemam vreme a koga ke go zeme toj Marko da si igra jas mu vikam nemoj taka nemoj vaka. Sto ednas mi prerece mm mi vika ti si cela vo bebeto jas kako da nepostojam.No jas nikako nemozam da se promenam bar zasega

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: „Не те сакам“
2.12.2010 12:16:13   
brineta88
Sosema te razbiram Pepelaska i ja minuvam niz istoto. Ne terba nekoj da ni rece fala, tuku da go ceni ona sto go pravime niz doma, za bebeto, za niv.
Mnogu e tesko koga mm ke mi rece pa sto rabota imas ti doma cel den se izlezavasuser posted image user posted image user posted image
A deka cel den trcam po filip, dva sati da go naranam, pa da poigram so nego, pa da go uspijam, pa dodeka spie rucek da napravam nemam vreme ni da doruckam. Ama toa ne se vazi ne odis na rabota i super ti e doma. E ne e taka.
Da go vidam nego da sedi doma cel den so filip i da se grizi za nego kosata ke mu se digne.
Ama toa ti nikoj ne ceni tugo, samo svoeto go gleda

< Поракaта ја уредил brineta88 -- 2.12.2010 12:17:34 >


_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: „Не те сакам“
2.12.2010 13:20:39   
majka 79
vo ista situacija bev i jas. so dve mali deca, zatvorena doma so domasnite obvrski.
smaceno mi bese od pampersi, od hranenje, od uspivanje, perenje , peglanje, pazarenje....se bese na mene bidejki jas bev po cel den doma ne odev na rabota a izmorena , kapnata bev.
duri bevi depresivna , ogorcena, nezadovolna....
mm ke si dojdese duri na vecer od rabota , toj izmoren , jas nervozna, deca malecki , kemkavi.......haos.
otkako pocnav da odam na rabota mi e daleku poubavo, dodusa i decata se malku potporasnati, polesno e.
poispolneta sum. ne mi e sekoj den ist kako prethodniot. mene najmnogu mi smetase monotonijata i toa sto nemav kontakti so vozrasni.
sega go smeniv odnosot i so mm. ne sum nervozna, mozam da mu obrnam vnimanie. porano nemav zelaba za nisto. toa sega i na nego deluva pozitivno. posreken e.
mazite baraat vnimanie poveke od decata.

_____________________________

mudriot covek ne kazuva se sto misli, tuku misli i razmisluva se sto ke kaze.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: „Не те сакам“
2.12.2010 14:44:41   
Octavia
Пепелашка, види колку е убаво времето! Не седи дома, бебето во количка-и на кафе! Излези, види се со некои драги луѓе, расположи се и кога ќе се вратиш на рутината, ќе ти биде многу полесно. Јас така се зезнав со првото дете кога беше бебе, никаде не мрдав, и ме отепа самотијата и монотонијата, секако, и неразбирањето на мм кој се чудеше како сум можела да сум поуморна од него, ацел ден дома сум била user posted image . Сега сум со друг памет, уживам да сум дома со бебушот, ама ако ме фати криза, не молам никого, викам такси, бебето со мене и на шетање. Сум одела и во парк и на шопинг низ град и на кафе user posted image . Верувај, полесно е со бебе, надој го пред да излезете и мирна си едно 2 саати надвор (моево барем сака шетање). Кога е поголемко и ќе трча на сите страни потешко е, нема да можеш да седнеш user posted image . Разведри си го ти денот. Мајките некогаш се чувствуваат виновни што им треба уште нешто кога имаат бебе и се грижат за него, ама не е така. Ако си ти среќна, и бебушот ќе биде посреќен, ќе бидеш попозитивна со мт и ќе имаш енергија за сите негативности кои ги наброја. Уживај во пролетта во декември, ќе те препороди user posted image

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: „Не те сакам“
2.12.2010 15:19:14   
AnnaMolly RR
Мислам дека горе-долу на сите ни се има случено нешто такво како што опшуваат Пепелашка, Мартинс мам, Бринета и други.
И јас сум сама по цел ден со Филип, едвај чекам мм да дојде од работа да си помуабетиме, а кога ќе дојде тој само ќе го подржи Филип 5 минути и легнува да спие. Ама по цели денови работи како црнец за плата која веќе дооооолго време му ја даваат половина, половина им должат. Прво му се лутев и му викав: Како можеш да дојдеш и одма да легнеш, нели ти е мерак да си поиграш со Филип? Му замерував за тоа и мислев дека не му е важно да си поигра со детето.
Ама согледав дека грешам. Секој слободен момент кога не е уморен е со Филип, го храни, го шета, го бања... И му се гледа во очите дека многу е среќен. Веќе не му пререкувам.
Кога ќе дојде од работа му спремам чиста облека да се истушира, па одмара околу еден час, па кога ќе стане пиеме кафе и шетаме скоро секој ден.
Убаво рече Мартинс мам, поубаво е и за нас и за нив да не им се лутиме многу, тие се мажи, не се осетливи како нас жените.
И не е дека не не сакаат нас или децата, едноставно не знаат да се искажат како нас, жените.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: „Не те сакам“
2.12.2010 15:19:31   
baby_bump
Мора да признаам дека периодот мало бебе 1-2 месеци, надвор облачно и тмурно, јас со бебето сама по цел ден, чисти, пеглај, пери и мене ми доаѓаат црни мисли. Поготово што откако се породив немаме никакви интимни односи, ние во една тој во друга соба, раната сеуште ме боли..... одвратно чувство, затоа сакам да кажам потполно те разбирам, Пепелашка.
Па кога ќе се погледам во огледало и јас не се осеќам задоволна од себе, мирисам само на повраќаници, млеко и крв, но не се предавам. Секогаш кога мм ќе ми се јави дека си иде дома, јас се средувам набрзина и секогаш сум весела кога ќе пристигне дома, колку и да ми е тешко и мачно.
Мислам дека треба навистина да му обраќаш повеќе внимание и да не „зановеташ“, така ми вика мм, и јас го послушав, никој не сака да се дружи со негативни луѓе нели.
Инаку скоро секој ден го слушам и го изговарам зборот те сакам, така ни е навиката можеби, но јас осеќам дека тоа е вистина и јас од срце го кажувам.
А ако отворено ми каже дека не ме сака или ако осетам дека навистина е така, ќе умрам од мака и ќе си заминам од таква врска, животот не е убав без љубов, треба да го сакаш човекот до кого се будиш секој ден инаку нема смисол да сте заедно.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: „Не те сакам“
19.1.2011 23:56:24   
Nadezna
и го напуштила ли домот во кој си вложувала се’ со години толку лесно или не?


Ne

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: „Не те сакам“
13.5.2014 15:38:52   
Mila mamicka
Ако мм отворено ми каже дека не ме сака повеќе, мислам дека би се спакувала и би си заминала со детето. Затоа што за мене, брак без обострана љубов, не е возможен, а не е добар ни за моето дете. Секако, прво би се запрашала, и би разговарала со него, за да видиме како сме се нашле во таа ситуација, ама ако навистина не ме сака повеќе, нема што да барам повеќе со него.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: „Не те сакам“
13.5.2014 23:59:47   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia RR
Некогаш знаат и самите да се убедат во тоа. Се чувствува запоставен и готово, не ја сака веќе. А жената, ако сака, може да го убеди мажот дека уште ја сака Знам дека е страшно да се слушне тоа, ама Martins mom, многумина минуваат низ тоа, не е крај на светот. И јас сум знаела да му кажам на маж ми дека е никаков, па тој мене „Па зошто си тогаш со мене, најди си некој некаков“, па јас нему „Па и јас се чудам, требаше да си најдам до сега...“ ехеее... Малку треба за да стане многу. Има разни фази, може фаза да е, ако делува страшно. И плус, кај мажите често сексот и љубовта се иста работа, ако нема секс за нив нема и љубов (не се сите такви, ама...). Не е нешто што не може да се смени, тоа сакам да ти кажам. Зависи како се чувствуваш ти. И што сакаш од него и од бракот. И дали го сакаш него или сакаш само да останеш во брак?

tocno deka moze da se pocustvuva zapostaven i so toa misli deka ne si ja saka zenata.jas imam videno slucaj kade sto mazot "ne si ja sakase" zenata pa se razedoa sto da pravat.i posle toa svatil deka zgresil deka ne e do sakanjeto ama kaenje posle takvi raboti...user posted image brakot ne se zasnova samo na sakanje.doverba sloga razbiranje ljubov pocit.... mene maz mi posle 5meseci odkako se porodiv mi rece -NE SUM SREKEN- mene srceto mi se skrsi ama nie kako sto pominuvase vremeto moze da se kaze dekase zasakavme pred brakot ne tolku silno kako sega.i jas vo tie momenti pomisliv deka mi se srusi cel svet i sto ponatamu ipomisliv deka ne me saka deka ne mozam da go napravam sreken deka ne mu se rabuva ni na deteto.....no ne bilo taka.ljubovta so tek na vreme moze da se rodi da iscezne pa i pak da se rodi

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: „Не те сакам“
14.5.2014 6:49:19   
bucko mal
Ako on ne me saka-ke ima nekoj sto ke me sakauser posted image
Tocno e deka ljubovta raste so tek na godini pominati zaedno no sepak moze I da iscezne.A za da se vrati povtorno taa ljubov,neznamuser posted image
treba da se ima mnogu golema volja I zelba.Ne se raboti za zbor Kazan vo ljutina tuku koga navistina veke ne te saka I ednostavno ne saka nisto veke so tebe.
Togash najdobro e sekoj po svojot pat da se ja bara srekata,se drugo bi bilo izmacuvanje.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: „Не те сакам“
15.5.2014 2:34:55   
Defne90 RR
Така е буцко мал,кога не бива едноставно не бива и нема потреба од дополнителни измачувања.Во никој случај не би сакала да живеам во брак без њубов ни заради децата.Сепак човек треба ептен да ги жртвува своуте чувства и да ги занемари скроз.Подобро секој по својот пат па секој на тој пат да си ја пронајде личноста која што ќе го сака.А за да дојде тоа не те сакам има многу фактори и причини,понекогаш љубовта знае да затаи и со годините полека да бледнее.Е сега доколку има жарче и станало во текот на тие изминати години секако дека љубовта може да се спаси,но ако исчезнала и последната трошка љубов што ги поврзувала партнерите тогаш доаѓа тоа не те сакам.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: „Не те сакам“
15.5.2014 12:22:32   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

човек треба ептен да ги жртвува своуте чувства и да ги занемари скроз.Подобро секој по својот пат па секој на тој пат да си ја пронајде личноста која што ќе го сака.А за да дојде тоа не те сакам има многу фактори и причини,понекогаш љубовта знае да затаи и со годините полека да бледнее.Е сега доколку има жарче и станало во текот на тие изминати години секако дека љубовта може да се спаси,но ако исчезнала и последната трошка љубов што ги поврзувала партнерите тогаш доаѓа тоа не те сакам.

te poddrzuvam za izjavata,no realno da kazeme kolku ima ljubov vo denesno vreme?aj da ne ja prenasocuvame temava vo drug muabet no sepak imam da kazam eden primer od kaj nas.zena i maz se razveduvaat pritoa zad sebe ostavaat uspesen brak i deca izrasnati prateni na studii,skolovani.....i za istite niv slusam "opravduvanja" kao nivnoto si go naprajle deca izgledale pa so ke im e da ostanat vo brak?toj situiran taa so odlicna kariera moze da ima sekoj sto ke posaka....kade odi denesnicata?ne se bas mladi,sredovecni lugje od okolu 40tina godini.kako porano lugjeto izdrzuvale zaedno ostaruvale zaedno a ne ni znaele sto e toa neverstvo i ljubovniciili zasakuvanje na nekoj drug.ova denes realno e epten zbesnata rabota.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: „Не те сакам“
15.5.2014 12:32:58   
Defne90 RR
Така е марчи во денешно време како да изумре љубовта и никој повеќе не вика те сакам.Изгледа сите се преориентираа кон материјалното за жал и не ги ценат вистинските вредности во животот како семејството и љубовта.Е затоа нема веќе те сакам.Жално е тоа ама вистинито.Па што ако ете двајца родители ги израснале децата и сега тие деца не зависат веќе од нив и не живеат заедно со нив.Па зар не треба партнерите да си бидат подршка еден на друг,зарем не треба да сметаа еден на друг и во староста.Баш тогаш имаме најголема потреба од некој до нас.Ама ете до каде одат вредностите тоа е.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: „Не те сакам“
15.5.2014 20:09:08   
marchi
e tek odkako ke izrasnes deca imas potreba od partner pokraj sebe.togas mozes da odmaras da se posvetis na sebe na partnerot .... bitno mi e nekoj da me saka i da sakam.ipak golem del od srekjata zavisi od toa.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 42
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?